Рішення № 85271569, 30.10.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2019
Номер справи
240/9830/19
Номер документу
85271569
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2019 року м. Житомир справа № 240/9830/19

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у якому просив визнати протиправною бездіяльність Коростенського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Житомирської області щодо нездійснення перерахунку позивачу його пенсії за інвалідністю з 25 квітня 2019 року у відповідності до ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням рішення Конституційного суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (ІІ)/2019, справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19) та зобов`язати Коростенське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Житомирської області провести з 25 квітня 2019 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, обчисливши з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, у відповідності до положень Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахуванням Постанови КМУ від 15.11.2017 року №851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме з заробітної плати для обчислення пенсії 17523,00 грн.

В обґрунтування позову вказує, що Рішенням Конституційного суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (ІІ)/2019, справа № 3-14/2019 (402/19,1737/19), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Тому право позивача на перерахунок пенсії врегульовано з моменту набрання рішенням суду законної сили, а саме з 25 квітня 2019 року. Нарахування пенсії позивачу повинно бути зроблене у відповідності до положень Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахуванням Постанови КМУ від 15.11.2017 №851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2019 року позовну заяву залишено без руху.

До суду 20 серпня 2019 року на виконання вимог ухвали суду від 07.08.2019 надійшли документи.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 02 вересня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Копію ухвали позивач отримав 05.09.2019, представник позивача - 13.09.2019, а відповідач - 05.09.2019, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.

Відділом документального забезпечення суду 26 вересня 2019 року зареєстровано відзив на позовну заяву у якому Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просить замінити відповідача на правонаступника. Щодо позовних вимог, просить відмовити у задоволенні позову та вказує, що Рішенням Конституційного суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (ІІ)/2019, справа № 3-14/2019 (402/19,1737/19), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796- XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, та втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом цього рішення. Порядок виконання вищезазначеного рішення станом на 14.05.2019 (дата подачі заяви ОСОБА_1 ) Конституційним Судом України визначено не було. Вказує, що позивачу було зроблено відповідний перерахунок пенсії із 01.07.2019 згідно Постанови КМУ №543 від 26.06.2019.

Ухвалою суду від 27.09.2019 замінено відповідача у справі – Коростенське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на його правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 27.09.2019 призначено справу до судового розгляду на 09.10.2019. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати до суду матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 ..

Копію ухвали та судову повістку позивач отримав 01.10.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 48)

На виконання вимог ухвали суду від 27.09.2019, відповідач надав суду (вх. №23338/19 від 09.10.2019) заяву до якої додав копії з матеріалів пенсійної справи позивача. У заяву просить справу розглядати у порядку письмового провадження.

Суд зазначає, що у 2 прохальної частини позовної заяви представник позивача просить справу розглядати у її та у позивача відсутність.

Зважаючи на відсутність перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд подальший розгляд справи здійснює в письмовому провадженні, в строки, передбачені ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується вкладкою № НОМЕР_1 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_2 (а.с. 4).

Матеріалами справи підтверджується та відповідачем не заперечується, що позивач знаходився на учбових зборах із 15 листопада 1986 року по 21 лютого 1987 року, а відповідно до відмітки у військовому квитку позивача НУ № 7149784, ОСОБА_1 брав участь у роботах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 19.11.1986 по 19.02.1987.

Згідно експертного висновку №633 від 09.12.1993, ОСОБА_1 встановлено зв`язок захворювань з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 13).

Відповідно до акту огляду МСЕК Серії MCE №0033992 позивачу при повторному огляді встановлено із 10.04.2006 другу групу інвалідності. Причина інвалідності: захворювання, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби по ЛНА на ЧАЕС (а.с. 10).

Довідкою про результати визначення ступені страти професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги серії 2-20 АБ №0009234 підтверджено ступінь втрати професійної працездатності - 80 % (а.с. 10 ).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Коростенському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Згідно матеріалів пенсійної справи, 14 травня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Коростенського об`єднаного управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною надбавки відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 78).

Листом №1401/03.2 від 23.05.2019 Коростенське об`єднане управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило Зайдліча В.П. про те, що Рішенням Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р (ІІ)/2019, справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19) визнано таким не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті59 Закону №796 за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Порядок виконання даного рішення судом не визначено. Мінсоцполітики погоджується з позицією Пенсійного фонду України та вважає, що особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних випробувань у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби, набувають право на обчислення розміру пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону №796 та п. 9-1 постанови КМУ від 23.11.2011 №1210 після внесення відповідних змін до зазначених нормативно-правових актів. Такі проекти актів на сьогодні розробляються у Мінсоцполітики (а.с. 28).

Вважаючи таку відмову необґрунтованою та протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Суд відмічає, що відповідачем визнається, що ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, має статус особи з інвалідністю, отримав статус особи з інвалідність внаслідок участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; брав участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях під час проходження служби.

Статтею 1 Зaкoну Укрaїни "Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи" (далі - Закон №796) встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Спірні правовідносини до прийняття Рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 № 1-р(ІІ)/2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) були врегульовані статтею 59 Закону №796-XII (у редакції чинній до 01.10.2017), якою передбачено, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону. Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків) або відповідно до статті 54 цього Закону. Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Отже, норма ч. 3 ст. 59 Закону №796 (до внесення змін Законом України від 03.10.2017 №2148-VІІІ) регулювала порядок обчислення пенсії тільки однієї категорії осіб, а саме: осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

Водночас, Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" статтю 59 Закону викладено у новій редакції: "Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону. Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків), або відповідно до статті 54 цього Закону. Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Із аналізу попередньої та чинної редакцій ч. 3 ст. 59 Закону №796 вбачається, що дана норма регулювала та регулює порядок обчислення пенсії особам, які проходили дійсну строкову службу, проте з моменту внесення змін до частини 3 цієї статті, законодавець, на виконання мети та основних завдань закону, розширив перелік осіб, які мають право на обчислення пенсії у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановивши у переліку окрім осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, ще й інших осіб, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Отже, дія статті 59 Закону №796 (обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється виключно на осіб, які відповідають наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до частини третьої статті 59 Закону №796 не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

У зв`язку з цим, обов`язковою умовою для застосування положень ч. 3 ст. 59 Закону №796-XII є саме участь особи у ліквідації наслідків ЧАЕС під час проходження дійсної строкової служби.

Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України за конституційними скаргами щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019 справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19), яким було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової служби", яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ зі змінами, за якими визнання розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюється лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним.

Отже, Рішенням Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

У Рішенні Конституційного Суду України наголошується, що закріплений у Конституції України обов`язок громадян України потребує поваги, а статус військовослужбовців будь-яких категорій обумовлюється військовою службою, інститут якої надає їм спеціальний статус.

Вирішуючи порушені в конституційних скаргах питання, Конституційний Суд України зазначив, що аналіз положень статей 16, 17 Конституції України дає підстави для висновку, що особи, які під час проходження військової служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту. За Конституцією України, посилений соціальний захист вказаних категорій осіб вимагає від держави виконання обов`язку визначати такий обсяг їх соціального забезпечення, який гарантуватиме їм гідні умови життя, а також повне відшкодування заподіяної шкоди.

Конституційний Суд України також наголосив, що держава може встановлювати певні відмінності щодо рівня соціального захисту вказаних категорій осіб, однак визначені законом відмінності не повинні: допускати жодних невиправданих винятків із конституційного принципу рівності, містити ознак дискримінації при реалізації зазначеними особами права на соціальний захист та порушувати сутність права на соціальний захист, а обґрунтування механізму нарахування соціальних виплат має відбуватись із урахуванням критеріїв пропорційності та справедливості.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що військовослужбовці строкової служби, пенсія яким призначається за частиною третьою статті 59 Закону та обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, в окремих випадках мають вищий рівень соціального захисту, оскільки розмір їх соціального забезпечення є значно більшим порівняно з іншими категоріями військовослужбовців (у тому числі військовозобов`язані під час участі у військових зборах), які брали безпосередню участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків.

У рішенні суду також підкреслюється, що військовослужбовці, які постраждали під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при виконанні військового обов`язку, мають різний рівень соціального забезпечення. Такий підхід законодавця до визначення рівня соціального забезпечення вказаних категорій осіб не відповідає принципу справедливості та є порушенням конституційного принципу рівності.

Отже, на думку Конституційного Суду України, законодавець не забезпечив певні категорії військовослужбовців, які виконують конституційно значущі функції щодо захисту Вітчизни, особливими умовами соціального захисту, обсяг яких має передбачати гідні умови їх життя й повне відшкодування заподіяної шкоди, чим порушив сутність конституційного права на соціальний захист, конституційні гарантії щодо безумовного забезпечення належного рівня їх соціального захисту.

Словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Отже, ОСОБА_1 відноситься до осіб, які мають право на отримання пенсії в у розмірі, встановленому ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Щодо періоду, з якого позивач має право на перерахунок пенсії.

Згідно п. 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України, від 23.11.2011, №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року

Суд відмічає, що із заявою про перерахунок пенсії: зміна виду розрахунку (виходячи із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 грудня відповідного року (а.с. 27), ОСОБА_1 звернувся 14 травня 2019 року.

Отже, саме 14.05.2019 позивач заявив відповідачу про своє бажання, щоб його пенсія обчислювалась з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Частиною 4. ст. 45 Закону України, від 09.07.2003, №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058) визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

З огляду на наведене суд дійшов висновку, що положення частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині "дійсної строкової" втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення від 25.04.2019 №1-р (ІІ)/2019у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19), однак із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся 14.05.2019, а відтак, враховуючи вимоги ч. 4 ст. 45 Закону №1058, позивач має право на перерахунок пенсії у п`ятикратному розмірі згідно частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із 01.05.2019.

Щодо дій чи бездіяльності відповідача в частині перерахунку пенсії позивача.

Так, у відзиві представник відповідача вказує, що ОСОБА_1 із 01.07.2019 зроблено перерахунок пенсії згідно постанови КМУ №543 від 26.06.2019, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2019, та вказано, що основний розмір пенсії позивача із 01.07.2019 становить 9412,17 грн, та надає протоколи призначення пенсії позивачу.

Судом досліджено надані представником відповідача протоколи призначення пенсії ОСОБА_1 та встановлено наступне.

Так, згідно Протоколу призначення пенсії ОСОБА_1 (дата розрахунку 19.04.2019 ), який роздруковано із системи Пенсійного фонду об 11:34 23.09.2019, основний розмір пенсії позивача із 01.07.2019 становить 8787,66 грн.(а.с. 52)

Однак, згідно протоколу призначення пенсії, який роздрукована із системи об 11:35 23.09.2019, (дата розрахунку 02.07.2019) основний розмір пенсії позивача із 01.07.2019 становить 9412,17 грн.(а.с. 40, 51)

Разом з тим, як вбачається з протоколу призначення пенсії (дата розрахунку 19.04.2019 ), який роздруковано із системи об 15:31 08.10.2019, основний розмір пенсії позивача із 01.07.2019 становить 8787,66 грн (а.с. 79)

Отже, відповідач водить суд в оману, оскільки матеріалами справи підтверджується, що станом на 08.10.2019 основний розмір пенсії ОСОБА_1 становить 8787,66 грн, який, згідно наданих відповідачем доказів, не змінювався із 01.03.2019 (а.с. 79-80).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача, що виразились у формальному, а не реальному, здійсненні перерахунку пенсії позивача із 01.07.2019.

Щодо розрахунку розміру пенсії позивача суд зазначає наступне.

У відзиві представник відповідача вказує: "Згідно постанови КМУ №543 від 26.06.2019 позивачу із 01.07.2019 було зроблено відповідний перерахунок його пенсії. При цьому, розрахунок заробітної плати для обчислення пенсії Позивача станом на 01.07.2019 складається:4404,35 грн*(4173,00 грн*5):7810,88 грн=11765,23 грн, де: 4404,35 грн- середня заробітна плата (дохід) в Україні з 01.07.2019 з якої сплачено страхові внески, 4173,00 грн - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2019, 7810,88 грн - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року, тобто за 2018 рік. Основний розмір пенсії складає: 11765,23 грн*80%=9412,17 грн, що підтверджується протоколом призначення пенсії" (а.с. 36).

Згідно Пункту 2. Постанови КМ України, від 26.06.2019, № 543 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", абзац перший пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. N 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Офіційний вісник України, 2011 р., N92, ст. 3343; 2017 р., N94, ст. 2841), викласти в такій редакції: За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П=Зс*Кзс*(Кв/100%)".

Таким чином, пункт 9-1 Порядку № 1210 прийнятий на реалізацію норми частини третьої статті 59 Закону № 796 та підлягає застосуванню до осіб, на яких поширюється дія частини третьої статті 59 вказаного Закону.

Суд відмічає, що редакція пункту 9-1 Порядку №1210 в частині формули для обчислення розміру пенсії по інвалідності у період із дня звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії по день розгляду адміністративної справи, не змінювалась.

Так, згідно п. 9-1. Порядку №1210 ( у редакції, чинній на день звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії та на 01.07.2019), пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: П=Зс*Кзс*(Кв/100%),

де П - розмір пенсії;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;

Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;

Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою: Кзс=(Зп(мін)*5)/Зс-1,

де Зп(мін) - розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року;

Зс-1 - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за рік, що передує відповідному року.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи.

Отже, при розрахунку розміру пенсії, згідно п. 9-1 Порядку №1210, береться середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що у формулах, вказаних у п. 9-1. Порядку №1210 відсутня така складова, як середня заробітна плата (дохід) в Україні з 01.07.2019 з якої сплачено страхові внески, однак така складова взята відповідачем при розрахунку, наведеному у відзиві (а.с. 36)

Враховуючи викладене, суд вважає, що при розрахунку пенсії позивача порушено вимоги п. 9-1 Порядку №1210.

Щодо визначення розміру складових для обчислення пенсії та розрахунок пенсії позивача.

Суд відмічає, що визначення розміру пенсії є дискреційним повноваженням відповідача.

Як вбачається зі змісту Рекомендації N R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи, державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11 березня 1980 року, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Відповідно до норм чинного законодавства України, саме на органи Пенсійного фонду України покладено обов`язок нарахування, обчислення та виплати пенсії.

Однак, суд звертає увагу відповідача на те, що при перерахунку пенсії позивачу, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повинне діяти у порядку та у спосіб, визначений чинним законодавством України.

Отже, суд не наділений повноваженнями здійснювати визначення розміру пенсії, а тому позовна вимога в частині зазначення розміру заробітної плати для обчислення пенсії не підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо нездійснення перерахунку позивачу його пенсії у відповідності до ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (ІІ)/2019, справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19) та зобов`язати відповідача перерахунок пенсії є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо нездійснення перерахунку позивачу його пенсії у відповідності до ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (ІІ)/2019, справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19) та зобов`язати відповідача перерахунок пенсії є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовну заяву задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо нездійснення із 01 травня 2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням рішення Конституційного суду України від 25 квітня 2019 року №1-р (ІІ)/2019, справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) провести із 01 травня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням пункту 9.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з врахуванням попередніх виплат.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук