
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №1.380.2019.005713
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
06 листопада 2019 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сасевич О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, зобов`язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (79007, м.Львів, пл.Генерала Григоренка, 3), Головного управління Національної поліції у Львівській області (79007, м.Львів, пл.Генерала Григоренка, 3), із вимогами:
-визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області від 11.04.2017 року №831 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ України за п.64 «г» (через скорочення штатів) на підставі Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ через скорочення штатів;
-поновити ОСОБА_1 на посаді заступника начальника районного відділу - начальника міліції громадської безпеки Франківського районного відділу Львівського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області з 23.10.2017 року;
-зобов`язати Головне управління Національної поліції у Львівській області працевлаштувати ОСОБА_1 з 07.11.2015 року, у відповідності до п.9 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», шляхом призначення на посаду аналогічну та тотожну посаді заступника начальника районного відділу - начальника міліції громадської безпеки Франківського районного відділу Львівського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, яку обіймав ОСОБА_1 на момент його звільнення 06.11.2015 року;
-стягнути з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу без урахування сум обов`язкових до сплати податків та внесків.
Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам ст.ст.160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту - КАС України), а тому повинна бути залишена без руху для усунення недоліків, виходячи з наступного.
Згідно п.п.5, 8 ч.1 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: виклад обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; докази, що підтверджують вказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; докази, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності).
У контексті наведених норм вбачається, що позивачем не надано жодних доказів на підтвердження обставин, що викладені у позовній заяві, а також не зазначено причин неможливості їх надання разом із позовною заявою.
Відповідно до ч.1 ст.161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених ч.2 цієї статті.
Разом з тим, як вбачається із прохальної частини позовної заяви, позивач, зокрема, просить суд визнати протиправним та скасувати наказ від 11.04.2017 року №831 о/с, однак копія такого наказу, що є предметом оскарження узагалі відсутня у матеріалах позовної заяви.
Більше того, позивачем не долучено до матеріалів позовної заяви копій документів, які вказані у додатку до позову (для суду та для відповідачів). При цьому, факт відсутності копій документів підтверджується актом Львівського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 року.
Також позивачем не долучено до матеріалів позовної заяви примірників (копії) позовної заяви, разом із додатками до неї для відповідачів.
Згідно з вимогами ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Загалом, правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору на сьогодні визначено Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI (із відповідними змінами і доповненнями).
Згідно з ч.2 ст.9 Закону України «Про судовий збір», суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання фізичною особою до адміністративного суду позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У свою чергу, відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік», установлено у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2019 року 1921,00 грн.
Як слідує із позовної заяви, позивачем заявлено, окрім іншого, одну смостійну вимогу немайнового характеру - про зобов`язання Головного управління Національної поліції у Львівській області працевлаштувати ОСОБА_1 з 07.11.2015 року, у відповідності до п.9 Розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», шляхом призначення на посаду аналогічну та тотожну посаді заступника начальника районного відділу - начальника міліції громадської безпеки Франківського районного відділу Львівського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, яку обіймав ОСОБА_1 на момент його звільнення 06.11.2015 року, за пред`явлення якої позивач не має пільг щодо сплати судового збору та не звільняється від сплати такого (зважаючи на те, що за вимоги про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу позивач звільнений від сплати судового збору).
Таким чином, за подання до суду позову, що містить, зокрема, вимогу немайнового характеру позивачу необхідно було сплатити судовий збір у розмірі 768,40 грн.
При цьому, до позовної заяви документа про сплату судового збору позивачем не додано.
Тож, за подання до суду позову, який містить (окрім позовних вимог, за які не охоплюються судовим збором на підставі п.8 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір») одну вимогу немайнового характеру (за пред`явлення якої у позові,
позивач не звільнений від сплати судового збору) позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірах, що передбачені частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» та у кореспонденції із положеннями ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» за наступними реквізитами: отримувач коштів - УК у Залізничному районі м.Львів/Залізничний/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38007594; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача; Код класифікації доходів бюджету - 22030101; призначення платежу: «судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ (суду, де розглядається справа). Крім того, слід зауважити, що інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Львівського окружного адміністративного суду є загальнодоступною та оприлюднена на офіційних веб-сайтах Львівського окружного адміністративного суду і «Судова влада України».
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Приписами частини 5 ст.122 КАС України визначено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.
Установлений КАС України строк звернення до суду обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У позовній заяві позивач просить суд визнати протиправними та скасувати наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області від 11.04.2017 року №831 о/с щодо його звільнення з органів внутрішніх справ України з посади та поновити на відповідній посаді з 23.10.2017 року. У свою чергу, із даною позовною заявою позивач звернувся до суду лише 30.10.2019 року (дата штемпеля поштового відділення на конверті, в якому надійшла до суду позовна заява), тобто після спливу місячного строку для звернення до адміністративного суду.
При цьому, позивачем до позовної заяви не було надано окремої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даним позовом, а лише заявлено клопотання про поновлення строку без належного обґрунтування та підтвердження поважності причин пропуску такого відповідними доказами.
Додатково суддя звертає увагу при вирішенні процесуального питання щодо дотримання строків звернення до суду і на практику Європейського суду з прав людини. У справах «Стаббігс та інші проти Великобританії», «Девеер проти Бельгії», Суд дійшов висновку, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав.
Тому, при визначенні початку цього строку суддя з`ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльність), а не коли вона з`ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.
В силу частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частина 2 статті 123 КАС України).
Згідно частини 6 статті 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Отже, суддя вважає за необхідне надати позивачу час для подання та обґрунтування належними доказами заяву про поновлення строку звернення до суду та вказати поважні підстави для його поновлення.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Отже, вищенаведене унеможливлює вирішити питання про відкриття провадження у справі, а тому позовну заяву належить залишити без руху та встановити позивачу строк для усунення її недоліків.
Керуючись ст.ст.160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
У Х В А Л И В :
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу, зобов`язання до вчинення дій.
Надати позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви, вказаних у мотивувальній частині ухвали - п`ять днів з дня отримання копії ухвали.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу (представнику позивача).
Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Сасевич О.М.