Рішення № 85422207, 05.11.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2019
Номер справи
815/6127/14
Номер документу
85422207
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/6127/14

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 29.10.2014 року звернулася з позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29.09.2014 року №0003782102 та №0003772102.

Одеський окружний адміністративний суд постановою від 08.10.2015 року позов задовольнив частково. Визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення від 29.09.2014 року №0003772102 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 3700 грн. Визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення від 29.09.2014 №0003782102 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 17000 грн. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовив.

Одеський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 28.01.2016 року залишив постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2015 року без змін.

Постановою Верховного Суду від 26 червня 2019 року касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області задоволено частково. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2015 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.01.2016 у справі №815/6127/14 скасовано в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 29.09.2014 №0003772102 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в загальній сумі 3700 грн. за порушення пункту 12 частини першої статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 265/95-ВР. Справу в цій частині направлено на новий розгляд до суду першої інстанції. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2015 та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 28.01.2016 у справі №815/6127/14 скасовано в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 29.09.2014 №0003782102 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог частини дванадцятої статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 № 481/95-ВР у сумі 17000 грн. Ухвалено в цій частині нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

18.07.2019 року адміністративна справа за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення надійшла до Одеського окружного адміністративного суду та після проведення автоматичного розподілу справу призначено до розгляду судді Андрухіву В.В.

Ухвалою від 23 липня 2019 року прийнято до провадження справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29.09.2014 №0003772102 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в загальній сумі 3700 грн. за порушення пункту 12 частини першої статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 265/95-ВР. Ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 15 серпня 2019 року о 14:30 год.

Ухвалою від 23.07.2019 року від Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області витребувано докази.

У підготовчому засіданні 15.08.2019 року відповідача ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області замінено на правонаступника - ГУ ДФС в Одеській області у зв`язку з припиненням юридичної особи.

Протокольною ухвалою від 10.09.2019 року судом продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою від 10 вересня 2019 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 07 жовтня 2019 року о 14 год. 30 хв.

У судове засідання, призначене на 07 жовтня 2019 року на 14:30 год., сторони не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином та своєчасно, про причини неявки суд не повідомили.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.4 ст.229 КАС України.

13.08.2019 року через канцелярію суду відповідач подав відзив на позовну заяву (а.с. 67-70, т. 2), відповідно до якого проти задоволення позову заперечує та вважає його необґрунтованим. У відзиві відповідач зазначив, що ГУ ДФС в Одеській області проведена фактична перевірка ФОП ОСОБА_1, а саме: господарської одиниці кафе «Рашаль», за результатами якої був складений акт від 15.09.2014 року №178/21-02/2522920986, згідно якого встановлені порушення, зокрема, п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 265/95-ВР.

В порушення п.12 ст.3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями) в кафе «Рашаль» не ведеться у порядку, встановленому законодавством облік товарних запасів за місцем їх реалізації.

Згідно встановлених порушень відповідачем було складено податкові повідомлення-рішення від 29.09.2014 року, зокрема, №0003772102, яким за порушення п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 265/95-ВР до позивача застосовано суму штрафу (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 3700 грн.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Позивач зареєстрована як фізична особа-підприємець з 01.10.2001 року за №25560170000054610 і є платником єдиного податку другої групи з 01.04.2014 р., що підтверджується довідкою платника єдиного податку від 12.03.2014 року (а.с. 8, 9, 63, т. 1).

05.09.2014 року ГУ Міндоходів в Одеській області було здійснено фактичну перевірку кафе "Рашаль", яке розташоване у прибережній зоні, 13 ст. В.Фонтану в м. Одесі та орендується ФОП ОСОБА_1 , з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, за результатами якої 05.09.2014 р. складено акт №178/21-02/ НОМЕР_1 , яким встановлені порушення позивачем, зокрема: п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР, яке виразилось у неведенні у встановленому законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації на загальну суму 1850 грн. (а.с. 30-32, т. 1)

На підставі акту перевірки від 05.09.2014 року №178/21-02/2522920986, 29.09.2014 року ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області прийняла податкові повідомлення-рішення, зокрема, №0003772102 про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій за порушення п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у розмірі 3700 грн. (а.с. 17, т. 1).

Відповідно до положень пункту 12 частини першої статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року №265/95-ВР суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов`язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

До суб`єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів громадян (статті 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 265/95-ВР).

Згідно зі статтею 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року №265/95-ВР облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб`єктів малого підприємництва. Обов`язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Відповідно до частини третьої статті 2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 року №996-XIV суб`єкти підприємницької діяльності, яким відповідно до законодавства надано дозвіл на ведення спрощеного обліку доходів і витрат, ведуть бухгалтерський облік і подають фінансову звітність у порядку, встановленому законодавством про спрощену систему обліку і звітності.

Так, для суб`єктів підприємницької діяльності, які здійснюють господарську діяльність на спрощеній системі оподаткування, зокрема, як платники єдиного податку другої групи, передбачено особливий порядок обліку та звітності.

Згідно з підпунктом 296.1.1 пункту 296.1 статті 296 Податкового кодексу України, платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої та п`ятої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів. Форма книги обліку доходів, порядок її ведення затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Наказом Міністерства Фінансів України від 15.12.2011 року №1637 затверджено, зокрема, Форму книги обліку доходів (для платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість) та Порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість.

Така форма Книги обліку доходів дійсно не передбачає ведення обліку товарних запасів.

Аналіз наведених вище норм дає підстави вважати, що у фізичних осіб-суб`єктів підприємницької діяльності, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування другої групи, не було обов`язку ведення обліку товарних запасів.

Натомість фізичні особи-суб`єкти підприємницької діяльності, які перебували на загальній системі оподаткування, відповідно до вимог пункту 12 частини першої статті 3 та статті 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року №265/95-ВР зобов`язані вести облік товарних запасів у порядку, визначеному чинним законодавством.

Відповідно до абзацу 1 пункту 177.10 статті 177 Податкового кодексу України, фізичні особи - підприємці зобов`язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Таким чином, до документів, що є підставою для оприбуткування (обліку) товару, належать документи щодо походження товару, наприклад: накладні, податкові накладні та товарно-транспортні накладні.

Відповідно до підпункту 3 підпункту 291.5.1 пункту 295.5 статті 295 Податкового кодексу України, не можуть бути платниками єдиного податку суб`єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов`язаної з роздрібним продажем пива та столових вин).

Згідно з підпунктом 7 підпункту 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 Податкового кодексу України, платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.

Таким чином, фізичним особам-підприємцям, які перебувають на спрощеній системі оподаткування як платники єдиного податку другої групи, заборонено здійснювати діяльність у формі реалізації підакцизних товарів, крім роздрібного продажу пива та столових вин. У іншому випадку - на таку особу покладено обов`язок самостійно перейти на інший вид системи оподаткування з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.

При цьому, здійснення фізичною особою-підприємцем, яка перебуває у статусі платника єдиного податку другої групи, забороненого для такої системи оподаткування виду господарської діяльності, не є підставою для висновку про те, що на таку особу не поширюється відповідальність за дії, пов`язані з провадженням такої діяльності.

Як зазначено вище, спірним податковим повідомленням-рішенням від 29.09.2014 року №0003772102 до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , яка перебувала платником єдиного податку другої групи, застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 3700 грн. за реалізацію товарів у сумі 1850 грн., які не обліковані у встановленому порядку, на підставі статті 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року №265/95-ВР.

З урахуванням висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 26 червня 2019 року, ухвалою від 23 липня 2019 року суд витребував від Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області перелік необлікованих товарів, здійснення реалізації яких слугувало підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення від 29.09.2014 №0003772102.

На виконання ухвали суду від 23.07.2019 року представник відповідача надав додаток №1 до Акта перевірки від 05.09.2014 року №178/21-02/2522920986 об`єкта торгівлі та громадського харчування (а.с. 91-92, т. 2), який раніше також надавався відповідачем до матеріалів справи (а.с. 35, т. 1), з якого вбачається, що необлікованим ФОП ОСОБА_1 в кафе «Рашаль» товаром є: горілка «Немирів» штоф 0,5 л, в кількості 5 шт., на загальну вартість 500 грн.; горілка «Мороша» 1 л, в кількості 2 шт., на загальну вартість 240 грн.; шампанське «Французький бульвар» 0,75 л, в кількості 3 шт., на загальну вартість 300 грн.; коньяк «Шабо» 3 зірки "Шабський" 0,5 л, в кількості 1 шт., на загальну вартість 80 грн.; вино Шабо "Шабський погріб" в кількості 2 шт., на загальну вартість 160 грн.; лікер «Де кайлер» в кількості 3 шт., на загальну вартість 540 грн.; цигарки «Мальборо Gold» в кількості 1 шт. на 30 грн.

Загальна вартість необлікованого товару складає 1850 грн. (500 грн. + 240 грн. + 300 грн. + 80 грн. + 160 грн. + 540 грн. + 30 грн.).

Відповідно до статті 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 265/95-ВР, до суб`єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів громадян.

Таким чином, оскільки позивачем не було обліковано товар, який реалізувався на загальну суму 1850 грн., відповідач дійшов правильного висновку про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій за порушення п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у розмірі 3700 грн.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 29.09.2014 року №0003772102 відповідає вимогам ч.2 ст.2 КАС України, є законним та обгрунтованим, а позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 є безпідставними, тому в їх задоволенні належить відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229, ст.ст. 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС в Одеській області (адреса місцезнаходження: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 29.09.2014 року №0003772102 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в загальній сумі 3700 грн. за порушення пункту 12 частини першої статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 № 265/95-ВР - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Андрухів

.