
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №500/1889/19
21 жовтня 2019 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
за участю:
секретаря судового засідання Ногас С.В.
представника позивача Головного управління ДПС у Тернопільській області Мудрого О.А., довіреність від 04.09.2019 №81/10/19-00-08-03-12/22806
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Тернопільській області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
ВСТАНОВИВ:
12 серпня 2019 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДФС у Тернопільській області до фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу в сумі 25000,00 грн. транспортного податку з фізичних осіб на р/р 31412715019002, код одержувача 37977726, МФО 899998, код бюджетної класифікації 18011000.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що фізична особа ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходиться на обліку в Тернопільському управлінні Головного управління ДФС у Тернопільській області як платник податків. Згідно довідки про наявність податкового боргу у нього наявна заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами по транспортному податку з фізичних осіб в сумі 25000,00 грн., яка виникла на підставі податкового повідомлення-рішення від 05.09.2017 №49092-136 за період 2017 рік. Вказане податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржене ні в адміністративному, ні в судовому порядку, а тому грошові зобов`язання визначені ним є узгодженими. Передбачені чинним законодавством заходи не призвели до погашення податкового боргу, заборгованість відповідачем добровільно не сплачено, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання на 17.09.2019.
17.09.2019 відповідно до норм статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи у зв`язку з неявкою в судове засідання відповідача відкладено на 21.10.2019.
21.10.2019 ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, допущено заміну позивача Головного управління ДФС у Тернопільській області його правонаступником Головним управлінням ДПС у Тернопільській області в порядку статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, а також взято до уваги запровадження з 01.10.2019 нових рахунків для сплати податків та зборів.
21.10.2019 в судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, наведених у позовній заяві та просив задовольнити.
Відповідач 21.10.2019 повторно до суду не з`явився, хоча своєчасно і належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового засідання відповідно до статей 124, 126 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, копія ухвали про відкриття провадження у справі, повістка про виклик на 21.10.2019 направлялись за адресою його місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку (арк.спр.23), однак рекомендовані поштові відправлення було повернуто на адресу суду з незалежних від суду причин. (арк.спр.29,30)
Згідно частини одинадцятої статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Суд зазначає також, що відповідачем не було надано у строк, встановлений судом, відзиву на позовну заяву.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.
Відповідно до пункту 6.1 статті 6 Податкового кодексу України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
За приписами пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України відповідач є платником податку та згідно підпунктів 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 цього Кодексу зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Виконанням податкового обов`язку за пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України є об`єктами оподаткування (підпункт 267.1.1. пункту 267.1. статті 267 Податкового кодексу України)
Згідно до інформації баз даних органів ДПС, відповідач є власником легкового автомобіля Lexus LX 570, 2012 року випуску, об`ємом двигуна 5663 В см3, тип пального - бензин, дата здійснення реєстрації 28.09.2016.
Об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, (підпункт 267.2.1 пункту 267.2. статті 267 Податкового кодексу України )
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.
Згідно Переліку, який міститься на веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України автомобіль марки - Lexus LX 570, 2012 року (включно) - до 1 року, об`ємом двигуна 5663 В см3, тип пального - бензин є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році.(арк.спр.14)
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року) (підпункт 267.6.2. пункту 267.6. статті 267 Податкового кодексу України)
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі, 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 (пункт 267.4. статті 267 Податкового кодексу України)
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпункт 267.5.1. пункту 267.5. статті 267 Податкового кодексу України)
Транспортний податок сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (підпункт 267.8.1. пункту 267.8. статті 267 Податкового кодексу України)
У відповідності до підпункту 58.3. статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4. статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
Згідно пунктів 42.1. - 42.2. статті 42 Податкового кодексу України податкові повідомлення-рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу. Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4. цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Податкове повідомлення-рішення від 05.09.2017 №49092-136 було надіслано відповідачу за податковою адресою останнього та повернуто поштовою службою, тобто за нормами податкового законодавства вважається врученим (арк.спр.13 зворот).
Пунктами 59.1., 59.3., 59.5. статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідачу виставлялась податкова вимога форми "Ф" від 01.02.2018 №2325-17, з часу виставлення якої податковий борг платника не переривався.(арк.спр.12)
З матеріалів справи слідує, що відповідач має борг по транспортному податку за 2017 рік в розмірі 25000,00 грн., що підтверджується копією корінця податкового повідомлення-рішення від 05.09.2017 №49092-136 на суму 25000,00 грн.(арк.спр.13)
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що податковий борг виник внаслідок несплати відповідачем узгодженого податкового зобов`язання, а передбачені чинним законодавством заходи не призвели до погашення вказаного податкового боргу.
Пунктом 87.1. статті 87 Податкового кодексу України передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти.
Згідно пункту 87.11. статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Відповідно до пункту 95.1. статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Таким чином, з урахуванням того, що податкова заборгованість відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачено, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду справи не надано, суд вважає, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Тернопільській області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління ДПС у Тернопільській області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 податковий борг в сумі 25000 (двадцять п`ять тисяч) грн. 00 (нуль) коп. по транспортному податку з фізичних осіб на р/р UА148999980000031412715019002, одержувач - УК у м. Тернополі, код бюджетної класифікації 18011000, ЄДРПОУ - 37977726, банк одержувача - казначейство України (ЕАП), МФО - 899998.
Реквізити учасників справи:
позивач Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ: 43142763)
відповідач фізична особа ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 )
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 28 жовтня 2019 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.