
Справа 688/2311/19
№ 2/688/752/19
Рішення
Іменем України
21 жовтня 2019 року м. Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Березюк Н.П.,
за участі секретаря судових засідань - Березюк Н.А.,
прокурора - Семенюк Н.В.,
представника відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області - Макарової М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шепетівці цивільну справу за позовом керівника Шепетівської місцевої прокуратури в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання недійсним наказу, витребування земельної ділянки, скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запису про державну реєстрацію прав на земельну ділянку, скасування у поземельній книзі запису про державну реєстрацію земельної ділянки та поновлення запису у поземельній книзі про державну реєстрацію земельної ділянки,
встановив:
21 червня 2019 року прокурор звернувся до суду з даним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що ОСОБА_1 , реалізувавши в січні 2016 року своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання, маючи у власності земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 6821281000:03:007:0011, що розташована на території Варовецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області, повторно всупереч вимог ст.ст. 116,118,121 ЗК України звернувся до Головного Управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із відповідною заявою про відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у власність, приховавши, що скористався правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки для даного виду використання.
Посадові особи Головного Управління Держгеокадастру Хмельницької області, маючи доступ до відомостей Державного реєстру речових прав та Державного земельного кадастру, не перевірили наданих ОСОБА_1 відомостей щодо не використання ним права на безоплатну приватизацію земельної ділянки даного виду цільового призначення у відповідному розмірі, внаслідок чого відповідним наказом від 23 вересня 2016 року №22-25190-СГ затверджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2 га, кадастровий номер 6825584600:07:052:0316 для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.
В подальшому ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу продав спірну земельну ділянку ОСОБА_2 , за заявою якого у Державному земельному кадастрі здійснено записи про скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:052:0316, внаслідок її включення до об`єднаної земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:052:0013, площею 30 га. та зареєстровано право власності на вказану об`єднану земельну ділянку за ОСОБА_2
Зазначає, що спірна земельна ділянка вибула з державної власності внаслідок протиправного використання ОСОБА_1 права на безоплатну приватизацію земельних ділянок одного виду використання понад норму встановлену законом, а також внаслідок недобросовісного використання посадовими особами Головного Управління Держгеокадастру Хмельницької області повноважень, що відповідно до ст.155 ЗК України є підставою для визнання наказу, яким затверджено проект землеустрою недійсним.
Вказуючи на те, що ОСОБА_2 придбав спірну земельну ділянку у ОСОБА_1 , який незаконно набув права на неї, тому не міг її відчужувати, вказана земельна ділянка підлягає поверненню у державну власність відповідно до ст. 388 ЦК України, шляхом її витребування від добросовісного набувача.
Посилаючись на те, що внаслідок об`єднання земельних ділянок не відбулося виникнення чи створення іншого нового майна, відмінного від попереднього, відомості про земельну ділянку та її кадастровий номер постійно зберігаються Державному земельному кадастрі, незалежно від скасування державної реєстрації, що дає можливість ідентифікувати земельну ділянку та витребувати її від незаконного володільця, належним способом захисту інтересів держави є скасування записів про державну реєстрацію об`єднаної земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:052:0013 та поновлення записів про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:052:0316.
Просив визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-25190-СГ від 23 вересня 2016 року, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер 6825584600:07:052:0316, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області; витребувати у ОСОБА_2 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку загальною площею 2 га, кадастровий номер 6825584600:07:052:0316 для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області; скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про державну реєстрацію прав №41298199 від 25 травня 2018 року на земельну ділянку з кадастровим номером 6825584600:07:052:0013; скасувати у поземельній книзі на земельну ділянку з кадастровим номером 6825584600:07:052:0013 запис про державну реєстрацію цієї земельної ділянки; поновити у поземельній книзі на земельну ділянку з кадастровим номером 68255854600:07:052:0316 запис про державну реєстрацію цієї земельної ділянки, а також стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на користь прокуратури Хмельницької області, сплачений за пред`явлення цього позову.
Ухвалою суду від 01 липня 2019 року відкрито провадження в справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 18 липня 2019 року.
18 липня 2019 року підготовче судове засідання відкладено на 30 липня 2019 року, у зв`язку з неявкою відповідачів ОСОБА_1 і ОСОБА_2 та відсутністю відомостей про отримання ними судових повісток.
Ухвалою суду від 30 липня 2019 року підготовче судове засідання закрито, справу призначено до розгляду на 23 вересня 2019 року. Розгляд справи відкладався на 30 вересня 2019 року, у зв`язку з неявкою відповідачів ОСОБА_1 і ОСОБА_2 та відсутністю відомостей про отримання ними судових повісток.
30 вересня 2019 року розгляд справи не відбувся у зв`язку з перебуванням судді Березюк Н.П. на амбулаторному лікуванні з 30 вересня 2019 року по 16 жовтня 20919 року.
В судовому засіданні 21 жовтня 2019 року представник позивача - прокурора Шепетівської місцевої прокуратури Семенюк Н.В. позов підтримала, з підстав викладених у ньому, просила його задовольнити.
Представник відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Макарова М.В. в судовому засіданні позов не визнала. В обґрунтування заперечень зазначила, що працівники управління діяли в межах та спосіб визначений законодавством. Відповідач ОСОБА_1 звертався з відповідними заявами про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, при цьому власноручно зазначав, що правом на безоплатну приватизацію земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства не скористався. Зазначила, що підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише не відповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації тощо, а тому у управління не було підстав для відмови у наданні такого дозволу. Вказуючи на те, що відповідач ОСОБА_1 надав недостовірну інформацію, що стало підставою для надання управлінням дозволу, просила не стягувати судові витрати.
Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про дату, час та місце судового розгляду повідомлялися в установленому порядку за адресою реєстрації місця проживання, в тому числі і через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади, поштові відправлення повернулися до суду з довідками відділення поштового зв`язку, з відміткою про причину повернення «Адресат відсутній», в судове засідання повторно не з`явилися, причини неявки суду не повідомили, відзиву на позов та заяв про відкладення розгляду справи чи розгляд справи у їх відсутності суду не надали.
Суд визнав можливим провести розгляд справи без участі відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на підставі наявних в справі доказів.
Вислухавши пояснення представника позивача ОСОБА_3 , представника відповідача - Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області Макарової М.В., дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідно до ст.ст.13,14 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно ч.ч. 2,3 ст.78 Земельного кодексу України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Держава є самостійним суб`єктом права власності на землю, яка реалізує це право через органи державної влади на землі державної власності.
Відповідно до ч.4 ст.122 ЗК України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Судом встановлено, що в листопаді 2015 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2.0 га, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Варовецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області, відповідно до вимог ст. 118, 121 ЗК України.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 13 листопада 2015 року №22-5096-СГ ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (місце розташування об`єкта землеустрою: за межами населених пунктів Варовецької сільської ради, Городоцького району, Хмельницької області 6821281000:03:008).
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 06 січня 2016 року №22-297-СГ затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 , яка розташована за межами населених пунктів Варовецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області; надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку, загальною площею 2,0 га (кадастровий номер 6821281000:03:007:0011) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану за межами населених пунктів Варовецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області.
На підставі вказаного наказу державним реєстратором реєстраційної служби Городоцького районного управління юстиції Косінським А.В. 20 січня 2016 року зареєстровано право власності ОСОБА_1 на цю земельну ділянку за № 12989547 . Право власності на вказану земельну ділянку припинено 29 січня 2016 року згідно договору купівлі-продажу, про що внесено відповідні відомості приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Палінчак Т.В. Дані обставини підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (№167518607)
30 червня 2016 року ОСОБА_1 повторно звернувся з заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу, відповідно до вимог ст. 118, 121 ЗК України, на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області. В заяві ОСОБА_1 зазначив, що правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства не скористався.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 08 серпня 2016 року №22-20319-СГ ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (місце розташування об`єкта землеустрою: за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району, Хмельницької області 6825584600:076052).
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23 вересня 2016 року №22-25190-СГ затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 , яка розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області; надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку, загальною площею 2,0 га (кадастровий номер 6825584600:07:052:0316) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.
На підставі вказаного наказу державним реєстратором Олешинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області Андрієвською М.В . 05 жовтня 2016 року зареєстровано право власності ОСОБА_1 на дану земельну ділянку за № 16754045 .
29 серпня 2016 року відкрито поземельну книгу на земельну ділянку площею 2 га, з кадастровим номером 6825584600070520316, до якої внесено запис про державну реєстрацію вказаної земельної ділянки, власник ОСОБА_1 .
Частиною 4 ст. 116 ЗК України визначено, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання.
Відповідно до п «б» ч.1 ст.121 ЗК України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства в розмірі не більше 2,0 гектара.
Згідно ч.1 ст.203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Частиною 1 ст. 215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою стороною статті 203 цього Кодексу.
Всупереч положень ст.ст.116, 121 ЗК України спірна земельна ділянка площею 2 га, кадастровий номер 6825584600:07:052:0316, вибула із земель державної власності внаслідок незаконного використання ОСОБА_1 права на безоплатну приватизацію земельних ділянок одного виду використання, тобто поза волею власника - держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Яковенко СС. при зверненні до зазначеного органу влади не повідомив, що вже скористався своїм правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, тому отримав незаконні переваги порівняно з іншими громадянами.
За таких обставин оскаржуваний наказ суперечить вимогам ст.ст.116, 121 ЗК України, що є підставою для визнання його недійсним.
11 листопада 2016 року ОСОБА_1 згідно договору купівлі-продажу посвідченого приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Фомовою О.С. продав земельну ділянку кадастровий номер 6825584600:07:052:0316 ОСОБА_2
Право власності ОСОБА_1 на вказану земельну ділянку припинено 11 листопада 2016 року згідно договору купівлі-продажу, про що внесено відповідні відомості приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Фомовою О.С. Дані обставини підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (№167516946).
Згідно технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, виготовленої ПП «Поділляінвентарбюро» на замовлення ОСОБА_2 до складу об`єднаної земельної ділянки площею 30 га з кадастровим номером 6825584600:07:052:0013, що розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області входить земельна ділянка площею 2,0 га (кадастровий номер 6825584600:07:052:0316) розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.
14 березня 2018 року відкрито поземельну книгу на земельну ділянку, площею 30 га з кадастровим номером 6825584600:07:052:0013, до якої внесено запис про державну реєстрацію вказаної земельної ділянки, власник ОСОБА_2
17 квітня 2018 року об`єкт нерухомого майна - земельну ділянку, площею 2 га, з кадастровим номером 6825584600:07:052:0316 закрито у зв`язку з об`єднанням об`єктів нерухомого майна, про що державним реєстратором Ск5авронською Т.В. внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Тоді ж до вказаного реєстру внесено відомості про державну реєстрацію права власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 30 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.
Викладені обставини підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №167512247 та №167560185.
Отже судом встановлено, що ОСОБА_2 придбав земельну ділянку площею 2,0 га (кадастровий номер 6825584600:07:052:0316) у особи, яка не мала права її відчужувати.
Чинним законодавством України визначено способи захисту порушеного права власності на землю.
Так, за змістом ст. 90 ЗК України порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
Згідно зі статтею 388 ЦК України якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.
Право власності дійсного власника презюмується і не припиняється із втратою ним цього майна, відтак право держави на спірну земельну ділянку підлягає захисту шляхом пред`явлення віндикаційного позову.
Водночас на наявність прав власника на майно не впливає і та обставина, що воно було предметом угоди щодо відчуження, укладеної іншими способами, оскільки дійсний власник не був стороною такої угоди.
При цьому статтею 346 ЦПК України не передбачено підстав припинення права власності дійсного власника у зв`язку із передачею земельної ділянки, реєстрацію права власності на неї за іншими особами, у тому числі після її продажу, що відбулося без участі та поза волею дійсного власника.
У таких випадках чинність таких правочинів, державної реєстрації прав на його майно за іншими способами чи наявність у них правовстановлюючих документів не є перешкодою для витребування власником свого майна від добросовісного набувача на підставі ст. 388 ЦК України, що є належним способом захисту.
Такий висновок цілком узгоджується з правовою позицією Верховного Суду щодо застосування вказаних норм права, яка викладена у постановах від 21 лютого 2018 року у справі №363/2936/15-ц, від 12 червня 2018 року у справі №916/3727/15, від 09 липня 2018 року у справі №910/3513/17.
При цьому для застосування віндикації не має самостійного правового значення наявність «ланцюжка» правочинів, за яким річ послідовно передавалася від однієї особи до іншої, що в кінцевому результаті призвело до перебування речі у володінні набувача. Визнання недійсними всіх правочинів щодо відчуження речі не вимагається.
Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України у постановах від 05. жовтня 2016 року у справі 916/2129/15 та від 17 грудня 2014 року у справі №6-140цс.
За змістом статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав і основних свобод людини, практики ЄСПЛ (рішення у справах «Щокін проти України» від 14 жовтня 2010 року, «Сєрков проти України» від 07 липня 2011 року, «Трегубенко проти України» від 02 листопада 2004 року), втручання в право особи на мирне володіння майном має бути законним, повинно переслідувати «суспільний, публічний» інтерес та бути пропорційним визначеним цілям.
Звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання повернення земельних ділянок у державну власність, що незаперечно становить суспільний інтерес.
Виходячи з основних критеріїв дотримання вимог Статті 1 Першого протоколу до Конвенції у вказаній справі, суд констатує, що таке втручання у майно відповідача ОСОБА_2 є законним в контексті положень національного законодавства; переслідує «суспільний, публічний» інтерес, при цьому буде дотримано справедливий баланс між загальними інтересами суспільства та приватними інтересами відповідача, а отже, таке втручання буде законним та справедливим.
Враховуючи, що ОСОБА_1 незаконно набув право власності на земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 6825584600:07:052:0316, вказана земельна ділянка вибула з державної власності поза волею власника, в т.ч. внаслідок недобросовісного виконання посадовими особами Управління Держгеокадастру власних повноважень, ОСОБА_1 не мав права відчужувати вказану земельну ділянку, про що набувач ОСОБА_2 не знав та не міг знати, а тому вказана земельна ділянка підлягає витребуванню у ОСОБА_2 у державну власність.
Судом встановлено, що внаслідок включення спірної земельної ділянки площею 2 га з кадастровим номером 6825584600:07:052:0316 до об`єднаної земельної ділянки, площею 30 га з кадастровим номером 6825584600:07:052:0013 скасовано державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:052:0316 у Державному земельному кадастрі та внесено відповідні записи про державну реєстрацію об`єднаної земельної ділянки, площею 30 га з кадастровим номером 6825584600:07:052:0013 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та до державного земельного кадастру.
Відповідно до ч.1 ст.79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Відповідно до положень ст.10 ч.8, ст.16 ч.19, ст.21 Закону України «Про державний земельний кадастр» з моменту державної реєстрації, незалежно від її подальшого скасування, земельна ділянка є об`єктом Державного земельного кадастру, а всі відомості про неї та її кадастровий номер зберігаються у Державному земельному кадастрі постійно.
Враховуючи, що внаслідок об`єднання земельних ділянок не відбулося виникнення чи створення іншого нового майна, відмінного від попереднього, відомості про земельну ділянку та її кадастровий номер постійно зберігаються Державному земельному кадастрі, незалежно від скасування державної реєстрації, що дає можливість ідентифікувати земельну ділянку та витребувати її від незаконного володільця, належним способом захисту інтересів держави є скасування записів про державну реєстрацію об`єднаної земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:052:0013 у Державному реєстрі речових прав не нерухоме майно та у Поземельній книзі, поновлення запису про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:052:0316 у Поземельній книзі.
Суд зазначає, що втручання у права відповідача ОСОБА_2 , шляхом скасування записів про державну реєстрацію об`єднаної земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:052:0013 у Державному реєстрі речових прав не нерухоме майно та у Поземельній книзі є виправданим, оскільки державна реєстрація його прав стала можливою внаслідок об`єднання земельних ділянок.
Оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 6825584600:07:052:0316, що увійшла до складу земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:052:0013 підлягає поверненню в державну власність, внаслідок чого розмір та конфігурація належної відповідачу земельної ділянки з кадастровим номером 6825584600:07:052:0013 зменшиться на 2 га, відповідні зміни необхідно внести до Державного реєстру речових прав не нерухоме майно та Державного земельного кадастру.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідачів підлягають стягненню понесені позивачем судові витрати, що складаються з судового збору в розмірі 9605 грн. 00 к., по 3 201 грн. 67 к. з кожного відповідача.
Керуючись ст.ст. 11-13, 76-81, 141 258, 263-265 ЦПК України суд, -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-25190-СГ від 23 вересня 2016 року, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер 6825584600:07:052:0316, для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.
Витребувати у ОСОБА_2 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку загальною площею 2 га, кадастровий номер 6825584600:07:052:0316 для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що розташована за межами населених пунктів Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.
Скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис про державну реєстрацію прав №41298199 від 25 травня 2018 року на земельну ділянку з кадастровим номером 6825584600:07:052:0013.
Скасувати у поземельній книзі на земельну ділянку з кадастровим номером 6825584600:07:052:0013 запис про державну реєстрацію цієї земельної ділянки.
Поновити у поземельній книзі на земельну ділянку з кадастровим номером 68255854600:07:052:0316 запис про державну реєстрацію цієї земельної ділянки.
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та Головного управління Дергеокадастру у Хмельницькій області на користь прокуратури Хмельницької області ( код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, рахунок 352180280028104, код класифікації видатків бюджету 2800) судовий збір в розмірі 9605 грн. 00 к. (по 3 201 грн. 67 к. - з кожного), сплачений за пред`явлення цього позову.
Апеляційна скарга на рішення суду подається учасниками справи протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Хмельницького апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: