Рішення № 85201895, 03.10.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2019
Номер справи
480/1499/19
Номер документу
85201895
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 жовтня 2019 р. Справа № 480/1499/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп`яненка О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Ювченко Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом приватного підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області, Управління у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом про скасування вимоги від 22.02.2019 №Ф-1557-54 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску в розмірі 23 761,67 грн. Свої вимоги мотивує тим, що Управління у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області не є органом доходів і зборів через відсутність даної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України та відсутності розпорядчого акту, на підставі якого створено юридичну особу. Вимога надіслана з порушенням строку, встановленого Інструкцією Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449. Головне управління ДФС у Сумській області не є територіальним органом Державної фіскальної служби України внаслідок відсутності реєстрації постанови Кабінету Міністрів України № 311 від 06.08.2014 “Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби України та визнання такими, що втратили чинність деяких актів Кабінету Міністрів України” в Міністерстві юстиції України. Вимога не відповідає встановленій формі, оскільки на ній наявна печатка іншого органу, а не того, що видав вимогу. Тому складання та надсилання вимоги про нарахування недоїмки від юридичної особи, яка не є органом доходів і зборів, є порушенням чинного законодавства, у зв`язку з чим остання підлягає скасуванню.

Відповідачем подано до суду відзив, в якому він зазначає, що відповідно до картки облікового рахунку платника позивач мав на дату формування вимоги заборгованість з єдиного внеску в розмірі 23 761,67 грн., яка підлягає сплаті. Постанова Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №311 не підлягає реєстрації в Міністерстві юстиції України. Управління у м. Сумах є структурним підрозділом ГУ ДФС у Сумській області, яке, в свою чергу, є контролюючим органом та наділено повноваженнями щодо обчислення податків, зборів, платежів та сум єдиного внеску.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що повідомлені у відзиві обставини не спростовують довоів позивача. Просить позов задовольнити.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечувала з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Ухвалою суду було допущено заміну відповідача по справі ГУ ДФС У Сумській області його правонаступником - ГУ ДПС в Сумській області.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає. Судом встановлено, що ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем.

22.02.2019 Головним управлінням ДФС у Сумській області сформована вимога №Ф-1557-54 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску в сумі 23 761,67 грн., в тому числі 23 591,67 грн. недоїмка, 170 грн. штраф (а.с.10).

Згідно даних картки обліку платника податків позивачу 21.03.2013 р. за 2012 р. нараховано 2926, 89 грн.; 22.04.2013 р. за 1 - й квартал 2013 р. нараховано 1194, 03 грн.; 25.06.2013 р. нараховано штраф 170 грн.; 22.07.2013 р. за 2 - й квартал нараховано 1194, 03 грн.; 09.02.2018р. за 2017 р. нараховано 8448 грн.; 19.04.2018 р. за 1 - й квартал 2018 р. нараховано 2457, 18 грн.; 19.07.2018 р. за 2 -й квартал 2018 р. нараховано 2457, 18 грн.; 19.10.2018 р. за 3 - й квартал 2018 р. нараховано 2457, 18 грн., за 4 квартал 2018 року нараховано 2457,18 грн. (а.с. 34-40).

Також 23.04.2013 прийнято рішення №3212 про застосування до позивача штрафних санкцій в сумі 170 грн. за неподання звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (а.с. 33)

Вважаючи вказану вимогу протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Відповідно до ст. 113 Конституції України та ст.1 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" Кабінет Міністрів України (Уряд України) є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Нормативно - правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому Законом.

Згідно до ч.1,4 ст.52 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування. У випадках, передбачених законом, постанови Кабінету Міністрів України або їх окремі положення, що містять інформацію з обмеженим доступом, не підлягають опублікуванню і набирають чинності з моменту їх доведення в установленому порядку до виконавців, якщо цими постановами не встановлено пізніший термін набрання ними чинності. Розпорядження Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо цими розпорядженнями не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.

Акти Кабінету Міністрів України включаються до Єдиного державного реєстру нормативно - правових актів України.

Пунктами 3 та 5 Указу Президента України від 10.06.1997 р. за №503/97 "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно - правових актів та набрання ними чинності" визначено, що громадяни, державні органи, підприємства, установи, організації під час здійснення своїх прав і обов`язків повинні застосовувати закони України, інші акти Верховної Ради України, акти Президента України і Кабінету Міністрів України, опубліковані в офіційних друкованих виданнях або одержані у встановленому порядку від органу, який їх видав.

Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Акти Кабінету Міністрів України, які визначають права і обов`язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях.

Отже, з аналізу вказаних норм вище вбачається, що нормативно - правові акти Кабінету Міністрів України не підлягають реєстрації у Міністерстві юстиції України, а тому доводи позивача в частині відсутності реєстрації постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 №160 "Про утворення державної фіскальної служби", а також постанови Кабінету Міністрів України №311 від 06.08.2014 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби України та визнання такими, що втратили чинність деяких актів Кабінету Міністрів України" в Міністерстві юстиції України є помилковими.

Вищевказані постанови Кабінету Міністрів України містяться в Єдиному державному реєстрі нормативно - правових актів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 №160 "Про утворення державної фіскальної служби" було утворено Державну фіскальну службу як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів шляхом перетворення. Визнано такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 1 березня 2014 р. № 67 “Про ліквідацію Міністерства доходів і зборів” (Офіційний вісник України, 2014 р., № 22, ст. 685).

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. №311 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби України та визнання такими, що втратили чинність деяких актів Кабінету Міністрів України" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби у Сумській області, зокрема, Головне управління ДФС у Сумській області та Державну податкову інспекцію у м. Сумах Головного управління ДФС.

Відомості про Головне управління ДФС у Сумській області містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в якому зазначено, що вказану юридичну особу створено розпорядчим актом - постановою Кабінету Міністрів України №311 від 06.08.2014 р. та на час розгляду даної справи в суді апеляційної інстанції відсутні відомості про те, що припинено вказану юридичну особу.

Зазначені відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань .

Наказом Державної фіскальної служби України від 10.05.2018 р. №295 "Про реорганізацію територіальних органів ДФС у Сумській області" реорганізовано Державну податкову інспекцію у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області шляхом її приєднання як структурного підрозділу до Головного управління ДФС у Сумській області.

Наказом ДФС України №445 від 12.07.2018 "Про затвердження переліку управлінь, які утворені на правах відокремлених структурних підрозділів ГУ ДФС в областях, та державних податкових інспекцій" включено управління у м. Сумах на правах відокремленого підрозділу до Головного управління ДФС у Сумській області (а.с. 31-32).

Вищевказана інформація про створення Державної фіскальної служби України, утворення Державної фіскальної служби у Сумській області та Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС, а також реорганізація Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС шляхом приєднання її як структурного підрозділу до Головного управління ДФС у Сумській області є загальновідомим фактом і дана інформація є у відкритому доступі. Крім того, Головне управління ДФС у Сумській області, а також Державна податкова інспекція у м. Сумах Головного управління ДФС (управління у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області), яка була приєднана до Головного управління ДФС у Сумській області як структурний підрозділ, є територіальними органами ДФС України.

Посилання позивача на неможливість виконання положення про Головне управління ДФС у Сумській області, затвердженого наказом ДФС України від 27.03.2017 р. №202 з огляду відсутності гербової печатки, а також відсутності печатки без зображення герба на копії зазначеного Положення, а також відсутності проведення його державної реєстрації, суд відхиляє, оскільки інформація про створення вказаного управління та його функціонування, як територіального органу фіскальної служби є загальновідомим фактом, відомості про Головне управління ДФС у Сумській області містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається також на те, що орган доходів і зборів не надіслав йому вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення. Суд зазначає, що дата вручення позивачу оскаржуваної по даній справі вимоги контролюючого органу може вплинути лише на обов`язок сплати за цією вимогою, проте це не впливає на її правомірність на момент прийняття.

Питання передавачі персональних даних позивача від органів Пенсійного фонду до органів доходів і зборів та як наслідок перебування позивача на обліку в ДПІ у м. Сумах Головного управління ДФС в Сумській області з 04.04.2005 р. не впливає на вирішення даної справи та не свідчить про протиправність оскаржуваної вимоги.

Інші наведені позивачем під час розгляду справи аргументи також не є підставою для скасування вимоги про сплату єдиного внеску.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Враховуючи викладене, оскаржувана вимога прийнята Головним управлінням ДФС України в Сумській області в межах наданих законом повноважень та у спосіб, встановлений законом, тому підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову приватного підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області, Управління у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 22.02.2019 №Ф-1557-54 відмовити в зв`язку з необгрунтованістю.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення виготовлено 15.10.2019.

Суддя О.В. Соп`яненко