
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про скасування заходів забезпечення позову
28 жовтня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4014/19
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шембелян В.С.,
за участю секретаря судового засідання - Полякової В.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації про скасування заходів забезпечення позову у справі № 360/4014/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
ВСТАНОВИВ:
23 жовтня 2019 року до відділу діловодства та обліку звернень громадян Луганського окружного адміністративного суду від представника Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації надійшло клопотання про скасування заходів забезпечення позову у справі № 360/4014/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації (далі - відповідач, ЛОДА) про визнання протиправним та скасування розпорядження (а.с. 169-173).
В обґрунтування клопотання зазначено, що позивач достеменно знав, що на дату подання позовної заяви і заяви про забезпечення позову він, починаючи з 20.08.2019, виконує обов`язки директора Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної адміністрації (далі - Департамент), передбачені Положенням про Департамент та посадовою інструкцією керівника Департаменту, оскільки з розпорядженням голови від 20.08.2019 № 402-к позивач особисто ознайомлений 20.08.2019, що підтверджується його підписом на зворотному боці. Оскільки ОСОБА_1 на дату видання розпорядження голови від 03.09.2019 № 690 виконував обов`язки директора Департаменту, то на нього було покладено функції голови комісії з припинення юридичної особи. З моменту відкриття ліквідаційної процедури всі права керівника юридичної особи перейшли голові ліквідаційної комісії - ОСОБА_1 .
У зв`язку із зупиненням судом дії пунктів 5 і 6 оскаржуваного розпорядження, які стосуються ОСОБА_1 , судом фактично зупинено здійснення заходів щодо припинення юридичної особи. Це, у свою чергу, призводить до порушення і невиконання Департаментом встановлених Конституцією України та законодавством України обов`язкових вимог, а саме:
- відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, а згідно із статтею 68 кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Відповідно до підпункту 97.4.1 пункту 97.4 статті 97 Податкового кодексу України особою, відповідальною за погашення грошових зобов`язань чи податкового боргу платника податків, стосовно платника податків, який ліквідується, є ліквідаційна комісія або інший орган, що проводить ліквідацію згідно із законодавством України.
- порядок ліквідації юридичної особи визначено статтею 111 Цивільного кодексу України;
- відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом;
- згідно із статтю 45 Конституції України кожен, хто працює, має право на відпочинок. Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також оплачуваної щорічної відпустки, встановленням скороченого робочого дня.
Крім того, відповідно до частин першої та другої статті 5 Закону № 586-ХІУ склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій. У межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, а також з урахуванням вимог статті 18 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій. Отже, питання щодо створення, ліквідації, перейменування структурного підрозділу обласної державної адміністрації входить до компетенції голови облдержадміністрації.
Враховуючи наведене, відповідач вважає, що розпорядження голови від 03.09.2019 № 690 видано на підставі, в межах та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
24 жовтня 2019 року від позивача за вх.№ 53651/2019 надійшли пояснення щодо клопотання про скасування заходів забезпечення позову (а.с.177-181), в яких зазначено, що позивач вважає доводи, наведені у клопотанні, безпідставними та необґрунтованими з огляду на наступне.
Розпорядженням № 402-к обов`язки директора Департаменту будівництва були покладені на ОСОБА_1 тільки на період тимчасової непрацездатності директора Департаменту будівництва ОСОБА_2 . Посилання представника відповідача на лист Міністерства соціальної політики від 21.07.2011 № 590/13/84-11 є безпідставними, оскільки, в даному листі йде мова про тимчасове, а не постійне виконання обов`язків керівника юридичної особи (директора Департаменту будівництва). Також, позивач як до, так і після покладання на нього розпорядженням № 402-к тимчасового виконання обов`язків директора Департаменту будівництва згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не значиться як керівник Департаменту будівництва чи його підписант. Крім того, позивач працює на посаді заступника директора Департаменту - начальника управління капітального будівництва Департаменту будівництва, а отже по відношенню до нього відповідач не є керівником державної служби та не є його роботодавцем. Відповідно до цього відповідач не в праві був призначати ОСОБА_1 головою комісії з припинення юридичної особи (ліквідатором). Крім того, 23 вересня 2019 року прийнято розпорядження голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 23.09.2019 № 748 «Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 03.09.2019 № 690» (далі -розпорядження № 748), яким голова комісії з припинення юридичної особи - Департаменту будівництва ОСОБА_1 замінений на голову комісії з припинення - ОСОБА_2 . При цьому в преамбулі розпорядження № 748 відповідач як на підставу його прийняття послався на ухвалу суду від 12.09.2019 про забезпечення позову. А отже приймаючи розпорядження № 748 відповідач фактично визнав існування зазначених порушень при прийнятті розпорядження № 690.
Розглядаючи клопотання про скасування заходів забезпечення позову, суд керується такими вимогами законодавства.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи. Клопотання про скасування заходів забезпечення позову розглядається в судовому засіданні не пізніше п`яти днів з дня надходження його до суду. За результатами розгляду клопотання про скасування заходів забезпечення позову, вжитих судом, постановляється ухвала.
Так, розпорядженням голови обласної державної адміністрації - керівника обласної військової-цивільної адміністрації від 20.08.2019 № 402-к покладено обов`язки директора Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування облдержадміністрації на ОСОБА_1 заступника директора Департаменту - начальника управління капітального будівництва Департаменту, на період тимчасової непрацездатності ОСОБА_2 (а.с.148).
Відповідно до вимог пункту 5 вказаного розпорядження, крім іншого, на позивача ОСОБА_1 , заступника директора Департаменту, начальника управління капітального будівництва цього Департаменту покладено функції голови комісії з ліквідації Департамента будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування облдержадміністрації.
Згідно з пунктом 6 цього розпорядження голів комісій з припинення юридичних осіб, в тому числі позивача, зобов`язано у визначені в розпорядженні строки вчинити певні дії, спрямовані на ліквідацію вказаних в розпорядженні юридичних осіб (а.с.19-23).
Розпорядженням голови обласної державної адміністрації - керівника обласної військової-цивільної адміністрації від 23.09.2019 № 748 внесено до розпорядження голови облдержадміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 03.09.2019 № 690 наступні зміни (а.с.147):
1) у пункті 5:
абзац п`ятий викладено у такій редакції: «Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування Луганської обласної державної
адміністрації на ОСОБА_2 , директора цього Департаменту»
2) у пункті 6 слова «ОСОБА_1» замінено словами « ОСОБА_2 ».
Таким чином, зазначеним розпорядженням голова комісії з припинення юридичної особи - Департаменту будівництва ОСОБА_1 замінений на голову комісії з припинення - ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 12.09.2019 зупинено дію розпорядження виконуючого обов`язки голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 03.09.2019 № 690 "Про внесення змін до структури облдержадміністрації" ОСОБА_8 в частині покладання функцій голови комісії з ліквідації Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування облдержадміністрації на Левченка Миколу, заступника директора Департаменту, начальника управління капітального будівництва Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування облдержадміністрації (пункт 5), а також в частині зобов`язання ОСОБА_1 як голови комісії з ліквідації Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування облдержадміністрації вчиняти визначені цим розпорядженням дії (пункт 6) (а.с.80-82).
Судом встановлено, що з 23.09.2019 головою комісії з ліквідації Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування облдержадміністрації є Діденко Людмила, директора цього Департаменту, тобто, ОСОБА_1 на час подання заяви про скасування заходів забезпечення позову не виконує функції голови комісії з ліквідації зазначеного Департаменту та немає повноважень з управління справами юридичної особи, представлення її у відносинах з третіми особами тощо.
Отже, з огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що у зв`язку з внесенням змін розпорядженням № 748 до розпорядження № 690 щодо покладення обов`язків голови комісії з ліквідації Департаменту на ОСОБА_2 , підстави для застосування заходів забезпечення позову у вигляді зупинення дії розпорядження виконуючого обов`язки голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 03.09.2019 № 690 "Про внесення змін до структури облдержадміністрації" ОСОБА_8 в частині покладання функцій голови комісії з ліквідації Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування облдержадміністрації на Левченка Миколу, заступника директора Департаменту, начальника управління капітального будівництва Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування облдержадміністрації (пункт 5), а також в частині зобов`язання ОСОБА_1 як голови комісії з ліквідації Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування облдержадміністрації вчиняти визначені цим розпорядженням дії (пункт 6), вжиті ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 по справі № 360/4014/19 - втратили свою чинність. У зв`язку з чим заявлене представником відповідача клопотання про скасування заходів забезпечення позову є обґрунтованим і має бути задоволене судом.
Керуючись статтями, 157, 241, 243, 248, 256 ,п.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Клопотання представника Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації про скасування заходів забезпечення позову у справі № 360/4014/19 - задовільнити.
Скасувати заходи забезпечення адміністративного позову у вигляді зупинення дії розпорядження виконуючого обов`язки голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника Луганської обласної військово-цивільної адміністрації від 03.09.2019 № 690 "Про внесення змін до структури облдержадміністрації" ОСОБА_8 в частині покладання функцій голови комісії з ліквідації Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування облдержадміністрації на Левченка Миколу, заступника директора Департаменту, начальника управління капітального будівництва Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування облдержадміністрації (пункт 5), а також в частині зобов`язання ОСОБА_1 як голови комісії з ліквідації Департаменту будівництва, енергозбереження, архітектури та містобудування облдержадміністрації вчиняти визначені цим розпорядженням дії (пункт 6), вжиті ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 12.09.2019 по справі № 360/4014/19.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня підписання ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 04 листопада 2019 року.
СуддяВ.С. Шембелян