ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
01033 м. Київ, вул. Комінтерну,16 т. 230-31-77
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" жовтня 2009 р. Справа №8/145-09
За позовом Міністерства транспорту та зв‘язку України, м. Київ
до відповідача Яготинського бюро технічної інвентаризації, м. Яготин
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача: Державне територіально-галузеве об‘єднання „Південно-Західна залізниця”, м. Київ
про визнання права державної власності та зобов‘язати вчинити дії,
Суддя Чорна Л.В.
Представники:
від позивача: Чернишова О.В. –довір. №5591/15/14-09 від 08.10.2009р. - юрисконсульт;
від відповідача 1.: Полежака В.П. –довір. б/н від 18.09.2009р. –реєстратор;
від відповідача 2.: не з‘явився;
від третьої особи: Крисан В.М. –довір. №2301-НЮ від 21.09.2009р. - представник.
суть спору:
Заявлено позов про визнання права власності держави в особі позивача на нерухоме майно, що знаходиться в господарському віданні третьої особи та розташоване за адресою: м. Яготин, Київська область по вул. Вокзальна, 13, а саме: вокзал, котельня, туалет, будівля лінійного відділення міліції, гараж ЛВМ, гараж, низька платформа, зобов‘язання відповідача здійснити держану реєстрації на зазначене нерухоме майно та стягнення господарських витрат.
Позивачем подане уточнення до позовної заяви, за яким позивач просить суд визнати за ним право власності на будівлю вокзалу, площею 10038,50м2; будівлю котельні площею 31,1м2; будівлю туалету 70м2; будівлю лінійного відділення міліції 175,8м2; будівлю гаража ЛВМ, площею 34м2; будівлю гаража, площею 34м2; низьку платформу 1150м2; будівлю пакгаузу, площею 382,9м2; будівлю вагової, площею 12,6м2; будинок зв‘язку, площею 243,2м2; будівлю стрілочного поста 14,9м2; будівлю стрілочного поста 14,9м2; будівлю стрілочного поста 14,9м2; огорожу 350м.п.; мостову 1300м2; споруду перону 1050м2; відкриту вантажу платформу-рампу 1800м2 та зобов‘язання відповідача здійснити державну реєстрацію на зазначене нерухоме майно.
Відповідач позов не визнає, посилаючись на відсутність рішення місцевого органу виконавчої влади та відсутність повноважень щодо видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно.
Ухвалою від 25 серпня 2009р. суд залучив до участі у справі Яготинську міську раду в якості 2-го відповідача.
2-ий відповідач в судове засідання не з‘явився, позов не оспорив, відзив до суду не надійшов, про час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законодавством порядку.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Позов підлягає задоволенню.
судом встановлено:
Згідно технічних паспортів, інвентарних карток обліку основних засобів та довідки про балансову належність в м. Яготині Київської області по вул. Вокзальна, 13 розташовані об‘єкти нерухомості, які обліковуються на балансі Київського будівельно-монтажного експлуатаційного управління №1, що в свою чергу являється структурним підрозділом держаного територіального-галузевого об‘єднання „Південно-Західна залізниця” /третя особа/ згідно п. 2.1. Положення про відокремлений підрозділ Держаного територіально-галузевого об‘єднання „Південно-Західна залізниця” Київського будівельно-монтажного експлуатаційного управління №1.
Згідно п. 3.2.4. Положення основним завданням Підрозділу є експлуатація та утримання в належному технічному та санітарному стані службово-технічних, виробничих будівель та споруд, об‘єктів соціальної інфраструктури та інженерних мереж, що знаходяться на балансі Підрозділу.
Згідно п. 4.1. Положення підрозділ не є юридичною особою.
Згідно п. 6.2. Положення майно підрозділу є державною власністю і закріплюється за ним залізницею на праві господарського відання.
Згідно п. 4.2. Статуту Державного територіально-галузевого об‘єднання „Південно-західна залізниця” майно Залізниці є державною власністю і належить їй на праві повного господарського відання. Здійснюючи право повного господарського відання, Залізниця володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд за погодженням з Органом управління майном, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та цьому Статуту.
Південно-Західна залізниця –це створене згідно зі ст.ст. 1, 4 Закону України „Про залізничний транспорт” статутне територіально-галузеве об‘єднання, засноване на державній власності, яке належить до сфери управління Міністерства транспорту (Орган управління майном) та підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України –преамбула Статуту залізниці.
Відповідно до Положення про Міністерство транспорту та зв‘язку України міністерство являється головним (провідним) органом виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі залізничного транспорту та здійснює державне управління в галузі транспорту. Міністерство виконує відповідно до законодавства України функції з управління об‘єктами державної власності, що належать до сфери його управління.
Листом від 17.10.2007р. Управління звернулось до голови Яготинської міської ради з проханням надати дозвіл на оформлення свідоцтва на право власності на ім‘я держави в особі позивача на споруди залізничного комплексу ст. Яготин.
Листом від 19.12.2007р. Залізниця повідомила голову Яготинської міської ради про те, що спірне майно знаходиться на балансі Управління.
Відповідно до ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна.
Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до п. 5 ст. 22 Господарського кодексу України держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб'єктів господарювання, що належать до цього сектора і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Право господарського відання та право оперативного управління становлять основу правового режиму майна державних юридичних осіб.
Відповідно до ст. 4 Закону України „Про транспорт” державне управління в галузі транспорту здійснюють Міністерство транспорту України, місцеві Ради народних депутатів та інші спеціально уповноважені на те органи відповідно до їх компетенції.
Згідно ст. 9 Закону України „Про транспорт” транспортні засоби, споруди, фінансові ресурси, шляхи сполучення, закріплені за підприємствами, об‘єднаннями, установами та організаціями Міністерства транспорту України, є загальнодержавною власністю і належить до єдиної транспортної системи.
Відповідно до ст. 5 Закону України „Про залізничний транспорт” майно, закріплене за залізницями, підприємствами, установами та організаціями залізничного транспорту загального користування, є загальнодержавною власністю.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються нормами Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, що визначено ст. 1 цього Закону.
Крім того, відповідно до п. 1 ст. 4 зазначеного Закону обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, зокрема, право власності на нерухоме майно.
В силу п. 4 ст. 5 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” державна реєстрація прав проводиться місцевими органами державної реєстрації прав виключно за місцем знаходження нерухомого майна, а саме: в містах Києві та Севастополі, місті обласного підпорядкування, районі.
Місцевими органами державної реєстрації, у відповідності з ст. 7 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” є відділеннями державної госпрозрахункової юридичної особи з консолідованим балансом (центру державного земельного кадастру).
У відповідності з п. 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації. Повноваження бюро технічної інвентаризації щодо реєстрації прав власності на нерухоме майно на час звернення позивача щодо здійснення реєстрації також визначені п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, що затверджено наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року № 7/5.
Відповідно до ч. 8 ст. 3 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного (кадастрового) округу, в якому розміщена нерухомість або більша за площею її частина.
Відповідно до п. 1.3. Тимчасового положення реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації.
Відповідно до п. 1.4. Тимчасового положення реєстрація прав власності на нерухоме майно –це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв‘язку із виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно на підставі правовстановлюючих документів.
В силу п. 2 ст. 8 Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, п. 1.12 Тимчасового положення державна реєстрація прав власності, інших речових прав на нерухомість, їх обмежень, правочинів щодо нерухомого майна або відмова в такій реєстрації безпосередньо здійснюється державним реєстратором прав, що є працівником БТІ, у межах своїх повноважень.
Відповідно зазначеного Тимчасового положення до правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна відносяться, зокрема, рішення судів, третейських судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.
За таких обставин вимоги обґрунтовані, матеріалами справи доведені, підлягають задоволенню.
Щодо заперечень 1-го відповідача, то зазначене судом до уваги взяте бути не може, оскільки спростовується вищевикладеним.
Зважаючи на викладене, керуючись ст.ст. 22, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
вирішив :
Визнати право власності за державою в особі Міністерства транспорту та зв‘язку України (код 00017584, 01135, пр-т Перемоги, 14, м. Київ) на нерухоме майно, яке розташоване за адресою: м. Яготин, Київська область, вул. Вокзальна 13, а саме: будівлю вокзалу, площею 10038,50м2; будівлю котельні площею 31,1м2; будівлю туалету 70м2; будівлю лінійного відділення міліції 175,8м2; будівлю гаража ЛВМ, площею 34м2; будівлю гаража, площею 34м2; низьку платформу 1150м2; будівлю пакгаузу, площею 382,9м2; будівлю вагової, площею 12,6м2; будинок зв‘язку, площею 243,2м2; будівлю стрілочного поста 14,9м2; будівлю стрілочного поста 14,9м2; будівлю стрілочного поста 14,9м2; огорожу 350м.п.; мостову 1300м2; споруду перону 1050м2; відкриту вантажу платформу-рампу 1800м2.
Зобов‘язати Яготинське бюро технічної інвентаризації (код 24218821, 07700, Київська область, м. Яготин, вул. Незалежності, 116) здійснити державну реєстрацію права державної власності за державою в особі Міністерства транспорту та зв‘язку України (код 00017584, 01135, пр-т Перемоги, 14, м. Київ) на нерухоме майно, що знаходиться в господарському відданні Державного територіального-галузевого об‘єднання „Південно-Західна залізниця” (код ЄДРПОУ 04713033, 01034, вул. Лисенко, 6, м. Київ), яке розташоване за адресою: м. Яготин, Київська область, вул. Вокзальна, 13, а саме: будівлю вокзалу, площею 10038,50м2; будівлю котельні площею 31,1м2; будівлю туалету 70м2; будівлю лінійного відділення міліції 175,8м2; будівлю гаража ЛВМ, площею 34м2; будівлю гаража, площею 34м2; низьку платформу 1150м2; будівлю пакгаузу, площею 382,9м2; будівлю вагової, площею 12,6м2; будинок зв‘язку, площею 243,2м2; будівлю стрілочного поста 14,9м2; будівлю стрілочного поста 14,9м2; будівлю стрілочного поста 14,9м2; огорожу 350м.п.; мостову 1300м2; споруду перону 1050м2; відкриту вантажу платформу-рампу 1800м2.
Рішення вступає в законну силу після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання, і може бути оскаржено в апеляційному або касаційному порядку.
Суддя Чорна Л.В.