
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
04 листопада 2019 р. Справа № 120/3205/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Томчук А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.
позивача: Савчук М.В.
відповідача: Вербицька Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом: ОСОБА_2
до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області
про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 , позивач) звернулась в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
В обґрунтування заявленого позову, представник позивача зазначив, що 07.09.2018 ОСОБА_2 звернулась до пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за Списком №2 згідно ЗУ "Про пенсійне забезпечення". Рішенням УПФУ в м. Вінниці від 10.12.2018 №2555/11-32-3/04 відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю стажу роботи в шкідливих умовах та важких умовах праці, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Рішенням ВОАС від 21.05.2019 у справі №120/1171/19-а визнано протиправним рішення УПФУ в м. Вінниці від 10.12.2018 №2555/11-32-3/04, зобов`язано розглянути заяву позивача повторно. Разом з тим, рішенням відповідача від 11.08.2019 № №02330004108 відмовлено позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Вказані обставини стали підставами звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою від 10.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження.
28.10.2019 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого представник відповідача вказала, що на виконання рішення суду від 21.05.2019 у справі №120/1171/19-а, головним управлінням було повторно розглянуто заяву ОСОБА_2 та відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах, оскільки згідно записів трудової книжки, ОСОБА_2 з 18.08.1980 працювала малярем 3 розряду в «РСЦ» Вінницького державного підшипникового заводу; 14.10.1986 переведена малярем по 4 розряду в «РСЦ»; з 01.12.1987 присвоєно кваліфікацію маляра - будівельного 4 розряду «РСЦ»; з 02.10.1989 позивач працювала малярем будівельним 4 розряду на дільниці капітального будівництва; з 22.11.1993 прийнята малярем будівельним 4 розряду в «РСЦ» Вінницького підшипникового заводу - «ВПЗ»; 26.06.2003 - звільнена.
ОСОБА_2 працювала з 26.06.2003 по 01.08.2005 малярем 4 розряду в бригаді малярів - штукатурів ВАТ «Промжитлосільбуд». З 25.03.2013 зарахована в Калинівську центральну районну лікарню на посаду «...маляра 4 р. господарсько - обслуговуючого персоналу», де працювала по день звернення за призначенням пенсії.
Списками №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, робота на яких дає право на призначення пенсі на пільгових умовах, чинними в період роботи заявниці: затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 та постановою Кабінету Міністрів України №416 від 24.06.2016 передбачено надання права на пільгове пенсійне забезпечення працівникам за професією «маляр, зайнятий на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки» - розділ XXXIII.
Як передбачено п.2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України №58 від 29.07.1993 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за №110 від 07.08.1993, якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, внесення відомостей про роботу у трудову книжку робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Таким чином, з записів у трудовій книжці ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , не вбачається факт роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Назва професії, за якою працювала позивач не відповідає назві професії, працівникам якої надано право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2. За відсутності уточнюючих довідок про характер виконуваних робіт, передбачених п.20 Порядку підтвердження стажу, не вбачається зайнятість на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки.
З копії трудової книжки та інших наданих документів не вбачається факт роботи позивача на посадах, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення.
Страховий стаж позивача згідно складає 30 років 08 місяців 14 днів. Спеціальний стаж складає 0 років 0 місяців 0 днів.
Отже, рішенням головного управління було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до п. «б» ст..13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
В судовому засіданні представник позивача надав пояснення, що відтворюють зміст позовної заяви, позовні вимоги просив задовольнити повністю.
Представник відповідача заперечила щодо задоволення заявленого позову, в задоволенні позову просила відмовити повністю.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_2 07.09.2018 звернулась до УПФУ в м. Вінниці з заявою про призначення пенсії за Списком №2 відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Рішенням від 10.12.2018 № 2555/11-32-3/04 їй відмовлено у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю стажу роботи в шкідливих та важких умовах праці, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Рішенням ВОАС від 21.05.2019 у справі №120/1171/19-а визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці № 2555/11-32-3/04 від 10.12.2018 року щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці повторно розглянути заяву ОСОБА_2 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 07.09.2018 року та прийняти мотивоване рішення з урахуванням висновків суду викладених в рішенні суду.
На виконання рішення ВОАС від 21.05.2019 пенсійним фондом прийнято рішення №023830004108 від 11.08.2019 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_2 , згідно якого вказано, що при поданні заяви на призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_2 довірену особу заявника - адвоката Савчука М.В. було повідомлено про необхідність надання довідок, що визначають право на пенсію на пільгових умовах. Вказано, що управлінням зроблено запит за № 1802/11-32-3/04 від 12.09.2018 ліквідатору ВАТ "Вінницький підшипниковий завод" щодо надання довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах по списку № 2, однак станом на 07.12.2018 уточнюючих довідок не отримано. Також у рішенні відповідач зазначає, що з копії трудової книжки та інших наданих документів не вбачається факт роботи заявника на посадах, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, або ж на призначення дострокової пенсії за віком. При цьому, до страхового стажу не зараховано період навчання в училищі згідно атестата № 134, оскільки у свідоцтві про укладення шлюбу зазначено « ОСОБА_2 », свідоцтві про навчання « ОСОБА_2 », а в даних трудової книжки « ОСОБА_2 ». Страховий стаж заявниці становить 30 років 8 місяців 14 днів.
Не погодившись з таким рішенням, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Визначаючись щодо заявленого позову, суд виходив з наступного.
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Пунктом "б" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-Х11 встановлено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зокрема чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
За приписами статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Статтею 62 Закону "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі списками № 1 та № 2 деталізоване у Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок № 383).
Відповідно до пунктів 3, 4.5 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Якщо атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41 передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку проведення атестації відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Згідно з пунктами 1, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
За приписами пункту 20 вказаного Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Комплексний аналіз норм Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку 637 дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Згідно обставин встановлених під час розгляду адміністративної справи №120/1171/19-а, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася 07.09.2018р. з письмовою заявою встановленого зразка до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №2. До заяви також додано трудову книжку та інші документи, згідно переліку.
Відповідно до записів у трудовій книжці № НОМЕР_2 позивач з 01.09.1979 по 09.08.1980 навчалася за професією маляр у ГС ПТУ №3. З 18.08.1980 працювала малярем 3 розряду в "РСЦ" Вінницького державного підшипникового заводу, 14.10.1986 переведена малярем 4 розряду в "РСЦ", з 02.10.1989 працювала малярем будівельним 4 розряду на дільниці капітального будівництва, з 22.11.1993 по 26.06.2003 - малярем 4 розряду Вінницького підшипникового заводу; з 26.06.2003 по 01.08.2005 - малярем 4 розряду у ВАТ "Промжитлосільбуд"; з 25.03.2013 по 07.09.2018 - малярем 4 розряду Калинівської центральної районної лікарні.
За наслідком розгляду даної заяви, відповідачем прийнято рішення від 10.12.2018 №2555/11-32-3-/04 про відмову у призначенні пільгової пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
На виконання рішення ВОАС від 21.05.2019 у справі №120/1171/19-а пенсійним фондом прийнято рішення №023830004108 від 11.08.2019 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_2 , підстави для відмови якого ідентичні підставам рішення від 10.12.2018 №2555/11-32-3-/04. Вказано, що страховий стаж заявниці складає 30 років 8 місяців 14 днів.
Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню УПФУ в м. Вінниці, суд виходив з такого.
Відповідно до пункту 3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (п.10 Порядку №383).
Таким чином, однією із умов зарахування до пільгового стажу певного періоду роботи на відповідній посаді або за професією є включення цієї посади або професії до Списків, що діяли в період такої роботи. Вимога щодо обов`язкового підтвердження документами умов праці до 21 серпня 1992 року та проведення атестації після цієї дати є похідними від основної умови про внесення цієї професії до діючих Списків.
Як уже зазначалося, оскаржуваним рішенням УПФУ в місті Вінниці позивачеві відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 в зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до списку № 2, розділу ХІV затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. № 1173 виробництв, робіт, професій, посад і показників на будівництві будинків і споруд: промислових, енергетичних, гідротехнічних, дорожньо-мостових, транспорту і зв`язку, житлових і культурно-побутових, а також надземних будівель і споруд, шахт, рудників і комунікацій, зайнятість на яких повний робочий день, дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відноситься маляр, який працює з емалевими фарбами фарбами, нітратофарбами, нітролаками і свинцевими фарбами.
Посада маляра, зайнятого на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки передбачена Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою КМУ від 26.01.1991 №10.
Так, посада маляра, зайнятого на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки передбачена Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою КМУ від 16 січня 2003 р. №36.
Так, суд зважає, що згідно записів трудової книжки № НОМЕР_2 позивач з 01.09.1979 по 09.08.1980 навчалася за професією маляр у ГС ПТУ №3. З 18.08.1980 працювала малярем 3 розряду в "РСЦ" Вінницького державного підшипникового заводу, 14.10.1986 переведена малярем 4 розряду в "РСЦ", з 02.10.1989 працювала малярем будівельним 4 розряду на дільниці капітального будівництва, з 22.11.1993 по 26.06.2003 - малярем 4 розряду Вінницького підшипникового заводу.
Окремо суд звертає увагу, й на те, що пільговий стаж зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
В матеріалах справи наявні наказ "Вінницького підшипникового заводу" №470/37 від 07.06.1994 "Про проведення атестації робочих місць" та довідка ВАТ "Вінницький підшипниковий завод" про підтвердження стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки записів у ній від 02.05.2019 №256, згідно якої ОСОБА_2 працювала повний робочий день з 18.08.1980 по 26.06.2003 за професією маляри, зайняті на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки, що передбачена Списком №2 розділу 33 підрозділу 33 постанови КМУ №36 від 16.01.2003.
Враховуючи викладене , суд приходить до висновку, що позивачем в повному обсязі доведено факт перебування на посаді та виконання нею робіт, що містяться у списках № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці, що є основною умовою для виникнення у позивача права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 10 п. 10 Наказу Міністерства праці соціальної політики України Про затвердження Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах № 383 від 18.11.2005 р.
Зважаючи на надані докази, суд зауважує, щодо наявності у позивача стажу роботи необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Разом з тим варто зауважити, що решта підстав для відмови у призначенні пільгової пенсії, визначених у рішенні Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №02330004108 від 11.08.2019, є ідентичними підставам вказаним у рішенні від 10.12.2018 №2555/11-32-3/04, які в свою чергу спростовані рішенням ВОАС від 21.05.2019 у справі №120/1171/19-а.
У ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 71 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з наведеного, саме суб`єкт владних повноважень зобов`язаний довести, що він діяв у межах, установлених законом, відповідно до повноважень та у спосіб, що визначені законом, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги, підлягають задоволенню, шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №02330004108 від 11.08.2019 щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_2 та зобов`язання призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2 згідно ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
За змістом ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах, з дня, коли позивач вперше звернувся із заявою про призначення пенсії.
Також, при вирішені цього спору, суд, відповідно до частин першої-другої статті 6 КАС України, керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У відповідності до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини та пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей
З огляду на вимоги Конвенції та практику Європейського суду з прав людини ("Спорронг та Льонрот проти Швеції") до правовідносин щодо отримання пенсії слід застосовувати засади юридичної визначеності, зокрема в частині права особи на розумні очікування "мирного володіння майном".
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Стаття 13 Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності небезпідставної заяви за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених вище обставин справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність доказів, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №02330004108 від 11.08.2019 щодо відмови в призначенні пенсії ОСОБА_2 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2 згідно ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" починаючи з 07.09.2018.
Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 грн.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (Хмельницьке шосе, 7, м.Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)
Повний текст рішення складено 11.11.2019
Суддя Томчук Андрій Валерійович