Рішення № 85223997, 28.10.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.10.2019
Номер справи
640/19880/18
Номер документу
85223997
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

28 жовтня 2019 року № 640/19880/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0557221206 від 23.08.2018,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» (далі - позивач та/або ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України») з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі - відповідач та/або ГУ ДФС у м. Києві/контролюючий орган) та просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 23.08.2018 року за №0557221206 про застосування штрафу за платежем податок на додану вартість за затримку реєстрації податкових накладних у сумі 2575500,00 грн. 88 коп.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає про відсутність вини ТОВ Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» у затримці реєстрації податкових накладних №81 від 30.03.2018 року, №82 від 30.03.2018 року, №84 від 30.03.2016 року та №86 від 31.03.2018 року, а відтак відсутність підстав для застосування штрафних санкцій.

У позовній заяві ТОВ Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» вказує, що податкова накладна №81 від 30.03.2018 року була відправлена для реєстрації в ЄРПН до центрального рівня Державної фіскальної служби 15.04.2018 року о 18:31, проте з невідомих причин остання зареєстрована в ЄРПН 16.04.2018 року о 08:13:51.

Що ж стосується податкових накладних №82 від 30.03.2018 року, №84 від 30.03.2016 року та №86 від 31.03.2018 року позивач зазначив, що ним своєчасно подавалися відповідні податкові накладні для реєстрації в ЄРПН, однак останні були відхилені ДФС України, з огляду на те, що сума ПДВ в документі перевищувала суму ПДВ, на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні.

ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» акцентувала увагу суду на тому, що нестача реєстраційного ліміту (податкового кредиту) виникла по причині безпідставного блокування ДФС України податкових накладних одного з постачальників природного газу ТОВ «Дельта Актив Груп» на суму ПДВ понад 20 млн. грн., яка давала право на податковий кредит і можливість вчасно виписати податкові накладні покупця ТОВ «ГК «Нафтогаз України» та зареєструвати в ЄРПН.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому останній заперечив проти задоволення адміністративного позову та стверджував про правомірність податкового повідомлення-рішення від 23.08.2018 року за №0557221206.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Головним управлінням Державної фіскальної служби України проведена камеральна перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» за березень 2018 року, за наслідком якої складено акт від 24.07.2018 року №4838/26-15-12-06-20/40121452 (далі - акт перевірки).

Зі змісту акту слідує, що в ході проведення камеральної перевірки встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за березень 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме: податкової накладної від 31.03.2018 року №86 на 12 днів, податкової накладної від 30.03.2018 року №82 на 3 дні, від 30.03.2018 року №84 на 9 днів, від 30.03.2018 року №81 на 1 день.

Не погоджуючись з висновком акту перевірки, позивачем подано заперечення, однак відповіді Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» отримано не було.

Надалі, враховуючи висновки акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.08.2018 року за №0557221206, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» застосовано штраф у розмірі 10% за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у розмірі 2575500,88 грн. (далі - оскаржуване та/або спірне рішення).

Не погоджуючись зі спірним рішенням позивачем подано скаргу до Державної фіскальної служби України, за наслідком розгляду якої останнім прийнято рішення №35662/6/99-99-11-03-01-25 від 01.11.2018 року, яким у задоволенні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» відмовлено, а оскаржуване рішення залишено без змін.

Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Підпунктом 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 ПК України визначено, що платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.

Згідно пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

Для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

В свою чергу, пунктом 1201.1 статті 1201.1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

Аналіз зазначеного дає суду підстави дійти висновку, що платник податків зобов`язаний на дату виникнення податкових зобов`язань скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При цьому, у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з Податковим кодексом України.

Як вже було зазначено судом вище, в ході здійснення камеральної перевірки контролюючим органом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за березень 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме: податкової накладної від 31.03.2018 року №86 на 12 днів, податкової накладної від 30.03.2018 року №82 на 3 дні, від 30.03.2018 року №84 на 9 днів, від 30.03.2018 року №81 на 1 день.

Зі змісту позовної заяви слідує, що позивачем фактично не заперечується факт порушення ним строків реєстрації податкової накладної від 31.03.2018 року №86 на 12 днів, податкової накладної від 30.03.2018 року №82 на 3 дні, від 30.03.2018 року №84 на 9 днів в ЄРПН, однак зазначається, що затримка реєстрації останніх в ЄРПН була обумовлена причиною безпідставного блокування ДФС України податкових накладних одного з постачальників природного газу ТОВ «Дельта Актив Груп» на суму ПДВ понад 20 млн. грн., яка давала право на податковий кредит і можливість вчасно виписати податкові накладні покупця ТОВ «ГК «Нафтогаз України» та зареєструвати в ЄРПН.

У поясненнях від 19.07.2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» вказувало, що вищенаведені податкові накладні були зареєстровані після того, як реєстраційний ліміт став достатній.

Суд критично ставиться до вищевказаних тверджень позивача, як підстави для задоволення позовних вимог мотивуючи це наступним.

Так, згідно пункту 2001.1 статті 2001 ПК України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Приписами пункту 200-1.3 статті 2001 ПК України визначено, серед іншого, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (?°Накл), обчислену за такою формулою:

?°Накл = ?"НаклОтр + ?"Митн + ?"ПопРах + ?"Овердрафт - ?"НаклВид - ?"Відшкод - ?"Перевищ;

де:

?°НаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;

?°Митн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;

УПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника податку рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунків у системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зазначених у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті.

В свою чергу, якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (п. 201.10 ст. 201 ПК України).

Тобто, нормами ПК України встановлено обов`язок платника податків з метою реєстрації податкових накладних та/або розрахунку коригування в ЄРПН, а у разі якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Суд наголошує, що зазначене є обов`язком, а не правом платника податків.

Крім того, наведена правова норма визначена з метою виконання платником податків обов`язку щодо складання податкової накладної в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та реєстрації її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Доводи позивача про ігнорування відповідачем факту блокування податкових накладних ТОВ «Дельта Актив Груп», яке є постачальником природного газу ТОВ «ГК «Нафтогаз України» не стосуються предмету розгляду даної адміністративної справи, з огляду на наступне.

По-перше, дії контролюючого органу щодо блокування податкових накладних ТОВ «Дельта Актив Груп» не є предметом розгляду даної адміністративної справи, а ТОВ «Дельта Актив Груп» стороною у ній.

По-друге, дії контролюючого органу щодо блокування податкових накладних ТОВ «Дельта Актив Груп» не стосуються безпосередньо позивача. Факт поставки ТОВ «Дельта Актив Груп» природного газу ТОВ «ГК «Нафтогаз України» та відсутність реєстрації ТОВ «Дельта Актив Груп» податкових накладних не звільняє ТОВ «ГК «Нафтогаз України» від обов`язку визначено пунктом 201.1 статті 201 ПК України, з урахуванням положень пункту 201.10 статті 201 ПК України.

Також судом не беруться до уваги посилання позивача на абзац 7 пункту 1201.1 статті 1201 ПК України, оскільки ним визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.

Суд наголошує, що реєстрація податкових накладних від 31.03.2018 року №86, від 30.03.2018 року №82, від 30.03.2018 року №84 не була зупинена контролюючим органом згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, а реєстрація їх була відхилена ДФС України, у зв`язку тим, що сума ПДВ в документі перевищувала суму ПДВ на яку продавець має право зареєструвати податкові накладні.

За таких обставин, не підлягає застосуванню до спірних правовідносин абзац 7 пункту 1201.1 статті 1201 ПК України.

Крім того, варто вказати що дотримання строків реєстрації податкових накладних продавцем є визначальним, не дотримання яких є порушенням податкової дисципліни продавця товару/послуг.

Аналогічна правова позиції висловлена в постанові Верховного Суду від 19.03.2019 року №803/1799/16.

В той же час, суд не враховує посилання Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» на постанову Верховного Суду у справі №815/2745/17 від 30.01.2018 року, оскільки остання прийнята хоча і в рамках дослідження питання затримки строків реєстрації податкових накладних, проте підстави, що обумовили таку затримку є відмінними, аніж ті, які є предметом розгляду адміністративної справи.

Підсумовуючи наведене в сукупності, суд погоджується з висновками контролюючого органу про порушення позивачем строків реєстрації податкової накладної від 31.03.2018 року №86 на 12 днів, податкової накладної від 30.03.2018 року №82 на 3 дні, від 30.03.2018 року №84 на 9 днів в ЄРПН, а доводи Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» щодо відсутності вини у затримці такої реєстрації такими, що не ґрунтуються на нормах чинного законодавства України.

Що ж стосується встановлення обставин порушення позивачем строків реєстрації податкової накладної від 30.03.2018 року №81 на 1 день суд звертає увагу на наступне.

Як слідує з матеріалів справи Товариством з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» податкова накладна №81 від 30.03.2018 року була відправлена 15.04.2018 року о 18:31.

Реєстрація вищевказаного податкової накладної за №9069276029 була здійснена Державною фіскальною службою України 16.04.2016 року о 08:13:51 згідно квитанції про реєстрацію податкової накладеної/розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1, а.с. 44).

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1214 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр) (далі - Порядок №1214).

Згідно пункту 2 Порядку №1214 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації, а операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

В розрізі пункту 5 Порядку №1214 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 11 Порядку №1214 передбачено, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п. 12 Порядку №1214).

Згідно пункту 13, 14, 15 Порядку №1214 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Між тим, наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року №557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 року за №959/30827 затверджено Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, який розроблений відповідно до Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронний цифровий підпис», «Про інформацію», «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про телекомунікації», визначає основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб`єктами електронного документообігу (далі - Порядок №557).

За визначенням наведеному у Порядку №557 операційний день - частина дня, протягом якої за наявності технічної можливості здійснюється електронний документообіг.

Автор здійснює надсилання електронних документів з урахуванням встановлених законодавством граничних строків для подання таких документів (п. 5 Порядку №557).

Відповідно до пунктів 8, 9 Порядку №557 у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка, яка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення.

Аналізуючи зазначені положення Порядку №1214 суд приходить до висновку, що контролюючи орган за результатами перевірок, визначених пунктом 12 Порядку №1214 формує квитанцію про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, яка надсилається платнику податків в електронній формі протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

В свою чергу, згідно пункту 3 Порядку №1214 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

При цьому, обов`язок автоматизованої перевірки електронного документа у контролюючого органу виникає у день надходження останнього, за виключенням надходження електронного документа після 20:00 або за 1 годину до 20:00, тобто до 19:00.

Судом встановлено, що податкова накладна №81 від 30.03.2018 року була відправлена 15.04.2018 року о 18:31.

Між тим, пунктом 201.10 статті 201 ПК України визначено, що датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

З квитанції про реєстрацію податкової накладеної/розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.04.2018 року слідує, що податкова накладна надійшла до контролюючого органу 16.04.2018 року о 08:13:21.

Тобто, в розрізі приписів Порядків №1214, №557 контролюючим органом здійснено автоматизовану перевірку податкової накладної №81 від 30.03.2018 року та надіслано платнику податків відповідну квитанцію та повідомлення про прийняття документу.

Доводи Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» в частині того, що замість встановлених двох годин податкова накладна надсилалась чотирнадцять годин не спростовують вище встановлено судом.

Слід наголосити, що поданий позивачем витяг, з якого слідує, що податкова накладна №81 від 30.03.2018 року була відправлена 15.04.2018 року о 18:31 не свідчить про те, що остання була доставлена до ДФС України 15.04.2018 року о 18:31, як про то стверджує ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» (т. 1, а.с. 43).

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, за підсумком наведеного суд вважає, що порушень в частині надсилання позивачу квитанції про реєстрацію податкової накладної №81 від 30.03.2018 року допущено не було.

Згідно частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вищевикладене в своїй сукупності дає суду підстави стверджувати, що податкове повідомлення-рішення від 23.08.2018 року за №055221206, прийняте Головним управлінням ДФС у м. Києві в порядок, спосіб та в межах наданих йому повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Частиною 1 статті 143 КАС України встановлено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Приймаючи до уваги те, що адміністративний позов задоволенню не підлягає, то судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 5, 73, 77-78, 139, 143, 243-246, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, б. 1, код ЄДРПОУ 40121452) до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, б. 33/19, код ЄДРПОУ 36593523) відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева