
Рішення
Іменем України
Справа № 712/4408/19 Провадження 2/712/1503/19
06 листопада 2019 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого/судді - МАРЦІШЕВСЬКОЇ О.М.
за участю секретаря судового засідання – Олефіренко В.В.
представника позивача Конопатської В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (бульв.Шевченка,307, м.Черкаси) звернувся до суду з вказаним позовом до відповідача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради за зареєстрованим місцем проживання та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям з 01.03.2013 по 31.08.2013 на сум"ю у складі: ОСОБА_1 (заявник), ОСОБА_2 (чоловік заявниці), ОСОБА_3 (дитина заявниці), ОСОБА_4 (дитина заявниці). За результатом проведеної державними соціальними інспекторами перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної соціальної допомоги на підставі даних АІС "Автомобіль" Черкаського центру ДАІ та НАІС ДДАІ (вх.№ 732/28-1/08 від 17.02.2014) було встановлено, що за заявницею та її чоловіком ОСОБА_2 зареєстровані 4 транспортні засоби: ВАЗ 2101, 1987 року випуску, ЗАЗ 1102, 2001 року випуску, WOLKSVAGEN TRANSPORTER, 2001 року випуску та НОМЕР_1 , 2008 року випуску. Всупереч ч.1 ст.7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) відповідач не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям, у зв"язку з чим виникла надмірна її виплата за період з 01.03.2013 по 31.08.2013 у загальному розмірі 11209,99 грн. бюджетних коштів. Відповідачем була повернута частина надмірно отриманих коштів 16.04.2018 та на даний час залишок боргу складає 3109,99 грн.Відповідача було повідомлено про необхідність повернення надміру отриманої державної соціальної допомоги в розмірі 3109,99 грн., проте станом на дату звернення департаменту до суду сума надміру виплачених коштів державної допомоги так і не була повернута. У зв"язку з викладеним, позивач просить суд стягнути з відповідача надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям в розмірі 3109,99 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 грн.
На підставі ст. 279 ЦПК України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_5 В ОСОБА_6 позовні вимогои підтримала та просила їх задоволити з підстав, викладених у позові.
Відповідач в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, відзиву на позов не подав.
Відповідно до п. 3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.06.2016 року №1402-VІІІ «Про судоустрій та статус суддів», районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, що регулюються нормами цивільного законодавства.
Умови призначення і виплати зазначених вище видів державних допомоги та перелік документів, необхідних для їх призначення, визначено Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, що затверджений Постановою КМУ від 24.02.2003 № 250, Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
Статтею 3 Закону № 1768-ІІІ визначено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Судом встановлено ОСОБА_1 перебувала на обліку в департаменті соціальної політики Черкаської міської ради як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям з 01.03.2013 по 31.08.2013 на сум"ю у складі: ОСОБА_1 (заявник), ОСОБА_2 (чоловік заявниці), ОСОБА_3 (дитина заявниці), ОСОБА_4 (дитина заявниці).
За результатом проведеної державними соціальними інспекторами перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної соціальної допомоги на підставі даних АІС "Автомобіль" Черкаського центру ДАІ та НАІС ДДАІ (вх.№ 732/28-1/08 від 17.02.2014) було встановлено, що за заявницею та її чоловіком ОСОБА_2 зареєстровані 4 транспортні засоби: ВАЗ 2101, 1987 року випуску, ЗАЗ 1102, 2001 року випуску, WOLKSVAGEN TRANSPORTER, 2001 року випуску та НОМЕР_1 , 2008 року випуску. Однак позивачкою не було повідомлено про вказані обставини при зверненні до відповідача з заявою про призначення соціальної допомоги.
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям" (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) відповідач не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям, у зв"язку з чим виникла надмірна її виплата за період з 01.03.2013 по 31.08.2013 у загальному розмірі 11209,99 грн. бюджетних коштів.
Листом від 02.04.2014 р. № 1492/18-1/08 була повідомлена про переплату, яка виникла з одночасним проханням повернути заборгованість, проте станом на дату звернення департаменту до суду сума надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги була повернута не в повному обсязі. Відповідачем добровільно повертались надмірно отримані кошти, проте з 16.04.2018 року повернення коштів відповідачкою припинено та на даний час залишок боргу складає 3109,99 грн. Відповідача було повідомлено про необхідність повернення надміру отриманої державної соціальної допомоги в розмірі 3109,99 грн., проте станом на дату звернення департаменту до суду сума надміру виплачених коштів державної допомоги так і не була повернута.
Відповідно до пункту 28 Порядку № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї. Також, повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення та у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Пунктом 49 Порядку № 1751 передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом. Відрахування на підставі рішень відповідних органів провадиться у розмірі не більш як 20 відсотків суми виплачуваної допомоги. Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми
Відповідно до статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті:1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Про недобросовісність відповідача в даному випадку, свідчить не подання достовірної інформації про обставин, які впливають на умови отримання нею соціальної допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям" - належність відповідачці та її чоловіку чотирьох транспортних засобів.
Таким чином залишок надмірно виплачених коштів становить 3 109 грн. 99 коп. по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям, які підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Також до стягнення з відповідача в силу вимог ст.141 ЦПК України підлягають судові витрати по оплаті судового збору в сумі 1 921,00 грн., пропорційно до задоволеної частини позовних вимог, оскільки означені судові витрати понесені позивачем, що підтверджено документально.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює заочне рішення в справі, що передбачено ст. 280 ЦПК України.
Керуючись п. 3 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.06.2016 року №1402-VІІІ «Про судоустрій та статус суддів», ст.ст. 78, 81, 89, 141, 244, 264-268, 274, 280-282, 351, 352 ЦПК України, ст.ст. 16, 203, 215, 509, 526, 527, 530, 546, 553, 554, 611, 612, 1050, 1054 ЦК України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307, код ЄДРПОУ 37853109) надмірно виплачені кошти в сумі 3 109грн. 99 коп. та судові витрати в сумі 1921 грн., а всього 5 030 грн. 99 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його ухвалення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржено в загальному порядку до Черкаського апеляційного суду через місцевий суд (з початку функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Черкаського апеляційного суду ) протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, а відповідачем- в той же строк з дня залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
ГОЛОВУЮЧИЙ:
Дата виготовлення повного тексту рішення 08 листопада 2019 року.
Веб-адреса рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua.
Позивач: Департамент соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307, м.Черкаси , код ЄДРПОУ 37853109)
Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2