
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2019 року Справа № 160/6916/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Кучми К.С. розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників адміністративну справу у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Парковка та реклама" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання частково протиправним та часткове скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
У липні 2019 року позивач звернувся до адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 09.04.2019 р. №0029835741 в частині застосування штрафу в розмірі 10 % у сумі 18 873,79 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 188 737,93 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що КП "Парковка та реклама" вважає висновки акту перевірки необґрунтованими та такими, які не відповідають дійсним обставинам, не підтвердженими належними доказами (документами). В акті перевірки № 13016/04-36-57-41/34811376 від 15.03.2019 р. відповідачем необґрунтовано встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних передбачених п.201.10. ст.201 Податкового кодексу України, оскільки в період листопад - грудень 2018 року КП "Парковка та реклама" були виписані, та із дотриманням строків, встановлених пунктом 201.10. ст.201 ПК України, відправлені на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні в кількості 1052 шт., з яких квитанції про прийняття податкових накладних було отримано в кількості 822 шт., в статусі «відправлено» залишились податкові накладні в кількості 230 шт., а отже з незалежних від позивача причин не були зареєстровані в ЄРПН.
Ухвалою суду від 29.07.2019 року було відкрито провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
На виконання вимог ухвали суду 22.08.2019 року відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що проведеною камеральною перевіркою позивача встановлено порушення вимог пункту 201.10. статті 201 ПК України, а саме: несвоєчасна реєстрація КП «Парковка та реклама» податкових накладних в ЄРПН за період: листопад, грудень 2018 року на суму ПДВ 193 552,92 грн. Враховуючи вищевикладене, відповідно до пункту 120.1.1. статті 120.1 ПК України, Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області винесено податкове повідомлення-рішення від 09.04.2019 р. №0029835741, на підставі якого до платника податків застосована штрафна санкція на суму 19424,75 грн. Крім того, позивачем не надано доказів отримання ДФС України зазначених податкових накладних. За таких обставин, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.
До суду 03.09.2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що твердження відповідача щодо відсутності доказів отримання ДФС України податкових накладних, які лягли в основу спірного податкового повідомлення-рішення від 09.04.2019 №0029835741, є безпідставним, так як, згідно з доданих до матеріалів позовної заяви доказів вбачається, що позивач своєчасно відправив на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних податкові накладні від 31.12.2018 р., за допомогою платного програмного забезпечення М.e.doc, використовуючи ІТЄ «Єдине вікно подання електронної звітності». Згідно з даними, відображеними в системі надсилання та реєстрації податкових накладних, податкові накладні надіслані 15.01.2019 р. в період часу з 11:58 годин до 12:30 години. В свою чергу, відповідач не надав доказів надіслання позивачу квитанції про прийняття або неприйняття податкових накладних протягом операційного дня. Отже, з боку позивача відсутні порушення строків реєстрації податкових накладних, тому, приймаючи до уваги відсутність у діях позивача порушень податкового законодавства, податкове повідомлення-рішення від 09.04.2019 р. №0029825741 є протиправним та повинно бути скасовано судовим рішенням.
В силу ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
За викладених обставин, відповідно до вимог статей 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві та у відповіді на відзив, позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, дослідивши письмові докази, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області було проведено камеральну перевірку КП «Парковка та реклама» (код ЄДРПОУ 34811376) з питання своєчасної реєстрації податкових накладних.
Порушення, виявлені в результаті перевірки знайшли своє відображення в акті перевірки № 13016/04-36-57-41/34811376 від 15.03.2019 р., а саме: порушення вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасна реєстрація КП «Парковка та реклама» податкових накладних в ЄРПН за період: листопад, грудень 2018 року на суму ПДВ 193 552,92 грн.
Згідно з висновками акту перевірки та за даними Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) за період листопад та грудень 2018 р. Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0029835741 від 09.04.2019 року про застосування до КП «Парковка та реклама» штрафних санкцій в розмірах, встановлених п.120.1.1. ст.120.1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на загальну суму 19 424,75 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 ПК України.
Судом також встановлено, що позивачем сплачено штраф у розмірі 550,96 грн. (платіжне доручення № 5003 від 24.04.2019 р.), в тому числі за затримку реєстрації податкових накладних на 15 і менше календарних днів в розмірі 10% у сумі 435,31 грн., за затримку реєстрації податкових накладних від 16 до 30 календарних днів в розмірі 20 % у сумі 46,48 грн., за затримку реєстрації податкових накладних від 31 до 60 календарних днів в розмірі 30 % у сумі 69,17 грн.
Правомірність та обґрунтованість податкового повідомлення-рішення від 09.04.2019 р. №0029835741 в частині застосування штрафу в розмірі 10 % у сумі 18 873,79 грн., прийняте Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області, є предметом позову, який передано на розгляд суду.
Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд приходить до наступного.
Відповідно до положень пункту 201.10. статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Порядок ведення ЄРПН встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних. Згідно з п.120-1.1. ст.120 ПК України порушення платниками податку граничного строку, передбаченого ст.201 цього кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладання на платника податку, на якого відповідно до ст.192, 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу у сумі 10 відсотків суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів, 20 відсотків сум податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних, у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів, 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначених в таких податкових накладних/розрахунків коригування. У разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів, 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в накладних/розрахунках коригування.
Податковим кодексом України серед інших обов`язків платників податків передбачено і обов`язок складати звітність, що стосується обчислення та сплати податків і зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Кодексу) та подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням та сплатою податків і зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Кодексу).
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (пункт 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин)).
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру додаткових накладних платників податку на додану вартість - продавців товарів (послуг), звіряння даних, що містяться у виданих платникам такого податку - покупцям товарів послуг) податковій накладній та розрахунку коригування з відомостями, які містяться у Реєстрі, визначено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. №1246 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 2 названого Порядку (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Згідно з пунктом 8 Порядку (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі.
Пунктом 9 цього ж Порядку (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; 4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200.1.3 статті 200.1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); 5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв`язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Системний правовий аналіз наведених правових норм дозволяє зробити висновок, що у будь-якому випадку податковий орган зобов`язаний надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин.
Судом встановлено, що КП «Парковка та реклама» 31.12.2018 р. були виписані, та із дотриманням строків, встановлених пунктом 201.10 ст.201 ПК України, 15.01.2019 року відправлені на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні в кількості 1052 шт., з яких квитанції про прийняття податкових накладних було отримано в кількості 822 шт., в статусі «відправлено» залишились податкові накладні в кількості 230 шт.
Досліджуючи обставини направлення позивачем податкових накладних 15.01.2019 року в кількості 1052 шт. для реєстрації їх в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом встановлено, що згідно з даними, відображеними в системі надсилання та реєстрації податкових накладних, податкові накладні надіслані 15.01.2019 р. в період часу з 11:58 годин до 12:30 години, а також той факт, що до кінця операційного дня квитанції у кількості 230 шт. про прийняття або неприйняття податкових накладних позивачу не надходило. Доказів зворотного відповідачем не надано, а матеріали справи не містять.
З огляду на ці обставини та з врахуванням правових наслідків, передбачених пунктом 201.10. статті 201 ПК України, суд доходить висновку про те, що податкові накладні від 15.01.2019 р. вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних в день їх подання, а саме 15.01.2019 року.
Будь-яких доказів для спростування викладеного висновку, у тому числі і щодо несправності засобів телекомунікаційного зв`язку платника податків, відповідачем при розгляді справи надано також не було.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В силу ч.1 ст.9 КАС України визначено, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частинами 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Зважаючи на відсутність у діях позивача порушень податкового законодавства, суд доходить висновку, що під час винесення спірного податкового повідомлення-рішення від 09.04.2019 р. № 0029835741 в частині застосування штрафу в розмірі 10 % у сумі 18 873,79 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 188 737,93 грн. податковий орган діяв не на підставі та не у спосіб, передбачені чинним законодавством України, а отже спірне податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню частково в частині визначення штрафних санкцій в сумі 18 873,79 грн.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як видно з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду у розмірі 1 921 грн., що документально підтверджується оригіналом платіжного доручення №6984 від 12.07.2019 року, який наявний в матеріалах справи, тому судовий збір у сумі 1 921 грн. підлягає поверненню позивачу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241-246, 250, 262 КАС України,-
ВИРІШИВ:
Визнати частково протиправним та частково скасувати податкове повідомлення-рішення від 09.04.2019 р. №0029835741 в частині застосування штрафу в розмірі 10% у сумі 18 873,79 грн., прийняте Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області.
Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул.Сімферопольська, 17-а, м.Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 39394856) на користь Комунального підприємства "Парковка та реклама" (м-н.Праці, 1, м.Кривий Ріг, 50057, код ЄДРПОУ 34811376) судові витрати по справі в розмірі 1 921 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С. Кучма