Рішення № 85385790, 31.10.2019, Франківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
31.10.2019
Номер справи
465/299/15-а
Номер документу
85385790
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

465/299/15-а

2-а/465/155/19

РІШЕННЯ

Іменем України

31.10.2019 року м. Львів

Франківський районний суд м. Львова в складі:

головуючого-судді Мигаль Г.П.

при секретарі судового засідання Попик А.Б.

третьої особи ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, за участю третіх осіб: ОСОБА_1 та ОСББ «Окружна 8» про скасування розпорядження,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради, за участі третіх осіб: ОСОБА_1 та ОСББ «Окружна 8» про скасування розпорядження № 309 від 09 липня 2014 року. В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що розпорядженням Франківської районної адміністрації Львівської міської ради зобов`язано ОСОБА_2 , яка проживає у квартирі АДРЕСА_1 місячний термін за власні кошти демонтувати самочинно встановлений стаціонарний мангал у глухому простінку балкону. Балкон привести у попередній стан. Вказане розпорядження ФРА вважає протиправним, оскільки прийняте воно з порушенням закону. Свої доводи обґрунтовує тим що, ОСОБА_2 є власником квартири АДРЕСА_1 , а відповідно районна адміністрація не вправі втручатися у здійснення власником права власності. При прийнятті оскаржуваного розпорядження ФРА були порушені вимоги ст. 376 ЦК України, відповідно до положень якої рішення про знесення (демонтаж) самочинного будівництва можуть прийматися виключно судами, а не місцевими адміністраціями як виконавчими органами місцевих рад. ФРА прийняла оскаржуване розпорядження передчасно, з порушенням чинного законодавства, вийшовши за межі повноважень, визначених приписами статті 376 ЦКУ. Крім того, вищевказане розпорядження було прийнято з порушенням вимог «Положення про порядок врегулювання питань самочинного будівництва у м. Львові».

В судове засідання позивач та її представник не з`явилися, представник позивача подав заяву в якій просить справу розглядати в його відсутності, а позов задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав заяву, в якій просить справу розглядати у в його відсутності та в задоволенні позову відмовити.

Третя особа ОСОБА_1 в судовому засіданні позов заперечив з підстав, викладених у запереченнях на позов.

Представник третьої особи ОСББ «Окружна 8» в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявися належним чином. За таких обставин судом прийнято рішення про розгляд справи у його відсутності.

Суд, дослідивши матеріали справи, доходить такого висновку.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Стаття 22 Конституції України передбачає, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Згідно із ст. 8 Конституції України така має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Відповідно до довідки Форми 2 ОСОБА_2 зареєстрована в квартирі АДРЕСА_1 . В квартирі зареєстровані ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Розпорядженням Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 09 липня 2014 року №309 «Про демонтаж самочинно встановленого стаціонарного мангалу на балконі квартири АДРЕСА_1 » зобов`язано ОСОБА_2 , яка проживає у квартирі АДРЕСА_1 місячний термін за власні кошти демонтувати самочинно встановлений стаціонарний мангал у глухому простінку балкону. Балкон привести у попередній стан.

Відповідно до п. 1.6.5 Положення «Про порядок врегулювання питань самочинного будівництва у м. Львові», затверджене рішенням виконкому Львівської міської ради від 09.09.2011 р. № 835 ознаками і класифікацією самочинного будівництва, розширення, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, переобладнання, порушення правил експлуатації житлового фонду, охорони і використання пам`яток культурної спадщини, влаштування малих архітектурних форм є перепланування (реконструкція, капітальний ремонт, реставрація) та переобладнання житлових будинків, житлових приміщень за рахунок ліквідації або влаштування таких архітектурно-конструктивних елементів як перегородки, вікна, двері; встановлення (будівництво) тамбурів, сіней, балконів, лоджій, веранд та інше без влаштування фундаментів, а також інженерного обладнання, без дозволу виконавчого органу міської ради і належно затвердженої проектної документації або з істотним відхиленням від проекту. Крім цього відповідно до п. 1.6.3 даного положення нове будівництво, розширення будинків або споруд має бути здійснене з дозволу виконавчого органу міської ради, з належно затвердженою проектною документацією та дозволом інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області на виконання будівельних робіт.

Відповідно до пункту 1.5 Положення про Франківську районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 01 листопада 2016 року № 977, позивач є виконавчим органом Львівської міської ради і діє відповідно до ухвали міської ради від 06 липня 2006 року № 94 «Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання» (зі змінами) згідно з чинним законодавством.

У вказаному Положенні передбачені повноваження районної адміністрації, до яких, зокрема, належать: звернення до судових органів з позовними заявами, скаргами щодо справ про виселення громадян з жилих приміщень, у яких вони незаконно проживають; визнання осіб такими, які втратили право на користування жилими приміщеннями; щодо фактів самочинного будівництва; з інших справ, які виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень (пункт 4.66).

Відповідно до положень статті 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема, здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об`єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.

Аналогічна норма закріплена у статті 14 Закону України «Про основи містобудування», відповідно до якої до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування належать, зокрема, забезпечення в установленому законом порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації під час планування та забудови відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації та проектів окремих об`єктів, а також може заподіяти шкоду навколишньому природному середовищу.

Згідно з частиною 1 статті 376 Цивільного кодексу України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Відповідно до частини 7 статті 376 Цивільного кодексу України у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов`язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.

Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила (здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво. Особа, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, зобов`язана відшкодувати витрати, пов`язані з приведенням земельної ділянки до попереднього стану.

Таким чином, органи місцевого самоврядування наділені правом контролю за дотриманням законодавства, що регулює містобудівну діяльність, зокрема, і щодо самочинно збудованих об`єктів, та встановлення такого факту.

Разом з тим, законодавство не наділяє орган місцевого самоврядування можливістю самостійно приймати рішення про перебудову чи знесення таких об`єктів, а зобов`язує звертатись до суду з відповідним позовом про зобов`язання особи, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову або знесення самочинного будівництва за її рахунок.

Позивач просить поновити строк на оскарження розпорядження Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 09 липня 2014 року №309 «Про демонтаж самочинно встановленого стаціонарного мангалу на балконі квартири АДРЕСА_1 , оскільки вона про існування такого розпорядження дізналась в ході розгляду Франківським районним судом м. Львова цивільної справи №465/6885/14-ц за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Окружна 8» про демонтаж стаціонарного мангалу 05 грудня 2014 року.

Суд вважає, що слід поновити пропущений строк на оскарження розпорядження Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 09 липня 2014 року №309 «Про демонтаж самочинно встановленого стаціонарного мангалу на балконі квартири АДРЕСА_1 , оскільки позивачка про існування такого розпорядження дізналась 5 грудня 2014 року.

Оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд доходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення, оскільки розпорядженням від 09 липня 2014 року №309 «Про демонтаж самочинно встановленого стаціонарного мангалу на балконі квартири АДРЕСА_1 адміністрація Львівської міської ради вийшла за межі своїх повноважень. Відповідно до ч.7 ст.376 ЦК України рішення про зобов`язання особи, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво, провести відповідну перебудову, а також знесення такого майна постановляє суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 20, 44, 47, 77, 90, 192, 210-211, 241-246, 250 КАС України, суд, -

в и р і ш и в :

Поновити позивачу пропущений строк на оскарження розпорядження Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 09 липня 2014 року №309 «Про демонтаж самочинно встановленого стаціонарного мангалу на балконі квартири АДРЕСА_1 ».

Позов задоволити.

Скасувати розпорядження Франківської районної адміністрації Львівської міської ради від 09 липня 2014 року №309 «Про демонтаж самочинно встановленого стаціонарного мангалу на балконі квартири АДРЕСА_1 ».

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Франківський районний суд м. Львова протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 04 листопада 2019 року.

позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_1

відповідач: Франківська районна адміністрація Львівської міської ради, м. Львів, вул. Ген. Чупринки, 85

треті особи: ОСОБА_1

АДРЕСА_2 .

Суддя Г.П. Мигаль