
Справа № 560/2383/19
РІШЕННЯ
іменем України
22 жовтня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління ДАБІ у Хмельницькій області від 13.06.2019 №05-ПП/с про скасування дії містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки від 05.05.2017 №119/2017 на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7" (замовник ОСОБА_1 );
- визнати протиправним та скасувати наказ від 25.06.2019 №72-д Управління ДАБІ у Хмельницькій області, яким скасована реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7" за №ХМ082171605880 (замовник будівництва - ОСОБА_1 );
- зобов`язати Управління ДАБІ у Хмельницькій області відновити реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 09.06.2017 №ХМ082171605880 на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7" (Замовник будівництва - ОСОБА_1 );
- зобов`язати Управління ДАБІ у Хмельницькій області зареєструвати декларацію про готовність об`єкта "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7 " (замовник будівництва - ОСОБА_1 ).
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що є замовником будівництва пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів по АДРЕСА_7 . Зазначає, що до початку будівництва отримав право власності на земельну ділянку (витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 24.02.2017, індексний номер 81179070), та містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №119/2017 від 05.05.2017 року, видані сектором містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Красилівської районної державної адміністрації. 09.06.2017 року УДАБІ у Хмельницькій області зареєструвало Декларацію про початок виконання будівельних робіт № ХМ 082171605880. В червні 2019 року позивач подав декларацію про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (СС1). Листом від 11.07.2019 №1022-1.20/2/2297-19 УДАБІ у Хмельницькій області повідомило, що відповідно до підпункту 4 пункту 3 розділу II Прикінцевих та перехідних положень закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності" №1817-19 від 17.01.2017 року реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів: АДРЕСА_7" за №ХМ 082171605880 скасована. 09.07.2019 з метою з`ясування причин та обставин скасування декларації про початок виконання будівельних робіт звернувся з запитом, на який отримав лист від 11.07.2019 №1022-1.20/2/2297-19, та матеріали перевірки сектору містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Красилівської районної державної адміністрації, а саме: припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 27.12.2018 року, виданий завідувачу Сектору ОСОБА_2 рішення №116-П/з від 27.12.2018 про зупинення дії містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки №119/2017 від 05.05.2017 року на будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів: АДРЕСА_7, рішення №05-ПП/с від 13.06.2019 про скасування дії містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки №119/2017 від 05.05.2017 року на будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів: АДРЕСА_7 , та наказ №72-д від 25.06.2019 року УДАБІ у Хмельницькій області про скасування реєстрації Декларації про початок виконання будівельних робіт на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів: АДРЕСА_7 ". Вказує, що в приписі про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 27.12.2018 року зазначено, що в результаті планової перевірки Сектору за період діяльності ІІ-ІV квартал 2017, I-III квартал 2018 виявлено порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме: видача містобудівних умови та обмежень забудови земельної ділянки №119/2017 від 05.05.2017 року на будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів: АДРЕСА_7 (замовник - ОСОБА_1 ), підписаних завідувачем Сектору ОСОБА_2 , на територію, на яку відсутній план зонування або детальний план території (в пункті 8 розділу "Загальні дані" зазначається посилання на актуалізований у 2013 році рішенням Красилівської міської ради генеральний план м.Красилів), що є порушенням пункт 6 розділу V "Прикінцеві положення" закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"; в графічній частині містобудівних умов та обмежень відсутній витяг із земельного кадастру, що є порушенням підпункту 6, пункту 3.7. Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 року №109 (далі - Порядок 109). Вважає рішення №05-ПП/с від 13.06.2019 про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 05.05.2017 року №119/2017 на будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів по АДРЕСА_7 , та Наказ №72-д від 25.06.2019 року виданий УДАБІ у Хмельницькій області неправомірним, оскільки відсутність плану зонування або детального плану території, розроблення та затвердження якого відноситься до повноважень органів місцевого самоврядування не може бути підставою для скасування уже виданих містобудівних умов та обмежень в розумінні статті 29 закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", за умови наявності у замовника документа про право користування/власності земельною ділянкою. Просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В поданому до суду відзиві відповідач вказує, що Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області проведена планова перевірка сектору містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Красилівської районної державної адміністрації за період діяльності II - IV квартал 2017, I-III квартал 2018. За результатами планової перевірки складений акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, виданий обов`язковий до виконання припис та прийнято рішення від 27.12.2018 № 116-П/з про зупинення дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 05.05.2017 № 119/2017 на будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів по АДРЕСА_7 (замовник - ОСОБА_1 ), які видані посадовими особами Сектору з порушенням вимог пункту 6 розділу V «Прикінцевих положень» закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», на територію на яку відсутній план зонування, детальний план території або генеральний план, який містить актуальні проектні рішення на територію перспективного будівництва. Згідно з наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції України "Про проведення позапланової перевірки" №514 від 20.05.2019 проведена позапланова перевірка виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 27.12.2018 сектором містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Красилівської районної державної адміністрації (далі - Сектор), виданого за результатами планової перевірки. На виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 27.12.2018 завідувач Сектору листом від 27.03.2019 № 27 повідомив Управлінню державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, що для усунення порушень містобудівного законодавства при наданні містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки від 05.05.2017 № 119/2017 на будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів по АДРЕСА_7 замовник ОСОБА_1 . згідно рекомендацій, вказаних в листі Сектору від 07.03.2018 №16, не з`явився, детального плану території не надав, письмових пояснень не надав, що унеможливило виконання вимог припису. Таким чином, порушення вимог пункту 6 розділу V «Прикінцевих положень» Закону при видачі вищезазначених містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, посадовими особами Сектору не усунені, вимоги припису не виконані, чим порушені вимоги підпункту 2 пункту 8 Порядку №698. За результатами позапланової перевірки прийняте рішення №5-ПП/с від 13.06.2019 про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 05.05.2017 №119/2017 на будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів по АДРЕСА_7 (замовник- ОСОБА_1 ), виданих з порушенням вимог пункту 6 розділу V «Прикінцевих положень» Закону. Норма пункту 6 розділу V «Прикінцеві положення» Закону, згідно з якою рішення щодо визначення та надання містобудівних умов і обмежень на територіях, де відповідно до цього Закону не затверджені плани зонування або детальні плани територій, дозволялось приймати з урахуванням попередніх планувальних рішень у межах встановленого законодавством строку, припинила дію з 1 січня 2015 року. Вказує, що на території м.Красилів відсутній план зонування території та детальний план території, про що безпосередньо зазначено в акті перевірки. Проте, вказані норми залишились поза увагою об`єкту нагляду та не знайшли відображення у містобудівних умовах та обмеженнях забудови земельної ділянки. В ході здійснення перевірки виявлено, що в пункті 8 містобудівних умов та обмежень від 05.05.2017 № 119/2017 «Посилання на містобудівну документацію: генеральний план населеного пункту, план зонування, детальний план території та рішення про їх затвердження (у разі наявності)» зазначено - «актуалізований у 2013 році рішенням Красилівської міської ради генеральний план м.Красилів». Проте, пункт 8 «Посилання на містобудівну документацію: генеральний план населеного пункту, план зонування, детальний план території та рішення про їх затвердження (у разі наявності)» не містить будь-яких даних, щодо розробленої та затвердженої містобудівної документації. Вказані обставини підтверджують, що об`єктом нагляду не враховано вимоги пункту 6 Розділу V «Прикінцеві положення» закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Таким чином, всупереч статті 19 Конституції України Сектор вирішив, що достатньо тільки одного посилання на актуалізований генеральний план та на власний розсуд, за відсутністю плану зонування або детального плану території прийняв рішення про видачу містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки від 05.05.2017 № 119/2017. На підставі встановлених порушень та службової записки посадової особи Управління Роїк А.Г., 25.06.2019 року Інспекцією прийняте рішення №72-д та виданий наказ про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт № ХМ 082171605880 на об`єкті будівництва пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів по АДРЕСА_7 . Вважає, що Інспекцією правомірно прийняті оскаржувані рішення, тому у задоволенні позову просить відмовити.
Ухвалою від 05.08.2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначив судовий розгляд справи за участю сторін.
Ухвалою від 08 жовтня 2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд витребував в Державної архітектурно-будівельної інспекції України належним чином завірені копії рішення від 13.06.2019 №05-ПП/с про скасування дії містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки від 05.05.2017 №119/2017 на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7", наказу від 25.06.2019 №72-д виданого Управління ДАБІ у Хмельницькій області, яким скасована реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7" за №ХМ082171605880, та документів, які слугували підставою для їх прийняття.
В судовому засіданні 15.10.2019 року представник позивача пояснив, що звертаючись до суду з вимогами про визнання протиправним та скасування рішення Управління ДАБІ у Хмельницькій області від 13.06.2019 №05-ПП/с про скасування дії містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки від 05.05.2017 №119/2017, визнання протиправним та скасувати наказу від 25.06.2019 №72-д Управління ДАБІ у Хмельницькій області, яким скасована реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт за №ХМ082171605880, зобов`язання Управління ДАБІ у Хмельницькій області відновити реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 09.06.2017 №ХМ082171605880 та зареєструвати декларацію про готовність об`єкта "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7 " (замовник будівництва - ОСОБА_1 ), визначив відповідачем Державну архітектурно-будівельну інспекцію України яка є юридичною особою і наділена адміністративно-процесуальною дієздатністю.
Сторони в судове засідання 22.10.2019 року не з`явились. Подали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі.
Згідно з частиною 3 статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи те, що сторони подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд вважає, що перешкод для розгляду справи у письмовому провадженні не має.
Дослідивши зібрані в матеріалах справи докази у їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.
05.05.2017 сектор містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Красилівської районної державної адміністрації (далі Сектор) видав ОСОБА_1 містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки №119/2017.
09.06.2017 року Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області зареєструвало Декларацію про початок виконання будівельних робіт № ХМ082171605880.
В грудні 2018 року Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України «Про затвердження плану перевірок уповноважених органів містобудування та архітектури на IV квартал 2018 року» від 24.09.2018 № 1194, направлення на проведення планової перевірки від 26.11.2018 № 14-П в період з 29.11.2018 по 27.12.2018 проведена планова перевірка сектора містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Красилівської районної державної адміністрації (далі - Сектор) за період II - IV квартал 2017,1 - III квартал 2018.
27.12.2018 за результатами планової перевірки складений акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, яким встановлена видача завідувачем Сектору ОСОБА_2 містобудівних умови та обмежень забудови земельної ділянки №119/2017 від 05.05.2017 року на будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів: Хмельницька область, АДРЕСА_7 , АДРЕСА_7 , 147 (замовник ОСОБА_1 ) з порушенням пункту 6 розділу V "Прикінцеві положення" закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", та підпункту б, пункту 3.7. Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 року №109 (далі - Порядок 109).
У зв`язку із виявленими порушеннями 27.12.2018 головним інспектором будівельного нагляду Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області складений припис та прийняте рішенням №116-П/з про зупинення дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 05.05.2017 №119/2017 на будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів по АДРЕСА_7 (замовник - ОСОБА_1 ).
13.06.2019 року відповідно до наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України "Про проведення позапланової перевірки" №514, на підставі направлення для проведення позапланової перевірки від 24.05.2019 №14-ПП проведена позапланова перевірка виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 27.12.2018 сектором містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Красилівської районної державної адміністрації, виданого за результатами планової перевірки.
За результатами позапланової перевірки від 13.06.2019 року прийняте рішення № 5-ПП/с від 13.06.2019 про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 05.05.2017 №119/2017 на будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів по АДРЕСА_7 (замовник - ОСОБА_1 ), виданих з порушенням вимог пункту 6 розділу V "Прикінцевих положень".
Наказом №72-д від 25.06.2019 року Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області скасована реєстрація Декларації про початок виконання будівельних робіт на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7" за № ХМ 082171605880. Доручено надіслати наказ до Державної архітектурно-будівельної інспекції України для вилучення відомостей щодо декларації про початок виконання будівельних робіт з єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.
12.06.2019 позивач подав Декларацію про готовність до експлуатації об`єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками (СС1).
Листом від 26.06.2019 року №1022-1.20/2/2128-19 Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій повідомило позивача про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів: АДРЕСА_7" за №ХМ 082171605880.
09.07.2019 позивач звернувся до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області запитом про отримання матеріалів перевірки сектору містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Красилівської районної державної адміністрації щодо будівництва об`єкта: "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів по АДРЕСА_7 ".
Листом від 11.07.2019 року №1022-1.20/2/2297-19 Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області надіслало позивачу матеріали перевірки, а саме: припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 27.12.2018; рішення від 27.12.2018 № 116-П/з про зупинення дії містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки від 05.05.2017 № 119/2017 на будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів по АДРЕСА_7 ; рішення від 13.06.2019 № 05-ПП/с про скасування дії МУО № 119; наказ Управління стосовно виключення з реєстру запису про реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт №ХМ082171605880 на будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів по АДРЕСА_7
Зазначені рішення від 13.06.2019 №05-ПП/с про скасування дії містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки від 05.05.2017 №119/2017 та наказ від 25.06.2019 №72-д виданий Управління ДАБІ у Хмельницькій області, яким скасована реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7" за №ХМ082171605880 позивач оскаржив до суду.
Досліджуючи правомірність рішення № 5-ПП/с від 13.06.2019 про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 05.05.2017 №119/2017 та наказу №72-д від 25.06.2019 року про скасування реєстрація Декларації про початок виконання будівельних робіт, суд враховує таке.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності регулюються законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року №3038-VI (далі Закон №3038-VI), та Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 №109, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22.07.2011 за №912/19650 (далі - Порядок № 109, в чинній станом на час видачі містобудівних умов та обмежень).
Згідно з положеннями частини першої статті 41-1 Закону №3038-VI державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об`єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Відповідно до частини четвертої статті 41-1 Закону №3038-VI у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об`єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право, зокрема, скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об`єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (п.6).
Отже, державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється посадовими особами ДАБІ України (суб`єкт нагляду) з метою перевірки дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, іншими органами (об`єкт нагляду), що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Пунктом 7 статті 1 Закону №3038-VI визначено, що містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій
Згідно з частиною 3 статті 2 Закону №3038-VI містобудівна документація розробляється на паперових і електронних носіях на оновленій картографічній основі в цифровій формі як набори профільних геопросторових даних у державній геодезичній системі координат УСК-2000 і єдиній системі класифікації та кодування об`єктів будівництва для формування баз даних містобудівного кадастру.
Частиною 2 статті 5 Закону №3038-VI передбачено, що вимоги містобудівної документації є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами містобудування.
Частиною 8 статті 29 Закону №3038-VI (в редакції чинній станом на час скасування містобудівних умов та обмежень) передбачено, що скасування містобудівних умов та обмежень здійснюється головними інспекторами будівельного нагляду в порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду у разі невідповідності містобудівних умов та обмежень містобудівному законодавству, містобудівній документації на місцевому рівні, будівельним нормам, стандартам і правилам.
Отже, однією з підстав для скасування містобудівних умов та обмежень є їх невідповідність містобудівному законодавству, містобудівній документації на місцевому рівні, будівельним нормам та стандартам, які виявлені при здійсненні державного архітектурно-будівельного нагляду уповноваженими особами.
Суд встановив, що підставою для прийняття рішення №5-ПП/с від 13.06.2019 про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 05.05.2017 № 119/2017 на будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів по АДРЕСА_7 слугували висновки відповідача про порушення вимог пункту 6 розділу V «Прикінцевих положень» Закону №3038-VI, а саме видача містобудівних умов посадовими особами сектору містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Красилівської районної державної адміністрації на територію, на яку відсутній план зонування або детальний план території.
На час видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 05.05.2017 № 119/2017 на будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів по АДРЕСА_7 процедуру надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст визначав Порядок надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 №109, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22.07.2011 за №912/19650 (далі - Порядок № 109)
Пунктом 2.1 Порядку №109 визначено, що містобудівні умови та обмеження є основною складовою вихідних даних. Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом семи робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви разом із документами, передбаченими пунктом 2.2 цього розділу, у порядку, встановленому Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Вимоги до містобудівних умов та обмежень визначені пунктом 3.1 Порядку №109.
Вказаною нормою передбачено, що містобудівні умови та обмеження складаються з текстової та графічної частин.
Пунктами 3.2-3.7 визначено, що текстова частина містобудівних умов та обмежень містить розділи: "Загальні дані"; "Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки". Розділ "Загальні дані" містить: а) назву об`єкта будівництва; б) інформацію про замовника; в) наміри забудови; г) адресу будівництва або місце розташування об`єкта; ґ) документ, що підтверджує право власності або користування земельною ділянкою (крім випадків, передбачених пунктом 2.3 розділу II цього Порядку); д) площу земельної ділянки; е) цільове призначення земельної ділянки; є) посилання на містобудівну документацію (у разі наявності); ж) функціональне призначення земельної ділянки; з) основні техніко-економічні показники об`єкта будівництва. Розділ "Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки" містить: а) граничнодопустиму висоту будівель; б) максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки; в) максимально допустиму щільність населення (для житлової заудови); г) відстані від об`єкта, який проектується, до меж червоних ліній та ліній регулювання забудови; ґ) планувальні обмеження (зони охорони пам`яток культурної спадщини, зони охоронюваного ландшафту, межі історичних ареалів, прибережні захисні смуги, санітарно-захисні та інші охоронювані зони); д) мінімально допустимі відстані від об`єктів, які проектуються, до існуючих будинків та споруд; е) охоронювані зони інженерних комунікацій; є) вимоги до необхідності проведення інженерних вишукувань згідно з державними будівельними нормами ДБН А.2.1-1-2008 "Інженерні вишукування для будівництва"; ж) вимоги щодо благоустрою з урахуванням положень Закону України "Про благоустрій населених пунктів"; з) забезпечення умов транспортно-пішохідного зв`язку; и) вимоги щодо наявності місць для постійного зберігання автотранспорту; і) вимоги щодо охорони культурної спадщини з урахуванням положень Закону України "Про охорону культурної спадщини"; ї) вимоги щодо архітектурних та інженерних рішень. Графічна частина містобудівних умов та обмежень містить: а) кадастрову довідку з містобудівного кадастру (у разі наявності); б) черговий кадастровий план (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру); в) ситуаційний план місця розташування об`єкта будівництва; г) викопіювання з оновленої топографо-геодезичної підоснови у масштабі 1:2000, надане замовником; ґ) викопіювання з містобудівної документації.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону №3038-VI (в редакції чинній станом на час видачі містобудівних умов та обмежень) планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Приписами частини 1 статті 17 Закону №3038-VI (в редакції чинній станом на час видачі містобудівних умов та обмежень) визначено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону №3038-VI (в редакції чинній станом на час видачі містобудівних умов та обмежень) план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Згідно з частиною 1 статті 19 Закону №3038-VI (в редакції чинній станом на час видачі містобудівних умов та обмежень) детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції.
Містобудівні умови та обмеження надані позивачу з урахуванням генерального плану м. Красилів, актуалізованого 2013 року рішенням Красилівської міської ради. Отже, генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації. План зонування та детальний план території розробляється на його основі. Тому, зазначення в містобудівних умовах та обмежень забудови земельної ділянки генерального плану міста відповідає Закону №3038-VI та Порядку №109.
Приписами Закону №3038-VI передбачена можливість скасування дії містобудівних умов та обмежень у випадку встановлення головними інспекторами будівельного нагляду в порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду невідповідності містобудівних умов та обмежень містобудівному законодавству, містобудівній документації на місцевому рівні.
Під час розгляду справи відповідач не надав доказів на підтвердження факту невідповідності містобудівних умови та обмежень забудови земельної ділянки №119/2017 від 05.05.2017 року, виданих сектором містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва Красилівської районної державної адміністрації містобудівній документації , частиною якої є генеральний план населеного пункту.
Водночас дослідженні судом докази свідчать про безпідставність висновків Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про порушення сектором вимог законодавства під час видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 05.05.2017 №119/2017. Тому рішення про про скасування дії містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки від 05.05.2017 №119/2017 на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7" прийнято безпідставно та підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу від 25.06.2019 №72-д Управління ДАБІ у Хмельницькій області, яким скасована реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7" за №ХМ082171605880, суд враховує таке.
Підставою для прийняття наказу від 25.06.2019 №72-д Управління ДАБІ у Хмельницькій області про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт слугувала службова записка головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління державної архітекіурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Роїк А.Г. щодо прийняття Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області рішення від 13.06.2019 №05-ПП/с про скасування дії містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки від 05.05.2017 №119/2017.
Оскільки суд визнав протиправним, і таким що підлягає скасуванню рішення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області від 13.06.2019 №05-ПП/с про скасування дії містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки від 05.05.2017 №119/2017, підстави для скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт відсутні. Тому, наказ №72-д від 25.06.2019 виданий Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7" за №ХМ082171605880 необхідно скасувати, а реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 09.06.2017 №ХМ082171605880 на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7" поновити в єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.
При цьому, позовні вимоги про зобов`язання Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області зареєструвати декларацію про готовність об`єкта "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7" не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені передчасно. Такі дії можуть буди виконанні відповідачем після поновлення запису про реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 09.06.2017 №ХМ082171605880 та дослідження поданої позивачем декларацію про готовність об`єкта вимогам Закону №3038-VI.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність рішення № 5-ПП/с від 13.06.2019 про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки від 05.05.2017 №119/2017 та наказу №72-д від 25.06.2019 року про скасування реєстрація Декларації про початок виконання будівельних робі, тому позовні вимоги про їх скасування підлягають задоволенню.
У зв`язку із задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення від 13.06.2019 №05-ПП/с про скасування дії містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки від 05.05.2017 №119/2017 на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7" (замовник ОСОБА_1 ).
Визнати протиправним та скасувати наказ №72-д від 25.06.2019 виданий Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7" за №ХМ082171605880 (замовник будівництва - ОСОБА_1 ).
Зобов`язати Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області поновити в єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів запис про реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт від 09.06.2017 №ХМ082171605880 на об`єкті "Будівництво пункту діагностики автомобілів, ремонту та обслуговування килимових покриттів; АДРЕСА_7" (замовник будівництва ОСОБА_1 ).
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 2305,20 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_9 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Державна архітектурно-будівельна інспекція України (бульвар Л. Українки, 26,Київ 133,01133 , код ЄДРПОУ - 37471912)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук