
Справа №303/7230/19 2-а/303/248/19
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2019 року м.Мукачево Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в особі : головуючого - судді Монич В. О. секретар судового засідання Варга Н.В. з учасю : представника позивача Ребізант В.Р. перекладача Нгуен Ван Конг відповідача Буі ОСОБА_1 Ле Кюен Справа №303/7230/19 розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мукачево адміністративну справу за позовом Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянки Соціалістичної Республіки В”єтнам Буі ОСОБА_1 Ле Кюен (Bui ОСОБА_2 ) про затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.
в с т а н о в и в:
Позивач - Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянки Соціалістичної Республіки В”єтнам ОСОБА_3 Кюен (Bui ОСОБА_2 ) про затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію. Позов мотивований тим, що відповідачка 03.11.2019 року була затримана на ділянці відділення інспекторів прикордонної служби “Горонглаб” відділу прикордонної служби “Лужанка” на напрямку 315 прикордонного знаку, на території Батрадської сільської ради Берегшівського району, Закарпатської області, під час спроби незаконного, поза пунктами пропуску, у складі групи осіб, без документів, що посвідчують особу, перетину державного кордону із України в Угорщину. В подальшому її було затримано в адміністративному порядку на термін до 3 діб з метою встановлення особи та з`ясування обставин правопорушення відповідно до ст.263 КУпАП. В ході з`ясування обставин правопорушення було встановлено, що відповідач на територію України в"їхала у встановленому порядку 10.05.2019 року через пункт пропуску "Одеса-авіа" на підставі віз НОМЕР_1 дійсної до 26.07.2019 року. Проте, до органів міграційної служби в 5-ти денний термін встановлений ч.1 ст.5 Закону України про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту”, як і протягом всього періоду перебування на території України, з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту не звернулась, в порушення вимог ст.17 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” (іноземцю або особі без громадянства, які на законних підставах перебюувають на території України, може бути продовжено строк перебування за наявності законних підстав, продовження строку перебування на території України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міргації, в порядку встановленому Кабінетом Міністратв України), до міграційних органів в порядку визначеному “Порядком продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців на території України, затвердженого Постановою КМУ від 15.02.2012 року №150 з метою продовження терміну перебування на території України не зверталась. З 26 липня 2019 року відповідач перебуває на території України незаконно. Відповідачка не виконуючи вимоги чинного законодавства України щодо порядку законного перебування на території України, прийняла рішення про незаконний перетин державного кордону в Угорщину з метою подальшого транзитного нелегального слідування до країн Західної Європи. Так, з цією метою 03.11.2019 року здійснила спробу незаконного перетину державного кордону з України в Угорщину на ділянці відділення інспекторів прикордонної служби “Горонглаб” відділу прикордонної служби “Лужанка”. Відповідчка жодних документів, що посвідчують особу, підтверджують законність її перебування на території України або дають право на виїзд за межі території України, передбачених п.п.16-19 та 20 ст.1 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” не має. Про затримання особи було повідомлено акредитовану в Україні консульську установу країни походження іноземця або особи без громадянства, однак, первинні заходи щодо встановлення особи затриманого, які були здійснені протягом терміну адміністративного затримання результату не дали. У відповідності до ч.1 ст.29 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” передача з України або прийняття в Україну іноземця або особи без громадянства здійснюється відповідно до міжнародного договору про реадмісію. Законом України “Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Соціалістичної Республіки В”єтнам про реадмісію громадян обох держав” від 03.09.2008 року №359-VІ ратифіковано Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Соціалістичної Республіки В”єтнам про реадмісію громадян обох держав. Згідно із ч.1 ст.1 Угоди відповідно до положень цієї Угоди та на запит однієї договірної сторони, інша договірна сторона здійснює реадмісію осіб, які не виконують чи більше не виконують правові вимоги стосовно в”їзду чи перебування на території держави запитуючої договірної сторони, які підлягають реадмісії.Тому на підставі вищенаведеного, позивач звертається до суду та просить затримати громадянку Соціалістичної Республіки В”єтнам ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні на 6 (шість) місяців. Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити. Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнла, не заперечувала проти їх задоволення. Заслухавши пояснення сторін, вивчивши та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку. Вивчивши та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку. Судом встановлено, що відповідачка громадянка Соціалістичної Республіки В”єтнам Буі ОСОБА_5 Кюен (Bui ОСОБА_2 ) 03 листопада 2019 року була затримана на ділянці відділення інспекторів прикордонної служби “Горонглаб” відділу прикордонної служби “Лужанка” на напрямку 315 прикордонного знаку, на території Батрадської сільської ради Берегшівського району, Закарпатської області, під час спроби незаконного, поза пунктами пропуску, у складі групи осіб, без документів, що посвідчують особу, перетину державного кордону із України в Угорщину. Своїми діями порушила ст.204-1 ч.2 КУпАП про що свідчить копія протоколу про адміністративне затримання ОСОБА_3 ( ОСОБА_4 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки Соціалістичної Республіки від 03 листопада 2019 року; протоколом особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 04 листопада 2019 року (а.с.3-4). Згідно листа від 04 листопада 2019 року за №21/10156, про затримання відповідачки було повідомлено акредитовану в Україні консульську установу країни походження іноземця або особи без громадянства (а.с.5). У відповідності до ч.1 ст.29 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” передача з України або прийняття в Україну іноземця або особи без громадянства здійснюється відповідно до міжнародного договору про реадмісію. Законом України “Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Соціалістичної Республіки В”єтнам про реадмісію громадян обох держав” від 03.09.2008 року №359-VІ ратифіковано Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Соціалістичної Республіки В”єтнам про реадмісію громадян обох держав. Згідно із ч.1 ст.1 Угоди відповідно до положень цієї Угоди та на запит однієї договірної сторони, інша договірна сторона здійснює реадмісію осіб, які не виконують чи більше не виконують правові вимоги стосовно в”їзду чи перебування на території держави запитуючої договірної сторони, які підлягають реадмісії. З наведеного вбачається, що Україна, у відповідності до міжнародної Угоди має здійснювати реадмісію осіб, зокрема громадян Соціалістичної Республіки В”єтнам, які підлягають депортації (примусовому видворенню) згідно із національним законодавством. Частиною 4 статті 30 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців. Процедура застосування реадмісії передбачена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 16.02.2015 року №158 “Про затвердження інструкції про порядок реалізації компетентними та уповноваженими органами України міжнародних угод про реадмісію осіб”, в якій зазначається, що проведення заходів реадмісії з будь якою договірною стороною передбачає ряд організаційних заходів, які включають процедуру документування особи, обмін інформацією між сторонами та сам процес передачі особи від одного компетентного органу до другого компетентного органу. Частиною 1 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, за наявності обгрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів : 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов”язання іноземця або особи без громадянства внести заставу. Встановлені судом обставини, зокрема те, що відповідач підлягає реадмісії до Соціалістичної Республіки В”єтнам у відповідності до вимог Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Соціалістичної Республіки В”єтнам про реадмісію громадян обох держав” від 03.09.2008 року №359-VІ, документи що посвідчують особу та на підставі яких вона може виїхати з території України відсутні, коштів достатніх для повернення, внесення застави немає, джерело доходу на території України, родичі відсутні, українською мовою не володіє свідчать про те, що нею порушені вимоги Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства". Керуючись ст.ст.6, 19, 46, 289, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.29, 30 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, Законом України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Турецької Республіки про реадмісію осіб», суд, -
у х в а л и в :
Позовні вимоги Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України – задовольнити. Затримати громадянку Соціалістичної Республіки В”єтнам Буі ОСОБА_6 ( ОСОБА_4 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні на 6 (шість) місяцв, а саме до 03 травня 2020 року. Допустити негайне виконання рішення суду. Рішення може бути оскаржено сторонами в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його складення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, код ЄДРПОУ - 14321676, індекс 89600, м.Мукачево, вул.Недецеї, 45, Закарпатської області.
Відповідач: громадянку Соціалістичної Республіки В”єтнам ОСОБА_3 (Bui ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце перебування : індекс АДРЕСА_1 .
Головуючий В.О.Монич