Рішення № 8536936, 16.10.2009, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
16.10.2009
Номер справи
10/236-09
Номер документу
8536936
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 230-31-77

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

"16" жовтня 2009 р. Справа № 10/236-09          

Господарський суд Київської області в складі:

головуючого судді                                                                                 Привалова А.І.

при секретарі                                                                                           Казміренко Л.В.

розглянувши справу № 10/236-09

за позовом          державного підприємства «Вещедубечанське лісове господарство», с. Пірново, Вишгородський район

до          управління праці та соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації,

          м. Вишгород

про                                        стягнення 9686,76 грн.

                                        

Представники сторін:

від позивача: Алєксєєва Ю.В., довіреність б/н від 01.01.2009 р.;

від відповідача: Микитча В.Ф., доручення № 2802 від 15.10.2009 р.;

Хром`як Т.М., доручення № 2803 від 15.10.2009 р.

          

обставини справи:

Державне підприємство «Вещедубечанське лісове господарство»звернулось до Господарського суду Київської області з позовом до управління праці та соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації про стягнення з останнього 9686,76 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем безпідставно не відшкодована вартість дров, реалізованих населенню для побутових потреб.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 27.09.2009 р. порушено провадження у справі № 10/236-09.

В судове засідання 22.09.2009 р. представник відповідача не з’явився, про причини неявки повноважного представника відповідач не повідомив, проте через загальний відділ господарського суду надійшло письмове заперечення № 2334 від 14.09.2009 р., відповідно до якого відповідач заперечує проти позову, посилаючись на відсутність прав та можливості повернення утриманих коштів 2007 –2008 роках з позивача.

Ухвалою від 22.09.2009 р. суд відклав розгляд справи на 06.10.2009 р.

В судовому засіданні 06.10.2009 р. представником позивача надано суду пояснення № 715 від 05.10.2009 р. по суті заявлених позовних вимог.

В судове засідання 06.10.2009 р. представник відповідача не з’явився, про причини неявки суд не повідомив. Відповідач належним чином був повідомлений про місце і час судового засідання, що підтверджується відбитком штампу загального відділу на звороті у нижньому лівому куті ухвали суду від 22.09.2009 р.

Ухвалою від 06.10.2009 р. суд відклав розгляд справи № 10/236-09 на 16.10.2009 р.

В судовому засіданні 16.10.2009 р. представником позивача підтримано позовні вимоги.

Представники відповідача в судовому засіданні 16.10.2009 р. заперечували проти позову з тих же підстав, що зазначені у надісланому на адресу суду письмовому запереченні по справі від 14.09.2009 р. вих. № 234.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як свідчать матеріали справи, в період з 20 лютого 2006 року по 1 січня 2007 року державне підприємство «Вищедубечанське лісове господарство»реалізувало населенню дрова для побутових потреб на суму 9463,81 грн., у відповідності із затвердженими Вишгородською районною державною адміністрацією списками, на підставі Закону України «Про порядок реалізації палива населенню та комунально –побутовими споживачами», затверджених розпорядженням Голови Київської обласної державної адміністрації від 20.01.2004 р. № 12 «Про встановлення цін на дрова, що відпускаються населенню для побутових потреб у Київській області», зареєстрованого в Київському обласному управлінні юстиції 21.01.2004 р. за № 1/459.

Відповідно до проведеної Державною інспекцією з контролю за цінами в Київській області перевірки щодо застосування цін, до відповідача було застосовано фінансові санкції, у вигляді зменшення фінансових відшкодувань на суму 9686,73 грн.

Згідно з рішенням Державної інспекції з контролю за цінами № 8 від 24.10.2007 р. скасовано рішення № 262 від 25.09.2007 р., оскільки при проведенні перевірки було порушено вимоги п. 3.2 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 р. № 298/519, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 18.12.2001 р. № 1047/6238.

Відповідно до ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні данні, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин. На яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово.

За період з серпня по грудень 2007 року позивач відпустив пільговим категоріям населення за цінами, визначеними розпорядженням Київської обласної державної адміністрації від 20.01.2004 р. № 12 «Про встановлення цін на дрова, що відпускаються для населення для побутових потреб у Київській області», зареєстрованого в Київському обласному управлінні юстиції 21.01.2004 р. за № 1/459, на підставі товаротранспортних накладних, копії яких залучені до матеріалів справи, паливні дрова вартістю 9686,76 грн.

01.12.2008 р. позивач звернувся до відповідача з листом за № 1043, відповідно до якого просив відшкодувати вартість паливних дров на суму 9686,76 грн., які були утримані з нього на підставі скасованого рішення Державною інспекцією з контролю за цінами в Київській області № 262 від 25.09.2007 р.

Відповідно до ст. 4 ЦК України, майнові права та обов'язки виникають як з договорів, так і з адміністративних актів.

У відповідності з ч. 6 ст. 191 Господарського кодексу України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування при встановленні фіксованих цін, застосування яких унеможливлює одержання прибутку суб’єктами підприємництва, зобов’язані надати цим суб’єктам дотацію відповідно до закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 47 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу надаються житлові субсидії населенню та пільги ветеранам війни; особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружинам (чоловікам) та дітям померлих громадян, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, особам, які мають таке право згідно із статтею 48 Гірничого закону України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету (надалі - Порядок), яким визначено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів.

Пунктами 2, 3 зазначеного Порядку передбачено, що фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення проводиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів затверджених у обласних та районних бюджетах на зазначені цілі. Головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання з праці та соціального захисту населення.

Відповідно до п.п. 1, 2, 3 Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово –комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 р. № 848 визначено умови та порядок призначення та надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення).

Відповідно до абзацу 4 п. 4 відповідного положення встановлено, що норми забезпечення населення скрапленим газом, твердим та рідким пічним побутовим паливом, згідно з якими призначаються субсидії, визначаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Відповідно до п. 2 постанови КМУ від 22.09.1997 р. № 1050 «Про заходи щодо подальшого вдосконалення надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово –комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям: забезпечити своєчасні розрахунки з організаціями, що надають житлово-комунальні послуги, реалізують скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за нараховані населенню житлові субсидії та віднести ці витрати до першочергових.

Крім того, право позивача на отримання компенсацій передбачене Законами України «Про державний бюджет України»та постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету».

Згідно з п. 3 Типового положення про головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської державної адміністрації і управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської державної адміністрації і про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у м. Києві та Севастополі державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2000 року № 1498, основними завданнями управління є, зокрема, забезпечення на відповідній території реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин, безпечної життєдіяльності, оплати, охорони і належних умов праці, зайнятості, пенсійного забезпечення, соціального захисту та обслуговування населення, в тому числі громадян, які потребують допомоги з боку держави; забезпечення в межах своїх повноважень дотримання законодавства про соціальний захист населення.

Отже, позивач звернувся до відповідача з претензією № 42 від 17.02.2009 р., в якій просив відшкодувати вартість паливних дров на суму 9686,76 грн.

Проте дій, щодо відшкодування утриманої вартості дров зі сторони відповідача не здійснено.

Відповідно до статті 1 Господарського процесуального кодексу України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (в тому числі іноземні), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Таким чином, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації 9686,76 грн. в рахунок відшкодування збитків від реалізації населенню дров для побутових потреб.

Під час розгляду справи, відповідачем сума заборгованості не оспорювалась.

Беручи до уваги всі вищенаведені обставини, суд вважає, що позовні вимоги ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, підтверджуються належними та допустимими доказами, наявними в матеріалах справи, а тому підлягають задоволенню.

Згідно із ст. 49 ГПК України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідач

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд –

В И Р І Ш И В :

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

          2. Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації (07300, Київська область, м. Вишгород, вул. Набережна, 6-а; код ЄДРПОУ 03193815) на користь державного підприємства «Вещедубечанське лісове господарство»(07342, Київська область, Вишгородський р-н, с. Пірново, вул. Київська, 1; код ЄДРПОУ 00992094) 9686 грн. 76 коп. –заборгованості, 102 грн. - державного мита та 236 грн. - витрат за інформаційно –технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.

3. Повернути на підставі рішення державного підприємства «Вещедубечанське лісове господарство»(07342, Київська область, Вишгородський р-н, с. Пірново, вул. Київська, 1; код ЄДРПОУ 00992094) з Державного бюджету України 79 грн. 00 коп. –зайво сплачених коштів на витрати з оплати інформаційно-технічного забезпечення судового процесу, перерахованих платіжним дорученням № 842 від 02.07.2009 р., оригінал якого знаходиться в матеріалах справи Господарського суду Київської області № 10/236-09.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, оформленого відповідно до вимог ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.

СуддяА.І. Привалов Дата складення та підписання рішення в повному обсязі –06.11.2009 р.