
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/1132/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головного управління Пенсійного фонду у Чернівецькій області, про визнання бездіяльності протиправною,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України та зобов`язати виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України довідку в якій зазначити посадовий оклад, спеціальне звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень та премії.
І. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Позивач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначив, що відповідачем під час виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" порушено приписи постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших" №45 від 13.02.2008 р. та норми статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та не враховано надбавку за службу в умовах режимних обмежень і премії, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії.
2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначив, що на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року. Водночас, вказаною постановою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших" №45 від 13.02.2008 р., якими встановлено форму довідки та її складові, серед яких відсутні та складові заробітної плати, як: надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці та премії. У зв`язку із зазначеним, Центрально-Західне регіональне управління з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України стверджує, що у довідку про грошове забезпечення позивача були включені усі складові заробітної плати, які передбачені вимогами чинного законодавства на час перерахунку пенсії позивача, відтак просить суд відмовити у задоволені позовних вимог.
3. Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - третя особа), подало до суду письмові пояснення щодо позову, які обґрунтовані тим, що у квітні 2018 року на адресу пенсійного органу надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачеві на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", яка була складена Центрально-Західним регіональним управлінням з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України. На підставі вказаної довідки з 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії позивачеві. З вказаних підстав вважає, що в діях органу пенсійного фонду відсутні протиправні дії по відношенню до позивача.
4. Позивачем подано до суду відповідь (заперечення) на відзив, в якій наведенні аналогічні аргументи, які викладені в адміністративному позові.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.
1. 10.10.2019 року ухвалою суду визнано поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду. Відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом осіб та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження на 11:00 год. 05 листопада 2019 р. Залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головне управління Пенсійного фонду у Чернівецькій області.
ІІІ. ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Позивач в судове засідання не з`явився, про причини неявки в судове засідання не повідомив, будучи належними чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи.
2. Представник відповідача будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив.
3. Представник третьої особи подав до суду заяву про розгляд справи в прядку письмового провадження.
4. Відповідно до частини 1 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
5. З урахуванням вимог ст.ст. 194 та 205 КАС України, а також і те, що в матеріалах адміністративної справи сторонами надано достатній обсяг доказів, які дають можливість повно, всебічно та об`єктивно вирішити даний спір, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності учасників в порядку письмового провадження.
ІV.СУДОМ ВСТАНОВЛЕННІ НАСТУПНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ВІДПОВІДНІ ЇМ ПРАВОВІДНОСИНИ .
1. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року.
2. Згідно довідки, складеної Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103 визначено складові грошового забезпечення позивача: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним званням), надбавку за вислугу років. (а.с. 9)
3. 14.06.2018року позивач звернувся із заявою до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, в якій просив видати нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, зокрема: вказати додаткові види грошового забезпечення та премії. (а.с.15).
4. 26.06.2018 року Центрально-Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції надано позивачу відповідь (лист № 4/6767 від 26.06.2018р.) в якій повідомлено, що до головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області надана довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за формою згідно додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". (а.с.16-17)
V. ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ ТАКІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.
1. Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України; Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262); Законом України від 20.12.1991 N 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"; постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393"; постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
2. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
3. Надаючи правову оцінку доводам позивача з приводу протиправної бездіяльності відповідача, та з приводу не включення у довідку про розмір грошового забезпечення надбавку за службу в умовах режимних обмежень премії, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України від 20.12.91 N 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з частини 2 статті 51 Закону N 2011-XII регламентовано, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Статтею 63 Закону N 2262 передбачено, що призначені військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей пенсії перераховуються з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова N 704), відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб.
З метою виконання Постанови N 704 та статті 63 Закону N 2262-XII Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі-Постанова N 103), якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 N 45 (далі - Порядок N 45).
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України N 103 від 21 лютого 2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" до Порядку N 45 внесено зміни.
Так, у відповідності до п. 1 Порядку N 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку N 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мінюсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзвязку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з п. 3 Порядку N 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 5 Постанови N 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45.
Пунктом 5 Порядку N 45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Суд звертає увагу на те, що в пункті 5 Порядку N 45 та додатку №2 до Порядку №45 не передбачено складових розміру грошового забезпечення, зокрема: надбавку за службу в умовах режимних обмежень та премії.
Також, постановою N 103 передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Судом встановлено, що відповідачем, відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 р. №103, складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачеві та визначено складові грошового забезпечення позивача: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним званням), надбавку за вислугу років, відповідно до вимог п. 5 Порядку N 45. Відтак, відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльність Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України щодо неврахування окремих видів надбавок, які не передбачені нормативним актом.
4. З приводу позовних вимог, щодо зобов`язання виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України довідку в якій зазначити посадовий оклад, спеціальне звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень та премії, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що відповідачем направлено до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, на підставі якої проведено перерахунок пенсії та відповідно до якої визначено розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з врахуванням наступних складових: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням та надбавку за вислугу років.
Як зазначено вище, грошове забезпечення позивача складається із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним званням) та надбавки за вислугу років.
Отже, пенсійним органом правомірно проведено перерахунок пенсії позивача на виконання Постанови N 103, згідно наданої довідки Центрально-Західним регіональним управлінням з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції України.
Крім того, суд наголошує, що Порядком N 45 чітко визначений алгоритм дій проведення перерахунку пенсій, а саме, державні органи повідомляють Пенсійний фонд України про підстави такого перерахунку, в свою чергу Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій, та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
З огляду на викладене, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування/перерахунок на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Проаналізувавши наведе вище в контексті встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позову повністю.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З`ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
VI. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
1. З урахуванням вимог статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат, оскільки в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Головного управління Пенсійного фонду у Чернівецькій області - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_1 )
Відповідач - Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України (вул. Брацлавська, 2 А, м.Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ: 40867306)
Третя особа - Головне управління Пенсійного фонду у Чернівецькій області (вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, 58022, код ЄДРПОУ: 40329345).
Суддя О.В. Боднарюк