Рішення № 85289110, 23.10.2019, Вижницький районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
23.10.2019
Номер справи
713/1364/19
Номер документу
85289110
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 713/1364/19

Провадження №2/713/548/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

іменем України

23.10.2019 м. Вижниця

Вижницький районний суд Чернівецької області в складі: головуючого судді Кибич І.А., з участю секретаря судових засідань Мірчева О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Вижниця в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позиції позивача.

Позивач Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, звернувся в суд з позовом про відшкодування шкоди до відповідачки ОСОБА_1

Просить зобов`язати ОСОБА_1 сплатити шкоду заподіяну внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням в розмірі 400,63 грн. та за зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу у розмірі 1539,33 грн. та судові витрати.

Свої позовні вимоги обґрунтували наступним.

Державним інспектором Управління з контролю за використанням і охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області відповідно до вимог закону проведено перевірку додержання вимог земельного законодавства, а саме, законності використання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, що знаходиться в адміністративних межах м.Вижниця, Чернівецької області. За результатами перевірки, державним інспектором 25.04.2019 року складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №136ДК/135/АП/09/01-19 та Акт обстеження земельної ділянки № 136-ДК/029/АО/10/01-19. Вказаними вище документами встановлено, що ОСОБА_1 використовує земельну ділянку площею 0,0537 га кадастровий номер 7320510100:01:002:0513, яка знаходиться в її власності, не за цільовим призначенням та без спеціального дозволу знято шар ґрунтового покриву. Своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги п.«ґ» та «и» ч.1 ст.211 Земельного кодексу України, за яку передбачена відповідальність відповідно до статті 53 КУпАП, про що, складено Протокол про адміністративне правопорушення від 25.04.2019 №136/ДК/0054/П/07/01-19.

25.04.2019 було видано припис №136/ДК/0053Пр/03/01-19, яким зобов`язано ОСОБА_2 у тридцятиденний термін з дня отримання припису привести ділянку у попередній стан або приступити до виготовлення документації щодо зміни цільового призначення даної земельної ділянки. Про виконання даного припису ОСОБА_1 зобов`язано повідомити до 25.05.2019 року. За результатами проведеної перевірки винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 07.05.2019 року №136/ДК/0056По/07/01-19, якою визнано ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.53 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170,00 грн.

Головним управлінням листом №136 ДК/0023ШК/11/01-19 від 07.05.2019 року запропоновано ОСОБА_1 добровільно сплатити шкоду заподіяну внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням в розмірі 400,63 грн. В свою чергу, листом Головного управління №136 ДК/0024ШК/11/01-19 від 07.05.2019 р. запропоновано ОСОБА_1 добровільно сплатити шкоду заподіяну внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу у розмірі 1539,33 грн.

12.06.2019 було проведено перевірку виконання вимог припису від 25.04.2019 №136-ДК/0053Пр/03/01-19 за наслідками якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 12.06.2019 №251-ДК/189/АП/09/01-19, та Протокол про адміністративне правопорушення від 12.06.2019 №251-ДК/0080П/07/01-19 у якому зафіксовано, що ОСОБА_1 не виконала вимоги припису посадової особи від 25.04.2019 року №136/ДК/0053Пр/03/01-19, щодо приведення земельної ділянки за кадастровим номером 7320510100:01:002:0513, площею 0,0537 га із земель сільськогосподарського призначення приватної власності у адміністративних межах м. Вижниця, у попередній стан або приступити до виготовлення документації щодо зміни цільового призначення даної земельної ділянки. Таким чином, 12.06.2019 року винесено постанову від 12.06.2019 № 251ДК/0085По/07/01-19 про накладення адміністративного стягнення, якою ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 188-5 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170,00 грн. Змістом постанови встановлено, що ОСОБА_1 не виконала вимоги припису від 25.04.2019 №136/ДК/0053Пр/03/01-19, щодо приведення земельної ділянки за кадастровим номером 7320510100:01:002:0513, площею 0.0537 га із земель сільськогосподарського призначення приватної власності у адміністративних межах м.Вижниця, у попередній стан або приступити до виготовлення документації щодо зміни цільового призначення даної земельної ділянки.

Внаслідок протиправних дій ОСОБА_1 завдана шкода місцевому бюджету у розмірі 400,63 грн. внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням та у розмірі 1539,33 грн. за зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, що розрахована відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р №963. Вказана шкода підлягає стягненню із ОСОБА_1

Заяви (клопотання) учасників справи.

В судове засідання представник ГУ Держгеокадастру у Чернівецькій області не з`явилась, належним чином повідомлена про час та місце судового засідання. До початку судового засідання представник ГУ Держгеокадастру у Чернівецькій області скерувала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити. При розгляді справи просить дослідити рішення Вижницького районного суду Чернівецької області від 22.08.2019 року, постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.09.2019 року, рішення Вижницького районного суду Чернівецької області від 23.07.2019 року, постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01.10.2019 року.

В судове засідання відповідачка ОСОБА_1 не з`явилась, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, про що є відомості в матеріалах справи, про причини неявки суд не повідомила, заяви про розгляд справи за її відсутності суду не надано, відзив не надано, а тому суд вважає можливим розглянути справу у її відсутності.

Процесуальні дії у справі.

На підставі ст. 280 ЦПК України, враховуючи думку позивача, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, прийшов до висновку, що позов Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області обґрунтований і підлягає задоволенню.

В силу ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів .

На підставі ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: 1) керує ходом судового процесу; 2) сприяє врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами; 3) роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; 4) сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; 5) запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.

В силу ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Судом встановлено, що 25.04.2019 року складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки №136-ДК/135АП/09/01-19 та акт обстеження земельної ділянки №136-ДК/029/АО/01-19.

25.04.2019 року державним інспектором Стражиром М.Т. складено протокол про адміністративне правопорушення №136-ДК/0054П/07/01-19, згідно якого встановлено, що 25.04.2019 року ОСОБА_1 використовує земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться у неї у власності, за кадастровим номером 7320510100:01:002:0513, площею 0,0537 га не за цільовим призначенням, а також відбулось зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, що є порушенням ст.ст.91, 168 ЗК України, відповідальність за які передбачена ст.53 КУпАП.

25.04.2019 року державним інспектором Стражиром М.Т. на ім`я ОСОБА_1 видано припис №136-ДК/0053Пр/03/01-19, яким зобов`язано у тридцяти денний строк привести ділянку у попередній стан або приступити до виготовлення документів щодо зміни цільового призначення даної земельної ділянки. Про виконання припису повідомити до 25.05.2019 року.

Постановою державного інспектора Стражира М.Т. №136-ДК/0056По/07/01-19 від 07.05.2019 року ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.53 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170,00 грн. Згідно фабули: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає в АДРЕСА_1 , порушила вимоги ст.ст.91, 168 ЗК України, а саме: використовує земельну ділянку площею 0,0537 га, кадастровий номер 7320510100:01:002:0513 не за цільовим призначенням. Крім цього, на зазначеній земельній ділянці знято ґрунтовий покрив без спеціального дозволу. Порушенням заподіяно матеріальну шкоду на суму 1939,96 грн., яка розрахована відповідно до постанови КМУ №963 від 25.07.2007 року.

Листом державного інспектора Стражира М.Т. №136ДК/0023ШК/11/01-19 від 07.05.2019 року ОСОБА_1 запропоновано добровільно сплатити шкоду заподіяну земельній ділянці не за цільовим призначенням в розмірі 400,63 грн. протягом 15 днів з дня отримання розрахунку.

Листом державного інспектора Стражира М.Т. №136ДК/0024ШК/11/01-19 від 07.05.2019 року ОСОБА_1 запропоновано добровільно сплатити шкоду заподіяну внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту без спеціального дозволу у розмірі 1539,33 грн. протягом 15 днів з дня отримання розрахунку.

Судом також встановлено, що 12.06.2019 року було проведено перевірку виконання вимог припису від 25.04.2019 №136-ДК/0053Пр/03/01-19 за наслідками якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 12.06.2019 №251-ДК/189/АП/09/01-19, та Протокол про адміністративне правопорушення від 12.06.2019 №251-ДК/0080П/07/01-19 у якому зафіксовано, що ОСОБА_1 не виконала вимоги припису посадової особи від 25.04.2019 №136/ДК/0053Пр/рЗ/01-19, щодо приведення земельної ділянки за кадастровим номером 7320510100:01:002:0513, площею 0,0537 га. із земель сільськогосподарського призначення приватної власності у адміністративних межах м. Вижниця, у попередній стан або приступити до виготовлення документації щодо зміни цільового призначення даної земельної ділянки.

19.06.2019 року винесено постанову за №251 ДК/0085По/07/01-19 про накладення адміністративного стягнення, якою ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 188-5 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170,00 грн. Згідно фабули: ОСОБА_1 не виконала вимоги припису від 25.04.2019 №136/ДК/0053Пр/03/01-19, щодо приведення земельної ділянки за кадастровим номером 7320510100:01:002:0513, площею 0,0537 га із земель сільськогосподарського призначення приватної власності у адміністративних межах м. Вижниця, у попередній стан або приступити до виготовлення документації щодо зміни цільового призначення даної земельної ділянки.

Рішенням Вижницького районного суду Чернівецької області від 22.08.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області в особі старшого державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель Стражира Михайла Тодоровича, про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення - задоволено частково. Постанову старшого державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області Стражира Михайла Тодоровича №136-ДК/0056По/07/01-19 від 07.05.2019 року про накладення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.53 КУпАП у виді штрафу в сумі 170,00 грн. - скасовано. Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст.53 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 надіслано на новий розгляд до Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.09.2019 року рішення Вижницького районного суду Чернівецької області від 22.08.2019 року, залишено без змін.

Рішенням Вижницького районного суду Чернівецької області від 23.07.2019 року в позові ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області в особі старшого державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель Іванюка Владислава Славковича про оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення, відмовлено.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01.10.2019 року рішення Вижницького районного суду Чернівецької області від 23.07.2019 року, залишено без змін.

У відповідності до методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р №963 державним інспектором розраховано суму заподіяної державі шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, у розмірі - 400,63 грн., шкоду, заподіяну внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, у розмірі - 1539,33 грн.

Відповідачці ОСОБА_1 державним інспектором було скеровано повідомлення про сплату шкоди, заподіяної внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, однак дана вимога відповідачкою не виконана, шкода не відшкодована.

При вирішенні справи судом застосовано наступні норми права.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.

Відповідно до ст.5 ЗУ «Про охорону земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Відповідно ст. 3 ЗУ "Про охорону земель" основними принципами здійснення державного контролю за використанням та охороною земель є: забезпечення раціонального використання та охорони земель як основного національного багатства, що перебуває під особливою охороною держави; пріоритет вимог екологічної безпеки у використанні земельних ресурсів над економічними інтересами; повне відшкодування шкоди, заподіяної довкіллю внаслідок порушення земельного законодавства України.

Згідно із статтею 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом проведення перевірок, тощо.

Відповідно до пункту а) частини 1 статті 96 ЗК України землекористувачі зобов`язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.

Пунктом ґ) частини 1 статті 211 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.

Статтею 152 ЗК України визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю. Аналогічні повноваження закріплені у ст.ст. 5, 6, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та ст. 19 Закону України «Про охорону земель».

Згідно з ч.4 ст.9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються зокрема шляхом проведення перевірок.

Положеннями ст. 10 вищезазначеного закону визначено повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, зокрема прямо передбачені права стосовно обстеження земельних ділянок, складання матеріалів перевірки (приписи, акти тощо) та передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення.

Реалізація вищевикладених прав та обов`язків законодавчо закріплена за Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, що підтверджується Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 № 482 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру», зокрема, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) зокрема за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.

Вищезазначене свідчить, що забезпечення та реалізація державного контролю, зокрема шляхом проведення перевірок, є прямим обов`язком Держгеокадастру, визначений законодавством.

Факт того, що земельна ділянка за кадастровим номером 7320510100:01:002:0513, площею 0,0537 га, використовується ОСОБА_1 не за цільовим призначенням, та саме зняття та перенесення ґрунтового покриву без спеціального дозволу, чим заподіяно шкоду державі на загальну суму 1939,96 грн., що є порушенням ст.ст.91, 168, 211 ЗК, знайшов своє підтвердження в матеріалах справи.

Відповідно до ч.1 ст.91 ЗК України власники земельних ділянок зобов`язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням, підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі, за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки та зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем.

Частиною 2 ст.168 ЗК України передбачено, що власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, крім випадків: а) проведення робіт із буріння та облаштування нафтових і газових свердловин, будівництва, технічного обслуговування, ремонту і реконструкції нафтових і газових свердловин та пов`язаних з їх обслуговуванням об`єктів трубопровідного транспорту, виробничих споруд, під`їзних доріг, ліній електропередачі та зв`язку, підземних кабельних мереж енергозабезпечення; б) проведення робіт, пов`язаних з ліквідацією та запобіганням аварійним ситуаціям на нафтових і газових свердловинах та пов`язаних з їх експлуатацією об`єктах трубопровідного транспорту, виробничих спорудах, під`їзних дорогах, лініях електропередачі та зв`язку, підземних кабельних мережах енергозабезпечення. Пунктами ґ), е), и) частини 1 статті 211 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням, знищення межових знаків, невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту.

Згідно із ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до статті 126 ЗК України, право власності, користування земельною ділянкою оформляється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно з приписами ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням невикористання земельної ділянки, крім реалізації науково обґрунтованих проектних рішень, або фактичне використання земельної ділянки, яке не відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність чи наданні в користування, в тому числі в оренду, а також недодержання режиму використання земельної ділянки або її частини в разі встановлення обмежень (обтяжень).

Обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки за цільовим призначенням є використання земельної ділянки, яке відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність.

Документи, які б надавали право на зміну цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 7320510100:01:002:0513, площею 0,0537 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в м. Вижниця по вул. Українська, не були надані.

Таким чином, в силу вищезазначеного відповідачка ОСОБА_1 повинна відшкодувати шкоду завдану внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням в розмірі 400,63 грн. та за зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу у розмірі 1539,33 грн.

За приписами ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

З огляду на положення статей 22, 1166 ЦК України для застосування такої відповідальності, як стягнення майнової шкоди (збитків), потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв`язку між протиправною поведінкою заподіювача шкоди та збитками, вини. При цьому для стягнення збитків у вигляді неодержаних доходів (упущеної вигоди) також необхідним є встановлення заходів, вжитих стороною для одержання такої вигоди. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.

Статтею 56 Закону України «Про охорону земель» визначено, що юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Обставина нецільового використання відповідачкою земельної ділянки та зняття та перенесення ґрунтового покриву без спеціального дозволу є встановленою і доказуванню не підлягає.

Враховуючи факт відсутності добровільного відшкодування шкоди відповідачкою, Головне управління звернулось до суду з даним позовом щодо примусового стягнення завданої шкоди з винної особи.

Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ч.1, 5, 6 ст.81 ЦПК України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідачкою ОСОБА_1 , доказів на спростування фактів, викладених у позові суду не надано, а також не надано доказів оплати розміру шкоди, яку позивач просить суд стягнути з відповідачки на спеціальний рахунок місцевого бюджету.

Таким чином, аналізуючи вищевикладене, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з принципів розумності, виваженості та справедливості, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, суд стягує з відповідачки ОСОБА_1 на користь позивача понесені ними і документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921,00 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст.96, 125,126,187, 211 ЗК України, ст. 56 Закону України «Про охорону земель», ст.ст.4, 13, 141, 258-265, 274-279, 280-282, 354 ЦПК України, Суд, -

У Х В А Л И В :

Позов Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої та жительки АДРЕСА_1 , на користь держави (в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області) шкоду завдану внаслідок використання земельної ділянки з кадастровим номером 7320510100:01:002:0513, площею 0,0537 га, яка розташована в АДРЕСА_2 , не за цільовим призначенням в розмірі 400,63 грн та шкоду завдану внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу у розмірі 1539,33 грн, а всього, 1939 (Одна тисяча дев`ятсот тридцять дев`ять) гривень 96 (Дев`яносто шість) копійок, яка підлягає перерахуванню на рахунок: Вижницької міської об`єднаної територіальної громади (р/р - НОМЕР_2 , код - 24062200, МФО - 899998, ОКПО - 37984590).

Стягнути із ОСОБА_1 , на користь Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, судові витрати, а саме, судовий збір в сумі 1921,00 ( Одну тисячу дев`ятсот двадцять одну гривню) гривень в дохід держави.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається до Чернівецького апеляційного суду через Вижницький районний суд Чернівецької області.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач: Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області в особі старшого державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель Стражира Михайла Тодоровича, юридична адреса: м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 194а, код ЄДРПОУ: 39909396.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої та жительки АДРЕСА_3 .

Суддя І. А. Кибич