Єдиний державний реєстр судових рішень донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
23.03.2010 р. справа №31/155
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Алєєвої І.В.
суддів:Величко Н.Л. , Москальової І.В.
за участю представників сторін:
від прокурора: Коноваленко Д.О. - за посвідченням №2051, від позивачів:1) Руденко А.О. - за дов. від 11.01.2010р. №02-405,
2) Долженко Д.О. - за дов. від 12.02.2010р. №1-627,
від відповідача:не з'явились, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу:Державного підприємства "Артемвугілля" м.Горлівка на рішення господарського суду: Донецької області
від:04.02.2010р. (підписане 09.02.2010р.)
по справі:№31/155 (Ушенко Л.В.)
за позовом:Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі:
1) Державної екологічної інспекції в Донецькій області 2) Горлівської міської ради
до:Державного підприємства "Артемвугілля" м.Горлівка
про:стягнення збитків заподіяних внаслідок засмічення земель відходами в розмірі 35912,5грн. В С Т А Н О В И В:
Донецький міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Донецькій області та Горлівської міської ради звернувся до господарського суду Донецької області з позовною заявою до Державного підприємства „Артемвугілля” м.Горлівка про стягнення збитків, заподіяних внаслідок засмічення земель відходами в розмірі 35912,5грн.
Рішенням від 04.02.2010р. (підписаним 09.02.2010р.) у справі №31/155 господарський суд Донецької області (суддя: Ушенко Л.В.) позовні вимоги задовольнив в повному обсязі. За судовим рішенням з відповідача –Державного підприємства „Артемвугілля” м.Горлівка на користь спеціального фонду місцевого бюджету Горлівської міської ради (розрахунковий рахунок в Головному управлінні державного казначейства України в Донецькій області №33116331700019, код прибутків 2406100, код ЗКПО 34686448, код МФО 834016) стягнено збитки заподіяні внаслідок засмічення земель відходами в розмірі 35912,5грн.
Рішення місцевого господарського суду мотивоване положеннями ст.37, ст.40, ст.47, ст.55, ст.68, ст.69 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. №1264-ХІІ (зі змінами та доповненнями), ст.17 Закону України “Про відходи” від 05.03.1998р. №187/98-ВР (зі змінами та доповненнями), ст.35 Закону України “Про охорону земель” від 19.06.2003р. №962-ІV (зі змінами та доповненнями); тим, що шлам згідно Державного класифікатора відходів ДК 005-96 є самостійним відходом, а також джерелом утворення твердих відходів і відноситься до 4 класу небезпеки; тим, що відповідно до Переліку промислових відходів, що утворюються на структурному підрозділу „Шахта ім.М.І. Калініна” ДП „Артемвугілля”, затвердженого директором шахти та узгодженого Головним санітарним лікарем м.Горлівки, як відходи виробництва включений „мул очисних споруд” як шлам, що утворюється від освітлення води у ставку-відстійнику; тим, що при перевірці (акт перевірки від №226 від 12.12.2008р.) був встановлений факт вилучення шламу із ставка –відстійника в результаті очищення очисних споруд і зафіксований в акті перевірки Державної екологічної інспекції; тим, що акт перевірки від №226 від 12.12.2008р. підписаний відповідальною особою відповідача без заперечень; тим, що шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення; тим, що в зв’язку з порушенням норм природоохоронного законодавства та з урахуванням норм „Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №171 від 27.10.1997р. (в редакції Мінприроди 04.04.2007р.№ 149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за №422/13689 від 25.04.2007р. було розраховано розмір шкоди, зумовленої засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, який склав 35912,5грн.
Відповідач. Державне підприємство „Артемвугілля” м.Горлівка, з прийнятим рішенням місцевого господарського суду від 04.02.2010р. (підписаним 09.02.2010р.) у справі №31/155 не погодився та подав апеляційну скаргу, посилаючись в обгрунтування вимог про скасування на те, що господарським судом першої інстанції не в повному обсязі з’ясовані фактичні обставини щодо спірних правовідносин; на те, що 26.11.208р. шламом у відстійниках були засмічені грати, що могло привести до виливу води з них, в зв’язку з чим грати були почищені, а шлам був розміщений на майданчику поруч, але внаслідок дощу шлам був розмитий і зібрати його в цей день не було можливо; тим, що зазначена територія була очищена від шламу наступного дня - 28.11.2008р., який був вивезений на вугільний склад, оскільки він не є промисловими відходами та має 27% золи і є продукцією виробництва; на те, що позивачем не надано доказів в обгрунтування заявлених позовних вимог.
Донецький міжрайонний природоохоронний прокурор у відзиві на апеляційну скаргу заперечення заявника відхилив з огляду на те, що в ході проведеної перевірки структурного підрозділу „Шахта ім.. М.І. Калініна” ДП „Артемвугілля” стосовно додержання вимог чинного законодавства був встановлений факт несанкціонованого розміщення промислових відходів виробництва на земельній ділянці площею 0,0100га, розташованій поряд з горизонтальними відстійниками промислового майданчику СП „Шахта ім.. М.І. Калініна” ДП „Артемвугілля”, за адресою: м. Горлівка, вул. Пражська, 100; на те, що відповідачем порушено вимоги ст.35 Закону України “Про охорону земель” від 19.06.2003р. №962-ІV (зі змінами та доповненнями), ст.40, ст.55 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991р. №1264-ХІІ (зі змінами та доповненнями), ст.17, ст.33 Закону України „Про відходи” від 05.03.1998р. №187/98-ВР (зі змінами та доповненнями),, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом перевірки з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства від 12.12.2008р. №226; на те, що з зазначеними порушеннями керівництво підприємства погодилось, про що свідчать підписи на акті перевірки; на те, що відповідачем не надано документів в підтвердження своїх заперечень.
Державна екологічна інспекція в Донецькій області та Горлівська міська рада у відзивах на апеляційну скаргу підтримали позицію Донецького міжрайонного природоохоронного прокурора щодо спірних правовідносин, вважаючи рішення господарського суду Донецької області від 04.02.2010р. (підписане 09.02.2010р.) у справі №31/155 законним та обгрунтованим.
В призначене судове засідання апеляційної інстанції заявник апеляційної скарги не з’явився, не скористався своїм процесуальним правом на участь у розгляді даної справи, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце слухання справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Судова колегія вважає за можливе здійснити апеляційний розгляд справи за наявними матеріалами. При цьому, судовою колегією враховано, що ухвалою від 26.02.2010р. у справі №31/155 явка представників сторін не визнавалась обов’язковою.
Судове засідання апеляційної інстанції фіксувалось за допомогою технічних засобів фіксації відповідно до положень ст.4 4, ст.811, ст.99, ст.101 ГПК України.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення учасників процесу, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду встановила:
За матеріалами справи, 27.11.2008р. відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області була проведена перевірка з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства України Структурного підрозділу „Шахта ім.М.І. Калініна” Державного підприємства „Артемвугілля”, за результатами якої був складений акт №226 від 27.11.2008р.
В акті перевірки №226 від 27.11.2008р. перевіряючими констатовано, що на СП Шахта ім.М.І. Калініна знаходиться не обладнаний майданчик для тимчасового зберігання шламів, що утворюються при очищенні горизонтальних відстійників, в результаті чого шлами від чищення горизонтальних відстійників розміщені на земельній ділянці без твердого покриття, що привело до засмічення земель площею 100 кв.м. (10х10), середня висота розміщення відходів 0,3м.
Акт перевірки №226 від 27.11.2008р. підписаний відповідальною особою Державного підприємства „Артемвугілля” м.Горлівка без заперечень.
12.12.2008р. відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Горлівському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області було винесено припис №226 про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства.
Згідно пп. "г" ч. 1 ст. 19 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991р. №1264-ХІІ (зі змінами та доповненнями) до компетенції виконавчих органів місцевих рад віднесено визначення в установленому порядку нормативів і розмірів зборів за забруднення навколишнього природного середовища та розміщення відходів, які відповідно до ст. 44 цього Закону встановлюються на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів промислового, сільськогосподарського, будівельного та іншого виробництва.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991р. №1264-ХІІ (зі змінами та доповненнями) відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, покладається на спеціально уповноважений орган державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, яким є державна екологічна інспекція.
Згідно із ст.37 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991р. №1264-ХІІ (зі змінами та доповненнями) нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
За приписами ст.35 Закону України "Про охорону земель" від 19.06.2003р. №962-ІV (зі змінами та доповненнями) власники і землекористувачі, у тому числі орендарі земельних ділянок, зобов'язані дотримуватись вимог земельного та природоохоронного законодавства, проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не спричиняють шкідливого впливу на стан земель, вживати заходів щодо запобігання негативному екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків останнього.
Господарським судом першої інстанції встановлено, що шлам згідно Державного класифікатора відходів ДК 005-96 є самостійним відходом, а також джерелом утворення твердих відходів і відноситься до 4 класу небезпеки. Шламом є мулистий осад, вилучений з вод та водоймищ у процесі їх очищення і містить мінеральні частинки та органічний матеріал, накопичується в очисних спорудах.
Відповідно до Переліку промислових відходів, що утворюються на структурному підрозділу „Шахта ім.. М.І. Калініна” ДП „Артемвугілля”, затвердженого директором шахти та узгодженого Головним санітарним лікарем м. Горлівки, як відходи виробництва включений „мул очисних споруд” як шлам, що утворюється від освітлення води у ставку-відстійнику.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998р. №187/98-ВР (зі змінами та доповненнями) розміщення відходів - це зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.
Спеціально відведенні місця чи об'єкти - це місця чи об'єкти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл спеціально уповноважених органів на видалення відходів чи здійснення інших операцій з відходами.
Як вбачається з наявних матеріалів справи такий дозвіл спеціально уповноваженого органу на розміщення відходів у відповідача відсутній.
Стаття 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991р. №1264-ХІІ (зі змінами та доповненнями) встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Статтею 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991р. №1264-ХІІ (зі змінами та доповненнями) встановлено обов'язок суб'єктів права власності на відходи вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.
Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів, з додержанням санітарних і екологічних норм, способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.
Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти мають використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Згідно з п. “з” ст. 17 Закону України “Про відходи” від 05.03.1998р. №187/98-ВР (зі змінами та доповненнями) суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.
Статтею 33 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998р. №187/98-ВР (зі змінами та доповненнями) визначено, що зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).
На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з державною санітарно-епідеміологічною службою України. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів. Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія. Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах природоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини, захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
Як вбачається з акту перевірки №226 від 27.11.2008р. паспорта на місця розташування відходів відповідачем не розроблені.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” від 25.06.1991р. №1264-ХІІ (зі змінами та доповненнями) передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991р. №1264-ХІІ (зі змінами та доповненнями) шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації незалежно від погіршення якості природних ресурсів.
З урахуванням норм „Методики визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства”, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997 року (у редакції Мінприроди 04.04.2007 року № 149) і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 422/13689 від 25.04.2007 року, було розраховано розмір шкоди, зумовленої засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, який склав 35912,5грн.
Місцевий господарський суд обгрунтовано дійшов висновку про належне встановлення факту порушення відповідачем природоохоронного законодавства щодо засмічення земель відходами.
Доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі не обгрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні ст.33, ст.34 ГПК України та спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.
На підставі вищевикладеного, оскаржуване судове рішення відповідає зазначеним вимогам, оскільки ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, прийняті без порушень норм матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги не можуть бути підставою для зміни чи скасування рішення місцевого господарського суду від 04.02.2010р. (підписане 09.02.2010р.) у справі №31/155.
Результати апеляційного провадження у справі №31/155 оголошені в судовому засіданні.
Беручи до уваги викладене, керуючись ст.ст.50-51, ст.811, ст.91, ст.92, ст.93, ст.99, ст.101, ст.102, ст.103, ст.105 ГПК України, Донецький апеляційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В:
Рішення господарського суду Донецької області від 04.02.2010р. (підписане 09.02.2010р.) у справі №31/155 - залишити без зміни.
Апеляційну скаргу Державного підприємства „Артемвугілля” м.Горлівка на рішення господарського суду Донецької області від 04.02.2010р. (підписане 09.02.2010р.) у справі №31/155 - залишити без задоволення.
Головуючий: І.В. Алєєва
Судді: Н.Л. Величко
І.В. Москальова