
Справа № 163/1036/19
Провадження № 2-а/163/118/19
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2019 року Любомльський районний суд Волинської області
в складі головуючого судді Чишія С.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в місті Любомль Волинської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС про визнання протиправною і скасування постанови у справі про порушення митних правил,
в с т а н о в и в :
У позовній заяві ОСОБА_1 просить визнати протиправною і скасувати постанову у справі про порушення митних правил № 1308/20500/19 від 15.05.2019 року за ознаками ст.485 МК України.
Вимоги обґрунтовує тим, що жодного умислу на уникнення чи зменшення розміру митних платежів у нього не було, доказів наявності такого умислу не здобуто і митним органом. На підставі укладеного договору та наданих йому товаросупровідних документів в порядку ст.257 МК України заявлено повні відомості, що давали змогу митниці ідентифікувати та класифікувати товар, а також надано всі документи, необхідні для митного оформлення та для здійснення митницею контролю правильності класифікації товару. Підставою для визначення коду класифікації товару за УКТЗЕД став огляд транспортного засобу, а не встановлення митним органом факту недостовірності документів, наявності недостовірної інформації чи недостатність документів, необхідних для проведення такої класифікації.
На позовну заяву представник відповідача подав відзив, зміст якого фактично відповідає змісту оскаржуваній постанові. Також зазначено, що згідно витягу з сайту CARInfo за VIN номером НОМЕР_1 транспортний засіб є вантажним автомобілем типу "фургон", який був зареєстрований в якості вантажного автомобіля, заводом виробником не передбачено встановлення сидіть 2-3 ряду та вікон в бокових панелях/зсувних дверях. Позивачем не було подано жодного документального підтвердження проведення модифікації, змін чи переобладнань транспортного засобу, а тому зважаючи на наявні ознаки пред`явленого до митного оформлення автомобіля, вважає, що транспортний засіб є вантажним та класифікується за кодом 8704219900 згідно УКТЗЕД.
Вважає, що дії позивача кваліфіковано вірно, встановлено ознаки порушення митних правил за ст.485 МК України, при розгляді справи та винесенні оскаржуваної постанови посадова особа митниці діяла у межах та у спосіб, визначений чинним законодавством. У задоволенні позову просив відмовити.
Позивач в судове засідання не з`явився, доручивши представляти свої права та інтереси адвокату Мартинюку С.І.
Представник Мартинюк С.І. в судове засідання не з`явився, подав до канцелярії суду клопотання про розгляд справи у відсутності позивача та його представника, підтримання позовних вимог.
Представник відповідача Кунєва З.Ю. в судове засідання не з`явилась, подала до канцелярії суду клопотання про розгляд справи у відсутності представника митниці. У задоволенні позову просила відмовити.
Аналізом доказів по справі суд встановив наступні фактичні обставини.
21.02.2019 року декларантом (митним брокером) ТзОВ "Автосфера 888" ОСОБА_1 , який являється і директором даного товариства, відповідно до Договору про надання послуг по декларуванню та митному оформленню товарів № 577/2019/МБ від 29.01.2019 року, який укладений між ТзОВ "Автосфера 888" та ОСОБА_3 , посадовій особі митного поста "Луцьк" Волинської митниці ДФС поданою митну декларацією типу ІМ40ДЕ № UA205090/2019/029833 відповідно до якої в митному режимі "імпорт" переміщувався легковий вантажопасажирський автомобіль марки "Фольксваген ЛТ", ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , бувший у використанні, призначений для перевезення людей по дорогах загального користування, кількість місць, включаючи водія - 6, із зазначеним кодом товару 8703329030 згідно УКТЗЕД.
В тимчасовому дозволі (документі під назвою "Pozwolenie Czasowe") серії НОМЕР_4 зазначено марку автомобіля "Фольксваген ЛТ", номер кузова НОМЕР_1 , кількість місць для сидіння - 6.
За митне оформлення цього автомобіля було нараховано та сплачено 62 343,64 гривні митних платежів.
В рішенні про визначення коду товару від 22.02.2019 року № КТ-UA205000-0011-2019 відділу УАМП та МТР Волинської митниці ДФС (далі - Рішення від 22.02.2019 року) зазначено, що автомобіль марки "Фольксваген ЛТ", номер кузова НОМЕР_1 , призначений для перевезення вантажів по дорогах загального користування. Згідно VIN-коду та даних CARInfo транспортний засіб є вантажним автомобілем типу "фургон" (категорії N1), код товару (графа 33 ВМД) - 8704219900.
З огляду на різний код товару згідно УКТЗЕД, заявлений і встановлений Рішенням від 22.02.2019 року, різниця розміру митних платежів становить 39 694,51 гривні, що визначено службовою запискою УАМП та МТР Волинської митниці № 582/03-70-19-02-25 від 06.03.2019 року.
21.03.2019 року інспектор Волинської митниці ДФС склав щодо ОСОБА_1 протокол про порушення митних правил № 1308/20500/19 за ознаками ст.485 МК України. В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 , декларант (митний брокер) ТзОВ "Автосфера 888", який є і директором даного товариства, під час митного оформлення транспортного засобу марки "Фольксваген ЛТ", номер кузова НОМЕР_1 , за митною декларацією типу ІМ40ДЕ № UA205090/2019/029833 вчинив дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати в повному обсязі митних платежів в сумі 39 694,51 гривні, тобто заявив в митній декларації неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТЗЕД.
15.05.2019 року заступник начальника Волинської митниці ДФС Герман В.М. виніс оскаржувану постанову, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст.485 МК України, відповідно до змісту протоколу № 1308/20500/19 і накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 300% несплаченої суми митних платежів, що становить 119 083,53 гривні.
Статтею 485 МК України передбачена адміністративна відповідальність за дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, а також інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів.
Зі змісту даної статті випливає, що в діях винної особи має міститись прямий умисел як форма вини та особлива мета ухилення від сплати податків та зборів або зменшення їх розміру.
Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Аналіз досліджених доказів свідчить, що по справі достатніх доказів такої вини і мети в діях позивача не зібрано.
Об`єктивна сторона правопорушення, за яким позивача визнано винним, полягає у заявленні в митній деклараціях неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТЗЕД.
Згідно із ч.6 ст.69 МК України штрафи та інші санкції за несплату митних платежів та за інші порушення, виявлені у зв`язку з неправильною класифікацією товарів, застосовуються органами доходів і зборів виключно у разі, якщо прийняте органом доходів і зборів рішення про класифікацію цих товарів у складному випадку було прийнято на підставі поданих заявником недостовірних документів, наданої ним недостовірної інформації та/або внаслідок ненадання заявником всієї наявної у нього інформації, необхідної для прийняття зазначеного рішення, що суттєво вплинуло на характер цього рішення.
За митною декларацією № UA205090/2019/029833 відділом УАМП та МТР Волинської митниці ДФС приймалось Рішення від 22.02.2019 року за кодом УКТЗЕД 8704219900 (графа 33 ВМД).
Матеріали справи та Рішення від 22.02.2019 року не містить відомостей про подання позивачем недостовірних документів, надання недостовірної інформації та/або ненадання всієї наявної у нього інформації, необхідної для класифікації транспортного засобу, що вплинуло на класифікацією товару за кодом УКТЗЕД 8704219900.
Судом встановлено, що, приймаючи оскаржуване рішення, відповідач виходив з Рішення від 22.02.2019 року та Акту про проведення огляду від 31.01.2019 року.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо класифікації окремих товарів згідно з вимогами УКТЗЕД, впроваджених листом Міністерства доходів і зборів України від 26.03.2014 року № 983/7/99-99-24-02-03-17, до коду товару 8703, 8404 для однозначної класифікації транспортних засобів необхідно використовувати технічну документацію заводу-виробника автомобіля із зазначенням кількості місць для сидіння, сертифікати або аналогічні документи, видані уповноваженим органом країни-виробника.
Суд не приймає до уваги зазначені в Рішенні від 22.02.2019 року посилання відповідача на інформаційні ресурси мережі Інтернет як на підставу визначення вірного коду, оскільки відомості про статус сайту CARInfo як офіційного джерела отримання технічної документації заводу-виробника або уповноваженого органу країни-виробника транспортного засобу не надані.
Разом з тим, згідно з висновком авто-товарознавчого дослідження щодо класифікаційної належності кузова автомобіля № 21-02/14 від 21.02.2019 року транспортний засіб марки "Фольксваген ЛТ", номер кузова НОМЕР_1 , належить до категорії легкових вантажопасажирських автомобілів з кількістю посадкових місць - 6 включно з водієм.
Таким чином, дослідження доказів по справі дає підстави для висновку про недоведеність в діях позивача умислу на заявлення в митній декларації неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТЗЕД, та порушення вимог п.п.1, 3 ч.1, ч.2 ст.266 МК України.
Крім цього, в оскаржуваній постанові зазначено, що згідно Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів" щодо колісних транспортних засобів" від 06.07.2012 року №5177-VI, пропуск на митну територію України з метою вільного обігу та першою реєстрацію в Україні транспортних засобів за кодами товарних позицій, зокрема, 8703 та 8704 згідно з УКТЗЕД як вироблених в Україні, так і ввезених на митну територію України, нових і таких, що були у використанні, здійснюється за умови їх відповідності екологічним норман "Євро-5" з 01.01.2016 року.
Відповідно до Закону України від 08.11.2018 року №2612-VIІІ дія цієї норми закону не поширюється на транспортні засоби, які класифікуються за кодом 8703 УКТЗЕД.
Тобто транспортний засіб, який ввозився на митну територію України за митною декларацією № UA205090/2019/029833, в разі заявлення його до митного контролю та митного оформлення за кодом 8704 УКТЗЕД не підлягає пропуску на митну територію України та митному оформленню з метою вільного обігу.
Тим самим нарахування митних платежів в такому випадку неможливе, що має наслідком неможливість встановлення їх належного розміру та різниці із заявленим в митній декларації.
Наведене свідчить, що в такому випадку відсутній об`єкт як обов`язкова ознака складу передбаченого ст.485 МК України правопорушення.
Разом з тим, у наданих суду матеріалах справи відсутній акт про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 31.01.2019 року, який покладений в основу оскаржуваної постанови та рішення про визначення коду товару від 22.02.2019 року № КТ-UA205000-0011-2019.
Таким чином, вбачаються підстави для висновку про неповноту і необ`єктивність провадження в справі про порушення митних правил, що є підставою для скасування оскаржуваної постанови згідно з приписами п.2 ч.1 ст.531 МК України.
У зв`язку з цим та відповідно до п.3 ч.3 ст.286 КАС України позов підлягає повному задоволенню.
Керуючись ст.ст.242-247, 286 КАС України,
у х в а л и в :
Позов задовольнити повністю.
Постанову заступника начальника Волинської митниці ДФС Германа Василя Миколайовича від 15.05.2019 року в справі про порушення митних правил № 1308/20500/19 про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ст.485 МК України з накладенням стягнення у вигляді штрафу визнати протиправною і скасувати.
Провадження в справі за протоколом про порушення митних правил № 1308/20500/19 закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його складення через Любомльський районний суд.
Ім`я позивача - ОСОБА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_3 .
Найменування відповідача - Волинська митниця ДФС; місце знаходження: вулиця Призалізнична 13, село Римачі Любомльського району Волинської області ; код ЄДРПОУ - 39472698.
Головуючий: суддя С.С.Чишій