Рішення № 85223103, 23.10.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2019
Номер справи
560/2821/19
Номер документу
85223103
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/2821/19

РІШЕННЯ

іменем України

23 жовтня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

за участю:секретаря судового засідання Зарічан М.В., представника відповідача Уроду О.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо звуження змісту та обсягу набутого і реалізованого права на основний розмір пенсії за вислугу років у процентах до відповідних сум грошового забезпечення ОСОБА_1 шляхом зменшення з 01 січня 2008 року розміру, через безпідставне зменшення пенсії з 87% до 82% відповідних сум грошового забезпечення;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2008 року згідно з довідкою УМВСУ в Хмельницькій області, застосувавши для перерахунку пенсії за вислугу років її розмір у 87% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії за вислугу років у розмірі 87% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2008 року, з урахуванням раніше виплачених сум;

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не здійснення з 01 липня 2012 року, з 01 вересня 2012 року, з 01 січня 2013 року підвищення в повному обсязі пенсії ОСОБА_1 , відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 23 квітня 2012 року №355, через неправомірне зменшення при розрахунках за механізмом, що застосовувався Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для підвищення пенсій, розміру пенсії з 87% до 82% від грошового забезпечення за нормами чинними на 01 квітня 2012 року;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити на підставі документів, що зберігаються в пенсійній справі ОСОБА_1 , повне підвищення з 01 липня 2012 року, з 01 вересня 2012 року, з 01 січня 2013 року пенсії ОСОБА_1 , відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 23 квітня 2012 року №355, застосувавши при розрахунках максимальної суми, на яку має бути здійснено підвищення пенсії з 01 липня 2012 року, набуте і реалізоване право на основний розмір пенсії 87% відповідних сум грошового забезпечення, здійснити перерахунок пенсії та провести виплату недорахованої пенсії за вислугу років з 01 липня 2012 року, з 01 вересня 2012 року, з 01 січня 2013 року з урахуванням проведених виплат;

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо застосування при здійсненні з 01 січня 2016 року та з 01 січня 2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" 87% від грошового забезпечення для обчислення її основного розміру на які набув право, а не 82% від грошового забезпечення;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити на підставі документів, що зберігаються в пенсійній справі ОСОБА_1 , повний перерахунок з 01 січня 2016 року та з 01 січня 2018 року пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", застосувавши при розрахунках основного розміру пенсії 87% від грошового забезпечення та провести виплату недорахованої пенсії за вислугу років з 01 січня 2016 року, з 01 січня 2018 року з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач під час здійснення перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №1294 з 01 січня 2008 року та розрахунку граничної суми підвищення пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23 квітня 2012 року № 355 безпідставно зменшив її розмір з 87 % до 82 % грошового забезпечення, а також під час здійснення розрахунку граничної суми підвищення пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988 безпідставно зменшив її розмір з 87 % до 82 % грошового забезпечення, що призвело до невірного визначення розміру його пенсії.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 вересня 2019 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, що з 01 січня 2008 року відповідно до Постанови №1294 на підставі довідки №331 від 24 березня 2008 року про грошове забезпечення станом на 01 січня 2008 року, наданої управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 01 січня 2008 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 355 від 23 квітня 2012 року, розміри пенсій з встановленим підвищенням не могли перевищувати розміри пенсій, які обчислені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, виходячи з грошового забезпечення за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року. Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року були надані до органів Пенсійного фонду України лише для встановлення максимального розміру підвищення до пенсії.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснило перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 року № 988 у відповідності до вимог постанови №103. За таких обставин, дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку раніше призначеної пенсії є правомірними.

Разом і з відзивом на позовну заяву, представником відповідача подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду посилаючись на те, що пенсія є щомісячним платежем, то про порушення свого права позивач, мав дізнатися ще в січні 2008 року (підвищення згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07 листопада 2007 року №1294) проте до суду позивач звернувся лише 16 вересня 2019 року з позивними вимогами, період яких починається з 01 січня 2008 року.

Вирішуючи вказане клопотання відповідача, суд зазначає, що відмови відповідача у перерахунку пенсії датовані 31 липня 2019 року та 28 серпня 2019 року, а позивач звернувся з позовною заявою 16 вересня 2019 року, тобто в межах строку передбаченого статтею 122 КАС України, а тому вказане клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволенню не підлягає.

09 жовтня 2019 року позивач подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що право на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, що позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі на думку позивача порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, а органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08 листопада 2005 року).

16 жовтня 2019 року представником відповідача також подано до суду заперечення в яких зазначено, що згідно п. 3 постанови № 103 перерахунок пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ підлягають перерахунку з 01 січня 2016 року, тому вимога позивача здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року є необґрунтованою.

Крім цього, представник відповідача зазначив, що Головним управлінням ОСОБА_1 перерахунок та виплата пенсії проводиться у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року та в порядку і в строки визначенні Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. З 01 січня 2019 року виплата перерахованих пенсій, здійснюється щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.

Постановою Кабінету Міністрів України № 14 від 16 січня 2019 року затверджено бюджет Пенсійного фонду України на 2019 рік, яким видатки для виплати перерахованих пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, в іншому порядку, ніж не встановлено постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року не передбачено.

Позивача у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити у задоволенні адміністративного позову з підстав викладених у відзиві на даний адміністративний позов та запереченнях.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку і сукупності, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що з жовтня 2005 року ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

З 01 січня 2007 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 01 січня 2008 року проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" від 07 листопада 2007 року № 1294 (далі - постанова КМУ № 1294) на підставі довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області № 331 від 24 березня 2008 року про розмір грошового забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23 квітня 2012 року № 355 (далі - постанова КМУ № 355) та з урахуванням положень частини 2 статті 13 Закону 2262-ХІІ в редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року № 3668-VІ, позивачу виплачується підвищення до пенсії, розмір якого розраховано з урахуванням максимального розміру пенсії.

З метою з`ясування розміру відсотку, який було застосовано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області при перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року позивач 25 липня 2019 року звернувся із заявою до відповідача щодо отримання інформації, відомостей, розрахунків (перерахунки) пенсії та копій документів з пенсійної справи.

Із відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за №25382/03 від 31 липня 2019 року та долучених до копій документів з пенсійної справи, позивач з`ясував, що при перерахунку його пенсії з 01 січня 2008 року відповідачем всупереч вимог чинного на той час законодавства, було зменшено розмір призначеної і виплачуваної з 01 жовтня 2005 року пенсії на 5% (з 87 % до 82% від грошового забезпечення).

Не погоджуючись із такими діями відповідача, ОСОБА_1 12 серпня 2019 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії у розмірі 87% від грошового забезпечення починаючи з 01 січня 2008 року, враховуючи поетапне підвищення пенсії в 2012 році та з 01 січня 2013 року, з урахуванням раніше виплаченої пенсії.

Листом від 26 серпня 2019 року №С-726-ОП-02.26-04 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що з 01 січня 2008 року відповідно до постанови КМУ № 1294 перерахунок пенсії позивача був проведений у зв`язку із зміною грошового забезпечення і що вказаний перерахунок здійснювався за чинною на цю дату редакцією закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Як аргумент, наведено, що відповідно до cm. 13 Закону, для осіб які під час служби брали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС і віднесені до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи чинна редакція Закону на 01 січня 2008 року не передбачала збільшення пенсій за вислугу років на 5 % суми грошового забезпечення, що враховується для обчислення пенсій, а тому під час перерахунку пенсій за вислугу років з 01 січня 2008 року вказане підвищення не враховувалося також зазначивши про про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Позивачу проведено перерахунок призначеної пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" від 7 листопада 2007 року № 1294 (далі - постанова КМУ № 1294) на підставі довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області № 331 від 24 березня 2008 року з 01 січня 2008 року.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23 квітня 2012 року № 355 встановлено, що з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків розміру пенсій.

При цьому, абзацом 2 пункту 1 постанови КМУ № 355 визначено, що розміри пенсії, обчислені з урахуванням підвищень, передбачених абзацом 1 цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 року № 1294, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Спір у даній справі виник з приводу правомірності розрахунку розміру підвищення до пенсії, виходячи з визначення його максимального розміру у відповідності до умов, передбачених абзацом 2 пункту 1 постанови КМУ № 355.

Аналіз положень постанови КМУ № 355 свідчить, що максимальний розмір підвищення до пенсії, обчисленої відповідно до Закону № 2262-ХІІ, не може перевищувати різницю між розміром пенсії, що виплачується особі, та розміром пенсії, обчисленої з грошового забезпечення за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

З метою реалізації постанови КМУ № 355, яка прийнята задля збільшення розмірів пенсій вказаних категорій осіб, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ до набрання чинності зазначеною постановою, пунктом 2 цієї постанови передбачено обов`язок відповідних установ забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 7 листопада 2007 року № 1294 станом на 1 квітня 2012 року.

Таким чином, суд вважає, що базою для розрахунку максимального розміру пенсії з урахування суми підвищення є довідка про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" від 7 листопада 2007 року № 1294 станом на 1 квітня 2012 року.

Суд встановив, що відповідачем отримано довідку про розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач на час звільнення, за якою станом на 1 квітня 2012 року його грошове утримання становить 3163.78 грн., що сторонами не оспорюється.

Відповідачем, при розрахунку розміру підвищення до пенсії, її максимальний розмір обраховано із вказаного у довідці грошового утримання станом на 1 квітня 2012 року та виходячи із 82 %, визначених статтею 13 Закону № 2262-ХІІ (як максимальний відсоток на час цього розрахунку).

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір грошового забезпечення.

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 % відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо визначення максимального розміру пенсії за вислугу років 90 % відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв`язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.

З урахуванням наведеного, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Внесені Законом № 3668-VІ зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 % грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Крім того, вирішуючи питання про застосування Закону № 2262-ХІІ у часі, суд виходить із того, що згідно із статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України, розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 10 грудня 2013 року № 21-420а13 та № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року № 21-445а13.

Таким чином, суд дійшов висновку, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі постанови КМУ № 355 максимальний її розмір має обраховуватись із вказаного у довідці грошового утримання станом на 1 квітня 2012 року, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Отже, суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправно здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років та її виплату із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23 квітня 2012 року № 355, на підставі довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області № 15/603 від 07 червня 2012 року, виходячи із 82 % грошового забезпечення.

Тому, на думку суду, відповідач зобов`язаний при обчисленні розміру підвищення пенсії позивача виходити із 87 % від грошового забезпечення, визначеного станом на 1 квітня 2012 року.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Зважаючи на те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії 18 серпня 2019 року, то перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату із розрахунком підвищення до пенсії має бути здійснено, починаючи з 18 серпня 2019 року року.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 03.04.2018 року у справі № 175/1665/17 (2-а/175/41/17).

Вирішуючи питання стосовно решти позовних вимог, суд звертає увагу на таке.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон № 900-VIII) набрав чинності 29 грудня 2015 року.

Статтю 63 Закону №2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Згідно з ст. 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абз. 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із ст. 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Справа, яка розглядається є типовою та за всіма ознаками, відповідає зразковій справі №Пз/9901/8/18 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, а тому суд враховує правові висновки Верховного суду, викладені в рішенні від 15 лютого 2018 року.

В рішенні Верховного суду від 15 лютого 2018 року зроблено правові висновки про те, що відповідно до Закону №900-VIII, ст. 63 Закону №2262-ХІІ зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Згідно зі ст. 51 Закону №2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Враховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (рішення Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08 листопада 2005 року).

Суд зауважує, що відповідачем у листі на звернення позивача не заперечувалося право позивача щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом №900-VIIІ, постановою №988, на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Неможливість перерахувати та виплатити пенсію позивачу відповідач пояснив відсутністю коштів у Державному бюджеті України.

Щодо посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - Постанова №103), якою встановлено новий порядок перерахування та виплати пенсій пенсіонерам внутрішніх справ, суд зазначає, що на виконання вимог Закону №2262-ХІІ та Порядку №45, зобов`язане було в безумовному порядку здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року, тому, Постанова №103 повинна виконуватися відповідачем.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року та з 01 січня 2018 року в розмірі 87% грошового забезпечення також слід задоволити.

Досліджуючи підстави щодо задоволення позовної вимоги про встановлення судового контролю шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом а не обов`язком суду. Крім цього, враховуючи обставини даної справи у суду не має підстав вважати, що суб`єкт владних повноважень буде порушувати закон не виконуючи рішення суду, тому у задоволенні вимоги про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання даного судового рішення слід відмовити.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1-2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо звуження змісту та обсягу набутого і реалізованого права на основний розмір пенсії за вислугу років у процентах до відповідних сум грошового забезпечення ОСОБА_1 шляхом зменшення з 01 січня 2008 року розміру, через безпідставне зменшення пенсії з 87% до 82% відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії згідно з довідкою УМВСУ в Хмельницькій області, застосувавши для перерахунку пенсії за вислугу років її розмір у 87% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії за вислугу років у розмірі 87% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 12 серпня 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не здійснення з 01 липня 2012 року, з 01 вересня 2012 року, з 01 січня 2013 року підвищення в повному обсязі пенсії ОСОБА_1 , відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 23 квітня 2012 року №355, через неправомірне зменшення при розрахунках за механізмом, що застосовувався Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для підвищення пенсій, розміру пенсії з 87% до 82% від грошового забезпечення за нормами чинними на 01 квітня 2012 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити на підставі документів, що зберігаються в пенсійній справі ОСОБА_1 , повне підвищення з 12 серпня 2019 року пенсії ОСОБА_1 , відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 23 квітня 2012 року №355, застосувавши при розрахунках максимальної суми, на яку має бути здійснено підвищення пенсії з 01 липня 2012 року, набуте і реалізоване право на основний розмір пенсії 87% відповідних сум грошового забезпечення, здійснити перерахунок пенсії та провести виплату недорахованої пенсії за вислугу років з 12 серпня 2019 року з урахуванням проведених виплат.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо застосування при здійсненні з 01 січня 2016 року та з 01 січня 2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" 87% від грошового забезпечення для обчислення її основного розміру на які набув право, а не 82% від грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити на підставі документів, що зберігаються в пенсійній справі ОСОБА_1 , повний перерахунок з 01 січня 2016 року та з 01 січня 2018 року пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", застосувавши при розрахунках основного розміру пенсії 87% від грошового забезпечення та провести виплату недорахованої пенсії за вислугу років з 01 січня 2016 року, з 01 січня 2018 року з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 28 жовтня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя П.І. Салюк