
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
07 листопада 2019 року м. Рівне №460/463/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудар О.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
Державної архітектурно - будівельної інспекції України доОСОБА_1 про зобов`язання вчинення певних дій, В С Т А Н О В И В:
Державна архітектурно-будівельна інспекція України (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про зобов`язання привести земельну ділянку до попереднього стану шляхом знесення господарської будівлі на об`єкті "будівництво господарської будівлі на прибудинковій території (територія загального користування) житлового будинку по АДРЕСА_1 ".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що будівельні роботи на об`єкті "будівництво господарської будівлі на прибудинковій території (територія загального користування) житлового будинку по АДРЕСА_1 " проводяться без повідомлення про початок виконання будівельних робіт та без дотримання протипожежної відстані від господарської будівлі до житлового будинку, що є порушенням п.1 ч.1 ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та п.3.25*а, табл.1 додатку 3.1 ДБН 360-92** "Планування і забудова міських і сільських поселень".
Ухвалою суду від 20.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду від 31.07.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 18.10.2019 суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадженння.
Розглянувши позовну заяву, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
У зв`язку зі зверненням гр. ОСОБА_2 від 01.08.2017, на підставі направлення від 28.08.2017 №424 (а.а.с.84, 86) головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області Кичуном М.В. проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання будівельних робіт ОСОБА_1 на об`єкті "будівництво господарської будівлі на прибудинковій території (територія загального користування) житлового будинку по АДРЕСА_1 .
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 28.07.2017 №424 (а.а.с.87-93), за змістом якого перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 за вказаною адресою проводяться будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання зазначених робіт, вчинених щодо об`єктів з незначними наслідками (СС1), що є порушенням п.1 ч.1 ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", під час будівництва господарської будівлі не дотримана протипожежна відстань господарської будівлі до житлового будинку АДРЕСА_1 , відстань до сусідньої будівлі складає 2.2м, що є порушенням п.3.25*а, табл.1 додатку 3.1 ДБН 360-92** "Планування і забудова міських і сільських поселень". Відповідач з актом ознайомилася, від його підписання відмовилася.
28.08.2017 головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області Кичуном В.М. видано приписи №105 про зупинення підготовчих та будівельних робіт (а.с.98) та №106 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил (а.с.99).
Приписом від 28.08.2017 №105 зобов`язано ОСОБА_1 :
- зупинити виконання будівельних робіт з будівництва господарської будівлі на прибудинковій території (території загального користування) житлового будинку по АДРЕСА_1 ;
- будівельні роботи з будівництва господарської будівлі на прибудинковій території (території загального користування) житлового будинку по АДРЕСА_1 проводити після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідно до вимог ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності";
- про виконання припису повідомити Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України до 30.10.2017.
Приписом від 28.08.2017 №106 зобов`язано ОСОБА_1 :
- привести будівництво господарської будівлі на прибудинковій території (територія загального користування) житлового будинку по АДРЕСА_1 відповідно до вимог п.3.25*а, табл.1 додатку 3.1 ДБН 360-92** "Планування і забудова міських і сільських поселень";
- про виконання припису повідомити Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України до 28.10.2017.
28.08.2017 головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області Кичуном В.М. щодо ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, яким останню повідомлено про дату, час і місце розгляду справи щодо вчиненого нею адміністративного правопорушення.
19.09.2017 за результатами розгляду вищезазначених матеріалів справи про адміністративне правопорушення у сфері містобудівної діяльності головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області Кичуном М,В. винесено постанову №92-ф про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 та ч.5 ст.96 Кодексу України про адміністративні правопорушення - накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 8500,00грн (а.а.с.100-101).
10.10.2017 головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області Кичуном М.В. на підставі направлення від 10.10.2017 №479 (а.с.102) проведено позапланову перевірку на об`єкті "будівництво господарської будівлі на прибудинковій території (територія загального користування) житлового будинку по АДРЕСА_1 .
За результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт складено акт від 10.10.2017 №479, яким зафіксовано невиконання ОСОБА_1 вимог припису від 28.08.2017 №105. Від ознайомлення та підписання акту відповідач відмовилася (а.а.с.103-109).
10.10.2017 головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області Кичуном М.В. видано припис №128 про зупинення підготовчих та будівельних робіт (а.с.110), згідно з яким відповідача зобов`язано:
- з дати отримання припису зупинити виконання будівельних робіт будівництва господарської будівлі на прибудинковій території (території загального користування) житлового будинку по АДРЕСА_1 ;
- будівельні роботи проводити тільки після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідно до вимог ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності";
- про виконання припису повідомити Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області до 10.11.2017.
10.10.2017 головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області Кичуном М.В. щодо ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, яким останню повідомлено про дату, час і місце розгляду справи щодо вчиненого нею адміністративного правопорушення. Від підписання та отримання протоколу ОСОБА_1 відмовилася (а.а.с.111-112).
Постановою Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області від 30.10.2017 №103-Ф ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 188-42 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 5100,00грн (а.а.с.113-114).
30.11.2018 головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області Кичуном М.В. на підставі направлення від 30.11.2018 №528 (а.с.119) проведено позапланову перевірку щодо виконання вимог припису від 10.10.2017 №128.
За результатами перевірки складено акт від 30.11.2018 №528, яким зафіксовано, що відповідачем не виконано вимоги зазначеного припису. Від підписання акту ОСОБА_1 відмовилася (а.а.с.120-126).
Позивач вказує, що ним вжито всі передбачені чинним законодавством заходи, спрямовані на усунення виявлених правопорушень. Врааховуючи ігнорування відповідачем законних вимог суб`єкта владних повноважень, просить суд знести об`єкт самочинного будівництва та привести земельну ділянку за відповідною адресою у первісний стан.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2017 №3038-VI (далі - Закон №3038-VI).
Відповідно до положень ч.1 ст.41 Закону №3038-VI, державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями (суб`єктами містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт визначено у Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 (далі - Порядок №553).
Пунктом 2 Порядку №553 встановлено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: 1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; 2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; 3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об`єкта будівництва.
Порядком №553 визначено процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Відповідно до пункту 5 Порядку №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Згідно з пунктом 7 Порядку №553, позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Підставами для проведення позапланової перевірки є, зокрема, звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб`єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, виявлення факту самочинного будівництва об`єкта.
Пунктом 16 Порядку №553 встановлено, що за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
Відповідно до пункту 17 Порядку №553, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
Згідно з пунктом 9 Порядку №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб`єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об`єкт будівництва.
У силу вимог частини 1 статті 34 Закону №3038-VI, замовник має право виконувати будівельні роботи після, зокрема, подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст.38 Закону №3038-VI, у разі виявлення факту самочинного будівництва об`єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису.
У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, орган державного архітектурно-будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об`єкта та компенсацію витрат, пов`язаних з таким знесенням.
Згідно з ч.2 ст.38 Закону №3038-VI, за рішенням суду самочинно збудований об`єкт підлягає знесенню з компенсацією витрат, пов`язаних із знесенням об`єкта, за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) таке самочинне будівництво.
У разі неможливості виконання рішення суду особою, яка здійснила таке самочинне будівництво (смерть цієї особи, оголошення її померлою, визнання безвісно відсутньою, ліквідація чи визнання її банкрутом тощо), знесення самочинно збудованого об`єкта здійснюється за рішенням суду за рахунок коштів правонаступника або за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету та в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно з частиною 1 статті 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до частин четвертої, сьомої статті 376 Цивільного кодексу України, якщо власник земельної ділянки заперечує проти визнання права власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила самочинне будівництво на його земельній ділянці, або якщо це порушує права інших осіб, майно підлягає знесенню особою, яка здійснила самочинне будівництво, або за її рахунок.
У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов`язати особу, яка здійснила будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливою або особа, яка здійснила будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила будівництво.
Отже, об`єкти будівництва є самочинними у випадках наявності однієї із вказаних умов: збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети; збудовані або будуються без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи; збудовані або будуються без належно затвердженого проекту; збудовані або будуються з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Судом встановлено, що позивачем під час перевірки зафіксовано той факт, що будівельні роботи на об`єкті "будівництво господарської будівлі на прибудинковій території (територія загального користування) житлового будинку по АДРЕСА_1 " виконуються без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт, без дотримання протипожежна відстань від господарської будівлі до житлового будинку по АДРЕСА_1 . Зокрема, відстань до сусідньої будівлі становить 2,2 м замість законодавчо визначених 8-ми метрів (п.3.25*а, табл.1 додатку 3.1 ДБН 360-92** "Планування і забудова міських і сільських поселень").
З огляду на викладене, об`єкт "будівництво господарської будівлі на прибудинковій території (територія загального користування) житлового будинку по АДРЕСА_1 " є самочинним будівництвом.
Відповідно до статті 11 Закону України "Про будівельні норми" від 05.11.2009 №1704-VI, застосування будівельних норм або їх окремих положень є обов`язковим для всіх суб`єктів господарювання незалежно від форми власності, які провадять будівельну, містобудівну, архітектурну діяльність.
Статею 9 Закону України "Про архітектурну діяльність" від 20.05.1999 №687-XIV передбачено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності";
У силу вимог ст.5 Закону України "Про основи містобудування"від 16.11.1992 №2780-XII (далі - Закон №2780-XII), при здійсненні містобудівної діяльності повинна бути забезпечена розробка містобудівної документації, проектів конкретних об`єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил.
Згідно з ст.16 Закону №2780-XII, будівельні норми, державні стандарти, норми і правила встановлюють комплекс якісних та кількісних показників і вимог, які регламентують розробку і реалізацію містобудівної документації, проектів конкретних об`єктів з урахуванням соціальних, природно - кліматичних, гідрогеологічних, екологічних та інших умов і спрямовані на забезпечення формування повноцінного життєвого середовища та якнайкращих умов життєдіяльності людини.
Самочинне будівництво, що здійснюється з численними порушеннями державних будівельних норм, стандартів та правил посягає на встановлений порядок та основні засади регулювання містобудівної діяльності.
Суд вважає, що встановлені за результатами проведених перевірок порушення є істотними порушеннями будівельних норм і правил, що суперечить суспільним інтересам, а вчинені ОСОБА_1 дії порушують встановлений законом порядок виконання будівельних робіт.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд зазначає, що позивачем вжито всіх передбачених законодавством заходів реагування та притягнення винної особи до відповідальності, проте такі заходи не призвели до усунення відповідачем виявлених під час проведення перевірок порушень містобудівного законодавства.
Враховуючи викладене, позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, а тому позов підлягає до задоволення повністю.
В силу вимог 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Державної архітектурно-будівельної інспекції України (бульвар Лесі Українки, 26, м.Київ, 01133, код ЄДРПОУ 37471912) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити повністю.
Зобов`язати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) привести земельну ділянку на об`єкті: "будівництво господарської будівлі на прибудинковій території (територія загального користування) житлового будинку по АДРЕСА_1 до попереднього стану шляхом знесення господарської будівлі на прибудинковій території по АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 07 листопада 2019 року.
Суддя Дудар О.М.