
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2019 року Справа № 160/7533/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 06.08.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до загального стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 21.10.1992 по 27.11.1997 на посаді начальника виробничого відділу в госпрозрахунковому підприємстві «Укртехпрогрес», з 04.12.1997 по 05.12.2001 на посаді менеджера з продажу в Товаристві з обмеженою відповідальністю « Чиграва »;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 .
2. Ухвалою суду від 09.08.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/7533/19.
3. 30.08.2019 від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказами направлення позивачу.
щодо строків розгляду справи
4. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
5. У рішенні ЕСПЛ у справі «Сомор`яй проти Угорщини» (заява № 60934/13) відзначає, що пенсійні спори потребувають особливої ретельності.
6. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
7. Справа є важливою для позивача та вимагала особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
8. Дії відповідача щодо розгляду заяви про призначення пенсії поданої позивачем 08.04.2019 суперечили Порядку № 22-1.
9. Позивачу було рекомендовано подати додаткові документи про підтвердження стажу роботи за період з 21.10.1992 по 27.11.1997 в строк до 07.07.2019, натомість рішення про відмову у призначенні пенсії було прийняте 10.04.2019 (протокол № 045650003262), що позбавило позивача подати будь-які додаткові документи протягом наданого строку.
10. Відповідач, всупереч пункту 3.3 Порядку № 22-1, не надав допомогу позивачу, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії та не повідомив позивача про необхідність подати додаткові документи про підтвердження стажу роботи за період з 04.12.1997 по 05.12.2001.
11. Розглянувши надану позивачем трудову книжку, відповідач не зарахував до стажу періоди роботи в МП «Укртехпрогрес» та в ТОВ «Чиграва».
12. Позивач самостійно вчиняв дії щодо розшуку архівних документів, ним були направлені запити до Державного архіву Дніпропетровської області, архівного управління департаменту забезпечення діяльності виконавчих органів Дніпропетровської міської ради.
13. На запити позивачем були отримані відповіді архівних установ про неможливість надати архівні довідки через відсутність документів на зберіганні.
14. Періоди роботи з 21.10.1992 по 27.11.1997 в госпрозрахунковому підприємстві «Укртехпрогрес» та з 04.12.1997 по 05.12.2001 в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Чиграва», які не були зараховані відповідачем, за загальним обрахунком складають 9 років 1 місяць 9 днів.
15. Враховуючи, що позивач на момент звернення за призначенням пенсії досяг пенсійного віку встановленого законом та ним було подано для призначення пенсії трудову книжку, у якій містяться відповідні записи, то висновок Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відсутність підстав для призначення пенсії за віком, не можна визнати обґрунтованим та законним та свідчить про формальний підхід до розгляду заяви та наданих документів.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
16. Відповідач проти позову заперечив у повному обсязі, зазначив, що при розрахунку стажу позивача до страхового стажу не зараховано за записами трудової книжки наступні періоди роботи: МП «Укртехпрогресс», оскільки запис про звільнення завірено печаткою, в якій читається інше підприємство; ООО «Чиграва», оскільки запис про звільнення завірено печаткою, яка не читається, наказ про звільнення внесено з порушеннями Інструкції.
17. Враховуючи вищевикладене, за наданими позивачем документами для розрахунку пенсії можливо застосувати страховий стаж, який складає 21 рік 11 місяців 9 днів, що є недостатнім для призначення пенсії, враховуючи зазначене у призначенні пенсії відмовлено.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
18. 08.04.2019 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначенні пенсії за віком (а.с.12, 56).
19. До заяви було додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорт; трудову книжку; військовий квиток; диплом (свідоцтво, атестат) про навчання; довідку з ДПІ про облік як суб`єкт підприємницької діяльності № 39577/10/04-36-50-50 від 03.04.2019; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637; заяву про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк).
20. Для надання довідки про стаж з 21.10.1992 по 27.11.1997 встановлений строк до 07.07.2019.
21. Заяву та документи прийнято 08.04.2019 і зареєстровано за № 1056 (а.с.13, 57).
22. Відповідно до протоколу № 045650003262 від 10.04.2019 ОСОБА_1 не має права на пенсію. Страховий стаж (повний) 21 рік 11 місяців 9 днів: страховий стаж до 01.01.2004 складає 17 років 9 місяців 22 дні; страховий стаж після 01.01.2004 складає 4 роки 1 місяць 17 днів (а.с.25, 53).
23. Листом від 11.04.2019 № 209/03-07/26 Відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 3 Управління застосування пенсійного законодавства Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на заяву позивача від 08.04.2019 надав роз`яснення наступного змісту (а.с.28, 78):
- на підставі наданих документів страховий стаж для призначення пенсії становить 21 рік 11 місяців 9 днів. Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» стаж необхідний для призначення пенсії у 2019 році складає 26 років. У зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу 26 років у призначенні пенсії відмовлено відповідно протоколу від 10.04.2019 № 045650003262;
- відповідно до записів трудової книжки до страхового стажу не зараховані наступні періоди роботи:
-- МП «Укртехпрогресс» запис про звільнення завірено печаткою, в якій читається інше підприємство;
-- ООО «Чиграва» запис про звільнення завірено печаткою, яка не читається, приказ про звільнення записаний з порушенням.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
24. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
25. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
26. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
27. Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
28. Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
29. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
30. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
31. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
32. За приписами статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
33. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:
- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.
34. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
35. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
36. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).
37. Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
38. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
39. Згідно з пунктом 4.2. Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
40. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2. цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
41. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).
42. Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
43. Відповідно до пункту першого «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
44. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
45. Пунктом 3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області по відмові у призначенні пенсії за віком
46. Суд погоджується із доводами позивача щодо порушення його права на зарахування до страхового стажу періодів роботи з 21.10.1992 по 27.11.1997, з 04.12.1997 по 05.12.2001 та отримання пенсії за віком згідно поданої заяви від 08.04.2019.
47. Відповідач відмовляючи у призначенні пенсії за віком зазначив, що до записів трудової книжки до страхового стажу не зараховані наступні періоди роботи:
-- МП «Укртехпрогресс» запис про звільнення завірено печаткою, в якій читається інше підприємство;
-- ООО «Чиграва» запис про звільнення завірено печаткою, яка не читається, приказ про звільнення записаний з порушенням.
48. З трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що у спірний період:
- 21.10.1992 (запис № 17) прийнятий на посаду начальника виробничого відділу у МП «Укртехпрогресс» (а.с.16, 65);
- 27.11.1997 (запис № 18) звільнений за статтею 38 КЗпП України (за власним бажанням) (а.с.16, 65);
- 04.12.1997 (запис № 19) прийнятий на посаду менеджера з продажу в Товаристві з обмеженою відповідальністю « Чиграва » (а.с.16, 65);
- 05.12.2001 (запис № 20) звільнений за статтею 38 КЗпП України (за власним бажанням) (а.с.16, 65).
49. Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.1993 № 58 затверджено «Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників» в якій, зокрема, зазначено:
- трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника;
- трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п`ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню;
- записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону;
- усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження);
- записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення;
- у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов`язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу;
- бланки трудових книжок і вкладишів до них зберігаються в бухгалтерії підприємства як документи суворої звітності і видаються за заявкою у підзвіт особі, відповідальній за ведення трудових книжок;
- по закінченні кожного місяця особа, яка відповідає за ведення трудових книжок, подає бухгалтерії звіт про наявність бланків трудових книжок і вкладишів до них і про суми, що одержані за заповнені трудові книжки і вкладиші до них, з додатком прибуткового ордеру каси підприємства.
50. Суд зазначає, що запис про звільнення від 27.11.1997 засвідчений печаткою з відбиту якої вбачається назва підприємства «УКРТЕХПРОГРЕС» (української мовою) та «УКРТЕХПРОГРЕСС» (російською мовою).
51. Позивач звільнений з Товариства з обмеженою відповідальністю «Чиграва» 05.12.2001 на підставі наказу № 32 від 05.12.2001, отже, судом не встановлено невідповідностей щодо дати наказу про звільнення з датою фактичного звільнення.
52. Крім того, запис про звільнення від 05.12.2001 засвідчений печаткою з відбитку якої вбачається назва підприємства, а саме Товариство з обмеженою відповідальністю «Чиграва».
53. Однак, судом встановлено та зазначено позивачем у позові, що у трудовій книжці наявна описка у даті наказу про прийняття на роботу на посаду менеджера з продажу в Товаристві з обмеженою відповідальністю « Чиграва », а саме: замість вірної дати « 04.12.1997» зазначено « 12.04.1997».
54. Пунктом 4 Постанови Кабінету міністрів України «Про трудові книжки працівників» від 27.04.1993 № 301 передбачено, що відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання та видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.
55. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.
56. Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
57. Однак, відповідачем не здійснено жодних дій, спрямованих на отримання відомостей, додаткових документів, на підставі яких можна було б додатково підтвердити страховий стаж позивача.
58. Таким чином, недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії та позбавляти позивача конституційного права на соціальний захист та вирішення питання призначення пенсії.
59. Зазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією, яка викладена у постанові Верховного Суду від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а (адміністративне провадження № К/9901/2310/18).
60. Крім того, суд зазначає, що позивачу було встановлено тримісячний строк (до 07.07.2019 включно) для надання довідки про стаж з 21.10.1992 по 27.11.1997.
61. Однак, не дочекавшись додаткових документів від позивача, відповідач 10.04.2019 відмовляє у призначенні пенсії, тобто після спливу двох днів з дати подання заяви від 08.04.2019.
62. Тому відповідачем передчасно здійснено висновок про відсутність страхового стажу та відмовлено у призначенні пенсії за віком.
щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії
63. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
64. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
65. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
66. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
67. Таким чином, суд задовольняє позовну вимогу позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 21.10.1992 по 27.11.1997, з 04.12.1997 по 05.12.2001.
VІІІ. ВИСНОВОК СУДУ
68. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
69. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
70. Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
71. Оскільки до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань, суд із врахуванням встановлення права позивача на включення до страхового стажу періодів роботи з 21.10.1992 по 27.11.1997, з 04.12.1997 по 05.12.2001, встановлює протиправність відмови у врахуванні вказаного періоду при обрахунку страхового стажу позивача, визнаючи відмову відповідача передчасною та неправомірною у цілому, зобов`язує відповідача включити до страхового стажу позивача вказані періоди та повторно розглянути заяву від 08.04.2019 про призначення пенсії із врахуванням висновків суду у цій справі.
72. Суд виходить за межі позову визначаючи спосіб захисту порушеного права.
73. При цьому, не підлягають задоволенню вимоги про зобов`язання відповідача виплачувати пенсію, оскільки вказані вимоги є передчасними та заявленими на майбутнє.
74. З огляду на викладене, позов підлягає частковому задоволенню.
75. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
76. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
77. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .
78. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області включити до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 21.10.1992 по 27.11.1997, з 04.12.1997 по 05.12.2001 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.04.2019 про призначення пенсії за віком з урахуванням висновків суду у цій справі.
79. В іншій частині позовних вимог відмовити.
80. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.
81. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
82. Повне рішення складено 04.11.2019.
Суддя І.О. Верба