Ухвала суду № 85365585, 30.10.2019, Любомльський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
30.10.2019
Номер справи
163/408/19
Номер документу
85365585
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 163/408/19

Провадження № 2-а/163/72/19

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 жовтня 2019 року Любомльський районний суд Волинської області

в складі головуючого судді Чишія С.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Любомль Волинської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС про визнання протиправною і скасування постанови у справі про порушення митних правил,

в с т а н о в и в :

В позовній заяві позивача просив визнати протиправною і скасувати постанову у справі про порушення митних правил № 6626/20500/18 від 21.11.2018 року за ознаками ст.485 МК України.

Позивач в судове засідання не з`явився, доручивши представляти свої права та інтереси адвокату Шевчуку В.В.

Представник ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, на електронну адресу суду надіслав заяву про розгляд справи за відсутності позивача та його представника.

Представник відповідача Кондратюк І.П. в судове засідання не з`явився, подав до канцелярії суду клопотання про розгляд справи у відсутності представника митниці.

Дослідженням матеріалів справи судом встановлено таке.

30.05.2019 року, до початку з`ясування обставин справи, представник відповідача подав до канцелярії суду клопотання про залишення позову ОСОБА_1 без розгляду з передбачених ч.ч.1, 2 ст.123, п.7 ч.1 ст.240 КАС України підстав.

Клопотання обґрунтоване недотриманням позивачем вимог ч.6 ст.161 КАС України, зокрема, неподанням доказів поважності причин пропуску цього строку. Позивач був належним чином повідомлений про час та місце складання та розгляду протоколу про порушення митних правил, тому був зобов`язаний з розумним інтервалом часу цікавитись провадженням у його справі. Разом з тим, на розгляд справи не прибув, причин своєї неявки не повідомив та будь-яких заяв не подав.

Між ОСОБА_1 та адвокатським об`єднанням "Преміум Сервіс" 16.10.2018 року укладено договір про надання правової допомоги №03-09/18.

З доданих до відзиву на позовну заяву матеріалів справи № 6626/20500/18 вбачається, що супровідним листом 4637/03-70-20-04 від 22.10.2018 року позивач повідомлявся про необхідність прибуття до Волинської митниці ДФС 29.10.2018 року для надання пояснень та складання протоколу про порушення митних правил, який надсилався рекомендованим листом № 4300505405062 на адресу, аналогічну що зазначена нею у позові ( АДРЕСА_1 ).

Протокол про порушення митних правил в даній справі був складений 29.10.2018 року у відсутності позивача.

Згідно супровідного листа митниці 4862/03-70-02-04 від 29.10.2018 року примірник протоколу був надісланий позивачу рекомендованим листом № 4302517853284 на адресу, аналогічну що зазначена ним у позові.

В протоколі як і супровідному листі вказано, що розгляд протоколу відбудеться з 10 до 12 години 21.11.2018 року в приміщенні митниці.

В інформації Черкаської дирекції акціонерного товариства "Укрпошта" зазначено, що рекомендований лист № 4300505405062 вручений адресату (одержувачу) особисто 31.10.2018 року, № 4302517853284 вручений члену сім`ї адресата (одержувача) 08.11.2018 року.

Оскаржувана постанова посадовою особою Волинської митниці ДФС винесена 21.11.2018 року без участі позивача, який на розгляд протоколу не з`явився.

Згідно супровідного листа митниці від 23.11.2018 року ФОП-17021/20/03-70-20-03 примірник постанови був надісланий позивачу на адресу, аналогічну зазначеній ним у позовній заяві.

Із позовом позивач вернувся в суд засобами поштового зв`язку 26.02.2019 року, що згідно із положеннями ч.9 ст.120 КАС України підтверджується штемпелем поштового відділення на конверті, у якому він надійшов до суду і зареєстрований в канцелярії 04.03.2019 року.

В окремій заяві позивач просив поновити строк на оскарження постанови, оскільки її примірник він отримав 20.02.2019 року у Звенигородському міськрайонному відділі ДВС, що свідчить про поважність пропуску строку на звернення до суду, оскільки пропущений строк із причин, що не залежать від позивача.

Під час відкриття провадження в справі ухвалою суду від 07.03.2019 року постановлено вважати причини пропуску строку звернення до суду поважними з огляду на викладені в заяві доводи.

Згідно із ч.ч.1, 2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною 4 ст.529 МК України визначено, що скарга (адміністративний позов) на постанову органу доходів і зборів у справі про порушення митних правил подається у строк, встановлений Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі пропуску цього строку з поважних причин він за заявою особи, яка подає скаргу (адміністративний позов), може бути поновлений .. судом.

Згідно із ст.289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови…

Відповідно до ч.6 ст.530 МК України перевірка законності та обґрунтованості постанови у справі про порушення митних правил судом здійснюється у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

В рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Пономарьов проти України" від 03.04.2008 року (заява N 3236/03) зазначено, що Суд визнає, що вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати підстави. Однією із таких підстав може бути, наприклад, неповідомлення сторін органами влади про прийняті рішення у їхній справі. Проте навіть тоді можливість поновлення не буде необмеженою, оскільки сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (див., mutatis mutandis, рішення у справі "Олександр Шевченко проти України", заява N 8371/02, п. 27, рішення від 26 квітня 2007 року, та "Трух проти України" (ухвала), заява N 50966/99, від 14 жовтня 2003 року). У кожній справі національні суди мають перевіряти, чи підстави для поновлення строків для оскарження виправдовують втручання у принцип res judicata, особливо яку цій справі, коли національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів ні у часі, ні в підставах для поновлення строків (п.41).

З огляду на такі положення закону та рішення Європейського Суду з прав людини суд вважає, що позивач належним чином був проінформований про час та місце складання щодо нього протоколу про порушення митних правил та його розгляду.

З визначеної дати позивач та представник позивач не вчинили жодних дій для реалізації прав позивача, передбачених ст.498 МК України, зокрема, бути присутніми під час розгляду справи у органі доходів і зборів, подавати докази, заявляти клопотання, давати усні і письмові пояснення, подавати свої доводи, міркування та заперечення, а також користуватися іншими правами, наданими ОСОБА_3 .В законом.

Крім цього, вони не вчинили жодних дій для з`ясування результатів такого розгляду і в заяві про поновлення строку звернення до суду не навели жодних переконливих причин, що спричинили таку пасивну їх поведінку і унеможливлювали б звернення до органу доходів і зборів з усними чи письмовими заявами для одержання відповідної інформації та реалізації прав позивача.

За таких обставин суд вважає, що позивачем не доведено поважність причин пропуску звернення до адміністративного суду.

Згідно із ч.4 ст.123 КАС України якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Таким чином, враховуючи вищенаведені процесуальні обставини і законодавчі приписи, суд приходить до висновку про обґрунтованість клопотання представника відповідача, яке підлягає повному задоволенню.

Керуючись ст.ст.123, 204, 243, 248 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Клопотання представника Волинської митниці ДФС задовольнити.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС про визнання протиправною та скасування постанови у справі про порушення митних правил № 6626/20500/18 від 21.11.2019 року залишити без розгляду.

На ухвалу протягом 15 днів з дня її складання може бути подано апеляційну скаргу до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Любомльський районний суд.

Головуючий: суддя С.С.Чишій