Справа № 2А-340/2009 року
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«22» квітня 2009 року м. Макіївка
Гірницький районний суд міста Макіївки Донецької області у складі головуючого судді: Супрун М. Ю.
при секретарі Киреєвої Ю. Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Макіївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання неправомірною відмову у виплаті сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, стягнення недоотриманої допомоги за 2007рік,
ВСТАНОВИВ:
У березні 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання протиправними дій та стягнення недоплати по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з якого вбачається, що 10 травня 2007 року вона народила дочку ОСОБА_3 і знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 10.05.2010 року, а тому відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років. Відповідач виплатив їй соціальні виплати на дитину в розмірі: за липень 2007 року - 169, 30 грн., за серпень 2007 року - 240, 81 грн., за вересень 2007 року - 242, 25 грн., за жовтень 2007 року -245, 75 грн., за листопад 2007 року - 248, 63 грн., за грудень 2007 року - 251, 78 грн. Вважає, що розмір нарахованої їй соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить суму, яка є суттєво меншою прожиткового мінімуму, а тому просила визнати дії відповідача неправомірними та стягнути на її користь недоплату допомоги по догляду за дитиною у період з 10 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року до розміру прожиткового мінімуму дитини до 6 років на загальну суму 1421, 48 грн.
Позивачка у судове засідання не з"явилась, в своєї заяві, яка надійшла на адресу суду, просила справу розглянути у її відсутність, підтримала позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради, ОСОБА_4, яка діє на підставі довіреності, позов не визнала та пояснила, що Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 22.03.2001 № 2334-Ш статтею 13 розділ IV передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має незастрахована в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Відповідно до ст. 3 розділу VIII Прикінцевих положень вищевказаного Закону розмір державної допомоги сім’ям з дітьми, передбаченої статтями 15, 18 і 20 цього закону, визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25 відсотків від встановленого прожиткового мінімуму ( ст. 3 розділ VIII Прикінцеві положення вищевказаного Закону). Статтею 15 цього Закону встановлено, що допомога надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено, що покриття виплат державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. В ч.2 ст. 95 Конституції України передбачено, що виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Тому відповідно до статті 56 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006р. № 489-V допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень. ОСОБА_1 згідно особової заяви від 03.07.2007 року призначена допомога по догляду за дитиною до 3-х років на дитину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 10.07.2007року по 10.05.2010 року відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 22.03.2001 № 2334-ІІІ розділу IV. Розмір отриманої допомоги становить (щомісячно з урахуванням індексації): з 10.07.2007 року по 31.07.2007 року в сумі 169, 30 грн., з 01.08.2007 року по 31.08.2007 року в сумі 240, 81 грн., з 01.09.2007 року по 30.09.2007 року в сумі 242, 25 грн., з 01.10.2007 року по 31.10.2007 року в сумі 245, 75 грн., з 01.11.2007 року по 30.11.2007 року в сумі 248, 63 грн., з 01.12.2007 року по 31.12.2007 року в сумі 251, 78 грн. Крім того, згідно п.5 ч. 1 ст. 4 Бюджетного Кодексу України до нормативно-правових актів, які регулюють бюджетні відносини в Україні належать нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, які прийняті на підставі та на виконання Бюджетного кодексу та інших законів України. Частиною другою ст. 4 Бюджетного кодексу України встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього кодексу та Закону України "Про Державний бюджет України". Крім того, за обсягами наданих прав управління праці та соціального захисту населення є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня, який у своїй діяльності підпорядковується головному розпоряднику та діяльність якого координується через нього. Згідно з ч. 4 ст. 22 Бюджетного кодексу, головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України, доводить у встановленому порядку до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня відомості про обсяги асигнувань, забезпечує управління бюджетними асигнуваннями, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня. Згідно ч.2 ст. 51 Бюджетного кодексу, відповідно до затвердженого бюджетного розпису розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Затвердження, а також коригування протягом бюджетного року кошторисів бюджетних установ здійснюється розпорядниками коштів відповідно до затвердженого бюджетного розпису Державного бюджету. Кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Враховуючи викладене, просила відмовити ОСОБА_1 у позові щодо стягнення заборгованості з виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на загальну суму 1421, 48 грн. за період з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року.
Представник відповідача - Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області, ОСОБА_5, діючий на підставі довіреності, у судове засідання не з’явився, згідно пояснень, які надійшли на адресу суду вбачається, що відповідно до Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми" сім’ям з дітьми призначається державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Згідно ст. 5 Закону України № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, всі види державної допомоги сім’ям з дітьми, крім допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків. Покриття витрат на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Згідно ст. 102 „Субвенції з Державного бюджету України місцевим бюджетам на здійснення програм соціального захисту" Бюджетного кодексу України: Видатки місцевих бюджетів, (державні програми соціального захисту: пільги ветеранам війни і праці, допомога сім’ям з дітьми), фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України. Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 4, 5 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми", ст. 102 Бюджетного кодексу України стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинно проводитись з відповідного управління праці та соціального захисту населення за рахунок коштів державного бюджету. Просив справу розглянути у його відсутність з урахуванням пояснень.
Вислухавши пояснення представників відповідачів, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є мамою ОСОБА_3, яка народилась 10 травня 2007 року, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини, виданим 15 травня 2007 року Гірницьким відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Донецької області (а. с. 6).
З 10 липня 2007 року у відповідності до Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми" від 22.03.2001 року відповідачем призначено та сплачено позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років, розмір якої склав: з 10.07.2007 року по 31.07.2007 року в сумі 169, 30 грн., з 01.08.2007 року по 31.08.2007 року в сумі 240, 81 грн., з 01.09.2007 року по 30.09.2007 року в сумі 242, 25 грн., з 01.10.2007 року по 31.10.2007 року в сумі 245, 75 грн., з 01.11.2007 року по 30.11.2007 року в сумі 248, 63 грн., з 01.12.2007 року по 31.12.2007 року в сумі 251, 78 грн., в загальній сумі 1398, 52 грн., що підтверджено довідкою відповідача (а. с. 7-8).
Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» встановлено гарантований державою рівень матеріальної допомоги сім»ям з дітьми шляхом надання державою грошової допомоги сім»ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною першою ст. 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Частиною першою ст. 15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» № 489 від 19.12. 2006 року дію частини першої ст. 15 зупинено на 2007 рік, і статтею 56 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з прожиткового бюджету місцевим бюджетом - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду від 09 липня 2007 року визнано неконституційними положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми»
З моменту визнання норми неконституційною, вона втрачає силу, а тому з 09.07. 2007 року відновлено дію статті частини 1 ст. 15 Закону України в редакції, відповідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З таких підстав, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; з 1 січня - 434 грн., з 01 квітня -464 грн.; з 01 жовтня - 470 грн.
Позивачка ОСОБА_1, звертаючись до суду в цілому з вимогами, заснованими на законі, призвела неправильний розрахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка їй не була доплачена ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області. Так, за липень 2007 року їй було сплачено 169, 30 грн., повинно було сплачено 328, 58 грн, різниця становить 159, 28 грн, за серпень 2007 року позивачці було сплачено 240, 81 грн., розмір допомоги, згідно до закону 463, 00 грн, різниця - 222, 19 грн, за, вересень 2007 року сплачено 242, 25 грн., згідно до закону - 463, 00 грн, різниця - 220, 75 грн, за жовтень 2007 року - 245, 75 грн., згідно до закону -470, 00 грн, різниця - 224, 25 грн, за листопад 2007 року - 248, 63 грн., згідно до закону - 470, 00 грн, різниця - 221, 37 грн, за грудень 2007 року - 251, 78 грн., згідно до закону - 470, 00 грн. різниця - 218, 22 грн. Всього недоплата 1266, 06 грн.
Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім»ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на п. 3 «Перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», відповідно до яких розмір державної допомоги сім»ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму, а з1 січня 2006 року - 50 % цього прожиткового мінімуму.
Законом України про державний бюджет України на 2007 рік не визначався розмір державної допомоги сім»ям з дітьми, а ті зміни які вносились до статті 15 зазначеного Закону, з 9 липня 2007 року визнані неконституційними.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані сторонами в силу положень частини першої статті 71 КАС України, докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку про покладання зобов’язання на відповідача нарахування і виплати за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивачки недоплаченої суми державної грошової допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку за період з 10 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1266, 06 грн.
Доводи представника ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області про здійснення виплат у межах фінансування, передбаченого державним бюджетом та відсутність у бюджеті спеціального фінансування виплату за 2007 рік державної допомоги на дитину у розмірах, визначених ст. 43 Закону № 2240-111, суд визнає безпідставними з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм чинного законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату соціальної допомоги, оскільки згідно приписів частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною своєю діяльністю, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави, тому органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як причину невиконання своїх публічних зобов’язань (рішення Європейського Суду з прав людини - справа „Кечко проти України"). Наведені представником відповідача аргументи не є підставою для звуження існуючого у позивачки права на отримання соціальної - пільги - державної грошової допомоги на дитину і для звільнення відповідач від виплати такої допомоги у передбаченому Законом розмірі. Оскільки ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області є державною бюджетною установою, суд вважає можливим відповідності до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.
На підставі вищевказаного, керуючись статтями 3, 8, 19, 22, 75, 83, 92 Конституції України, статтями 9, 11, 71, 88, 158, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України „Пpo державну допомогу сім’ям з дітьми", Рішенням Конституційного Суду від 09.07.2007 року, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області, Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання неправомірною відмову у виплаті сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, стягнення недоотриманої допомоги за 2007 рік - задовольнити частково.
Визнати дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради з виплати ОСОБА_1 щомісячно допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 10 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року протиправними.
Стягнути з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України (код тимчасової функціональної класифікації видатків 090303; реєстраційний рахунок № 35419016000632 в ГК ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЕДР 25953988) на користь ОСОБА_1 недоплачену за період з 10 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року допомоги по догляду за дитиною в сумі 1266, 06 грн (тисяча двісті шістдесят шість грн. 06 коп.)
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 22 квітня 2009 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 27 квітня 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.