Рішення № 8535876, 20.10.2009, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
20.10.2009
Номер справи
3/019-09
Номер документу
8535876
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 230-31-77

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

"20" жовтня 2009 р. Справа № 3/019-09          

Господарський суд Київської області у складі судді Лопатіна А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

За позовом Бориспільського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі

Державного управління охорони навколишнього середовища в

Київській області Міністерства охорони навколишнього природного

середовища України, м. Київ

до Закритого акціонерного товариства Племінній завод “Агро-Регіон”,

с. Чубинське, Бориспільський район, Київська область

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Сеньківський осередок ВГО “Громадський контроль”

про припинення екологічно небезпечної діяльності

за участю представників сторін:

від прокуратури: Кошляк В.І. зг посв. №193 від 06.11.2008р.

від відповідача: Коміссаров С.П. за дов. №105 від 26.02.2009р.

від третьої особи:

Калініченко Н.М. (пасп. СК 631160 вид.28.08.1997р.)

Калініченко Л.В. (пасп. СК 277908 вид 04.10.1996р.)

Олексієнко А.В. (посв.).

Обставини справи:

Бориспільський міжрайонний прокурор звернувся до господарського суду Київської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього середовища в Київській області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про припинення екологічно небезпечної діяльності Закритого акціонерного товариства Племінній завод “Агро-Регіон”, якої є вирощування свиней.

Ухвалою господарського суду Київської області від 08.12.2008 року було порушено провадження у даній справі та призначено розгляд справи на 03.02.2009 року.

Зазначений позов поданий прокурором на підставі ст. 2 ГПК України, ст. 36-1 Закону України “Про прокуратуру”, відповідно до якої представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) осіб у відносинах з державою.

Відповідно до статті 37 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” органи прокуратури мають право звертатися до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач здійснює свою діяльність без отримання від Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області дозволу на утворення та розміщення відходів, а також лімітів на утримання та розміщення відходів, що є порушенням вимог екологічної безпеки, так як тваринництво відноситься до видів діяльності та об’єктів, що становить підвищену екологічну небезпеку.

10.03.2009 року в судовому засіданні представником відповідача було подано пояснення по справі в якому відповідач заперечує проти позову, зазначаючи те, що наразі для утримання тварин використовується 12 будівель, кількість утримуваних тварин розрахована відповідно до нормативів площі, загальна кількість свинокомплексу становить 8000 голів. Зазначає, що згідно наказу №19 від 12.02.2009р. між ЗАТ «Агро-Регіон»та Бориспільською районною санітарно-епідеміологічною станцією укладено угоду про направлення на проведення лабораторних досліджень атмосферного повітря на свинокомплексі в с. Сеньківка.

Ухвалою від 01.07.2009 року було залучено в якості третьої особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору –Сеньківський осередок ВГО «Громадський контроль».

05.08.2009 року в судовому засіданні прокурором було подано уточнення до позовної заяви, яким просить суд п.1 поданого позову вважати в такій редакції: «Зупинити діяльність свиноферми «Сеньківка»закритого акціонерного товариства «Племінний завод «Агро-регіон»до отримання дозволу на відходи», що, за поясненням представника Бориспільської міжрайонної прокуратури, слід вважати вимогою зупинити екологічно небезпечну діяльність свиноферми «Сеньківка»закритого акціонерного товариства «Племінний завод «Агро-регіон»до отримання дозволу відповідачем на розміщення відходів та ліміту на утворення та розміщення відходів.

Представник третьої особи в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, тим самим надавши суду пояснення по суті спору.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову з підстав, що викладені у відзиві на позовну заяву.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника прокурора та сторін, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд -

ВСТАНОВИВ:

Проведеною Бориспільською міжрайонною прокуратурою перевіркою на дотримання вимог законодавства України в діяльності Закритого акціонерного товариства «Племінний завод «Агро-регіон»встановлено, що свиноферма «Сеньківка»ЗАТ ПЗ «Агро-регіон», яка розташована в с. Сеньківка Бориспільського району, видом діяльності якої є вирощування свиней, в порушення вимог ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»здійснює свою діяльність без отримання спеціального дозволу на відходи.

Статтею 37 Закону України “Про прокуратуру” передбачено, що нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, та про припинення екологічно небезпечної діяльності.

Відповідно до вимог ст.ст. 8, 20, 36-1 Закону України “Про прокуратуру” прокурор звернувся до суду для захисту інтересів держави, вказуючи на бездіяльність Державного управління охорони навколишнього природного середовища з приводу вжиття заходів по припиненню вищевказаної екологічно небезпечної діяльності.

Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області відповідно до п. “б” ч. 1 ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 28 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, здійснює державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу та іншого природоохоронного законодавства.

Зазначаючи вищевикладене, Бориспільський міжрайонний прокурор стверджує, що на даний час Державне управління охорони навколишнього природного середовища не вживає заходів з приводу припинення екологічно небезпечної діяльності ЗАТ ПЗ «Агро-Регіон»внаслідок пасивного відношення до виконання покладених на них чинним законодавством контролюючих функцій.

Бездіяльність Державного управління охорони навколишнього природного середовища з приводу вжиття заходів по припиненню вищевказаної екологічно небезпечної діяльності зобов’язує прокурора відповідно до вимог ст.ст. 8, 20, 36-1 Закону України “Про прокуратуру”, звернутись до суду з цим позовом для захисту інтересів держави.

Разом з тим, проведеною Бориспільською міжрайонною прокуратурою перевіркою встановлено, що свиноферма «Сеньківка»ЗАТ ПЗ «Агро-Регіон», яка розташована в с. Сеньківка Бориспільського району, була створена у 2002 році шляхом перепрофілювання ферми великої рогатої худоби та переобладнання приміщень для утримання великої рогатої худоби в приміщення для утримання свиней, яких станом на 07.07.2009 року (згідно акту санітарно-епідеміологічного обстеження об’єкта від 07.7.2009р.) 9 тис. голів.

Відповідно до п. 17 Переліку видів діяльності та об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, затверджено постановою Кабінету міністрів України №554 від 27.07.1995 року, тваринництво відноситься до видів діяльності та об’єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку.

Законом України «Про об’єкти підвищеної небезпеки»визначені правові, економічні, соціальні та організаційні основи діяльності, пов’язаної з об’єктами підвищеної небезпеки, які спрямовані на захист життя і здоров’я людей та довкілля від шкідливого впливу аварій на цих об’єктах шляхом запобігання їх виникненню, обмеження (локалізації) розвитку і ліквідації наслідків.

Згідно вимог ч. 1 ст. 12 ЗУ «Про об’єкти підвищеної небезпеки»суб'єкт господарської діяльності, який планує будівництво і/або реконструкцію об'єкта підвищеної небезпеки, зобов'язаний одержати дозвіл на будівництво такого об'єкта відповідно до законодавства про містобудування. Суб'єкт господарської діяльності, який планує будівництво об'єкта підвищеної небезпеки на території села, селища, міста, також зобов'язаний попередньо одержати відповідно до закону згоду відповідної ради на розміщення об'єкта на такій території. Відповідно до вимог ст. 27 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», проекти на будівництво і реконструкцію (розширення, технічне переозброєння)підприємств та інших об’єктів, що можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища, незалежно від форм власності та підпорядкування, підлягають екологічній експертизі.

За результатами проведеної перевірки, на вимогу Бориспільської міжрайонної прокуратури від 25.03.2008р. в зв’язку із зверненням мешканців с. Сеньківка, Бориспільською районною санепідемстанцією було складено акт санітарно-епідеміологічного обстеження об’єкта з метою перевірки дотримання вимог ЗУ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»від 04.04.2008р., з якого вбачається, що проект перепрофілювання в господарстві відсутній. В акті зазначено, що місце розташування гноєсховища визначено комісією господарства без погодження з державною екологічною інспекцією, ветеринарною медициною і санепідемслужбою. Розмір санітарно-захисної зони встановлено 500 метрів.

Згідно заяви голови Сеньківського осередку ВГО “Громадський контроль” (далі - третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог) від 28.03.2006р., Бориспільською районною санепідемстанцією вже було проведено обстеження свиноферми, в результаті після перевірки, керівнику ЗАТ ПЗ «Агро-Регіон»Карасику Ю.М. було направлено припис: «розробити проектну документацію по розміщенню свиноферми з урахуванням місцевих можливостей та дотриманням вимог щодо організації санітарно-захисної зони, визначитись з місцем розміщення гноєсховища, погодити з ветеринарно-санітарною медициною, екологічною інспекцією, державною санітарно-епідеміологічною службою.

В результаті вищезазначеного, вказане створення об’єкту підвищеної небезпеки було зроблено з порушенням вимог ст. 12 Закону України ««Про об’єкти підвищеної небезпеки», ст. 27 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»без розроблення відповідного проекту реконструкції, отримання дозволу на переобладнання та позитивних висновків Державної екологічної експертизи. Відповідно порушення порядку створення свиноферми стало порушення правил планування та забудови населених пунктів, внаслідок чого об’єкт, що становить підвищену екологічну небезпеку –свиноферма ЗАТ ПЗ «Агро-Регіон»був розміщений у відстані до житлової забудови, що не відповідає вимогам містобудівного законодавства України.

Згідно п. 5.4. Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України №173 від 19.06.1996 року, промислові, сільськогосподарські та інші об'єкти, що є джерелами забруднення навколишнього середовища хімічними, фізичними та біологічними факторами, при неможливості створення безвідходних технологій повинні відокремлюватись від житлової забудови санітарно-захисними зонами. Перевіркою, проведеною Бориспільською міжрайонною прокуратурою, встановлено, що відстань від огорожі ферми до житлових забудов по вул. Леніна в с. Сеньківка Бориспільського району становить 50 м., а безпосередньо від тваринницьких приміщень до житлових забудов –250 м.; по вул. Калініна від огорожі ферми до житлових забудов - 250 м., а безпосередньо від тваринницьких приміщень –300 м., що є порушенням вимог Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, якими санітарно-захисна зона від свиноферми до житлової забудови встановлена розміром 500 м. (Відповідно до листа Сеньківської сільської ради від 09.07.2009р. №1141, поданий як доказ третьою особою по справі, земельна ділянка по вул. Калініна, 10а в с. Сеньківка знаходиться на відстані 400 метрів на північний схід від паркану ферми, яка належить ЗАТ ПЗ «Агро-Регіон».)

Додатком №5 до Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів          встановлені розміри санітарно-захисних зон від сільськогосподарських підприємств до житлової забудови та прирівняних до неї об’єктів, які від свинофабрик та свиноферм до 12 тис. голів на рік повинні складати 500 м.

Відповідно до вимог п.п. 5.5. Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, у тих випадках, коли розрахунками не підтверджується розмір нормативної санітарно-захисної зони або не можлива її організація в конкретних умовах, необхідно приймати рішення про зміну технології виробництва, що передбачає зниження викидів шкідливих речовин в атмосферу, його перепрофілювання або закриття.

Крім всього вищезазначеного, в процесі виробничої діяльності свиноферми «Сеньківка»ЗАТ ПЗ «Агро-Регіон»утворюються виробничі та побутові відходи.

У зв’язку з виявленням правопорушення, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Київській області Гайдук В.М. складено протокол про адміністративне правопорушення від 04.04.2008 року №011945* за ст. 82 КУпАП, ст. ст. 17, 32, 33 Закону України «Про відходи».

За результатами розгляд протоколу від 04.04.2008 року №011945*, Державною екологічною інспекцією в Київській області винесено постанову 04.042008 року №011945, якою встановлено, що заступник генерального директора Юшко Павло Миколайовича вчинив правопорушення у сфері поводження з відходами. Даною постановою постановлено: визнати Юшко Павло Миколайовича винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. ст. 17, 32, 33 Закону України «Про відходи».

Згідно ст. 17 Закону України «Про відходи», суб’єкти підприємницької діяльності у сфері поводження з відходами зобов’язані: запобігати утворенню та зменшувати обсяги відходів; визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також за погодженням із спеціально уповноваженими органами виконавчої влади у сфері з поводження з відходами ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров’я людини; на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку; забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія. Що відповідає вимогам екологічної безпеки.

Відповідно до п. а ч. 1 ст. 32 Закону України «Про відходи», забороняється вести будь-яку господарську діяльність, пов’язану з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів та обсяги утворення та розміщення відходів.

За результатами розгляду колективного звернення мешканців с. Сеньківка Бориспільського району на погіршення умов проживання внаслідок господарської діяльності комплексу по вирощуванню молодняку свиней ЗАТ ПЗ «Агро-Регіон»(відповідно до акту від 07.07.2009 року санітарно-епідеміологічного обстеження об’єкта), Державним закладом «Київської обласної санітарно-епідеміологічної станції Міністерства охорони здоровя України» виявлено, що факти викладені у зверненні частково підтвердились, а саме: мають місце несанкціоновані зливи рідкої фракції гною від роботи комплексу на території Сеньківської сільської ради, не обладнано місце тимчасового зберігання трупів тварин, наявне поголів’я свиней перевищує потужність комплексу, що не відповідає вимогам Висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи №05.03.02-07/52266 від 14.08.2008р. «Матеріали обґрунтування діяльності комплексу по вирощуванню молодняку свиней потужністю до 8.5 тис. голів ЗАТ ПЗ «Агро-Регіон»біля с. Сеньківка Бориспільського району Київської області», не налагоджено контроль за використанням працюючими спецодягу та засобів індивідуального захисту, не проведено контроль за вмістом забруднюючих речовин в атмосферному повітрі на межі санітарно-захисної зони згідно вимог «Державних санітарних правил охорони атмосферного повітря населених місць, ДПС №201-97 територія ферми та санітарно-захисної зони зі сторони житлової забудови додатково не озеленена. На основі вищезазначеного акту, головним державним санітарним лікарем Київської області відповідно до припису від 10.07.2009р., було запропоновано зменшити поголів’я молодняку свиней на до потужностей передбачених вимогами Висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи №05.03.02-07/52266 від 14.08.2008р. «Матеріали обґрунтування діяльності комплексу по вирощуванню молодняку свиней потужністю до 8.5 тис. голів ЗАТ ПЗ «Агро-Регіон».

Проведеною представником МОЗ, Мінохоронприроди, Держкомветмедицини, Київської облдержадміністрації перевірки, за зверненням Сеньківського осередоку ВГО “Громадський контроль”, встановлено, що висновок державної екологічної експертизи по проектно-кошторисній документації на реконструкцію комплексу відсутній, дозвіл на розміщення відходів та ліміт на утворення та розміщення відходів відсутній.

Разом з тим, до матеріалів справи залучено лист Державного закладу «Бориспільської районної санітарно-епідеміологічної станції»МОЗ України від 07.09.2009 року №03/01-04-1934, яким останній повідомляє, що згідно результатів лабораторних досліджень проб води з джерел водопостачання питна вода з колодязів по вул. Леніна, 81, Калініна, 1, Калініна, 14, трубчастого колодязя по вул. Калініна, 10а не відповідає вимогам санітарного законодавства і Закону України «Про питну воду», колі-індекс (кишкова палочка) перевищує майже в 1000 разів в колодязі. Зазначене порушенням Законів України, свідчить про те, що діяльність свиноферми несе пряму загрозу здоров’ю і життю населення.

Статтею 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»визначено, що екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров’я людей. Діяльність фізичних та юридичних осіб, що завдає шкоди навколишнього природного середовища, може бути припинена за рішенням суду.

Згідно п.п. «в»п. 4 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об’єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженого Постановою Верховної Ради України №2751-XII від 29.10.1992 року, діяльність підприємств обмежується або тимчасово забороняється (зупиняється) у разі перевищення ними лімітів використання природних ресурсів, порушення екологічних нормативів, екологічних стандартів, а також вимог екологічної безпеки, зокрема: використання природних ресурсів, викидів і скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, складування, захоронення, зберігання або розміщення виробничих, побутових та інших відходів без відповідних дозволів.

Пунктом 2.3. Роз’яснення Вищого Арбітражного суду України №02-5/744 від 27.06.2001 року «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища»передбачено, що діяльність підприємств, які порушують законодавство про охорону навколишнього природного середовища, може бути обмежена, зупинена чи припинена за рішенням органів, перелік яких наведений в пункті 3 Порядку обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об’єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища затверджено Постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 року №2751-XII або за позовом прокурора, поданим відповідно до вимог ст. 2 ГПК України.

Отже, свиноферма «Сеньківка»ЗАТ ПЗ «Агро-Регіон»до тепер здійснює свою діяльність без отримання від Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області дозволу на утворення та розміщення відходів, що є порушенням вимог ст. ст. 17, 32 Закону України «Про відходи».

Тобто господарська діяльність свиноферми «Сеньківка»ЗАТ ПЗ «Агро-Регіон»не відповідає вимогам екологічного законодавства.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, підставою виникнення цивільних прав і обов’язків, у тому числі щодо відшкодування кредиторові або іншій особі збитків (шкоди), є зобов’язання, які виникають з договорів та інших правочинів або в наслідок завдання шкоди.

За ст. 174 Господарського кодексу - господарські зобов’язання можуть виникати внаслідок заподіяння шкоди суб’єкту або суб’єктом господарювання.

У відповідності до ст. 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин. На яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також обставини, що мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на на підставу своїх вимог і заперечень.

Таким чином, оскільки за результатами розгляду справи, відповідачем не надано доказів отримання вищезазначеного дозволу відповідно до вказаних нормативних актів як на початку роботи у 2002 році, так і на теперішній час. Крім того, відсутні докази звернення відповідача за видачею такого дозволу від Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області.

Враховуючи викладене, позовна заява Бориспільського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього середовища в Київській області Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про припинення екологічно небезпечної діяльності є правомірною та обґрунтованою, поданою з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Оскільки позов поданий прокурором, який звільнений від сплати державного мита, державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України підлягають стягненню з відповідача в доход бюджету.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 37, 50, 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 8, 20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. ст. 17, 32 Закону України «Про відходи»господарський суд Київської області, -

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити повністю.

2.          Зупинити екологічно небезпечну діяльність свиноферми «Сеньківка» Закритого акціонерного товариства Племінний завод «Агро-Регіон»(Бориспільський район, с. Сеньків) до отримання дозволу на розміщення відходів та ліміту на утворення та розміщення відходів.

3.          Стягнути з Закритого акціонерного товариства Племінний завод «Агро-Регіон» (Київська область, Бориспільський район, с.Чубинське, вул. Погребняка, 1 код ЄДРПОУ 32054570) в доход Державного бюджету України (№ рахунку - 31211259700001, Банк – ГУ ДКУ у Київській області, отримувач – ГУ ДКУ у Київській області, МФО 821018, код ЄДРПОУ 24074109, код бюджетної класифікації 22050000) - 85 (вісімдесят п’ять гривень) 00 коп. державного мита.

4.          Стягнути з Закритого акціонерного товариства Племінний завод «Агро-Регіон» (Київська область, Бориспільський район, с.Чубинське, вул. Погребняка, 1 код ЄДРПОУ 32054570) в доход Державного бюджету України (№ рахунку - 31211259700001, Банк – ГУ ДКУ у Київській області, отримувач – ГУ ДКУ у Київській області, МФО 821018, код ЄДРПОУ 24074109, код бюджетної класифікації 22050000) - 118 (сто вісімнадцять гривень) 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                                                           А.В. Лопатін

Дата підпису: 11.11.2009р.