Справа № 2а-142/2009 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2009 року Олександрівський районний суд Донецької області у складі: головуючого судді - Кулікова В.В.; при секретарі - Рєзнік Г.О. представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду с. Олександрівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_3 до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області, Головного управління Державного казначейства України про визнання відмови у виплаті недоотриманої суми на оздоровлення неправомірною, стягнення недоотриманої суми на оздоровлення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області та до Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, внаслідок чого йому призначена 2 категорія. У відповідності до ч. 6 ст. 30 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для його неповнолітньої дитини передбачена щомісячна виплата на оздоровлення в розмірі 0, 5 мінімальних заробітних плат. На обліку в УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації дитина стоїть з 2005 року, але за період з 2005 по 2008 роки допомога проведена в невідповідних розмірах, сума недоплати склала 9633 грн. 90 коп., просить стягнути її з відповідача - УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації, визнавши неправомірними його дії стосовно відмови в виплаті цієї суми.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримала позовну заяву, повторивши доводи, що в ній містяться.
Представник відповідача - ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області у судове засідання не з»явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглядати справу без участі його представника. На адресу суду надійшли заперечення на адміністративний позов, у яких відповідач посилається на те, що щорічна виплата на кожну дитину шкільного віку, яка евакуйована із зони відчуження, або народилась від батька після 26.04.1986 року, який на час настання вагітності матері має підстави належати до 1 або 2 категорії, проводилась за період з 2005 року по травень 2007 в розмірі 3, 30 грн., а з червня 2007 року по грудень 2008 року по 16, 50 грн.
Виходячи із існуючих фінансових можливостей, розмір щомісячної допомоги на дитину встановлюється Постановами Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 р. "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та № 562 від 12 липня 2005 року „Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Виконувати Постанови КМУ відповідача забов'язує ст. 62 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На підставі викладеного просить відмовити в позові.
Представник відповідача - Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області у судове засідання не з»явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином . Звернувшись з письмовою заявою, представник просить відмовити позивачу в задоволенні вимог про стягнення заборгованості з виплат на оздоровлення за рахунок казначейства, вказуючи, що ці виплати провадяться управлянням праці та соціального захисту населення відповідно до п. 4 Постанови КМУ " Про затвердження порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 20 вересня 2005 р. № 936.
Органи Державного казначейства здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів (ст.. 48 Бюджетного Кодексу України).
Розпорядником бюджетних коштів є бюджетні установи в особі їх керівників, які уповноважені здійснювати видатки з бюджету ( ст.2 п. 36 Бюджетного Кодексу України).
Так, УПСЗН Олександрівської райдержадміністраціїї щомісячно виділяються компенсаційні кошти для виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, надходять кошти для виплати заборгованості допомоги на оздоровлення минулих років, тому стягнення повинні провадитись з них.
На підставі ст. 128 КАС України суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представників відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області та Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши доводи представника позивача, вивчивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, приходить до наступного.
Відповідно до вимог п.6 ст. 30 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" потерпілим дітям на кожну дитину шкільного віку, яка народилась після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері, має підставі належати до категорії 1 або 2 гарантовані державою компенсація у вигляді 50 % мінімальної заробітної плати , незалежно від інших виплат.
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації Донецької області з 2005 року як дитина, яка народилась від батька - ОСОБА_2, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС , який на час настання вагітності матері дитини, має підставі належати до 2 категорії постраждалих.
ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Олександрівської райдержадміністрації відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 р. "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та від 20 квітня 2007 року № 649 „Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виплатило у період з січня 2005 року по травень 2007 р. щомісячну компенсацію ОСОБА_5 у розмірі по 3, 3 грн. та у період з червня 2007 року по грудень 2008 року по 16, 5 грн.
Суд приймає до уваги, що сторони не заперечують право неповнолітньої ОСОБА_5 на отримання допомоги на оздоровлення відповідно до п.6 ст. 30 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зазначений період з січня 2005 року по грудень 2008 року, за виключенням наявного спору з приводу розміру виплати.
Дія п.6 ст. 30 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" була зупинена в частині виплати компенсацій і допомоги у розмірах, відповідно до мінімальної заробітної плати на 2006 p., згідно із п. 37 ст. 77 Закону України від 20 грудня 2005 р. «Про державний бюджет України на 2006 р».
Рішенням Конституційного суду від 09 липня 2007 року визнані неконституційними положення п. 30 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 р», яким зупинено на 2007 рік дію п.6 ст. 30 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині виплати компенсацій і допоміг у розмірах, відповідно до мінімальної заробітної плати.
Таким чином, інших обмежень застосування норм ст. 30 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не вбачається.
Згідно Законів України про Державний бюджет України на відповідні роки, розмір мінімальної заробітної плати встановлений:
з 1 січня 2005р. - 262грн. з 1 квітня 2005 р. - 290 грн., з 1 липня 2005 р. -310 грн. з 1 вересня 2005 р. - 332 грн.
з 1 січня 2006 р. - 350 грн. з 1 липня 2006 р. - 375 грн. з 1 грудня 2006 р. - 400 грн.
з 1 квітня 2007 р. - 420 грн., з 1 липня 2007 р. - 440 грн. з 1 жовтня 2007 р. - 460 грн.
З 1 січня 2008 p.-515 грн., З 1 квітня 2008 р - 525 грн., З 1 жовтня 2008 р. - 545 грн., З 1 грудня 2008 р. - 605 грн.
Відповідно ст. 8 Конституції України в Україні діє принцип верховенства права . Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати ій. Постанови, положення готуються на підставі законів України. Таким чином, нормативно-правові акти повинні відповідати актам вищої юридичної сили.
Згідно з частиною 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи забов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, при вирішенні даного спору, застосуванню підлягає п.6 ст. 30 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не Постанови КМУ .
Тому позов в частині визнання неправомірною відмову УСЗН у виплаті позивачу щомісячної грошової компенсації в розмірі, передбаченому п.6 ст. 30 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у 2005 році та у 2007-2008 роках підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, з урахуванням отриманих донькою позивача сум ( з січня 2005 р. по травень 2007 р. по 3, 3 грн. , а з червня 2007 р. - по 16, 5 грн. щомісячно) і розміру мінімальної заробітної плати, на користь позивачки підлягає стягненню 7378, 40 грн., виходячи з розрахунку:
з 1 січня 2005р. - ( 262 : 2) х 3 - 9, 9 = 383, 1грн.
з 1 квітня 2005 р. - (290 : 2 ) х 3 - 9, 9 = 425, 1грн.,
з 1 липня 2005 р. - (310 : 2 ) х 2 - 6, 6 = 303, 4грн.
з 1 вересня 2005 р. - (332 : 2 ) х 4 = 664 - 13, 2 = 650, 8грн.
з 1 січня 2007 р. - ( 400 : 2) х 3 - 9, 90 = 590, 10 грн. з 1 квітня 2007 - (420:2) х 3 - 23, 10 = 606, 90 грн. з 1 липня 2007 р. - (440 : 2 ) х 3 - 49, 5 =610, 5 грн. з 1 жовтня 2007 р. - (460 : 2 ) х 3 - 49, 50 = 640, 50 грн.
з 01 січня 2008 року - (515 :2) х 3 = 772, 50 грн. з 01 квітня 2008 року-(526:2) х 6 =1578, 00 грн. з 01 жовтня 2008 року - (545 :2) х 3 = 817, 50 грн.
Вимоги позовної заяви в частині виплати допомоги позивачу на оздоровлення у 2006 р. суд вважає безпідставними, оскільки дія п.6 ст. 30 Закону була зупинена в частині виплат із розрахунку мінімальної заробітної плати відповідно до Закону України « Про Державний бюджет України на 2006 p.». Зазначені зміни не були визнані неконституційними.
Відповідно ст. 63 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Керуючись ст.ст. 159 - 163 КАС України, ст. 8 Конституції України , ст.ст. 30 , 63 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" суд
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити позов частково.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області у виплаті ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_3 грошової допомоги на дитину шкільного віку.
Стягнути з ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області ( р/р 35219018001486, МФО 834016, ЄДРПОУ 24812369, УДК в Олександрівському районі) за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_3, який мешкає в с. Яковлівка Олександрівського району Донецької області, вул. Гагаріна, 1, в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_3 недоотриманої суми грошової допомоги за 2005, 2007, 2008 роки у розмірі 7378 ( сім тисяч триста сімдесят вісім) гривень 40 коп..
В іншій частині позову відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені у судовому засіданні 06 травня 2009 року.
Повний текст постанови виготовлений 07 травня 2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Олександрівський районний суд Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Олександрівський районний суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.