
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3524/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Сендецької В.О.,
представника позивача - Ковердяєвої Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
19.09.2019 ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Миргородського відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в якій просив:
- визнати протиправною відмову Миргородського відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії;
- зобов`язати Миргородське відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-р (II) 2019, без будь-яких обмежень.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.09.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 22.10.2019.
08.10.2019 до суду ГУ ПФУ в Полтавській області надано відзив на позов в якому вказано, що на заяву позивача відповідачем надано відповідь в якій зазначено, що починаючи з 01.07.2019 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, яка виплачується в розмірі з урахуванням положень змін до чинного законодавства відповідно до постанови КМУ від 15.11.2017 № 851. Указано, що дана відповідь свідчить про те, що управлінням не допускалося протиправної бездіяльності щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу. Крім того, відповідач звертає увагу суду на те, що виплата пенсії позивачу здійснюється відповідно до законодавства /а.с. 30-31/.
15.10.2019 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача про заміну у справі №440/3524/19 первісного відповідача - Миргородське відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на належного - Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /а.с. 46/.
15.10.2019 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов уточнений позов /а.с. 47-55/ в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-р (II) 2019, без будь-яких обмежень.
15.10.2019 до суду надано позивачем письмові пояснення відповідно до яких, позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 59 Закону № 796-ХІІ виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року /а.с. 69-71/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.10.2019 замінено у справі №440/3524/19 відповідача, а саме: Миргородське відділення обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУ ПФУ в Полтавській області, відповідач).
У судовому засіданні 22.10.2019 оголошено перерву в розгляді справи до 05.11.2019.
04.11.2019 до суду надійшла відповідь на відзив в якій вказано, що з урахуванням рішення Конституційного Суду України у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19 (№1-р(ІІ)/2019), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової служби", яке зазначене у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII, позивач вважає, що отримав право на перерахунок пенсії по інвалідності обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року /а.с. 84-87/.
У судовому засіданні 05.11.2019 представник позивача позов підтримала та просила суд задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку у Миргородському об`єднаному УПФУ та отримує пенсію по інвалідності /а.с. 42/.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, а також, інвалідом другої групи, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 та довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії № 0254411 /а.с. 17/.
23.07.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та виплати основної державної пенсії на підставі частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII, тобто п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, згідно з відсотком втрати працездатності 80% починаючи з 01.10.2017 /а.с. 20/.
Листом Миргородського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Полтавській області від 25.07.2019 № 23/21-36 повідомлено позивача про розгляд його звернення та зазначено, що розмір пенсійної виплат позивача, як ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, інваліда ІІ групи, згідно з частиною третьою статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.07.2019 становить 10467,37 грн, у тому числі: 9412,17 грн - розмір пенсії по інвалідності; 379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам ІІ групи ліквідаторам наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; 625,60 грн - підвищенням інвалідам армії, прирівняних до інвалідів ІІ групи; 50,00 грн - цільова допомога інвалідам ІІ групи. Указано, що оскільки розмір пенсійної виплати позивача, починаючи з 01.07.2019 є більшим від 525% прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність (1564,00 грн х 525% = 8211,00 грн), щомісячна державна адресна допомога, передбачена абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656 (із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ № 543 від 26.06.2019) не встановлюється до пенсійної виплати позивача. З огляду на вказане, пенсія позивача по інвалідності, як ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, інваліда ІІ групи розрахована та виплачується відповідно до чинного законодавства України /а.с. 22/.
Не погоджуючи із указаною відповіддю, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За змістом пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 15 вказаного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон №796-XII) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 59 цього Закону визначено порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Частиною третьою зазначеної статті (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VIII від 03.10.2017) було передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Водночас 25.04.2019 Конституційним Судом України ухвалено рішення у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№1-р(II)/2019), яким вирішено:
1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 №2136-VIII.
Отже, обмеження, встановлені частиною третьою статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби, втратили чинність з 25.04.2019.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, а також, інвалідом ІІ-ї групи, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 та довідкою до акта огляду медико-соціальної експертної комісії № 0254411 /а.с. 17/.
Частина третя статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлює обчислення пенсії по інвалідності:
- відповідно до цього Закону;
- або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року.
Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивачу відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" мав бути здійснений з 01.08.2019, тобто з першого числа наступного місяця, оскільки заяву про перерахунок пенсії подано позивачем 23.07.2019 /а.с. 20/, тобто після 15 числа.
З 01.07.2019 позивачу проведено перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" /а.с. 22, 42/, при цьому враховано відсоток втрати працездатності 80%.
Зважаючи на встановлені фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що дії відповідача відповідають вимогам законодавства України, а позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року).
Повний текст рішення складено 06.11.2019.
Суддя С.О. Удовіченко