Рішення № 8538698, 18.11.2009, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
18.11.2009
Номер справи
17/128-09
Номер документу
8538698
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 230-31-77

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

18.11.09           Справа № 17/128-09

За позовом Заступника військового прокурора Центрального регіону України

в інтересах держави в особі

1. Міністерства оборони України

2. Національної академії оборони України

до Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області

про визнання недійсним рішення № 3 від 20.07.2006р.

          

Суддя В.Г. Суховий

Представники: згідно з протоколом судового засідання

СУТЬ СПОРУ:

До господарського суду Київської області надійшла позовна заява Заступника військового прокурора Центрального регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та Національної академії оборони України (далі – Позивач) до Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (далі –Відповідач) про визнання недійсним рішення Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 20.07.2006р. № 3, яким вилучено у Національної академії оборони України земельну ділянку площею 115 га, що розташована у с. Гореничі, та передано її до земель запасу.

Ухвалою суду від 31.08.2009р. порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 05.10.2009р.

Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що рішення Гореницької сільської ради від 20.07.2006р. № 3 є незаконним, порушує права землекористувача, прийняте з порушенням порядку встановленим чинним законодавством, зокрема ст.ст. 141, 149 Земельного кодексу України, та прийняте з перевищенням наданого обсягу цивільної дієздатності, у зв’язку з чим в силу вимог п.п 1, 2 ст. 203, ст. 215 ЦК України є недійсним.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечує, посилаючись на відсутність перевищень повноважень з боку Гореницької сільської ради при прийнятті оспорюваного рішення, оскільки відповідно до ч.1 ст. 84 ЗК України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

У зв’язку з клопотаннями відповідача про відкладення розгляду справи для надання можливості ознайомитися з матеріалами справи та надання витребуваних документів, розгляд справи неодноразово відкладався.

В судовому засіданні прокурор просив суд визнати недійсним рішення № 3 від 20.07.2006р., позовні вимоги вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник позивачів підтримав позов.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили з підстав викладених у відзиві.

Представником відповідача заявлено клопотання про залучення третьою особою Дочірнє підприємство “Олімпійський центр підготовки з ігрових видів спорту”. Прокурор і позивач заперечили. Суд відхилив дане клопотання відповідача як необґрунтоване, оскільки предметом спору є рішення відповідача - Гореницької сільської ради про вилучення у позивача земельної ділянки, а доказів того, що у ДП “Олімпійський центр підготовки з ігрових видів спорту” виникли права та обов’язки стосовно спірної земельної ділянки відповідачем суду не надано. Крім того, згідно з Актом від 29.06.2006р., (а.с. 61) складеним відповідачем, на спірній земельній ділянці відсутнє майно Міністерства оборони України, зокрема, яке передано ДП “Олімпійський центр підготовки з ігрових видів спорту”, на що посилався відповідач.

В судовому засіданні 11.11.2009р. закінчено розгляд справи та оголошено перерву до 18.11.2009р. для виготовлення повного тексту рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, представника відповідача, суд в с т а н о в и в:

На підставі рішення Ради Міністрів СРСР від 07.02.1953 №2903-рс Київському інституту Сухопутних військ у с. Гореничі Києво-Святошинського району Київської області виділена у постійне користування земельна ділянка площею 470 га.

Відповідно до Державного Акту на право користування землею (а.с. 29-31) Київському вищому танковому інженерному училищу закріплено в безстрокове користування 470,8 га землі в межах згідно з планом землекористування.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 1992р. № 490 «Про реформу системи військової освіти»було створено вищий військовий навчальний заклад Київський інститут Сухопутних військ на базі Київського вищого танкового інженерного училища імені Маршала Радянського Союзу Якубовського І. Г.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 травня 1999 р. № 816 «Про подальшу оптимізацію мережі вищих військових навчальних закладів Міністерства оборони»реорганізовано Київський інститут Сухопутних військ у Військовий інститут керівного інженерного складу Національної академії оборони України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 р. № 421 «Про ліквідацію Військового інституту»ліквідовано Військовий інститут керівного інженерного складу Національної академії оборони України.

Згідно з актом приймання (передачі) будинків, споруд і території військового містечка від 21.01.2003р. (а.с. 7) навчальний центр «Гореничі»переданий від Військового інституту керівного інженерного складу Національної академії оборони України до Національної академії оборони України.

Таким чином, з часу передачі вказаної земельної ділянки у користування військового відомства вона набула статусу державної та з відання Міністерства оборони України не вибувала.

Рішенням Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області № 3 від 20.07.2006р. “Про вилучення земельних ділянок” вирішено:

1. Вилучити у Національної академії оборони України земельну ділянку площею 115 га;

2. Передати земельну ділянку площею 115 га в селищі Гореничі в землі запасу Гореницької сільської ради.

3. Землевпоряднику Гореницької сільської ради внести зміни в земельно-облікову документацію.

Зазначене рішення прийнято з посиланням на таке: “В зв’язку з реформуванням Збройних сил України та реформуванням навчального центру Міністерства оборони України в селі Гореничі, невикористанням за цільовим призначенням земельної ділянки, яка належала Національній академії оборони України, а також несплатою земельного податку, у відповідності до Земельного кодексу України”.

Заступник військового прокурора Центрального регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України та Національної академії оборони України звернувся з даним позовом про визнання недійсним рішення Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 20.07.2006р. № 3 з тих підстав, що, на думку прокурора, оспорюване рішення є незаконним, порушує права землекористувача, прийняте з порушенням порядку, встановленого чинним законодавством, та з перевищенням наданого обсягу цивільної дієздатності.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку (ч.1 ст. 92 Земельного кодексу України).

Стаття 143 Земельного кодексу передбачає, що примусове припинення прав на земельну ділянку, зокрема, у разі використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, здійснюється у судовому порядку.

Виходячи з імперативного характеру зазначеної норми закону слід дійти висновку, що сільська рада має право звернутися до суду з відповідним позовом з підстав нецільового використання земельної ділянки, але самостійно вилучати земельну ділянку з такої підстави сільська рада не має права.

Вичерпний перелік підстав припинення права користування земельною ділянкою визначений у ст. 141 ЗК України. Підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати.

З рішення Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області № 3 від 20.07.2006р. “Про вилучення земельних ділянок” вбачається, що воно прийнято з двох підстав, а саме:

- невикористанням за цільовим призначенням земельної ділянки, яка належала Національній академії оборони України;

- несплатою земельного податку, у відповідності до Земельного кодексу України”.

Щодо обставин нецільового використання земельної ділянки слід зазначити таке. Згідно зі статтею 144 ЗК України, у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор по використанню та охороні земель складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор по використанню та охороні земель відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк.

Доказів про порушення позивачем земельного законодавства, в частині нецільового використання земельної ділянки, зокрема протоколу державного інспектора по використанню та охороні земель про порушення земельного законодавства, відповідач суду не подав, оскаржуване Рішення № 3 від 20.07.2006р. будь-яких посилань про наявність такого протоколу також не містить.

Щодо обставин несплати земельного податку суд зазначає таке.

Відповідно до п.3 ст.12 Закону України “Про плату за землю” від земельного податку звільняються, зокрема, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету (за винятком військових формувань, утворених відповідно до законів України, крім Збройних Сил України та Державної прикордонної служби України), спеціалізовані санаторії України для реабілітації хворих … .

Міністерство оборони України, як центральний орган виконавчої влади, забезпечує проведення в життя державної політики у сфері оборони, функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність і підготовку Збройних Сил України до здійснення покладених на них функцій і завдань (ст. 10 Закону України “Про оборону України”).

Законом України “Про Збройні Сили України” № 1934-XII від 06.12.1991р., зокрема ст. 3, визначено, що Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України як головний орган військового управління; види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; з'єднання, військові частини, військові навчальні заклади, установи та організації, що не належать до видів Збройних Сил України. Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій.

Згідно з п.п 1.2 та 2.1 Статуту Національної академії оборони України, затвердженого Наказом Міністра оборони України № 660 від 30.11.2007р., Національна академія оборони України є державним вищим військовим навчальним закладом. Національна академія оборони України заснована на державній формі власності. Органом управління майном Академії є Міністерство оборони України.

Отже Національна академія оборони України належить до Збройних Сил України.

Таким чином, позивач звільнений від сплати земельного податку. Отже Рішення Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області № 3 від 20.07.2006р. “Про вилучення земельних ділянок” в цій частині також не відповідає вимогам Закону.

Згідно з п.3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до п.1 ст. 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Відповідно до п.2 Роз’яснення Вищого арбітражного суду України № 02-5/35 від 26.01.2000р. “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів” підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов’язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв’язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Таким чином, рішення Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області № 3 від 20.07.2006р. “Про вилучення земельних ділянок” прийнято з порушенням Земельного кодексу України, Закону України “Про плату за землю”, що є підставою для визнання його недійсним.

На підставі ст. 49 ГПК України судові (господарські) витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним Рішення Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 20.07.2006р. № 3 “Про вилучення земельних ділянок”.

3. Стягнути з бюджету Гореницької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (код 04358514) в дохід Державного бюджету України судові витрати: держмито у розмірі 85,00 грн. та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Суддя