
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
01 листопада 2019 р. № 520/9875/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців па підставі довідки N° 4/9/2078/Рж від 25.03.2019 року, яка видана ДУ «Олексіївска виправна колонія № 25».
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру з 01.01.2018 року, згідно довідці № 4/9/2078/Рж від 25.03.2019 року, яка видана ДУ «Олексіївска виправна колонія (№25)».
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області подати до Харківського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення у місячний строк після набрання рішенням законної сили.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем підчас перерахунку протиправно не враховано довідку № 4/9/2078/Рж від 25.03.2019 року, яка видана ДУ «Олексіївска виправна колонія (№25), внаслідок чого порушено права позивача.
Відповідач надав до суду відзив, в якому проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що зазначену позивачем довідку неможливо застосувати для перерахунку, оскільки вона суперечить вимогам Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
З 1 січня 2008 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В розрахунок пенсії було включено на підставі довідки про види грошового забезпечення такі види грошового забезпечення:
1. посадовий оклад.
2. підвищення посадового окладу за особливі умови служби у кримінально- виконавчих установах закритого гину 10 %;
3. оклад за спеціальним військовим званням:
4. надбавка за вислугу років 40 %;
5. надбавка за виконання особливо-важливих завдань під час проходження служби 50 % ;
6. робота в умовах режимних обмежень 15 %;
7. надбавка за оперативно-розшукову діяльність 10%;
8. премія 105.3 %.
На виконання постанови Кабінету міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» пенсію було перераховано з 01.01.2018 року на підставі довідки про Грошове забезпечення станом на 01.03.2018 року, виданої уповноваженим органом Державний департамент з питань виконання покарань», яке становить 12375.00 гри., в розмірах, визначених постановою КМУ від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Розмір перерахованої пенсії з 01.01.2018 року склав 7244.34 грн.
1 вересня 2018 року позивачем було подано адміністративний позов до Харківського окружного адміністративного суду.
Рішенням суду від 14.11.2018 року адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, буд. 9, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ 14099344), Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, ЄДРПОУ 14099344), Державної установи " Олексіївська виправна колонія (№ 25)" (вул. Цезаря Кюі, буд. 44, м. Харків, 61242, ЄДРПОУ 08564541) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294». Зобов`язано державну установу «Олексіївська виправна колонія №25» скласти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім`я ОСОБА_1 , за формою згідно із додатком 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, з урахуванням посадового окладу, підвищення посадового окладу за особливі умови служби у кримінально-виконавчих установах закритого типу 10 %, окладу за спеціальним військовим званням, надбавки за вислугу років 40 %, надбавки за виконання особливо-важливих завдань під час проходження служби 50 %, роботи в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність 10%, премії 105,3 % та у місячний строк подати її головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після надходження довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім`я ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2017 року у розмірі 90% грошового забезпечення.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15.01.2019 року рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року було залишене без змін.
13.03.2019 року ДУ «Олексіївська виправна колонія (№25)» звернулася до Харківського окружного адміністративного суду із заявою про роз`яснення рішення від 14.11.2018 року.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2019 року вказана заява була задоволена та роз`яснено порядок виконання судового рішення:
"Роз`яснити рішення Харківського окружного адміністративного суду м. Харкова від 14.11.2018 у справі № 20407873/18 наступним чином: Державній установі «Олексіївська виправна колонія №25» необхідно для складання довідки за період з 01.01.2018 року застосовувати Постанову Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №№704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01 березня 2018 року, в силу приписів постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та постанову КМУ від 13 лютого 2008 року №45, з урахуванням підвищення посадового окладу, підвищення посадового окладу за особливі умови служби у кримінально-виконавчих установах закритого типу 10%, окладу за спеціальним військовим званням, надбавки за вислугу років 40%, надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби 50%, роботи в умовах режимних обмежень 15%, надбавки за оператино-розшукову діяльність 10%, премії 105, 3%."
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає про неможливість застосувати для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2017 року довідку надану ДУ «Олексіївська виправна колонія (№25)» № 4/9/2078/Рж від 25.03.2019 року, оскільки така довідка містить інформацію про оклади та інші виплати, що були запроваджені з 01.01.2018 року, а відтак застосування зазначеної довідки буде звернення дії постанови назад у часі.
Проте зазначені твердження не беруться судом до уваги, оскільки в справі, що розглядається позивач заявив вимоги стосовно перерахунку пенсії за вказаною довідкою з 01.01.2018 року.
Перерахунок пенсії з01.01.2017 року не є предметом розгляду у цій справі, та судом не оцінюється та не розглядається.
Крім того, відповідач посилається на той факт, що відповідно до норм п. 7 ст. 78 КАС України правова оцінка, висловлена судом в ухвалі про роз`яснення рішення від 19.03.2019 року у справі №2040/7873/18 не є обов`язковою для суду.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2-3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 4 КАС України судове рішення - рішення, постанова, ухвала суду будь-якої інстанції.
Відповідно до п. 15 ч. 1 зазначеної статті ухвала - письмове або усне рішення суду будь-якої інстанції в адміністративній справі, яким вирішуються питання, пов`язані з процедурою розгляду адміністративної справи, та інші процесуальні питання.
З аналізу вказаних вище норм вбачається, що ухвала суду в розумінні термінології КАС України є судовим рішенням, яке відповідно до положень Кодексу та Закону України "Про судоустрій та статус суддів" є обов`язковим для виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Відтак, суд зауважує на обов`язковість виконання ухвали суду від 19.03.2019 року як судового рішення, яке відповідно до норм законів України та КАС України є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Зазначена ухвала є чинною, набрала законної сили та не скасована у встановленому законом порядку.
Відтак, посилання відповідача на необов`язковість вказаної ухвали для суду не є обґрунтованими та не береться судом до уваги.
Крім того, посилання відповідача на той факт, що зазначену довідку видано не уповноваженим на її видання суб`єктом також не враховується судом з огляду на те, що таку довідку надано ДУ «Олексіївська виправна колонія (№25)» на виконання рішення суду у якому зокрема зазначено, що після отримання такої довідки на відповідача покладається обов`язок здійснити перерахунок пенсії на підставі наданої колонією довідки.
Зазначене рішення від 14.11.2018 року не скасовано, набрало чинності та є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно достатні 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України. її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки У країни, міліції, прокуратури. охорони державного кордону У країни, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, гак і після її закінчення зумовлена насамперед тим. що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Згідно п.1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262. у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 (далі - Постанова №704). яка набрала чинності з 01.01.2018 та відповідно до якої було збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, з набранням чинності Постановою №704 у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону №2262-ХІ1 перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться здати виникнення права на нього без обмеження строком.
Також Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (с неконституційними). положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262- XII зі змінами, зокрема:
- частини сьомої статті 43. згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
- положення ч.7 сг. 43. першого речення ч. 1 ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Окремо слід зазначити, що пунктом 2 розділу II «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011р. № 3668-VІ передбачено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності відповідача, та порушення ним прав позивача, з огляду на що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Стосовно вимоги позивача щодо встановлення судового контролю, суд зазначає, що відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов`язком суду. Застосування наведеної норми є прерогативою суду, та передбачає право діяти на власний розсуд.
Суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів існування у владного суб`єкта наміру допускати порушення закону у процедурі перерахунку та виплати пенсії. З огляду на зазначені обставини та норми Кодексу адміністративного судочинства України, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про встановлення судового контролю.
Судові витрати у розмірі 768,40 грн. підлягають розподілу відповідно до вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст.139, 241-247, 255, 257, 263, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців па підставі довідки N° 4/9/2078/Рж від 25.03.2019 року, яка видана ДУ «Олексіївска виправна колонія № 25».
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її максимального розміру з 01.01.2018 року, згідно довідці № 4/9/2078/Рж від 25.03.2019 року, яка видана ДУ «Олексіївска виправна колонія (№25)».
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, 61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3-й під`їзд, 2-й поверх) до Державного бюджету України (Рахунок отримувача UA798999980000031211256026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030106) за рахунок бюджетних асигнувань суму судового збору, що підлягав сплаті при поданні позову в загальному розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят гривень 40 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Кухар М.Д.