
Справа № 755/13287/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" листопада 2019 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючої судді Яровенко Н.О. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями,
в с т а н о в и в:
20 серпня 2019 року до Дніпровського районного суду м. Києва надійшла цивільна справа за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями.
Відповідно до позовних вимог, позивач просить суд: стягнути з ОСОБА_1 грошову допомогу, виплачену надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями в сумі 7 134,81 грн. на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, та понесені судові витрати в сумі 1921,00 грн.
Вимоги позовної заяви мотивовано тим, що з 24 лютого 2015 року ОСОБА_2 , перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Дніпровської районної ради в місті Києві державної адміністрації, як внутрішньо переміщена особа, відповідач особисто надала інформацію, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 . 25.12.2015 ОСОБА_1 (далі - Відповідач), звернувся до Управління із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг (далі - щомісячна адресна допомога), відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 (далі - Порядок № 505).Відповідач особисто надав інформацію, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 . В складі сім`ї зазначена одна особа. Рішенням комісії від 03.02.2016р. Відповідачу призначена щомісячна адресна допомога на проживання па загальну суму 884 грн. на місяць на період з 25.12.2015 по 24.05.2016 р. 01.07.2016 року Відповідач звернувся із заявою про подовження щомісячної адресної допомоги, і рішенням комісії від 03.08.2016р. йому було подовжено виплату допомоги на суму 884 грн. на місяць на період з 01.05.2016 по 31,12.2016р. 04.01.2017 року Відповідач звернувся із заявою про подовження щомісячної адресної допомоги і рішенням комісії від 17.01.2017р. йому було подовжено виплату допомоги па суму 884 грн. на місяць на період з 04.02.2017р по 03.07.2017 р. 28.08.2017 року Відповідач звернувся із заявою про подовження щомісячної адресної допомоги і під час перевірки було встановлено що згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно №95595681 від 28.08.2017 Відповідачу належить на праві власності квартира за адресою АДРЕСА_1 згідно договору купівлі-продажу від 26.06.2013 року. Рішенням комісії від 05.09.2017 р. Відповідачу відмовлено у наданні щомісячної адресної допомоги у зв`язку із виявленням нерухомого майна у власності в м. Києві. Фактичну оплату щомісячної адресної допомоги здійснено по 03.07.2017 р. Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звертався до Управління з листами №04/2496-05 від 28.09.2017р., №04/444-06 від 22.02.2018р, №04/774-11 від 08.04.2019р.. щодо вирішення питання повернення ОСОБА_1 загальної суми переплати в розмірі 15934 гри. 81 коп. за період з 25.12.2015 по 03.07.2017 року, яку він отримав неправомірно у зв`язку з ненаданням інформації. Відповідачу було направлено лист з проханням в добровільному порядку повернути державні кошти в розмірі 15 934,81 гривень. В липні 2018 року Відповідач сплатив на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат 8 800,00 гривень, фактично визнавши борг. Однак, кошти за період з 25.12.2015 року по 03.07.2017 року в сумі 7 134,81 гривень не повернуті на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у зв`язку з чим позивач мусить звернутися з відповідним позовом про повернення коштів.
Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 23 серпня 2019 року, провадження у цивільній справі відкрито за правилами спрощеного провадження без виклику сторін, та роз`яснено учасникам справи порядок подання заяв по суті справи, та наслідки їх неподання.
Відповідачем ухвала про відкриття провадження по справі зі всіма додатками, не була отримана, конверт повернувся на адресу суду з відміткою «за закінченням встановленого строку зберігання».
03 жовтня 2019 року третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, направив на адресу Дніпровського районного суду міста Києва пояснення по суті справи, відповідно до яких позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За змістом ст. 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно ст. 279 ЦПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, оцінивши докази кожен окремо та в їх сукупності, повно, об`єктивно та всебічно з`ясувавши обставини справи, приходить до наступного висновку.
«Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505, визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
Згідно п. 2 Порядку, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців. Порядок ведення обліку осіб, які переміщуються, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509, для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, як тимчасово переміщена особа, що підтверджується Довідкою від 24 лютого 2015 року №3004009538 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до п. 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505 (який діяв на час виникнення спірних правовідносин), грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї (далі - уповноважений представник сім`ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім`ї); для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім`ї). Загальна сума допомоги на сім`ю розраховується як сума розмірів допомоги на кожного члена сім`ї та не може перевищувати 2 400 гривень. Якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім`ї або інформацією компетентного органу.
ОСОБА_1 звернувся до органу соціального захисту населення Дніпровського району з заявою від 25 грудня 2015 року з вимогою призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання та на оплату житлово - комунальних послуг.
Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації 03 лютого 2016 року прийняло рішення про призначення допомоги переміщеної особи на проживання ОСОБА_1 з 25.12.2015 року по 24.05.2016 року у розмірі 884,00 грн. щомісячно.
Відповідно до п.п. 4 п. 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505 (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки всіх членів сім`ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.
01 липня 2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління про продовження щомісячної адресної допомоги.
Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації 03 серпня 2016 року прийняло рішення про призначення допомоги переміщеної особи на проживання ОСОБА_1 в сумі 884, 00 грн на місяць на період з 01.07.2016 року по 31.12.2016 рік.
04 січня 2017 року відповідач звернувся до Управління із заявою про продовження щомісячної адресної грошової допомоги і рішенням від 17.01.2017 року було продовжено виплачу допомоги на період з 04.01.2017 по 03.07.2017 рік в розмірі 884 грн щомісячно.
28 серпня 2017 року ОСОБА_1 вкотре звернувся із заявою до Управління про продовження щомісячної адресної допомоги. Зазначив, що склад сім`ї не змінився та місце проживання також не змінилось.
Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської РДА рішенням від 05.09.2017 року відмовило у наданні щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 з підстав, що у нього на праві власності належить квартира, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 95595681 від 28.08.2018 року. З даної довідки вбачається, що на підставі договору купівлі-продажу квартири укладеним між ТОВ «Класика будівництва» та ОСОБА_1 від 26 червня 2013 року, останній є власником даного нерухомого майна.
28 вересня 2017 року Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернувся з листом № 04/2496-05 до Начальника Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві Державної адміністрації з вимогою утримати переплати матеріальної допомоги переміщеним особам на проживання в сумі 15 934,00 грн., за період з 25.12.2015 по 03.07.2017 рр. з ОСОБА_1
22 лютого 2018 року Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат повторно звернувся з листом до Начальника Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві Державної адміністрації з вимогою утримати переплати матеріальної допомоги переміщеним особам на проживання в сумі 15 934,00 грн., за період з 25.12.2015 по 03.07.2017 рр. з ОСОБА_1
08 квітня 2019 року Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат втретє звернувся з визе вказаним листом.
25 квітня 2018 року Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві Державної адміністрації направив повідомлення ОСОБА_3 (вих.. №37/18-6096) про повернення переплати допомоги ОСОБА_1 , яка виникла за період з 25.12.2015 по 03.07.2017 року в розмірі 15 934,00 грн. у зв`язку з тим, що при зверненні за призначенням щомісячної адресної допомоги надав недостовірну інформацію.
Відповідно до списку погашених переплат по Дніпровському району за липень 2018 року, ОСОБА_1 сплатив кошти в розмірі 8 800,00 гривень, у зв`язку з чим, позивач подав позовну заяву про повернення коштів у сумі 7 134,81 гривень.
15 квітня 2019 року (вих. № 37/18-5801) Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві Державної адміністрації направив повідомлення ОСОБА_1 про повернення переплати допомоги, в розмірі 7 134,81 грн. у зв`язку з тим, що при зверненні за призначенням щомісячної адресної допомоги надав недостовірну інформацію.
Згідно п. 6 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 р. № 505 (який діяв на час звернення відповідача з заявою про надання допомоги), будь-хто з членів сім`ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; у володінні сім`ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску; будь-хто з членів сім`ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Згідно з даних Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, ОСОБА_1 є власником нерухомого майна, а саме квартири за адресою : АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі продажу від 26 червня 2013 року.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 Цивільного кодексу України)
Відповідно до ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За таких обставин, оцінивши докази, подані сторонами, встановивши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями є обґрунтованим та таким підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки обставини встановлені ст. 1215 ЦК України, якою передбачено повернення безпідставно отриманої допомоги за відсутності недобросовісності з боку набувача, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.
В порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України суд присуджує стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн., які сплачені позивачем при зверненні з даним позовом до суду.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 1166, 1212, 1215 Цивільного кодексу України, ст. 1, 10, 12, 18-1 - 18-4, ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» ст.ст. 76-81, 89, 141, 178, 258, 259, 263-265, 268, 273, 275, 279, 354, 355 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми коштів грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 17.02.2000 року Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області, адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ( код ЄДРПОУ 22886300, код банку 820172, Державна казначейська служба України, м. Київ КЕКВ 2730, КПКВ 2501480, р/р НОМЕР_3 , адреса: м. Київ, пр-т Комарова, 7) суму коштів грошової допомоги, виплачену надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями у розмірі 7 134 (сім тисяч сто тридцять чотири) гривні 81 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий 17.02.2000 року Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області, адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації ( код ЄДРПОУ 37397200, в ГУ ДКСУ у м. Києві, р/р НОМЕР_4 , МФО 820019) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складено 04 листопада 2019 року.
Суддя Н.О. Яровенко