Рішення № 85220213, 15.10.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2019
Номер справи
1.380.2019.003138
Номер документу
85220213
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.003138

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Грень Н.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Редкевич О.Р.,

представника позивача Ахметової Г.В.,

представника відповідача 1 Гавриляка Р.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Агроком-Еко” до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

26.06.2019 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю “Агроком-Еко” до Головного управління ДФС у Львівській області місцезнаходження, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1131430/39894132 від 04.04.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №1 від 31.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних з моменту її подання, 15.01.2019.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що контролюючим органом зупинено реєстрацію податкових накладних, виписаних ТОВ "Агроком-Еко". При цьому, у квитанціях якими зупинено реєстрацію податкових накладних зазначено, що для реєстрації необхідно надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. Підставою для зупинення реєстрації зазначено, що ПН/КР відповідає критеріям ризиковості платника податків.

Позивач вказує, що ним надано всі необхідні для реєстрації податкових накладних документи, відтак, оскаржувані рішення про відмову у реєстрації податкової накладної з підстав: "Ненадання платником письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеній у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена" є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідачі позов не визнали, представник відповідача 1 долучив до матеріалів справи відзив на позовну заяву в якому зазначив, що оскаржене рішення прийнято правомірно, оскільки надані платником податку копії документи не є достатніми для прийняття відповідних рішень про реєстрацію.

Ухвалою судді від 01.07.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 12.09.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті у судовому засіданні.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача 1 у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Представник відповідача 2 у судове засідання не прибув, належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи.

Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

ТОВ «Агроком-Еко» укладено договір комісії з ТОВ «ТБ Фрут Капітал» №2К/13.11.2018 від 13.11.2018 на реалізацію соку концентрованого яблучного натурального, освітленого. Згідно вантажно-митних декларацій за грудень 2018 року ТОВ «Агроком-Еко» експортувало 1625,50 тонн соку, за що виставило послуги комісійної плати, вартість послуг пакування, зберігання, допоміжного транспортування та перевезення на ТОВ «ТБ Фрут Капітал», у зв`язку з чим подало на реєстрацію податкову накладну №1 від 31.12.2018.

ТОВ «ТБ Фрут Капітал» оплатило послуги комісії в повному обсязі.

15.01.2019 товариство отримало квитанцію, у якій зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної зупинена, оскільки податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків визначеним пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

28.03.2019 ТОВ «Агроком-Еко» подано до контролюючого органу пояснення та копії документів.

04.04.2019 комісією ГУ ДФС у Львівській області прийнято рішення №1131430/39894132 від 04.04.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної ПН №1 від 31.12.2018 в ЄРПН.

В рішенні зроблено висновок, що платником податку не надано копії документів, при цьому заначено Договори, зокрема зовнішньоекономічні, первинні документи щодо постачання/придбання товарів /послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання – передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, а також зазначено, що не надано документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

04.04.2019 ТОВ «Агроком-Еко» подано скаргу на рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних

За результатами розгляду скарги, комісією з питань розгляду скарг 24.04.2019 залишено скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Не погоджуючись із рішенням суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду із цим позовом.

При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Податковий кодекс України).

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

У відповідності до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з положеннями пункту 20.2 статті20 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна є електронним документом, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 зазначеного вище Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

У відповідності до приписів, наведених у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.

21.02.2018 року постановою Кабінету Міністрів України № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 12).

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (пункт 13).

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Системний аналіз наведених норм вказує на те, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація податкової накладної була зупинена у зв`язку з її відповідністю, як зазначено контролюючим органом, пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку.

У Листі Державної фіскальної служби України №959/99-99-07-18 від 21.03.2018 "Критерії ризиковості платника податку", зокрема, зазначено: "1.Платник податків відповідає критеріям ризиковості, якщо: … 1.6. комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України; наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником."

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв. Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Таким чином, фіскальний орган був зобов`язаний у Квитанціях чітко вказати не тільки на конкретний вид критерію, який встановлений пп.1.6 п.1 Критеріїв №959, а і на відповідне рішення, відповідно до якого позивача внесено до переліку ризикових платників.

Суд звертає увагу, що в зазначених квитанціях відповідачем не наведено конкретний підпункт обставини, визначеної пп.1.6 п.1 Критерії ризику для зупинення реєстрації податкової накладної.

Між тим, ненаведення відповідачем однозначної підстави зупинення реєстрації податкової накладної за переліком наведеним в підпункті 1.6. пункту 1. Критеріїв ризику є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним конкретним переліком відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладеної, а не будь-яких на власний розсуд.

Належної мотивації підстав та причин віднесення ТОВ «Агроком-Еко» до ризикових платників податків відповідно до підпункту 1.6. пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку, спірні Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не містять. Відсутня така інформація і у Квитанціях про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, відповідачем не доведено, а судом не встановлено наявність підстав для зупинення реєстрації складеної позивачем податкової накладної № 1 від 31.12.2019.

Разом із цим, позивач, одержавши квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної, все ж у межах строку, встановленого Законом, направив до контролюючого органу пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійснення операції щодо постачання товару, зазначеного у податкових накладних, реєстрація яких зупинена, а саме:

- Договір комісії №2К/13.11.2018 від 13.11.2018; Специфікація № 1 від 13.11.2018;

- Акт приймання-передачі товару № 1 від 13.11.2018;

- Специфікація № 2 від 10.12.2018;

- Акт приймання-передачі товару №1 від 10.12.2018;

- Специфікація № 3 від 13.12.2018;

- Акт приймання-передачі товару № 1 від 13.12.2018;

- Специфікація №4 від 13.12.2018;

- Акт приймання-передачі товару №1 від 13.12.2018;

- Специфікація №5 від 27.12.2018;

- Акт приймання-передачі товару №1 від 27.12.2018;

- Специфікація № 6 від 27.12.2018;

- Акт приймання-передачі товару №1 від 27.12.2018;

- Звіт комісіонера №2 від 31.12.2018;

- Акт наданих послуг до Звіту комісіонера № 2 від 31.12.2018;

- Договір №13/11/18-ETM від 13.11.2018;

- Специфікація №1 від 13.11.2018;

- Договір № 07/11/2018 від 07.11.2018;

- Специфікація № 6 від 10.12.2018;

- Специфікація №7 від 13.12.2018;

- Специфікація № 8 від 13.12.2018;

- Специфікація №10 від 27.12.2018;

- Платіжне доручення вхідне №98 від 24.01.2019;

- Виписка за рахунками від 24.01.2019;

- Платіжне доручення № 93 від 05.12.2018;

- Платіжне доручення №102 від 07.12.2018;

- Платіжне доручення №107 від 07.12.2018;

- Платіжне доручення №137 від 10.12.2018;

- Платіжне доручення № 138 від 11.12.2018;

- Платіжне доручення №148 від 12.12.2018;

- Платіжне доручення №147 від 12.12.2018;

- Платіжне доручення №156 від 14.12.2018;

- Платіжне доручення №161 від 17.12.2018;

- Платіжне доручення №166 від 17.12.2018;

- Платіжне доручення № 168 від 18.12.2018;

- Платіжне доручення №169 від 18.12.2018;

- Платіжне доручення № 186 від 19.12.2018;

- Платіжне доручення № 190 від 20.12.2018;

- Патіжне доручення № 195 від 26.12.2018;

- Платіжне доручення №17 від 26.12.2018;

- Платіжне доручення № 18 від 26.12.2018;

- Платіжне доручення № 200 від 27.12.2018;

- Платіжне доручення № 213 від 28.12.2018;

- Платіжне доручення № 215 від 28.12.2018;

- Платіжне доручення№ 217 від 28.12.2018;

- Платіжне доручення № 3 від 03.01.2019;

- Платіжне доручення №6 від 04.01.2019;

- Платіжне доручення №7 від 04.01.2019;

- Платіжне доручення № 9 від 04.01.2019;

- Платіжне доручення № 11 від 04.01.2019;

- Платіжне доручення №13 від 04.01.2019;

- Платіжне доручення №15 від 08.01.2019;

- Платіжне доручення №18 від 11.01.2019;

- Платіжне доручення №19 від 11.01.2019;

-Платіжне доручення № 20 від 11.01.2019;

- Платіжне доручення № 21 від 11.01.2019;

- Платіжне доручення № 22 від 11.01.2019;

- Платіжне доручення №23 від 11.01.2019;

- Платіжне доручення № 25 від 11.01.2019;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/075530 від 03.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/075671 від 03.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/075515 від 03.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/075997 від 04.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/076107 від 05.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/076295 від 05.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/076390 від 06.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/076388 від 06.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/076387 від 06.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/076574 від 06.12.2018;

- Вантажна митна декларація №209180/2018/076575 від 06.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/076846 від 07.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/076842 від 07.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/076850 від 07.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/077334 від 10.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/077340 від 10.12.2018

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/077514 від 11.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/077795 від 12.12.2018;

- Вантажна митна декларація№ 209180/2018/077801 від12.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/077945 від 12.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/078258 від 13.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/078240 від 13.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/078426 від 14.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/078432 від 14.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/078449 від 14.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/079202 від 17.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/078983 від 17.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/079192 від 17.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/078998 від 17.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/079093 від 17.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 209180/2018/078988 від 17.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 403010/2018/010625 від 13.12.2018;

- Вантажна митна декларація (біни) № 403010/2018/010626 від 13.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 403010/2018/010714 від 14.12.2018;

- Вантажна митна декларація (біни) № 403010/2018/010715 від 14.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 403010/2018/010806 від 17.12.2018;

- Вантажна митна декларація (біни) № 403010/2018/010807 від 17.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 403010/2018/010822 від 18.12.2018;

- Вантажна митна декларація (біни) № 403010/2018/010821 від 18.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 403010/2018/010829 від 18.12.2018;

- Вантажна митна декларація (біни) № 403010/2018/010830 від 18.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 403010/2018/010925 від 19.12.2018;

- Вантажна митна декларація (біни) № 403010/2018/010926 від 19.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 403010/2018/010976 від 20.12.2018;

- Вантажна митна декларація (біни) № 403010/2018/010977 від 20.12.2018;

- Вантажна митна декларація№ 403010/2018/001611 від 20.12.2018;

- Вантажна митна декларація № 403010/2018/001672 від 28.12.2018;

- Вантажна митна декларація (біни) № 403010/2018/001673 від 28.12.2018;

- Накладна від 13.12.2018;

- Накладна від 14.12.2018;

- Накладна від 17.12.2018;

- Накладна від 17.12.2018;

- Накладна від 18.12.2018;

- Накладна від 19.12.2018;

- Накладна від 20.12.2018;

- Накладна від 20.12.2018;

- Накладна від 28.12.2018;

- Рахунок-фактура № 17/23 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/24 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/61 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/62 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/26 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/27 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/25 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/56 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/64 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/65 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/28 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/29 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура№ 17/63 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/66 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/31 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/34 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/33 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/30 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/35 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 7/37 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/36 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/39 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/32 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/41 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/43 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/38 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/40 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/42 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/44 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/45 від 14.11.2018;

- Рахунок-фактура № 17/46 від 14.11.2018

- Рахунок-фактура № 25/1 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/2 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/3 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/4 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/5 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/6 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/7 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура№ 25/16 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/17 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/18 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/19 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/20 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/8 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/9 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/10 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/11 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/12 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/13 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/14 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/15 від 11.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/21 від 14.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/22 від 14.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/23 від 14.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/24 від 14.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/25 від 14.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/26 від 14.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/27 від 14.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/28 від 14.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/29 від 14.12.2018;

-Рахунок-фактура № 25/30 від 14.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/31 від 14.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/32 від 14.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/33 від 14.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/34 від 14.12.2018;

- Рахунок-фактура № 25/35 від 14.12.2018;

- Рахунок-фактура № 200/1 від 14.12.2018;

- Рахунок-фактура № 19/69 від 27.12.2018

- Рахунок-фактура № 19/70 від 27.12.2018;

- Рахунок-фактура № 19/71 від 27.12.2018;

- Рахунок-фактура № 19/72 від 27.12.2018;

- Рахунок-фактура № 19/73 від 27.12.2018;

- Договір перевезення вантажів автомобільним транспортом у міжміському та міжнародному сполученні та надання транспортно-експедиційних послуг № 5п/17 від 22.02.2017;

- Акт надання послуг № 9596 від 31.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1284 від 11.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1285 від 11.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1286 від 11.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1287 від 12.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1288 від 12.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1289 від 12.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1290 від 12.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1291 від 12.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1292 від 12.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1293 від 13.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1294 від 13.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1295 від 13.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна №1298 від 14.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1296 від 13.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1297 від 13.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1299 від 14.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1300 від 14.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна №1301 від 14.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1302 від 14.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1303 від 15.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1319 від 19.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1304 від 15.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1305 від 15.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1306 від 15.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1307 від 15.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1308 від 15.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1309 від 16.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1310 від 16.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1311 від 17.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна№ 1312 від 17.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1313 від 18.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1314 від 18.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1315 від 18.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1316 від 18.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1317 від 19.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1318 від 19.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1369 від 27.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1370 від 27.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1371 від 27.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1372 від 27.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1373 від 27.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1374 від 27.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1375 від 28.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1376 від 28.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1377 від 28.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна №1378 від 28.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1379 від 30.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1380 від 30.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1381 від 30.12.2018;

- Товарно-транспортна накладна № 1382 від 30.12.2018;

- Договір надання послуг № 21/RT/2018 від 08.11.2018;

- Акт прийому товару на пакування № 7 від 11.12.2018;

- Акт прийому товару на пакування № 8 від 13.12.2018;

- Акт прийому товару на пакування № 9 від 14.12.2018;

- Акт прийому товару на пакування № 10 від 17.12.2018;

- Акт прийому товару на пакування № 11 від 18.12.2018;

- Акт прийому товару на пакування № 16 від 27.12.2018;

- Акт прийому товару на пакування № 17 від 28.12.2018;

- Акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № 1268 від 31.12.2018;

- Акт надання послуг пакування товару № 2 від 31.12.2018;

- Акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) № 1269 від 31.12.2018;

- Договір зберігання № 33/М/2017 від 03.03.2017;

- Акт прийому-передачі на зберігання від 10.12.2018;

- Акт прийому-передачі на зберігання від 13.12.2018;

- Акт прийому-передачі на зберігання від 13.12.2018;

- Акт прийому-передачі на зберігання від 27.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 11.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 12.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 13.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 14.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 15.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 15.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 16.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 17.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 18.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 19.12.2019;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 19.12.2019;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 27.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 28.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 30.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 30.11.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 03.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 04.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 05.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 07.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 10.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 11.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 12.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 13.12.2018;

- Акт прийому-передачі із зберігання від 14.12.2018;

- Акт здачі-прийняття робіт (надання послуг) №1264 від 1.12.2018;

- Акт звірки залишків на відповідальному зберіганні від 31.12.2018.

Проте, Комісія регіонального рівня - комісія ГУ ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, розглянувши ці документи, прийняла Рішення від 04.04.2019 №1131430/39894132 про відмову в реєстрації податкової накладної від 31.12.2018 №1.

Слід зазначити, що відповідно до пункту 21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування є: 1) ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; 2) ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; 3) надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку, що рішення Комісії Державної фіскальної служби України повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

При цьому, як вбачається зі змісту вказаного рішення, підставою для відмови податковим органом позивачу у реєстрації податкових накладних є ненадання платником податку копій документів, а саме:

-1) не надання платником податку копій документів;

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти з додатками;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів /послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання – передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити);

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством ( документи, які не надано підкреслити).

Стосовно ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентиризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт-послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством, суд зазначає, що в приписці до даного пункту, у дужках, зазначено, що документи, які не надано платником необхідно підкреслити. Між тим, рішення відповідача не містять жодних підкреслень, що свідчить про не надання комісією належної оцінки вирішенню питання, які ж саме документи платником податку не було подано, і яким чином це унеможливило реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт критеріїв оцінки без наведення відповідного підпункту є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

На думку суду позивачем надано всі необхідні та достатні документи для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

Суд акцентує увагу, що в порядку виконання обов`язку, встановлено частиною другою статті 77 КАС України, відповідачем не спростовано фактичне виконання спірних операцій та не доведено зворотного.

Оцінюючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що рішення Комісії ГУ ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 04.04.2019 №1131430/39894132 є протиправними та підлягаює скасуванню.

Окрім того, суд зазначає, що з 01.01.2018 пункт 201.16 статті 201 Податкового кодексу України викладено в новій редакції, згідно якої реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктів 19, 20 Порядку №1246, в редакцій на час вирішення спору по суті, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, законодавством не передбачений інший ефективний спосіб захисту порушеного права у спірних правовідносинах, відмінний від зобов`язання ДФС зареєструвати податкову накладну ЄРПН.

З урахуванням вказаного, суд дійшов висновку, що належить зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №1 від 31.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її подання, 15.01.2019.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх рішень, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, судові витрати, понесені позивачем на оплату судового збору, мають бути присуджені на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в :

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1131430/39894132 від 04.04.2019 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №1 від 31.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних з моменту її подання, 15.01.2019.

Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області код ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35 за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Агроком-Еко” код ЄДРПОУ 39894132, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Олени Степанівни, буд. 5 кв. 13 судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп.

Стягнути з Державної фіскальної служби України код ЄДРПОУ 39292197, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю “Агроком-Еко” код ЄДРПОУ 39894132, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Олени Степанівни, буд. 5 кв. 13 судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Грень Н.М.

Повний текст рішення складено та підписано 25.10.2019.