Рішення № 85352389, 31.10.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.10.2019
Номер справи
826/3426/18
Номер документу
85352389
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

31 жовтня 2019 року № 826/3426/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Комунального підприємства «Лисичанськтепломережа»

до Державної фіскальної служби України

про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство «Лисичанськтепломережа» звернулося до суду з позовом про визнання протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо відмови у прийнятті до реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 1 до податкової накладної № 121 від 31.01.2014, розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 2 до податкової накладної № 136 від 31.03.2014, розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 3 до податкової накладної № 136 від 31.03.2014, розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 4 до податкової накладної № 138 від 31.03.2014 та про зобов`язання Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 1 до податкової накладної № 121 від 31.01.2014, розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 2 до податкової накладної № 136 від 31.03.2014, розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 3 до податкової накладної № 136 від 31.03.2014, розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 4 до податкової накладної № 138 від 31.03.2014.

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Конституцію України, Податковий кодекс України, Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, та зазначає про протиправність відмови Державної фіскальної служби України у прийнятті до реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 1 до податкової накладної № 121 від 31.01.2014, розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 2 до податкової накладної № 136 від 31.03.2014, розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 3 до податкової накладної № 136 від 31.03.2014, розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 4 до податкової накладної № 138 від 31.03.2014, оскільки при складанні розрахунку коригування до податкової накладної по причині зміни умов договору, строк давності не застосовується.

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилається на Податковий кодекс України, Господарський процесуальний кодекс України, Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, та зазначає про правомірність відмови у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 1 до податкової накладної № 121 від 31.01.2014, розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 2 до податкової накладної № 136 від 31.03.2014, розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 3 до податкової накладної № 136 від 31.03.2014, розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 4 до податкової накладної № 138 від 31.03.2014, оскільки дата складання податкової накладної не може бути меншою ніж 1095 календарних днів від дати складання розрахунку коригування.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

21.10.2013 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Лисичанська енергосервісна компанія", як замовником, та Комунальним підприємством "Лисичанськтепломережа", як виконавцем, укладено договір №105, предметом якого є виконання робіт по виготовленню теплової енергії на опалювальний сезон 2013-2014 років з власного енергоносія виконавця.

В період з жовтня 2013 року по квітень 2014 року Комунальним підприємством "Лисичанськтепломережа" на виконання умов договору надано послуги з вироблення теплової енергії на суму 2 057 164,78 грн., в зв`язку з чим складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 121 від 31.01.2014, № 136 від 31.03.2014 та № 138 від 31.03.2014.

Як зазначає позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Лисичанська енергосервісна компанія" умов договору в частині оплати отриманих послуг не виконало. Проте, Комунальним підприємством "Лисичанськтепломережа" задекларовано податкові зобов"язання шляхом подання податкових декларацій з ПДВ.

Разом з тим, у серпні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Лисичанська енергосервісна компанія" звернулось до Господарського суду Луганської області з позовом про визнання недійсним договіру від 21.10.13 №105, укладеного між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Лисичанська енергосервісна компанія».

Рішенням Господарського суду Луганської області від 01.10.2015 у справі №913/633/15, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 28.12.2015 та постановою Вищого господарського суду України від 24.02.2016, позов задоволено та визнано недійсним договір від 21.10.13 №105, укладений між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Лисичанська енергосервісна компанія».

10.01.2018 позивачем засобами електронного зв`язку надіслано до Державної фіскальної служби України розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 09.01.2018 № 1 до податкової накладної № 121 від 31.01.2014, розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 2 до податкової накладної № 136 від 31.03.2014, розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 3 до податкової накладної № 136 від 31.03.2014, розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 4 до податкової накладної № 138 від 31.03.2014, якими позивач зменшив обсяг постачання (базу оподаткування) по договору №105 від 21.10.2013 на 871 429, 60 грн. без податку на додану вартість та зменшив розмір податкових зобов`язань з податку на додану вартість на 174 285, 92 грн.

Проте, розрахунки коригування кількісних і вартісних показників не прийняті Державною фіскальною службою України з підстав порушення вимог статті 102 Податкового кодексу України та пункту 6 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, а саме: дата складання податкової накладної не може бути меншою ніж 1095 календарних днів від дати складання розрахунку коригування.

Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з вимогами пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Положення пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України встановлюють необхідність коригування сум податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача шляхом складання розрахунку коригування до податкової накладної, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи, зокрема, повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг. Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов`язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв`язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов`язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.

За змістом окремих абзаців пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України

На виконання цієї норми Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 6 Порядку №1246 визначено, що розрахунок коригування до податкової накладної, яка складена до 1 лютого 2015 р. та не підлягала реєстрації відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу, підлягає реєстрації після реєстрації такої накладної, для чого постачальник (продавець) товарів/послуг повинен протягом операційного дня зареєструвати податкову накладну (незалежно від дати її складення з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) та розрахунок коригування.

Отже, з метою застосування строку, визначеного статтею 102 Податкового кодексу України, як підстави для відмови у реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної необхідна наявність сукупності обставин, а саме податкова накладна, до якої подається розрахунок коригування, повинна бути складена до 01 лютого 2015 року, ця податкова накладна не підлягала внесенню до Реєстру у зв`язку з недосягненням суми, визначеної пунктом 11 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, ця податкова накладна не зареєстрована у Реєстрі з урахуванням строків давності, встановлених статтею 102 зазначеного Кодексу, на момент подачі розрахунку коригування до неї.

Разом з тим, суд зазначає, що пункт 6 Порядку № 1246 у не підлягає застосуванню у спірних правовідносинах, оскільки податкові накладні № 121 від 31.01.2014, № 136 від 31.03.2014 та № 138 від 31.03.2014, хоч і виписані до 01 лютого 2015 року, проте зареєстровані у Реєстрі.

При цьому, аналіз наведених норм свідчить про право позивача на внесення змін до податкової накладної, що була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку із зміною кількісних та вартісних показників, внесених до такої податкової накладної на підставі пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.

Наведена позиція суду грунтується на висновках Верховного Суду, викладених в постановах від 27 листопада 2018 року у справі №826/5011/17 та від 07 листопада 2018 року у справі №816/1403/17.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

В контексті наведеного суд зазначає, що під час розгляду справи відповідачем не доведено наявність підстав для неприйняття податковим органом розрахунків коригування кількісних і вартісних показників від 09.01.2018 № 1 до податкової накладної № 121 від 31.01.2014, розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 2 до податкової накладної № 136 від 31.03.2014, розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 3 до податкової накладної № 136 від 31.03.2014, розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 4 до податкової накладної № 138 від 31.03.2014 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов Комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» (вул. Тепла, 17, м. Лисичанськ, 93113, код ЄДРПОУ 13401321) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код 39292197) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо відмови у прийнятті до реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 1 до податкової накладної № 121 від 31.01.2014, розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 2 до податкової накладної № 136 від 31.03.2014, розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 3 до податкової накладної № 136 від 31.03.2014, розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 4 до податкової накладної № 138 від 31.03.2014.

3. Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 1 до податкової накладної № 121 від 31.01.2014, розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 2 до податкової накладної № 136 від 31.03.2014, розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 3 до податкової накладної № 136 від 31.03.2014, розрахунок коригування кількісних та вартісних показників від 09.01.2018 № 4 до податкової накладної № 138 від 31.03.2014.

4. Стягнути на користь Комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» (вул. Тепла, 17, м. Лисичанськ, 93113, код ЄДРПОУ 13401321) судові витрати у розмірі 3 524 (три тисячі п`ятсот двадцять чотири) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код 39292197).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя М.А. Бояринцева