
Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/1895/19
Провадження № 2-а/553/55/2019
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
24.10.2019 року м. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді - Парахіної Є.В.,
при секретарі - Бідній Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до начальника Подільського районного відділу у місті Полтава Управління Державної міграційної служби в Полтавській області КУЗЬМЕНКО Лідії Миколаївни , третя особа - Управління Державної міграційної служби в Полтавській області, про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження по справі, -
В С Т А Н О В И В :
У серпні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до начальника Подільського районного відділу у місті Полтава Управління Державної міграційної служби в Полтавській області Кузьменко Л.М. про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження по справі, посилаючись на те, що є громадянин Народної Республіки Бангладеш, прибув до України, рятуючись від переслідувань у його країні за політичні переконання, оскільки є членом політичної партії "Націоналістична партія Бангладеш". Протягом 2019 року, а саме: у травні, червні, 15.07.2019 року, 18.07.2019 року, 25.07.2019 року, - неодноразово намагався звернутись із заявою про визнання біженцем або собою, яка потребує додаткового захисту, до відділу по роботі з біженцями УДМС України в Полтавській області, проте заяву не приймали, оскільки немає перекладача бенгальської мови, просили чекати поки знайдуть перекладача, через відсутність перекладача рекомендували звернутися за захистом до міграційної служби м. Харкова. Згодом співробітники відділу по роботі з біженцями УДМС України в Полтавській області зазначили, що він повинен сплатити штраф за порушення встановленого порядку перебування іноземців на території України.
31.07.2019 року звернувся до Подільського районного сектору у місті Полтава УДМС України в Полтавській області з метою притягнення до адміністративної відповідальності, про що посадовою особою був складений протокол про адміністративне правопорушення ПР МПТ 065124 від 31.07.2019 року про те, що 31.07.2019 о 14-15 год. по пров. Рибальському, 16-а, в м. Полтаві виявлено факт порушення правил перебування в Україні громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 , а саме: проживання без документів на право проживання в Україні, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення. На підставі вказаного протоколу в цей же день винесена постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн.
Постанову вважає незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки всебічне, повне та об`єктивне з`ясування фактичних обставин справи не здійснювалося, не взято до уваги низку важливих обставин, які свідчать про відсутність складу правопорушення. Відповідачем не враховано, що він є громадянином Народної Республіки Бангладеш та приїхав в України через небезпеку життю та є шукачем притулку, приїхав в Україну з метою звернення за захистом, оскільки Україна є державою-підписантом Конвенції про статус біженців 1951 року та має відповідне законодавство у цій сфері, в тому числі Закон України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" від 08.07.2011 року, який розповсюджується на кожного, хто через обґрунтовані переконання не може повернутися до країни своєї громадянської приналежності. Під час винесення постанови було порушено ст. 280 КУпАП та п. 3.8 "Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною міграційною службою України". Вважає, що в його діях відсутня вина як обов`язковий елемент складу правопорушення, він вчинив усі необхідні дії для того, щоб перебувати в Україні легально та не порушувати чинне законодавство, - звернувся до міграційної служби з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Просить скасувати постанову Подільського районного сектору у місті Полтава УДМС У країни в Полтавській області про накладання адміністративного стягнення № ПН МПТ 065124 від 31.07.2019 року на громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 у вигляді штрафу у розмірі 3400 грн. 00 коп. і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Представник відповідача Подільського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області Кузьменко Л.М. надала суду відзив на позов, в якому вказала, що 31.07.2019 року виявлено, що громадянин Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 в порушення вимог ст. 3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" не додержується правил перебування іноземців в Україні, а саме: проживає без документів на право проживання в Україні з 09.08.2018 року. До органів ДМС України з заявою про оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні та про визнання його біженцем не звертався, документального підтвердження підстав для подальшого перебування в Україні та документів на право проживання в Україні не надав. 31.07.2019 року начальником Подільського РВ у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області Кузьменко Л.М. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МПТ 065124 за ознаками ч. 1 ст. 203 КУпАП, на підставі якого 31.07.2019 року винесено постанову серії ПН МПТ 065124 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 3400 грн., просить в задоволенні позову відмовити.
В доповненні до відзиву представник відповідача Подільського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області Кузьменко Л.М. зазначила, що позивач в`їхав на територію України нелегально у серпні 2018 року, рішенням Кагарлицького районного суду Київської області від 10.08.2018 року позивача, який незаконно знаходився на території України, затримано з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, примусово видворено за межі України, а 31.07.2019 року виявлено факт порушення ним правил перебування в України та притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП.
Твердження позивача про те, що він хотів звернутися за отриманням статусу біженця, не відповідають дійсності, оскільки тривалий час перебуваючи в Україні та маючи таку можливість, за статусом біженця у встановленому законом порядку не звертався, з 11.08.2018 року по 18.03.2019 року перебував у Миколаївському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні. Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового захисту" особа, яка з наміром бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, під час в`їзду в Україну незаконно перетнула державний кордон України, повинна без зволікань звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. При складанні щодо позивача протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 203 КУпАП від 31.07.2019 року та постанови про накладення адміністративного стягнення від 31.07.2019 року посадова особа УДМС діяла відповідно до вимог законодавства, а доводи позивача не відповідають дійсності.
Представником третьої особи Управління Державної міграційної служби в Полтавській області Шостаком С.Б. надано письмові пояснення, в яких він вказує, що оскаржувана постанова винесена відповідно до вимог законодавства з урахуванням всіх обставин, які мають значення для вирішення справи. Позивач є громадянином Народної Республіки Бангладеш, що підтверджується копією паспорта, в`їхав на територію України в серпні 2018 року нелегально. Як встановлено рішенням Кагарлицького районного суду Київської області від 10.08.2018 року в справі № 368/1127/18, 10.08.2018 у м. Кагарлику Київської області виявлено позивача, який перебував на території України незаконно. Цим же рішенням суду позивача затримано з метою ідентифікації з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, примусово видворено за межі України. 31.07.2019 року працівниками Подільського РВ у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області виявлено факт порушення правил перебування в Україні позивачем та цього ж дня начальником РВ відносно позивача складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МПТ 065124 за ознаками ч. 1 ст. 203 КУпАП, на підставі якого 31.07.2019 року винесено постанову серії ПН МПТ 065124 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 3400 грн. Тривалий час позивач перебуваючи в Україні та маючи можливість, за статусом біженця до органів ДМС у встановленому законом порядку не звертався. На час прийняття оскаржуваної постанови в процесі щодо отримання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, не перебував. Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення та постанови про накладення адміністративного стягнення посадова особа УДМС діяла відповідно до вимог законодавства, просить в задоволенні позову відмовити.
Учасники справи в судове засідання не з`явились, від позивача ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи без його участі, в якій вказує, що позов підтримує, просить задовольнити у повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві. Відповідач начальник Подільського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області Кузьменко Л.М. звернулась з клопотанням про розгляд справи без її участі, в якому зазначила, що просить в позові відмовити у повному обсязі. Представник третьої особи Управління Державної міграційної служби в Полтавській області про причини неявки не повідомив.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, а відповідач та представник третьої особи - заперечення проти позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач по справі ОСОБА_1 у серпні 2018 року незаконно перетнув державний кордон України.
Рішенням Кагарлицького районного суду Київської області від 10.08.2018 року в справі № 368/1127/18 встановлено, що 10.08.2018 в м. Кагарлику Київської області по вул. Ярослава Мудрого співробітниками Кагарлицького РС УДМС України в Київській області спільно з начальником відділу з питань протидії нелегальній міграції, реадмісії та видворення, виявлено громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 , який перебуває на території України без законних підстав та документів, які б надавали йому право законно перебувати на території України на визначений термін. В результаті проведення перевірки громадянин Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 надав довідку про особу № 98, видану 08.08.2018 Головного Управління Державної Міграційної служби України у м. Києві. З метою забезпечення вимог законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інтересів національної безпеки України чи охорони порядку, на підставі положень ст. 26 ЗУ "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" 09.08.2018 Головним УДМС України в м. Києві відносно громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 прийнято рішення про примусове повернення з України та зобов`язано покинутий Україну у термін до 24 години 00 хвилин 09.08.2018, однак рішення відповідач не виконав. Підстав для подальшого перебування відповідача на території України судом не встановлено. Вирішено позов задовольнити, затримати громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на строк 6 місяців з метою ідентифікації особи з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України; примусово видворити за межі України громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Кагарлицького районного суду Київської області від 12.09.2018 року виправлено описку, допущену в резолютивній частині рішення від 10.08.2018 року, та визначено правильно вказати: "затримати громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на строк 6 місяців з метою ідентифікації особи з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України".
Як вбачається з довідки про перебування іноземця або особи без громадянства в ПТПІ за вих. № 30-19 від 18.03.2019 року, виданої Алі ОСОБА_5 , Бангладеш, 1999 року народження, він з 11.08.2018 року по 18.03.2019 року перебував у державній установі "Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС".
31 липня 2019 року начальником Подільського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області Кузьменко Л. М . складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МПТ № 065124 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про те, що 31.07.2019 року о 14 год. 15 хв. по пров. Рибальський, 16-а, в м. Полтаві виявлено факт порушення правил перебування в Україні громадянина Народної Республіки Бангладеш ОСОБА_1 , а саме: проживання без документів на право проживання в Україні, який в`їхавши на територію України 09.08.2018 року не звернувся із заявою щодо продовження терміну перебування в Україні у встановленому законом порядку, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП.
Як вбачається з копії протоколу, його переклад зроблено усно за участю ОСОБА_8 .
Як вбачається з письмових пояснень ОСОБА_1 від 31.07.2019 року, з 2009 року він страждав від різних політичних та соціальних проблем. Для політичного притулку він покинув свою країну 16.06.2018 року. 4 години транзитно був в Стамбулі Туреччина, продовжив подорож до Росії 17 червня 2018 року, був в Росії більше одного місяця, але йому некомфортно комуністичне культурне життя Росії. Друзі підказували йому про Україну, того він прибув сюди нелегально 09.08.2018 року, уклавши угоду з громадянином Росії, який допомагав йому незаконно перетнути кордон, він забрав його паспорт, не повернув його. Того ж дня міграційна поліція заарештувала його та він перебував під вартою, з 11.08.2018 року по сьогоднішній день нелегально проживає в Укоаїні. Йому необхідно забрати протокол, щоб подати заявку на отримання статусу біженця в Україні.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 КУпАП порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився, або працевлаштування без відповідного дозволу на це, якщо необхідність такого дозволу передбачено законодавством України, або недодержання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання, або ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, неприбуття без поважних причин до визначеного місця навчання або працевлаштування після в`їзду в Україну у визначений строк, а так само порушення правил транзитного проїзду через територію України.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно із ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
На виконання вимог ст. 280 КУпАП під час розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 відповідачем встановлено, що він є іноземцем - громадянином держави Бангладеш, проживає на території України без документів на право проживання в Україні, у зв`язку з чим 31.07.2019 року начальником Подільського районного відділу у місті Полтава Управління Державної міграційної служби в Полтавській області Кузьменко Л.М. відносно нього складений протокол про адміністративне правопорушення серії ПРМПТ № 065124 за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП.
Відповідно до ст. 222-2 КУпАП, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, розглядає справи про адміністративні правопорушення, пов`язані з порушенням законодавства про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, законодавства про перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, про транзитний проїзд через територію України, невиконанням рішення про заборону в`їзду в Україну, а також питання щодо реєстрації місця проживання (статті 200, 201, ч. 1 ст. 203, ст. 203-1 (крім порушень, виявлених у пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України, контрольному пункті в`їзду-виїзду або контрольованому прикордонному районі), ст. 204,205,206).
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 розглянуто по суті начальником Подільського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області Кузьменко Л.М. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення серії ПНМПТ від 31.07.2019 року, згідно з якою на позивача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 3400 грн. 00 коп. в дохід держави за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП.
В ч. 2 ст. 5 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового захисту" визначено, що особа, яка з наміром бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, під час в`їзду в Україну незаконно перетнула державний кордон України, повинна без зволікань звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Наявні в матеріалах справи докази свідчать про те, що позивач перебуває на території України з 09 серпня 2018 року, проте з метою визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, в порядку ч. 2 ст. 5 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового захисту", до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, не звертався.
Приєднанні до позову заява - анкета про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту та анкета особи, яка звернулася із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, не можуть бути визнані судом як належне звернення до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, оскільки вони не містять дати їх складання та відмітки про отримання відповідним центральним органом виконавчої влади.
Твердження позивача, про те, що він звертався до відповідача з метою визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, але не зміг подати документи, оскільки не був забезпечений перекладачем, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи та спростовані приєднаними до позову перекладами заяви - анкети про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та анкетою особи, яка звернулася із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, що свідчить про відсутність перешкод у подачі даних документів мовою, якою володіє позивач, з перекладом на українську мову.
При цьому, позивач фактично не оспорює той факт, що в даний час перебуває на території України без законних на те підстав в період з 09.08.2018 року, проживає на території м. Полтави без документів на право проживання в Україні.
Таким чином, наявні у справі докази та встановлені судом обставини свідчать про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно позивача та накладення адміністративного стягнення за ч.1 ст. 203 КУпАП відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законодавством України, що регулює порядок розгляду справ про адміністративні правопорушення щодо порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні.
А тому суд приходить до висновку, що постанова про накладення адміністративного стягнення серії ПНМПТ від 31.07.2019 року, винесена начальником Подільського районного відділу у м. Полтаві УДМС України в Полтавській області Кузьменко Л.М., згідно з якою ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 203 КУпАП, є законною, підстав для її скасування не встановлено. Відповідно, безпідставними і такими, що не підлягають задоволенню, суд вважає і позовні вимоги про закриття справи про адміністративне правопорушення, які є похідними.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5-12, 192-194, 241-246 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_1 ) до начальника Подільського районного відділу у місті Полтава Управління Державної міграційної служби в Полтавській області КУЗЬМЕНКО Лідії Миколаївни (місцезнаходження - м. Полтава, пров. Рибальський, 16-а), третя особа - Управління Державної міграційної служби в Полтавській області (місцезнаходження - м. Полтава, вул. Пушкіна, 63, код ЄДРПОУ - 37764460), про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження по справі - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 28.10.2019 року.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Є. В. Парахіна