
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2019 р. Справа № 480/1855/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.,
за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіна,
позивача - ОСОБА_4 ,
представників І відповідача - І.Л . Головенко , А.А. Мачули,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/1855/19
за позовом ОСОБА_4
до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Державного кадастрового реєстратора, треті особи: ОСОБА_5 , фермерське господарство "Зернова долина", товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Юнок"
про скасування державної реєстрації земельної ділянки,-
В С Т А Н О В И В:
До суду звернувся ОСОБА_4 з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - ГУ Держгеокадастру у Сумській області), у якій просить суд скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером "5924789500:05:001:0056", розташовану на території Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області, землекористувачем якої визначено фермерське господарство "Зернова долина", шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про її скасування.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що з метою переукладення договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером "5924789500:05:001:0056" звернувся до орендарів під час чого встановлено, що при реєстрації даної земельної ділянки відповідачем допущені помилки, а саме: на земельну ділянку ОСОБА_4 , як спадкоємця нерухомого майна, було присвоєно кадастровий номер на земельну ділянку, яка значиться не за померлою особою, ОСОБА_5 , в порядку спадкування, а за ОСОБА_5 , у якої вже була оформлена технічна документація і вже була зареєстрована земельна ділянка за кадастровим номером "5924789500:05:001:0025". Згодом було видано свідоцтво про право на спадщину, яке підлягає скасуванню.
З метою виправлення помилок ОСОБА_4 неодноразово звертався до міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі, ГУ Держгеокадастру у Сумській області щодо виправлення помилок та скасування повторної реєстрації земельної ділянки, однак відповідачем зобов`язання не виконано у зв`язку з чим позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Ухвалою суду від 28.05.2019 вказану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви у встановлений строк.
Ухвалою суду від 18.06.2019 відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду від 09.07.2019 залучено державного кадастрового реєстратора ГУ Держгеокадастру у Сумській області до участі в розгляді справи у якості другого відповідача. Також цієї ухвалою залучено ОСОБА_5 , фермерське господарство "Зернова долина", товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Юнок" до участі в розгляді справи у якості третіх осіб на стороні відповідача.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представники ГУ Держгеокадастру у Сумській області в судовому засіданні проти позовних вимог заперечували і зазначили, що за інформацією наданою Міськрайонним управлінням у м. Сумах та Сумському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 08.04.2019 № 31-18-0.2-2279/2-19 успадковані ОСОБА_4 земельні ділянки були зареєстровані в Державному земельному кадастрі відповідно до пункту 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про Державний земельний кадастр" на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, що розроблена ДП "Сумський інститут землеустрою". В подальшому, було виявлено, що у такій документації допущена технічна помилка, а саме зазначені координати інших земельних ділянок. Станом на 08.04.2019 помилки, щодо земельних ділянок з кадастровими номерами - 5924789500:05:001:0172 та 5924789500:09:007:0179 виправлені, у технічній документації із землеустрою - розробником, ДП "Сумський інститут землеустрою", державним кадастровим реєстраторам внесені відповідні відомості до Державного земельного кадастру.
Позивач просить скасувати державну реєстрацію земельної ділянки, але в позовній заяві не наводить жодних визначених законодавством підстав для скасування державної реєстрації земельної ділянки. Так, згідно ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та п. 114 Порядку № 1051 Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: 1) поділу чи об`єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об`єднання; 2) коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника. Таким чином, законодавством чітко визначено дві підстави скасування державної реєстрації земельної ділянки та яка здійснюється саме Державним кадастровим реєстратором. У задоволенні позовних вимог просила відмовити.
Третя особа, ОСОБА_5 , в судове засідання не з`явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Представник третьої особи, ТОВ "Агрофірма "Юнок"", в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без його участі до суду не надходило.
Від представника третьої особи - фермерського господарства "Зернова долина", до суду 26.09.2019 надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Вислухавши позивача, представників відповідачів, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд визнає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 23.11.2017, виданого Сумським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що 11.02.2000 складено відповідний актовий запис № 06. Місце смерті - с. Юнаківка, Сумський район, Сумська область (а.с. 38).
Згідно з копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 15.05.2017, виданого виконавчим комітетом Ріпчанської сільської ради Роменського району Сумської області, дочка ОСОБА_5 та мати позивача - ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що 15.05.2017 складено відповідний актовий запис № 07. Місце смерті - с. В`юнне, Роменеький район, Сумська область (а.с. 37).
Відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 14.08.2018 (а.с. 21), виданого приватним нотаріусом Сумського районного нотаріального округу Сумської області Хоменко О.В., вбачається, що спадкоємцем зазначеного у свідоцтві майна ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , є її син ОСОБА_4 .
Спадщина на яку видано дане свідоцтво складається, зокрема, із земельної ділянки площею 4,1110 (чотири цілих одна тисяча сто десять десятитисячних) га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Юнаківської сільської ради, 390, Сумського району Сумської області, яка належить на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії Р2 № 646002, виданого Юнаківською сільською радою 10.07.2002, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів за № 233, що підтверджується Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку виданого державним кадастровим реєстратором Н.М. Сидоренко Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Міськрайонного управління у м. Сумах та Сумського району ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 27.07.2018 № НВ-5907559702018 ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємицею якого за заповітом була її донька ОСОБА_6 , яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав, але у зв`язку з втратою правовстановлюючого документа на підставі пунктів 53, 66 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку в Державному реєстрі прав на спадкодавця приватним нотаріусом Сумського районного нотаріального округу Хоменко О.В. 09,08.2018 року з присвоєнням права власності 27418899, реєстраційного номеру об`єкта нерухомого майна 1618428059247, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 14.08.2018 року за № 134206795. Земельна ділянка площею 4,1110 га відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення - 01,01, за земельними угіддями - рілля 4,1110 га. Кадастровий номер земельної ділянки: 5924789500:05:001:0056. Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за № НВ- 5907559702018 від 27.07.2018, земельна ділянка площею 4,1110га здана в оренду фермерському господарству "Зернова долина" 135288145), Сумська область, Сумський район, село Храпівщина, вулиця Шевченка, 2 а, дата державної реєстрації речового права - 10.07.2008, строк дії речового права - 15 років; відомості про обмеження у використанні земельної ділянки не зареєстровані. Спадкова справа № 244/2017 року.
Згідно копії довідки від 20.10.2000 № 179, виданої СЗАТ імені Ульянова, ОСОБА_5 дійсно має земельний пай в даному господарстві в розмірі 5,11 га (а.с. 39).
Як вбачається із копії довідки від 28.11.2017 № 1251, виданої Юнаківською сільською радою Сумського району Сумської області, - ОСОБА_7 дійсно належить земельна частка (пай), що розташована на території Юнаківської сільської ради загальною площею 4,70 га, з них рілля - 4,07 га, сіножать - 0,35 га, пасовище - 0,28 га. Державний акт про право приватної власності на земельну ділянку не видавався.
У липні 2018 року позивач звернувся до ДП "Сумського науково-дослідного та проектного інституту землеустрою" щодо виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки (паю) в натурі на місцевості.
Згідно з копією витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ- 5908681532019 від 08.02.2019 земельній ділянці площею 4,1110 га присвоєно кадастровий номер 5924789500:05:001:0056 та здійснена державна реєстрація земельної ділянки на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), 01.12.2015, СРФ ДП "Центр ДЗК", ОСОБА_8 (а.с. 22-24).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статей 125, 126 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Згідно з частинами четвертою, десятою статті 79-1 ЗК України земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера; державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Статтею 202 ЗК України визначено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" (далі - Закон № 3613-VІ) Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Частиною першою статті 15 Закону № 3613-VІ, передбачено, що до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки як кадастровий номер земельної ділянки.
За приписами ст. 16 Закону № 3613-VІ, земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Кадастрові номери земельних ділянок зазначаються у рішеннях органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування про передачу цих ділянок у власність чи користування, зміну їх цільового призначення, визначення їх грошової оцінки, про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель щодо конкретних земельних ділянок. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.
Статтею 24 Закону № 3613-VІ, передбачено зокрема, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою:
особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;
власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;
органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).
Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви:
перевіряє відповідність документів вимогам законодавства;
за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:
розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;
подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;
невідповідність поданих документів вимогам законодавства;
знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Зміна найменування акціонерного товариства у зв`язку із зміною типу акціонерного товариства або перетворенням акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у державній реєстрації земельної ділянки.
У разі надання відмови з підстави, визначеної абзацом другим частини шостої цієї статті, заявнику повідомляється найменування та адреса органу, до повноважень якого належить здійснення державної реєстрації земельної ділянки.
На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.
При здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер.
Як встановлено судом, до Державного земельного кадастру внесено відомості про наявність у ОСОБА_4 на праві приватної власності земельної ділянки площею 4,1110 га, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Юнаківської сільської ради, Сумського району Сумської області, з кадастровим номером 5924789500:05:001:0056.
Водночас з матеріалів справи вбачається, що приватним нотаріусом Сумського районного нотаріального округу Сумської області Хоменко О.В. на адресу міськрайонного управління у м. Сумах та Сумському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області було надіслано запит про надання витягів з Державного земельного кадастру на земельні ділянки, які надані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані на території Юнаківської сільської ради, Сумського району Сумської області належні ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно відповіді на запит від 30.11.2017 відповідачем надано копію державного акта на ім`я ОСОБА_5 та витяг з державного земельного кадастру на ім`я ОСОБА_5 та переведено на ім`я ОСОБА_4 .
Тобто при проведенні державної реєстрації права власності ОСОБА_4 на земельну ділянку площею 4,1110 га, з кадастровим номером 5924789500:05:001:0056, що розташована на території Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області відповідачем було допущено помилки, а саме присвоєно кадастровий номер новий на земельну ділянку ОСОБА_4 , як спадкоємця нерухомого майна, живої фізичної особи ОСОБА_5 .
Згідно з пунктами 10, 12 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (далі - Порядок № 1051), відомостями Державного земельного кадастру є всі відомості, які підлягають внесенню до нього згідно з цим Порядком та у порядку інформаційної взаємодії з іншими кадастрами та інформаційними системами, а також відомості, одержані внаслідок їх оброблення, систематизації та узагальнення. Відомості Державного земельного кадастру є офіційними і вважаються об`єктивними та достовірними, якщо інше не доведено судом.
Пунктом 138 Порядку № 1051 передбачено, що помилками у Державному земельному кадастрі є: 1) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру; 2) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру (в тому числі технічна помилка у документах, на підставі яких внесені відомості до Державного земельного кадастру); 3) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель (в тому числі виявлена після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про інші об`єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 1 січня 2013 р. до Державного фонду документації із землеустрою); 4) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії; 5) технічна помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок перенесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, яка не була зареєстрована в державному реєстрі земель; 6) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру під час державної реєстрації земельної ділянки; 7) помилка у застосуванні систем координат для земельних ділянок, які були зареєстровані до 1 січня 2013 р. та перенесені до Державного земельного кадастру.
Як передбачено пунктом 158 Порядку № 1051 помилки, допущені у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії, підлягають виправленню у Державному земельному кадастрі після їх виправлення у відповідних кадастрах та інформаційних системах.
Зважаючи на те, що саме державна реєстрація права власності ОСОБА_4 на земельну ділянку з кадастровим номером 5924789500:05:001:0056 проведена на підставі помилкових даних щодо права власності на землю ОСОБА_5 замість речових прав ОСОБА_5 , задоволенню підлягають вимоги ОСОБА_4 .
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_4 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, Державного кадастрового реєстратора, треті особи: ОСОБА_5 , фермерське господарство "Зернова долина", товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Юнок" про скасування державної реєстрації земельної ділянки задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію права власності за ОСОБА_4 на земельну ділянку площею 4,1110 га, з кадастровим номером 5924789500:05:001:0056, що розташована на території Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 08.11.2019.
Суддя М.М. Шаповал