
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
31 жовтня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3635/19
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Борзаниці С.В.
за участю секретаря судового засідання Кравцової Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецька фірма «Меблі» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецька фірма «Меблі» (далі також - позивач, ТОВ СФ «Меблі») до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі також - відповідач, Укртрансбезпека), в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника Управління Укртрансбезпеки у Луганській області Державної служби України з безпеки на транспорті від 13.08.2019 № 130080 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що 24.07.2019 старшими державними інспекторами управління Укртрансбезпеки у Луганській області Кущ М.В. та Андріяновим О. А . був складений акт № 168544 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в висновках якого зазначено, що під час перевірки виявлено порушення наказу МТЗУ № 340 від 07.06.2010 у водія т.з., який не обладнано тахографом, перевізник не забезпечив наявності індивідуальної контрольної книжки водія, відповідальність за що передбачена абз. 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
При складенні цього акту не був зазначений номер подорожнього листа, який був пред`явлений водієм для перевірки, за словами водія його з актом не ознайомили та не надали можливості письмово викласти пояснення та заперечення до акту.
Листом від 09.08.2019 № 86 позивачем були направлені до управління Укртрансбезпеки у Луганській обл. заперечення до вищезазначеного акту.
При розгляді справи 13.08.2019 винесена постанова № 130080 про застосування до ТОВ Сєвєродонецька фірма «Меблі» адміністративно- господарського штрафу в розмірі 1700 грн.
З висновками акту від 24.07.2019 № 168544 щодо виявленого порушення не погоджується та вважає винесену на підставі цього акту постанову № 130080 від 13.08.2019 протиправною з таких підстав.
В ТОВ Сєвєродонецька фірма «Меблі» облік робочого часу водіїв, тривалості періодів керування та відпочинку ведеться відповідно до вимог «Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів» за табелем обліку робочого часу та даними подорожніх листів. Тобто, для виконання вимог вищезазначеного Положення перевізнику індивідуальна контрольна книжка водія не потрібна, тому що в ній зазначаються ті ж самі дані, що і в подорожньому листі.
Позивач вважає, що вимоги посадових осіб Укртрансбезпеки щодо обов`язку перевізника забезпечувати наявність у водія індивідуальної контрольної книжки є протиправними, оскільки відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Також вважає, що твердження посадових осіб, зазначене в акті від 24.07.2019 № 168544 та постанові від 13.08.2019 № 130080 щодо порушення, відповідальність за яке передбачена абз. 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», не відповідає дійсності, оскільки жодним нормативним актом не передбачений обов`язок водія мати з собою та надавати для перевірки посадовим особам Укртрансбезпеки індивідуальну контрольну книжку водія на відміну від документів, прямо зазначених в статтях 39, 48, 53 ЗУ «Про автомобільний транспорт», пунктів 2.1., 2.4., 2.41 Правил дорожнього руху та ін. Відповідно до п. 2 постанови КМУ № 207 від 25.02.2009 «Про затвердження Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні» (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ № 515 від 21.05.2009, № 620 від 09.06.2011, № 161 від 22.03.2017) особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, забороняється вимагати у водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця документи, не передбачені Переліком, затвердженим цією постановою.
Тобто, оскільки перелік документів, затверджений вищезгаданою постановою, є вичерпним і в ньому відсутня індивідуальна контрольна книжка водія, вважає, що в діях ТОВ Сєвєродонецька фірма «Меблі» як перевізника відсутній склад правопорушення, передбаченого абз. 3 частини першої статті 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт».
Державна служба України з безпеки на транспорті позов не визнала, про що подала відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні заявлених вимог просить відмовити повністю з таких підстав (а.с.16-18).
24.07.2019 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Луганській області було проведено рейдову перевірку на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у Луганській області відповідно до направлення на перевірку згідно Графіка проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Луганській.
Зокрема, під час перевірки транспортного засобу ГАРЗУ-З на шасі ЗИЛ 5301 (р/н НОМЕР_1 ) було виявлено порушення законодавства про автомобільний транспорт.
За результатами перевірки був складений Акт №168544 від 24.07.2019, в якому зафіксоване порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Водій відмовився від надання будь-яких пояснень щодо зафіксованого порушення, та відповідно до пункту 22 Порядку зроблено про це запис, водій також відмовився і від підпису вищевказаного Акта перевірки.
Так, відповідно до пункту 25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567 (далі також - Порядок № 1567) розгляд справи проходив в Управлінні Укртрансбезпеки у Луганській області (вул. Єгорова, 26, м.Сєвєродонецьк, Луганська область).
У відповідності до Порядку № 1567 Позивач запрошувався на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт для надання пояснень по суті складеного Акта. Це підтверджується повідомленням Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 01.08.2019 №34837/29/24-19.
Згідно з Порядком № 1567 розгляд справи про порушення розглядається як у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання, так і у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання без її участі.
За результатами розгляду справи про порушення в Управлінні Укртрансбезпеки у Луганській області за наявності підстав та з урахуванням листа №86 від 09.08.2019 (з додатком) була винесена 13.08.2019 Постанова №130080 про застосування адміністративно-господарського штрафу та її копію було отримано Позивачем за довіреністю.
Відповідач вважає необхідним зазначити, що відповідно до статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Таким чином, законодавець не обмежив перелік документів лише вимогами ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до пункту 6.3. Положення про робочий час і відпочинок водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України №340 від 07.06.2010, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.09.2010 за № 811/18106 (далі також - Положення № 340) - водій, що керує транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія.
Відповідно до пункту 7.1 Положення № 340 - перевірка додержання режиму праці та відпочинку водія здійснюється Державною службою України з безпеки на транспорті з дотриманням вимог Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567.
Вважає, що наявність у водія «індивідуальної контрольної книжки водія» є законодавчо передбаченим та обов`язковим.
Під час проведення рейдової перевірки відповідно до п. 15 Порядку №1567 - повинна водієм надаватися на огляд.
Відповідно до пункту 6.2. Положення №340 облік робочого часу водіїв здійснюється на основі табеля обліку використання робочого часу. Перевізник, який використовує водіїв за наймом, щомісяця складає графік змінності водіїв, веде відомість обліку робочого часу та відпочинку водія (додаток 2 Положення), у якій щодо кожної робочої зміни зазначаються планові та фактичні дані щодо маршруту, початок та кінець робочої зміни.
Фактично, вся інформація автомобільним перевізником повинна відслідковуватися за внесеною інформацією в індивідуальній контрольній книжці водія (додаток 3 Положення).
Отже, 24.07.2019 у посадових осіб Управління Укртрансбезпеки у Луганській області були всі підстави та жодних сумнів для складання Акта №168544 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Та, в подальшому, відповідно до вимог чинного законодавства України, на його підставі винесення рішення Постанови про застосування до Позивача адміністративно-господарського штрафу (№130080), передбаченого абз.3 частиною першою статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Таким чином, винесена 13.08.2019 Постанова про застосування до Позивача адміністративно-господарського штрафу (№130080), передбаченого абз.3 частиною першою статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» не суперечить нормам чинного законодавства та підлягає обов`язковому виконанню.
Просить відмовити ТОВ «Сєвєродонецька фірма «МЕБЛІ» в задоволенні адміністративного позову по справі №360/3635/19 в повному обсязі.
Користуючись правом на подання заяв по суті справи, позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначив таке (а.с. 71-79).
Відповідно до «Положення про державну службу України з безпеки на транспорті» та «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» посадові особи Укртрансбезпеки мали право провести рейдову перевірку автомобілю. Але при складанні акту про проведення перевірки від 24.07.2019 № 168544 інспектори Укртрансбезпеки свідомо не внесли до акту номер подорожнього листа, який був пред`явлений для перевірки, та не додали до акту його фотокопію.
У статті 48 Закону України про автомобільний транспорт не наведено вичерпного переліку документів, необхідних для внутрішніх перевезень вантажів, що надало можливість посадовим особам Укртрансбезпеки при проведенні перевірок вимагати від водіїв та перевізників документи, перелік яких був обмежений лише їхньою фантазією.
Позивач вважає, що якби посадові особи Укртрасбезпеки при проведенні перевірки хотіли проконтролювати додержання режиму праці та відпочинку водія, а не шукали привід для застосування адміністративно-господарського штрафу, вони мали можливість це зробити в даному конкретному випадку і без індивідуальної контрольної книжки водія. На думку позивача, саме тому при складанні акту про проведення перевірки № 168544 від 24.07.2019 інспектори Укртрансбезпеки не внесли до акту номер подорожнього листа, який був пред`явлений для перевірки, та не додали до акту його фотокопію.
Сторони у судове засідання не з`явилися, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином (а.с. 68, 69, 82).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21.08.2019 позовну заяву залишено без руху, позивачу наданий строк та запропоновано усунути недоліки позовної заяви (а.с. 11).
Ухвалою суду від 02.09.2019 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 01.10.2019 (а.с. 1-2).
01.10.2019 за клопотанням представника позивача розгляд справи відкладено, судове засідання призначено на 17.10.2019 (а.с. 47).
17.10.2019 за клопотанням представника позивача розгляд справи відкладено, судове засідання призначено на 31.10.2019 (а.с. 67).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов такого.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецька фірма «Меблі» є юридичною особою, зареєстрованою 28.12.1993, місцезнаходженням якої є Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Курчатова, буд. 4, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 31.10.2019 за № 1005913395, основним видом діяльності є 46.47 Оптова торгівля меблями, килимами й освітлювальним приладдям (а.с.83-86).
24.07.2019 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Луганській області була проведена рейдова перевірка на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у Луганській області відповідно до направлення на перевірку згідно Графіка проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Луганській області.
Зокрема, під час перевірки транспортного засобу ГАРЗУ-З на шасі ЗИЛ 5301 (р/н НОМЕР_1 ), водієм якого був ОСОБА_3 , виявлено порушення наказу МТЗУ № 340 від 07.06.2010 у водія т.з., який не обладнано тахографом, перевізник не забезпечив наявності індивідуальної контрольної книжки водія, відповідальність за яке передбачена абз. 3 частиною першою статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
За результатами перевірки був складений Акт №168544 від 24.07.2019, в якому зафіксовано порушення законодавства про автомобільний транспорт (а.с.19, 60, 61).
Водій відмовився від надання будь-яких пояснень щодо зафіксованого порушення, відповідно до пункту 22 Порядку зроблено про це запис, водій також відмовився від підпису вищевказаного Акта перевірки.
Повідомленням Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 01.08.2019 №34837/29/24-19 позивача було запрошено на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт для надання пояснень по суті складеного Акта (а.с. 59).
Листом від 09.08.2019 № 86 позивачем були направлені до управління Укртрансбезпеки у Луганській обл. заперечення до вищезазначеного акту з копією дорожнього листа від 24.07.2019 № 5831814 (а.с. 6,7, 60).
13.08.2019 була винесена постанова № 130080 про застосування до ТОВ Сєвєродонецька фірма «Меблі» адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн (а.с. 22, 58).
Вирішуючи позов по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103 (далі - Положення), Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року № 592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, у тому числі й Управління Укртрансбезпеки у Луганській області.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 05 квітня 2001 року № 2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон № 2344-III), який відповідно до статті 3 регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.
Згідно з статтею 1 Закону № 2344-III у цьому Законі наведені терміни вживаються в такому значенні:
автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;
послуга з перевезення пасажирів чи вантажів - перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуги за плату.
Частинами чотирнадцятою, сімнадцятою та вісімнадцятою статті 6 Закону № 2344-III визначено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Статтею 18 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначені особливості організації праці та контролю за роботою водіїв транспортних засобів.
З метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов`язані:
організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України;
здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху;
забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.
Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов`язків і включає, організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.
Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт», одним із обов`язків автомобільного перевізника зазначено - забезпечення умов праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства.
Відповідно до статті 48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення (ч. 1 ст. 48 вказаного Закону).
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством (абз. 3 частини 2) (ч. 2 ст. 48 вказаного Закону).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 1567 цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.
Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (пункт 4 Порядку № 1567).
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1567 рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин (пункт 13 Порядку № 1567).
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (пункт 14 Порядку № 1567).
Згідно з пунктом 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно:
наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;
додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону;
додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода);
відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам;
оснащення таксі справним таксометром;
відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу;
додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху;
наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення;
додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів;
виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Відповідно до пункту 16 Порядку № 1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб Укртрансбезпеки у кількості не менш як дві особи.
Під час проведення рейдової перевірки можливе: застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис "Укртрансбезпека"; використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями норм режиму праці та відпочинку, встановлених законодавством України та Європейською угодою; здійснення габаритно-вагового контролю; використання засобів аудіо- та відеотехніки для запису процесу перевірки; використання пристроїв для копіювання, сканування з метою збору інформації, що свідчить про правопорушення.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Пунктом 21 Порядку № 1567 визначено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис (пункт 22 Порядку № 1567).
Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення (пункт 25 Порядку № 1567).
Відповідно до пункту 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Згідно з пунктом 27 Порядку № 1567 за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб`єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням (пункт 29 Порядку № 1567).
Пунктом 32 Порядку № 1567 визначено, що скарга на постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів може бути подана до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю.
Скарга на постанову подається протягом 10 днів після її винесення. <…>.
Згідно з пунктом 34 Порядку № 1567 під час розгляду скарги на постанову перевіряється законність і обґрунтованість її винесення та у десятиденний строк після надходження скарги приймається одне з таких рішень:
постанова залишається без зміни, а скарга без задоволення; <…>.
Копія рішення по скарзі на постанову видається у строк до трьох днів під розписку уповноваженій особі суб`єкта господарювання чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням (пункт 35 Порядку № 1567).
Аналізом вищевикладеного встановлено, що Управління Укртрансбезпеки у Луганській області як територіальний орган Укртрансбезпеки має повноваження на здійснення державного контролю автомобільних перевізників, у тому числі щодо дотримання ними режиму праці та відпочинку водіїв, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок із дотриманням вимог Порядку № 1567.
Так, Порядком № 1567 визначено, що рейдова перевірка здійснюється за направленням на проведення такої перевірки, виданим згідно з щотижневим планом-графіком проведення таких перевірок, затвердженим керівником Укртрансбезпеки.
Водій транспортного засобу за правилами, визначеними статтею 40 Закону № 2344-III, повинен при собі мати та надавати на перевірку співробітникам Укртрансбезпеки під час проведення рейдової перевірки пакет документів, визначений статтею 48 Закону № 2344-III.
Цей перелік документів не є вичерпним, тобто законодавцем передбачена можливість його доповнення іншими визначеними законодавством документами.
Одним із таких документів стосовно визначеного статтями 18 та 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» обов`язку автомобільного перевізника організовувати та забезпечувати умови роботи водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України, є забезпечення водія, що керує транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, індивідуальною контрольною книжкою водія, обов`язкове ведення якої визначене пунктом 6.3 Положення № 340.
Обов`язковість застосування положень Порядку № 1567 обумовлена тим, що вказаний Порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567.
Відповідно до статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.
Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Статтею 117 Конституції України встановлено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Статтею 41 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» визначено, що Кабінет Міністрів України спрямовує свою діяльність на виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, Програми діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої Верховною Радою України.
Згідно статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України.
Таким чином, в силу приписів ст.ст.113, 117 Конституції України, ст. ст. 41, 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Порядок № 1567, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р., має нормативний характер та обов`язковий для виконання.
Обов`язковість застосування норм Положення № 340 обумовлена тим, що зазначене Положення відповідно до ст. 117 Конституції України, Указу Президента України від 03 жовтня 1992р. №493/98 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» та Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992р. №731 й Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12 квітня 2005р. №34/5, пройшов відповідну реєстрацію в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2010 р. за № 811/18106, у зв`язку з чим також має нормативний характер та обов`язковий для виконання.
Посилання позивача як на підставу для задоволення позову на п. 2 постанови КМУ № 207 від 25.02.2009 «Про затвердження Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні» (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ № 515 від 21.05.2009, № 620 від 09.06.2011, № 161 від 22.03.2017) є незмістовним, оскільки зазначена норма регулює перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні.
За даних спірних правовідносин позивача було притягнуто не за порушення правил перевезення вантажу, а за порушення законодавчо визначеного обов`язку автомобільного перевізника організовувати та забезпечувати умови роботи водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України.
Посилання позивача як на підставу для задоволення позову на наявність подорожнього листа, наявність якого, на думку позивача, виключає необхідність ведення індивідуальної контрольної книжки водія, є незмістовним, оскільки обов`язкове ведення контрольної книжки водія визначене положеннями пункту 6.3 Положення № 340, обов`язковість виконання приписів якого обґрунтована вище за текстом.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, оскільки позивачем дійсно було допущено порушення приписів ст. ст. 18, 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» в частині неналежного виконання обов`язку автомобільного перевізника організовувати та забезпечувати умови роботи водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України, а саме: не забезпечення водія, що керує транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, індивідуальною контрольною книжкою водія, обов`язкове ведення якої визначене пунктом 6.3 Положення № 340.
У зв`язку із відмовою в задоволені позову судові витрати зі сплати судового збору позивачу не відшкодовуються.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецька фірма «Меблі» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови заступника начальника Управління Укртрансбезпеки у Луганській області Державної служби України з безпеки на транспорті від 13.08.2019 № 130080 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сєвєродонецька фірма «Меблі» адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено та підписано у повному обсязі 05 листопада 2019 року.
Суддя С.В. Борзаниця