
23.10.19
справа № 521/15496/19
провадження № 2а/521/377/19
Рішення
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2019 року
Малиновський районний суд міста Одеси
в складі головуючого судді Михайлюка О.А.,
при секретарі Жураківській Н.А.,
розглянувши у судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанов по справі про порушення митних правил та зобов`язання вчинити певні дії, третя особа Овідіопольський районний відділ ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області, -
Встановив:
ОСОБА_1 до Одеської митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанов по справі про порушення митних правил та зобов`язання вчинити певні дії, в якому просить суд скасувати постанову № 3760/50000/18 від 12 грудня 2018 року, якою її визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 470 МК України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 8500,00 гривень, оскільки вважає зазначену постанову необґрунтованою та безпідставною, у зв`язку з чим, на думку позивача, підстави для притягнення її до адміністративної відповідальності відсутні. Також позивач просить суд зобов`язати Одеську митницю ДФС внести подання до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про повернення їй сплаченої суми штрафу в розмірі 8 500,00 гривень.
Позивача надала заяву, в якій підтримала позовні вимоги, просить суд їх задовольнити в повному обсязі, справу розглянути в її відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що 17.02.2019 року на митному посту «Аккерман» Одеської митниці ДФС здійснено митне оформлення товару, «автомобіль легковий що був у користуванні, з дизельним двигуном внутрішнього згорання, з робочим об`ємом циліндрів двигуна 2926 см , марка BMW, модель 330XD, ідентифікаційний номер транспортного засобу (номер шасі НОМЕР_1 , реєстраційний номер - НОМЕР_2 за МД № UA500310/2019/001302.
Зазначений транспортний засіб ввезено на митну територію України ОСОБА_1 у режимі «транзит» 25.05.2018 у зоні діяльності відділу митного оформлення № 1 митного поста «Кучурган» Одеської митниці ДФС, пункт пропуску «Кучурган - Первомайськ».
На момент подання транспортного засобу до митного оформлення у режимі «імпорт» на думку відповідача позивачем порушено термін вивезення зазначеного транспортного засобу, тобто порушено строки визначеного митного режиму «транзит», у зв`язку з чим Одеською митницею ДФС 23.11.2018 складено протокол про порушення митних правил № 3760/50000/18 за порушення митних правил, передбачене ч. 3 ст.470 МК України та 12.12.2018 року винесено Постанову по справі № 3760/50000/18, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 470 Митного кодексу України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу розміром 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день вчинення порушення становить 8500,00 гривень.
Відповідно до ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно ст. 470 ч. 3 МК України, перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митних або інших документів на ці товари більше ніж на десять діб, а так само втрата цих товарів, транспортних засобів, документів чи видача їх без дозволу органу доходів і зборів тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі пятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
25 листопада 2018 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», який прийнято з метою врегулювання питання ввезення транспортних засобів на митну територію України, забезпечення дієвого контролю за переміщенням, цільовим використанням транспортних засобів, поміщених в митний режим транзиту чи тимчасового ввезення, посилення відповідальності громадян за порушення митних правил.
Пунктом 13 вказаного Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України» внесено зміни до розділі XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, зокрема, доповнити пунктами 9-2 та 9-3 такого змісту: «тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», митне оформлення транспортних засобів для їх вільного обігу на митній території України, що класифікуються за кодом товарної позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД та ввезені на митну територію України в період з 1 січня 2015 року до дня набрання чинності цим Законом і перебувають у митних режимах тимчасового ввезення або транзиту, здійснюється з виконанням митних формальностей відповідно до тимчасового порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України» митне оформлення транспортного засобу, що класифікується за кодом товарної позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД та щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту, здійснюється за умови сплати належних митних платежів та добровільної сплати до державного бюджету фізичною особою, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним та декларує такий транспортний засіб для вільного обігу на митній території України, коштів у сумі, що дорівнює розміру п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Здійснення митного оформлення транспортного засобу з дотриманням умов, визначених абзацом першим цього пункту, звільняє осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митних режимів тимчасового ввезення або транзиту».
На момент складення Одеською митницею ДФС оскаржуваної постанови по справі про адміністративне правопорушення №3760/50000/18 від 12.12.2018 року чинним законодавством передбачена можливість звільнення осіб від адміністративної відповідальності у випадку, якщо вони вчинили правопорушення, передбачене ст. 470 МК України, тобто прострочили режим вивезення транспортного засобу за межі митної території України, якщо вони у встановленому порядку здійснять митне оформлення транспортного засобу у митному режимі імпорт (випуск для вільного обігу) та добровільно сплатять до державного бюджету кошти у сумі, що дорівнює розміру п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи позивач здійснила митне оформлення транспортного засобу і добровільно сплатила до державного бюджету кошти у сумі, що дорівнює розміру п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та становить 8500 гривень.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, шляхом співставлення зібраних по справі доказів, з врахуванням встановленого КАС України обов`язку доведення правомірності рішення суб`єкта владних повноважень, суд приходить до висновку що підстави притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 470 МК України відсутні.
Відповідно до ч.1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ст. 289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, та/або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), - протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Відповідно до ч.1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Як вбачається з матеріалів справи, спірну постанову винесено відповідачем 12.12.2018 року.
Позивач звернувся до суду з позовом про її скасування 18.09.2019 року. Отже, строк звернення до суду за захистом своїх прав встановлений ст. 289 КУпАП позивачем пропущений.
Позивач просить суд поновити строк звернення до суду, посилаючись на те, що про факт винесення відносно неї постанови, їй стало відомо лише 03.09.2019 року, під час проведення Овідіопольським районним відділом ДВС Головного територіального управління юстиції в Одеській області виконавчих дій з її примусового виконання.
Таким чином, суд вважає, що строк оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення пропущений позивачем з поважних причин.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 8, 9, 72-74, 77, 90, 241-246, 250, 255, 286 КАС України, суд -
Вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом про скасування постанови № 3760/50000/18 від 12 грудня 2018 року, якою її визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 470 МК України.
Скасувати Постанову Одеської митниці Державної фіскальної служби України (ЄДРПОУ 39441717) про порушення митних правил № 3760/50000/18 від 12 грудня 2018 року, якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 470 МК України.
Зобов`язати Одеську митницю Державної фіскальної служби України (ЄДРПОУ 39441717) внести подання до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (ЄДРПОУ 37607526) про повернення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_3 ) суми штрафу в розмірі 8 500,00 гривень, сплаченої згідно постанови Одеської митниці Державної фіскальної служби України № 3760/50000/18 від 12 грудня 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Одеської митниці Державної фіскальної служби України (ЄДРПОУ 39441717) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_3 ) витрати на оплату судового збору в сумі 768,40 гривень.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга в строк визначений ст. 295 КАС України.
Суддя: /підпис/ О.Михайлюк