
Справа № 497/868/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Бутенко А.В.,
за участю секретаря - Філімоненка А.О.,
сторін:
позивач - ОСОБА_1 ,
позивач - ОСОБА_2 ,
представник відповідача - Козеровська А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) до Болградської міської ради Одеської області (вул. Шпитальна 45, м. Болград, Одеська область, 68702), за участю 3-х осіб без самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 про визнання протиправним та скасування рішення від 24.04.2019 року № 1863-VІІ,
ВСТАНОВИВ:
Стислий зміст позовних вимог.
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Болградської міської ради Одеської області, в якому, просять суд:
Визнати протиправним та скасувати рішення Болградської міської ради Одеської області від 24.04.2019 року № 1863-VІІ «Про внесення змін до рішення Болградської міської ради від 26.11.2015 року № 9-VІІ «Про обрання голів та членів постійних комісій Болградської міської ради VІІ скликання».
Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування адміністративного позову Позивачами зазначено, що рішення Болградської міської ради Одеської області від 24.04.2019 року №1863-VII «Про внесення змін в рішення Болградської міської ради від 26.11.2015 року № 9-VІІ «Про обрання голів та членів постійних комісій Белградської міської ради VII скликання» ухвалене без врахування думки позивачів, без їх згоди, та з порушенням норм діючого законодавства.
07.10.2019 року, від Відповідача надійшов відзив на позов. В обгрунтування зазначено, що Відповідач заперечує щодо наведених позивачами обставин та правових підстав позову про невідповідність його вимогам чинного законодавства або визначеній законом компетенції органу, який цей акт прийняв, оскільки акт прийнятий відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в країні» та Регламенту Болградської міської ради Одеської області. Обов`язковою умовою визнання акта протиправним є також порушення у зв`язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Відповідач вважає, що Болградська міська рада діяла в рамках чинного законодавства та прийнятим рішенням не порушено права позивачів.
Заяви чи клопотання від сторін.
07.11.2019 року представником відповідача були надані заяви від 3-х осіб про розгляд справи за їх відсутності.
Інших заяв чи клопотань від сторін, до суду не надходило.
Процесуальні дії, вчинені судом.
Разом з ухвалою про відкриття провадження у справі, судом було залучено у якості 3-х осіб без самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача депутатів Болградської міської ради Одеської області VII скликання: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12
Інші процесуальні дії судом не вчинялись.
Позивачі в судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі з підстав зазначених у позові.
Представник відповідача заперечував щодо задоволення позовних вимог, з підстав зазначених у відзиві на позов. Треті особи до суду не з`явились, від них надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Обставини справи.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є депутатом Болградської міської ради VII скликання, що підтверджується відповідним посвідченням № 6, виданим 12.11.2015 року.
Позивач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є депутатом Болградської міської ради VII скликання, що підтверджується відповідним посвідченням №25.
Рішенням Болградської міської ради VII скликання від 26.11.2015 року № 9-VII “Про обрання голів та членів постійних комісій Болградської міської ради VII скликання” позивача ОСОБА_1 на підставі його особистого волевиявлення обрано до складу постійної комісії Белградської міської ради VII скликання з питань бюджету, фінансів та цін, а позивача ОСОБА_2 на підставі її особистого волевиявлення обрано до складу постійної комісії Болградської міської ради VII скликання з питань житлово-комунального господарства, будівництва, транспорту, зв`язку та комунальної власності.
Рішенням Болградської міської ради VII скликання від 24.04.2019 року №1863-УІІ “Про внесення змін до рішення Болградської міської ради від 26.11.2015 року № 9-VII “Про обрання голів та членів постійних комісій Болградської міської ради VII скликання” позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_13 Федорівну виключено зі складу постійних комісії міської ради відповідно з питань бюджету, фінансів та цін та з питань житлово-комунального господарства, будівництва, транспорту, зв`язку та комунальної власності, та включено до складу постійної комісії з питань побутового, торгівельного обслуговування, розвитку підприємницької діяльності.
Позивачі вважають, що зазначене рішення Болградської міської ради Одеської області від 24.04.2019 року №1863-VII «Про внесення змін до рішення Болградської міської ради від 26.11.2015 року № 9- VІІ «Про обрання голів та членів постійних комісій Белградської міської ради VII скликання» ухвалене без врахування думки позивачів, без їх згоди, та з порушенням норм діючого законодавства, а тому звернулись із даним позовом до суду.
Джерела права й акти їх застосування.
Згідно з ч. 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в країні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і іконами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами країни, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Пунктом 2 частини 1 статті 26 Закону «Про місцеве самоврядування» передбачені повноваження сільських, селищних, міських рад, відповідно до якого зазначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій.
Пунктом 2 частини 1 статті 43 Закону «Про місцеве самоврядування» передбачені повноваження районних і обласних рад, відповідно до якого зазначено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій.
Згідно з ч. 1 ст.47 Закону «Про місцеве самоврядування», постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Відповідно до ч. 2 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування», постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії.
Частиною 15 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Відповідно до ч. 1 статті 3 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради - представницького органу місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування», повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
Рада невідкладно інформує відповідну територіальну виборчу комісію про дострокове припинення повноважень депутата ради
Відповідно до ч. 2 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування», депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов`язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради.
Частиною 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в країні» встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно з п.2 Розділу І Положення про постійні комісії Болградської міської ради VII скликання, затвердженого рішенням Болградської міської ради від 26.11.2015 року № 8- VII, постійні комісії є органами ради, які обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії.
Також, положення Закону про створення радою постійних комісій на строк своїх повноважень відображено у п.3.4.2 Регламенту Болградської міської ради VII скликання.
Так, відповідно до п.3.4.2 Регламенту Болградської міської ради VII скликання, міська рада обирає на строк повноважень міської ради постійні комісії в складі голови постійних комісій та членів комісій. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.
Згідно з п.3.4.9 Регламенту Болградської міської ради VII скликання, постійні комісії міської ради попередньо розглядають кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження міською радою, готують висновки з цих питань.
Висновки суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідач у своєму відзиві вказує, що в контексті рішення конституційного Суду України від 16.04.2009 року по справі № 1-9/2009 дає право органам місцевого самоврядування приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В тому числі вносити зміни до складу колегіальних органів які ними затверджені.
Проте, суд не погоджується із таким обґрунтуванням позиції Відповідача та вважає зазначити наступне.
Аналіз положень Конституції України щодо формування та діяльності органів місцевого самоврядування, положень Закону України «Про місцеве самоврядування», який визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, свідчить про те, що утворення постійних комісій, формування їх складу та обрання голів комісій здійснюється саме на першому пленарному засіданні новообраної ради, оскільки через участь у пленарних засіданнях ради та участь у постійних комісіях, в яких депутати працюють на громадських засадах, вони здійснюють свої депутатські повноваження.
Виходячи з вимог ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування», для депутата, який увійшов до складу постійної комісії або обраний її головою, таке обрання є гарантією його роботи у раді відповідного скликання на весь період її повноважень.
Рішення Болградської міської ради VII скликання від 26.11.2015 року № 9-VII “Про обрання голів та членів постійних комісій Болградської міської ради VII скликання” було ухвалено одностайно за повною згодою усіх депутатів міської ради, які особисто виявили бажання бути обраними у ту чи іншу постійну комісію міської ради.
Однак, оскаржуваним рішенням Болградської міської ради від 24.04.2019 року №1863-УІІ було порушено принцип повноважності та рівноправності членства у представницькому органі місцевого самоврядування шляхом вирішення питання про виключення позивачів із складу постійних комісії, до яких їх було обрано на строк повноважень Болградської міської ради VII скликання за відсутності погодження таких дій із самими депутатами, тобто рішення прийнято без урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Крім того, питання зміни структури постійних комісій, в порушення ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування», не розглядались та не вирішувались самими постійними комісіями.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
ЄСПЛ неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі «Ковач проти України» від 7 лютого 2008 року, п.59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19 жовтня 2004 року, п.50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13 січня 2011 року, п.54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30 жовтня 2014 року, тощо).
Це, не означає, що суд має приймати рішення на користь людини кожного разу, коли вона про це просить, але суд повинен оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними, іншими словами, людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав навіть теоретично.
Вирішуючи спір, суд враховує, що орган місцевого самоврядування зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Також, згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд також враховує, що завданням адміністративного судочинства є вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів саме позивачів, отже судове рішення не може захищати права та обов`язки осіб, які про це не просять, тому скасування рішення в цілому не відповідає завданню адміністративного судочинства.
З огляду на викладені обставини, суд вважає, що рішення Болградської міської ради Одеської області від 24.04.2019 року № 1863-VІІ «Про внесення змін до рішення Болградської міської ради від 26.11.2015 року № 9-VІІ «Про обрання голів та членів постійних комісій Болградської міської ради VІІ скликання» є протиправним та таким, що підлягає скасуванню в судовому порядку в частині, що стосується ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 5-9, 72-73, 77, 139, 159, 241-246, 250-251, 263 КАСУкраїни, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) до Болградської міської ради Одеської області (вул. Шпитальна 45, м. Болград, Одеська область, 68702), за участю 3-х осіб без самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Болградської міської ради Одеської області від 24.04.2019 року № 1863-VІІ «Про внесення змін до рішення Болградської міської ради від 26.11.2015 року № 9-VІІ «Про обрання голів та членів постійних комісій Болградської міської ради VІІ скликання» в частині, що стосується ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з Болградської міської ради Одеської області (код ЄДРПОУ 04057008) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) з Болградської міської ради Одеської області (код ЄДРПОУ 04057008) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 13.11.2019 року.
Суддя Бутенко А.В.
.