ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
24.03.10 р. Справа № 12/191
Господарський суд Донецької області у складі судді Склярук О.І.
присекретарі судового засідання Левтерова Н.Ф.
за участю представників сторін
від позивача – Руденко А.О.
від відповідача – Чистякова О.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державної екологічної інспекції, м.Донецьк
до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», м.Донецьк
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору
- Комунальне підприємство «Бахмут –Вода»
- Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області,
про відшкодування суми збитків, заподіяних внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
СУТЬ СПОРУ
Державна екологічна інспекція, м.Донецьк звернулася до господарського суду з позовною заявою до Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», м.Донецьк та просило суд стягнути з відповідача суму збитків у розмірі 183 495 грн 10 коп, заподіяних внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
В обгрунтуваня своїх позовних вимог позивач посилається , що відповідачем в період з 01.09.2008 р. по 31.12.2008 р. незаконно забрано із підземних джерел 697,7 тис.куб.м., ст.ст. 12,38,40,68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 44,55 Водного кодексу України.
Відповідач проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у позовній заяві
Ухвалою суду в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору було залучено Комунальне підприємство «Бахмут –Вода» ( ухвала від 10.03.2010р.) та Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області ( ухвала від 01.02.2010 р.)
Дослідивши обставини справи, вислухав пояснення представників сторін господарський суд встановив
06.02.2009 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища ВОМЕК по Торецькому регіону проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України на Часівоярському регіональному виробничому управлінні комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу».
В ході перевірки встановлено, що в період з 01.09.2008 року по 31.12.2008 року підприємством незаконно забрано із підземних джерел 697,7 тис куб.м. у тому числі по водозаборам Кіровьский та Чорногорівський – 246,0тис куб.м Григорівський, Миколаївський, Богдановський – 367,5 тис.куб.м.
За фактом порушення природоохоронного законодавства складено акт перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища від 06.02.2009 р., протокол про порушення водоохоронного законодавства від 06.02.2009 р., розрахований розмір збитків.
Внаслідок порушення ст.44 Водного кодексу України, ст.ст.40, 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», державі заподіяні збитки на суму 183 495,10 грн, які розраховано згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків , заподіяних державі внаслідок порушення водного законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затв. наказом Міністерства охорони навколишнього середовища і ядерної безпеки України від 18.05.1995 року за № 37 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України № 162/698 від 01.06.1995 р.
Відповідно до Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, затв. Наказом Мінприроди України № 55 від 19.02.2007 р Держуправління є територіальним органом Міністерства охоорони навколишнього природного середовища України і входить до сфери його управління.
Згідно приписів ст. 49 Водного кодексу України, видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням потреби у воді.
Пункт 5 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 р. за № 321( в подальшому Порядок № 321) встановлює, що у дозволі зазначаються найменування органу, що його видав, найменування та реквізіти водокористувача – юридичної особи , термін, на який видано дозвіл, лімити забору води, використання води та скидання забруднюючих речовин, умови спеціального водокористування, інші відомості.
Дозвіл скріплюється печаткою та підписом керівника органу, що його видав.
Припинення права спеціального водокористування здійснюється органом, що видав дозвіл на спеціальне водокористування ( п.9 Порядку № 321)
Дозвіл на спецводокористування № Укр-Дон-3024 був виданий ВУВКГ м. Артемівськ ДОКП «Донецькводоканал» на термін до 01.07.2007 р., дотримуючись процедури, визначеній у Порядку.
У відповідності з п.6 Порядку № 321, а саме, у разі коли умови спеціального водокористування залишаються незмінними, за клопотанням водокористувача термін спецводокористування може бути продовжений органом, що видав дозвіл.
За місяць до закінчення терміну дії дозволу на спецводокористування ДОКП «Донецькводоканал» листом від 01.06.2007 року за № 14-02/1247 звернулося до Держуправління з клопотанням про продовження терміну його дії. Розглянувши це клопотання Держуправління листом від 14.06.2007 року за № 08-3519 продовжило ВУВКГ м. Артемівськ ДОКП «Донецькоблводоканал» термін дії дозволу на спецводокористування № Укр-Дон3024 до 01.07.2008 р.
Згідно з наказом ДОКП «Донецькоблводоканал» від 04.10.2007 року № 214 ВУВК м. Артемівськ припинило свою діяльність і було передано на баланс Часів»ярського регіонального виробничого управління КП «Компанія Вода Донбасу»
22.04.2008 року КП «Компанія «Вода Донбасу» звернулась до Держуправління з клопотанням ( лист 22.04.2008 року за № 14-12/588) про продовження терміну дії дозволу на спецводокористування № Укр-Дон-3024, після розгляду якого, листом від 05.05.2008 року за № 08-2790 Держуправління продовжило термін дії дозволу для КП «Компанія «Вода Донбасу» на термін до 01.09.2008 року
КП «Компанія «Вода Донбасу» більш не зверталася за продовженням строку дозволу № Укр-Дон-3024
29.05.2009 КП «Компанія «Вода Донбасу» Часів»ярське РВУ отримало новий дозвіл на спецводокористування № Укр-Дон-3879
Таким чином, на очисних спорудах Часів»ярського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» з 01.09.2008 року по 29.05.2009 року здійснювало самовільне водокористування, тобто працювало без дозволу на спецводокористування.
Лист від 09.04.2008 року за № 08-2314 «О продлении сроку действия разрещения на спецводопользование и нормативов ПДС» стосується безпосередньо КП "Бахмут-Вода", саме КП «Бахмут Вода» було продовжено термін дії дозволу на спецводокористування № Укр-Дон-3024 до 01.07.2009 р.
Твердження відповідача, про те, що Держуправління мало ухвалити рішення щодо скасування дозволу № Укр-Дон 3024 у зв»язку із закінченням строку його дії, посилаючись на ст.ст. 55, 56 Водного кодексу України, судом до уваги не приймається , оскільки зазначені статті регулюють порядок дострокового припинення дії дозволу на спецводокристування. Жодним нормативно-правовим актом не встановлено, що природоохоронний орган по закінченню строку дії дозволу повинно письмове додатково виносити рішення і повідомляти підприємство, установу чи організацію про припинення дії дозволу.
Стаття 2 Водного кодексу України передбачено, що водні відносини в Україні регулюються цим Кодексом, Законом України «Про охорону навколишьного природного середовища» та іншими актами законодаства.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов»язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Згідно ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов»язані , зокрема, економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод, здійснювати облік забору та використання вод, вести контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об»єкти зворотних вод, забруднюючих речовин, здійснювати спеціальне водокористування лише за наявністю дозволу, виконувати інші обов»язки щодо використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів згідно з законодавством.
Поняття спеціальне водокористування визначено у ст. 48 Водного кодексу України – це забір води з водних об”єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об”єкти, включаючи, забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видається державними органами охорони навколишнього природного середовища – у разі використання води водних об”єктів загальнодержавного значення. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотання водокористувача з обгрунтуванням потреб у воді. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України ( ст. 49 Водного кодексу України).
Підстави для припинення права на спеціальне водокористування перелічено у ст. 55 Водного кодексу України. Одна із них, закінчення строку спеціального водокористування. Аналогічний припис міститься у ст. 56 Водного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи та інформації Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області очисні споруди Часів»ярського РВУ КП «Компанія «Вода Донбасу» з 01.09.2008 року по 29.05.2009 року здійснювало самовільне водокористування, тобто працювало без дозволу на спецводокористування.
Як зазначалося вище, посилання відповідача на лист Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області від 09.04.2008 р. за № 08-0314 щодо продовження строку дії дозволу на спеціальне водокористування від 15.03.2007 року № Укр-Дон-3024 до 01.07.2009 р. , судом до уваги не приймається, так як цим листом продовжений строк дії дозволу на спеціальне водокористування та нормативів ГДС для самостійного створеного, на підставі рішення Артемівської міської ради від 28.11.2007 року № 479 комунального підприємства “БАХМУТ-ВОДА”, до якого передана на баланс частина майна Артемівського ВУВКГ, яке не увійшло до складу КП “Компанія “Вода Донбасу”
З наведеного вбачається, що у період з 01.09.2008 р. по 31.12.2008 р., за який розраховано суму шкоди, яку позивач вимагає до стягнення з відповідача , у останнього був відсутній дозвіл на спеціальне водокористування.
Таким чином, відповідачем порушені вимоги ст. 44 Водного кодексу України, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ст.11 Водного кодексу України підприємства установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов”язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачено відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов”язання підприємств відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Як зазначалося вище, у зв”язку з порушенням норм природоохоронного законодавств та з урахуванням норм Методики розрахунку розмірів збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону і раціональне використання водних ресурсів”, затверджених наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.1995 р. за № 37 була розрахована сума збитку , яка дорівнює 183 495 грн 10 коп.
Відповідач заперечення щодо розрахунку збитків не надав.
Зазначена Методика встановлює основні вимоги щодо порядку проведення розрахунку заподіяних збитків і застосовується при здійснені державного контролю у галузі охорони та раціонального використання водних ресурсів, вона є обов”язковою для інспекторів інспекційних підрозділів органів Мінекоресурсів України.
Доказів відшкодування збитків у сумі 183495 грн 10 коп, заявлених позивачем до стягнення, суду не надано.
У статті 47 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” зазначається про утворення місцевих фондів охорони довкілля у складі відповідного місцевого бюджету за місце заподіяння екологічної шкоди за рахунок зборів за забруднення , частини грошових стягнень за порушення норм і правил охорони довкілля та шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області обгрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати покласти на відповідача
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 33,43,49 ст.ст. 82-85 ГПК України , господарський суд
ВИРІШИВ
Позов задовольнити
Стягнути з Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” ( м.Донецьк вул. Артема, 85 ЄДРПОУ 00191678) та перерахувати на рахунок спеціального фонду місцевого бюджету Часів”ярської міської ради . м. Часів Яр, п/р 31519921700017 ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686516, КБК 24062100 суму збитків у розмірі 183 495 грн 10 коп, заподіяних державі.
Стягнути з комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” ( м.Донецьк вул. Артема, б.85, ЄДРПОУ 00191678) на користь Державного бюджету України державне мито у сумі 1 834 грн 95 коп та витрати по сплаті за інформаційне-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн
Повний текст підписано 25.03.2010 р.
Суддя