Рішення № 85200391, 25.10.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2019
Номер справи
215/2164/19
Номер документу
85200391
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2019 року Справа № 215/2164/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни про визнання бездійства протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 18.04.2019 ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Каретіної Оксани Володимирівни, яка виявилася в не підкорені частини 1 статті 11 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права держави, статті 1 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», статей 33, 46, 48, 71 Конституції України та притягти до адміністративної відповідальності згідно пункту першого частини першої статей 20, 249, частини першої статті 286 КАС України, статті 60 Конституції України;

- зобов`язати начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Каретіну Оксану Володимирівну протягом 15-ти днів індивідуальним актом вжити заходи для забезпечення рівня життя не нижчий від прожиткового мінімуму та захистити свободи пересування, вільного виробу місця проживання чим забезпечити належний розрахунок субсидій на комунальні послуги згідно заяви від 13.03.2019 вх. № 351;

- захистити права на одержання допомоги і забезпечення рівня життя не нижчого від прожиточного мінімуму відповідно до статей 3, 46, 48 Конституції України шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Каретіної Оксани Володимирівни їх визнанням окремим пунктом рішення;

- зобов`язати начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Каретіну Оксану Володимирівну протягом 15-ти днів скласти індивідуальний акт, яким вжити заходи для надання довідки про склад сім`ї чим надати можливість одержання державних соціальних гарантій та вільне волевиявлення на виборах президента 21.04.2019 відповідно до статті 71 Конституції України;

- захистити права пов`язані з виборчим процесом, захистом соціальних прав, свободою пересування та вільним вибором місця проживання відповідно до статей 3, 19, 22, 33, 46, 69-71 Конституції України шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) начальника Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради Каретіної Оксани Володимирівни індивідуальним актом визнати фактичне місце мешкання за адресою АДРЕСА_1 за якою надаю соціальні послуги інваліду для складання і надання довідки про склад сім`ї.

2. Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 19.04.2019 справу № 215/2164/19 (провадження № 2-а/215/181/19) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю відповідно до положень статей 20, 29 КАС України.

3. Не погоджуючись з ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 19.04.2019 у справі № 215/2164/19 (провадження № 2-а/215/181/19) позивач 23.04.2019 подав апеляційну скаргу.

4. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.07.2019 у справі № 215/2164/19 (провадження № 2-а/215/181/19) апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, ухвалу Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 19.04.2019 залишено без змін.

5. Справа № 215/2164/19 (провадження № 2-а/215/181/19) надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 05.08.2019, та за результатами автоматизованого розподілу передано на розгляд судді Верба І.О.

6. Ухвалою суду від 12.08.2019:

- клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задоволено, звільнено позивача від плати судового збору за подання цього позову;

- прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 215/2164/19 (провадження № 2-а/215/181/19);

- призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін;

- в задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального провадження відмовлено, оскільки заявлений спір визначено у частині шостій статті 12 КАС України, справа підлягає розгляду в порядку статті 262 КАС України, оскільки провадження у справі відкривається після закінчення виборчого процесу, спір стосується надання позивачу соціального захисту, реалізації права на свободу пересування, видачі довідки про склад сім`ї, притягнення до адміністративної відповідальності;

- встановлено учасникам справи строки для надання заяв по суті спору;

- витребувано від відповідача належним чином засвідчені копії: заяви (запиту) ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни від 13.03.2019 вх. № 351 із доданими до нього документами; копію заяви від 13.03.2019 про призначення усіх видів допомоги з доданими документами, рішень, прийнятих за результатами розгляду такої заяви; відповіді на заяву (запит) ОСОБА_1 від 13.03.2019 за вх. № 351, пояснення та підтверджуючі документи щодо запрошення заявника для участі під час її розгляду; докази направлення (отримання) позивачем відповіді на заяву (запит) 13.03.2019 за вх. № 351; пояснення із підтверджуючими доказами, чи були подані ОСОБА_1 заяви з подібними вимогами, які викладені у заяві від 13.03.2019 за вх. № 351 (у разі наявності надати зазначені заяви та відповіді на них); пояснення із підтверджуючими доказами щодо порядку/процедури розгляду заяв (запитів) в Управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради.

7. 29.08.2019 на електронну адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з витребуваними судом документами та доказом направлення позивачу.

8. 05.09.2019 засобами поштового зв`язку до канцелярії суду від відповідача надійшов оригінал відзиву на позовну заяву з належним чином засвідченими копіями витребуваних судом документів та доказом направлення позивачу.

9. 06.09.2019 від позивача надійшли наступні документи:

- клопотання, в якому просив суд повернути начальнику Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіній Оксані Володимирівні відзив від 27.08.2019 № 4910 та кваліфікувати такий відзив як відмову відповідача надати відзив на позовну заяву в строк;

- відповідь на відзив;

- клопотання, в якому просив суд ухвалою надати визначеності листу від 28.03.2019 № 2068, встановивши наявність або відсутність обставин (фактів), порядку, в якому його було надруковано, зазначивши, що лист не є дією.

10. Ухвалою суду від 25.10.2019 закрито провадження в частині позовних вимог про притягнення до адміністративної відповідальності начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни згідно пункту першого частини першої статей 20, 249, частини першої статті 286 КАС України, статті 60 Конституції України.

щодо тривалості розгляду справи

11. Розглянута справа потребувала особливої ретельності, чим обумовлений строк її розгляду судом.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

12. Позивач подав заяву від 13.03.2019 вх. № 351, якою просив діяти відповідно до порядку, системи норм статей 18, 19 Закону України «Про звернення громадян», частин 1, 2, 8 статті 11 Закону України «Про державну службу» та забезпечити конституційні гарантії.

13. Відповідач не дотримався правового режиму Закону України «Про звернення громадян», Закону України «Про інформацію» принципів частин 1, 2, 8 статті 11 Закону України «Про державну службу», частини 1 статті 11 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права держави, статті 1 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Пакта про громадянські та політичні права ООН від 16.12.1966, гарантій статей 3, 9, 33, 46, 48, 71 Конституції України та не попередив виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з порушеннями конституційних норм, по суті свідомо бездіяв, але при цьому керівник самостійного підрозділу віддає і виконує явно злочинні розпорядження, накази, за що повинен юридично відповідати статті 60 Конституції України.

14. Відповідач не забезпечив невід`ємне і непорушне право на забезпечення рівня життя не нижчий від прожиткового мінімуму, не звернувся до Кабінету Міністрів України, суду та не приймав рішення виходячи із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права) чим дав нормативно - правовому акту Кабінету Міністрів України порушувати права людини і основні свободи.

15. Нормативно - правових актів відповідача на заяви від 13.03.2019 не отримав на цей час, чим не забезпечено право на вільне волевиявлення на виборах президента 31.03.2019, 21.04.2019.

16. У позивача склалося враження, що начальник установи вносить до офіційних документів, відомостей завідомо неправдиву інформацію, бездіє по шаблону, порушуючи конституційні принципи, марнуючи державні кошти зав`язуючи їх на своїй бездіяльності.

17. Відповідач не забезпечив права позивача на ліквідацію перешкод на забезпечення невід`ємного і непорушного права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні, на забезпечення рівня життя не нижчий від прожиткового мінімуму після звернення до нього, не вжив системи заходів, спрямованих на усунення правових та інших причин порушення права викривати недоліки в роботі відповідача для відстоювання прав і законних інтересів, не попередив виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з цим правом і відсутністю необхідної інформації.

18. Як вбачається з бездіяльності відповідача він не переслідував законну мету правового режиму розгляду заяв, відмовився використовувати свої владні виконавчі функції та не прийняв рішення, яке вказаним положенням права відповідає.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

19. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що повноваження управління закріплені Положенням про управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради, затвердженим рішенням Тернівської районної у місті Кривому Розі ради від 31.08.2018 № 281.

20. Позивач 13.03.2019 звернувся до управління із заявою (запитом), яка була зареєстрована за вхідним № 351.

21. 28.03.2019 за вихідним № 2068 позивачу управлінням поштовим відправленням було направлено письмову відповідь на його звернення із вичерпними роз`ясненнями відповідно до питань, викладених ним у заяві, про що у книзі реєстрації вихідної кореспонденції було зроблено відповідну відмітку.

22. Одночасно із заявою (запитом) 13.03.2019 позивач надав до управління заяву встановленого зразка та декларацію про доходи та майновий стан сім`ї з метою перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, але не надав повного пакету документів (довідку про склад сім`ї).

23. Управління здійснює призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям згідно Закону України від 01.06.2000 № 1768-111 «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (далі - Закон), постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» (даті - Порядок) та з урахуванням вимог Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345.

24. Жодним з вищевказаних нормативних документів не передбачено особистої присутності заявника у процесі прийняття рішення щодо призначення чи відмови у призначенні допомоги або створення комісії по розгляду кожної конкретної заяви, яка не містить повного пакету документів або містить завідомо неправдиву інформацію, подану заявником.

25. Позивач неодноразово звертався до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у місті Кривому Розі ради для перевірки права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

26. Спеціалістами управління було з`ясовано, що він 08.11.2013 був знятий з реєстрації за адресою, вказаною у паспорті ( АДРЕСА_2

27. Управлінням у межах наданих повноважень здійснювались усі можливі дії для того, щоб забезпечити позивачу право на призначення соціальних допомог, а саме: неодноразово надсилались запити до КУ «Будинок нічного перебування» Криворізької міської ради, до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Покровської районної у місті Кривому Розі ради з метою уточнення інформації про реєстрацію місця проживання позивача та отримання довідки про склад його сім`ї, а також запити до управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської районної у місті Кривому Розі ради щодо надання довідки про неотримання позивачем допомог у Покровському районі.

28. Неодноразово протягом 2014-2019 років при всіх його зверненнях до управління спеціалістами управління та особисто начальником управління позивач був поставлений до відома, що для можливості розгляду управлінням поданої ним заяви на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям йому в місячний термін необхідно вирішити питання реєстрації місця проживання та надати до управління довідку про склад сім`ї.

29. Позивач щомісячно подає до управління подібні заяви(запити) та заяви встановленого зразка на призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям.

30. Позивачем при поданні ним заяви для призначення допомоги жодного разу не було дотримано вимоги надання повного пакету документів, його було особисто повідомлено про необхідність надання довідки про склад сім`ї та про неможливість розгляду його заяви при виявлені факту відсутності у нього реєстрації.

31. Позивачу по закінченню встановленого законодавством місячного терміну, наданого для донесення всіх необхідних документів, звичайним поштовим відправленням було надіслано письмове повідомлення про неможливість призначення допомоги, про що є відповідна відмітка у журналі реєстрації вихідних документів.

32. Розгляд заяв (запитів) управління здійснює згідно Закону України «Про звернення громадян». Розгляд заяв на призначення допомог здійснюється згідно відповідних законів (зокрема, заяви на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - на підставі вимог Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям»). Ніякого іншого порядку розгляду заяв чинним законодавством не передбачено.

33. Надати копію документа, що підтверджує факт запрошення позивача для присутності при прийнятті рішення згідно його заяв від 13.03.2019 немає можливості, так як такого документа не існує.

34. У зв`язку з тим, що позивач свідомо відмовляється виконувати вимоги діючого законодавства, а саме: реєстрація місця проживання, надання необхідного для призначення допомоги пакету документів, управління не має можливості розглянути і вирішити по суті питання, викладені у зверненні позивача, а також призначити йому державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям.

35. Управлінням була підготовлена та направлена вичерпна письмова відповідь-роз`яснення на його заяву (запит) від 13.03.2019, а також здійснювались у межах наданих повноважень всі можливі дії для забезпечення позивачу права на призначення допомоги відповідно до його заяви від 13.03.2019.

36. Законом України «Про звернення громадян» не передбачено, що органи місцевого самоврядування, посадові особи повинні підтверджувати отримання заявником письмової відповіді на звернення, надісланої йому поштою.

37. Одночасно зауважуємо, що Законом України «Про звернення громадян» не передбачено обов`язок суб`єктів владних повноважень надавати особам, які до них звертаються, відповіді саме того змісту, якого зазначені особи прагнуть отримати, а також приймати позитивні рішення на кожну вимогу позивача, навіть якщо ця вимога суперечить нормам, встановленим законодавством України.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

щодо заяви позивача від 13.03.2019 про призначення усіх видів соціальної допомоги

38. 13.03.2019 ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, в якій просив призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям.

39. До заяви позивачем додано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

40. Заяву та документи на 2 аркушах прийнято 13.03.2019 та зареєстровано за № 446, встановлено строк до 13.04.2019 для подання довідки про склад сім`ї.

41. Листом від 13.03.2019 за № 1737 Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради звернулось до Комунального підприємства «Будинок нічного перебування», в якому просило повідомити, чи зареєстрований на теперішній час у закладі громадянин ОСОБА_1 . У разі, якщо зареєстрований, просило надати довідку про склад сім`ї громадянина ОСОБА_1

42. 13.03.2019 за № 1738 Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради направило до Відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Покровської районної у місті ради запит, в якому просило надати відомості про реєстрацію місця проживання та інші персональні дані, що містяться в реєстрі територіальної громади/Єдиному державному демографічному реєстрі за адресами: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2

43. Листом від 13.03.2019 за № 1736 Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради звернулось до Управління праці та соціального захисту населення Покровської районної у місті ради, в якому просило надіслати довідку, чи перебуває на обліку як отримувач допомог громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою:

АДРЕСА_3 . Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради розглянувши заяву позивача від 13.03.2019 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям направило позивачу лист від 15.04.2019 № 2442, в якому, зокрема, зазначено:

- протягом встановленого законодавством місячного терміну (до 13.04.2019) Вами не надана довідка про склад сім`ї, відповідно до статті 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям»;

- спеціалістами управління було встановлено, що на час звернення Ви не мали зареєстрованої о місця проживання;

- враховуючи вищевикладене, розглянути заяву щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям немає законних підстав;

- ви маєте право повторно звернутись для перевірки права на призначення допомоги після реєстрації місця проживання.

щодо заяви (запиту) позивача від 13.03.2019

45. 13.03.2019 ОСОБА_1 подано заяву (запит), в якій зазначив, що підставою запиту є намір забезпечити конституційне і законне право на рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму надане державною законодавчою владою та право на свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні відповідно до ст. 3, 19, 33, 46, 48 Конституції України.

46. Заявою від 13.03.2019 № 351 позивач просив:

- індивідуальним актом визначити місце мого мешкання за адресою АДРЕСА_1 за якою я надаю соціальні послуги інваліду для складання і надання довідки про склад сім`ї для призначення усіх видів допомоги і забезпечення для мене рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму та захисту свободи пересування, вільного вибору місця проживання та належного розрахунку субсидії на комунальні послуги;

- надати довідку про склад сім`ї відповідно до складеного акту про місце мого мешкання для призначення усіх видів допомоги і забезпечення. Для мене рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму згідно статей 3, 19, 22, 33, 46, 48, Конституції України;

- вжити системи заходів, спрямованих на усунення соціальних та інших причин виникнення бездомності та безпритульності, запобігти втраті цих прав і попередити виникнення негативних суспільних наслідків, пов`язаних з відсутністю в мене житла, звернувшись до голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради, Виконкому міської ради у м. Кривого Рогу, державної адміністрації Дніпропетровської області, Кабінету Міністрів України, копії звернень надати мені для ознайомлення;

- розпорядженням усі необхідні документи які є у Вашій справі направити до відділу реєстрації для оформлення місця мого перебування, за адресою АДРЕСА_1 ;

- негайно розпорядженням по управлінню використати усі свої управлінські повноваження для забезпечення гарантій ст. 33 Конституції України, прийняттям рішення по складенню акта про місце мого мешкання чим надати можливість одержання державних соціальних гарантій та вільне волевиявлення на виборах президента 31.03.19;

- надати копію статей законодавства, які забороняють Вашому самостійному підрозділу виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради скласти акт, яким визначити місце мого мешкання за адресою АДРЕСА_1 за якою я надаю соціальні послуги інваліду для складання і надання довідки про склад сім`ї щоб призначити усі види допомоги і забезпечення конституційні гарантії відповідно до статті 3 Конституції України;

- окремим листом пояснити, яка установа виконавчої влади крім вашої установи, при даних обставинах, мала, повноваження забезпечити мої права на соціальний захист, мала вжити заходи усунення причин, що породжують не забезпечення для мене гарантій держави на соціальний захист

- індивідуальним актом на підставі статей 3, 8, 19, 22, 33, 46, 48, 55, 68, 92 Конституції України вжити заходи для забезпечення моїх конституційних прав;

- звернутися до голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради для вжиття заходів які гарантували виконання статей 33, 46, 48 Конституції України і згідно рішення Криворізької міської ради від 31.03.2016 № 381 «Про обсяг і межі повноважень районних у місті ради та їх виконавчих органів» вжити систему заходів індивідуальним актом визнати моє загальне, рівне і пряме виборче право для обирання президента 31.03.19;

- надати запрошення для мене, з повідомленням про повноваження осіб з приводу розгляду моєї заяви від 13.03.19 про допомогу і цього додатка;

- розглядати заяви від 13.03.19 про призначення усіх видів допомоги починати після складання нормативно - правового акту по цьому додатку з декларацією і наданням Вами мені довідки про сім`ї;

- надати засвідчену належним чином довідку, де вказати, що я надаю соціальну послугу інваліду;

- надати засвідчену належним чином довідку, де вказати працівника, відділ який нараховує Вам і Вашим підлеглим заробітною плату у 2019 році;

- відправили мої додані заяви для належного реагування та забезпечення захисту моїх соціальних прав;

- надати Ваші рішення та вихідний номер і дату відправки моїх заяв від 13.03.19 Директору КУ «Будинку нічного перебування» КМР і Голові виконавчого комітету Покровської районної у м. Кривий Ріг ради.

47. До заяви позивачем додано заяву директору КУ «Будинку нічного перебування» КМР ОСОБА_2 , заяву голові Виконавчого комітету Покровської районної у м. Кривий Ріг ради.

48. Розглянувши заяву (запит) від 13.03.2019 за вхідним № 351, Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради у межах наданих повноважень направило позивачу лист від 28.03.2019 № 2068, в якому повідомило наступне:

- пункти 1, 2: відповідно до Положення про управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради, до повноважень управління не належить функція своїм актом визначати місце проживання заявника з метою надання довідки про склад сім`ї;

- - з питання реєстрації місця проживання та видачі довідки про склад сім`ї позивачу повторно рекомендовано звертатись до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради за адресою: вул. Короленка, 1а, к. 127;

- - додатково повідомляємо Вам, що чинним законодавством не передбачено, що видача довідок про склад сім`ї здійснюється на підставі акта з місця фактичного проживання, складеного управлінням праці та соціального захисту населення;

- - до повноважень начальника управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради не входить обов`язок своїм розпорядженням гарантувати позивачу право на одержання допомоги, забезпечувати йому рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму (позивач є працездатною особою, яка має право та можливість самостійно вирішувати питання забезпечення собі відповідного рівня життя та отримання доходів), а також забезпечувати позивачу право на вільне волевиявлення на виборах Президента України;

- - Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради жодним чином не обмежує свободу пересування позивача, гарантовану вищевказаною статтею Конституції, та не має делегованих повноважень щодо визначення місця його перебування;

- пункт 3: згідно Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб та безпритульних дітей»: бездомність - соціальне становище людини, зумовлене відсутністю в неї будь-якого житла, призначеного та придатного для проживання; безпритульна особа - повнолітня особа, яка проживає на вулиці , в парках, підвалах, під`їздах будинків, на горищах, об`єктах незавершеного будівництва, в інших місцях, непризначених та непридатних для проживання, у тому числі жилих приміщеннях, що перебувають в аварійному стані;

- - оскільки Ви не проживаєте на вулиці, вказуєте місце фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою мешкає тривалий час, Ви не можете відноситися до бездомних та безпритульних осіб;

- - відповідно до статей 42, 43 Житлового Кодексу Української PCP, статей 37, 38 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, жилі приміщення (у т.ч. кімнати у гуртожитках) надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов;

- - за повідомленням головного спеціаліста з питань обліку, розподілу та приватизації житлового фонду, Ви не перебуваєте у виконкомі Тернівської районної у місті Кривому Розі ради на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;

- - з питання постановки на облік позивачу в черговий раз рекомендовано особисто звернутися до громадської комісії з житлових питань виконкому Тернівської районної у місті ради за адресою: вул. Короленка, 1а, к. 111, м. Кривий Ріг;

- пункт 4: щодо Вашої вимоги направити документи до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради в черговий раз повідомляємо, що Ваша особова справа по виплаті компенсації непрацюючій працездатній особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи, не містить документів, необхідних для здійснення реєстрації місця перебування/проживання;

- пункти: 5, 6, 7, 8: Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті Кривому Розі ради здійснює призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на підставі Закону України від 01.06.2000 № 1768-111 «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» та з урахуванням вимог Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345;

- - вищевказаними нормативними документами не передбачено у разі відсутності у заявника зареєстрованого місця проживання складати акт про його фактичне проживання та на його підставі призначати допомогу;

- - в черговий раз повідомляємо, що для реалізації права на призначення допомог, постановки на квартирний облік, отримання можливості вільного волевиявлення на виборах Президента України йому необхідно особисто вирішити питання реєстрації місця проживання, звернувшись до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому районної у місті ради з необхідним пакетом документів (щодо пакету документів роз`яснення позивачу надавались неодноразово у письмовій формі);

- - в управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті Кривому Розі ради Ви отримуєте компенсаційну виплату непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за інвалідом І групи або престарілим, який досяг 80-річного віку, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 № 832. Вищевказаною постановою встановлено, що розмір компенсаційної виплати становить 4,80 грн. Виплата здійснюється з урахуванням індексації та на час звернення позивача становила 32,71 грн. щомісячно. Іншого даною постановою не передбачено;

- пункт 9: Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради та його керівник не мають законних повноважень від імені позивача звертатись до будь-яких вищестоящих організацій щодо вирішення питання надання йому житла;

- - питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України, відповідно до статті 147 Конституції України, вирішує Конституційний Суд України, який також дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України. Відповідно до статті 56 Закону України «Про Конституційний Суд України» суб`єктом права на конституційну скаргу є особа, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України (його окремі положення) суперечить Конституції України;

- - до суб`єктів права на конституційну скаргу не належать юридичні особи публічного права. Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради не належить до суб`єктів права на конституційну скаргу і не має права звертатися зі скаргою до Конституційного Суду України;

- пункти 10, 11: щодо надання Вам запрошення з метою присутності при вирішенні питання про призначення йому державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям по Вашій заяві, поданій до управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради 13.03.2019, повідомляємо, що після надання Вами у визначений законодавством місячний термін (до 13.04.2019) відомостей про дійсне місце реєстрації сім`ї його буде додатково повідомлено про розгляд заяви;

- пункт 12: на Вашу вимогу надаємо довідку про Ваше перебування на обліку в управлінні як отримувача компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за інвалідом І групи або престарілим, який досяг 80-річного віку;

- пункт 13: нарахування заробітної плати працівникам управління здійснюється відділом бухгалтерського обліку виконкому Тернівської районної у місті ради, який знаходиться у приміщенні виконкому Тернівської районної у місті ради за адресою: вул. Короленка, 1а, м. Кривий Ріг;

- пункти 14, 15: Ваша заява на ім`я директора КУ «Будинок нічного перебування» Криворізької міської ради була надіслана за належністю 14.03.2019 за вихідним № 1764;

- Ваша заява на ім`я голови виконкому Покровської районної у місті Кривому Розі ради, а також заява, адресована відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Покровської районної у місті Кривому Розі ради, була надіслана за належністю 14.03.2019 за вихідним № 1765.

Позивач звертався до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради заявами, в яких порушував вищевикладені питання, 20.09.2018 (відповідь по суті звернення надана листом від 23.10.2018 № 6318), 12.02.2019 (відповідь по суті звернення надана 26.02.2019 № 1430).

ІV. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

правове регулювання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям

49. Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 № 1768-III (далі - Закон № 1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.

50. Згідно зі статтею 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

51. Малозабезпечена сім`я з дітьми - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї (стаття 1 Закону № 1768-III, стаття 2 Закону № 2811-XII).

52. Відповідно до статті 3 Закону № 1768-III право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

53. Статтею 4 Закону № 1768-III встановлено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.

54. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.

55. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються:

- документ, що посвідчує особу;

- довідка про склад сім`ї. До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні;

- декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів);

- довідка про наявність та розмір земельної частки (паю);

- довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

56. Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.

57. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.

58. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.

59. Відповідно до статті 6 Закону № 1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

60. Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

61. «Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затверджений постановою Кабінету Міністрів України 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок № 250) визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

62. Відповідно до пункту 9 Порядку № 250 рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів із дня подання заяви і надсилається наступного після його прийняття дня уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.

63. У разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім`ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення.

64. Згідно з пунктом 12 Порядку № 250 у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

65. Рішення органу соціального захисту населення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути оскаржено до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.

66. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 № 204 «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб», якій був чинний на час виникнення спірних правовідносин (далі - Наказ № 204, втратив чинність згідно з наказом від 17.07.2019 року № 1106), визначена форма довідки про склад сім`ї.

67. Згідно затвердженої форми, довідка заповнюється відповідним підприємством (організацією) або виконавчим органом сільської (селищної) ради за місцем реєстрації сім`ї.

68. Довідка видається уповноваженому власнику (співвласнику, наймачу) житлового приміщення (будинку) про те, що до складу сім`ї /зареєстрованих/ входять відповідні особи.

правове регулювання звернень громадян

69. Згідно статті 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

70. Відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон №) звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

71. Згідно із частиною другою статті 8 Закону № 393/96-ВР не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті.

72. Статтею 18 Закону № 393/96-ВР передбачено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.

73. Згідно статті 19 Закону № 393/96-ВР органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

правове регулювання реєстрації місця проживання / перебування

74. Механізм здійснення реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів визначені «Правилами реєстрації місця проживання», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 (далі - Правила № 207).

75. Пунктом 3 Правил № 207 встановлено, що реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

76. Відповідно до пункту 25 Правил № 207 реєстрація місця перебування осіб, що звернулися за захистом в Україні із заявою за формою згідно з додатком 8, здійснюється на визначений законом строк на підставі документів, визначених пунктом 18 цих Правил (крім квитанції про сплату адміністративного збору). Відомості про реєстрацію місця перебування вносяться до довідки про звернення за захистом в Україні, зразок якої затверджується наказом МВС.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

77. Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам про визнання протиправною бездіяльності відповідача, зобов`язання відповідача індивідуальним актом вжити заходи для забезпечення рівня життя не нижчий від прожиткового мінімуму та захистити свободи пересування, вільного вибору місця проживання, зобов`язання відповідача скласти індивідуальний акт, яким вжити заходи для надання довідки про склад сім`ї, встановлення наявності компетенції відповідача індивідуальним актом визнати фактичне місце мешкання за адресою АДРЕСА_1 за якою позивач соціальні послуги інваліду для складання і надання довідки про склад сім`ї суд виходить з наступного.

78. Непризначення державної соціальної допомоги позивачу пов`язано із відсутністю у останнього реєстрацій місця проживання та довідки про склад сім`ї.

79. Вказані документи є необхідними для позитивного вирішення заяви про призначення усіх видів соціальних допомог.

80. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 № 204 «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб», якій був чинний на час виникнення спірних правовідносин (далі - Наказ № 204, втратив чинність згідно з наказом від 17.07.2019 року № 1106), визначена форма довідки про склад сім`ї.

81. Згідно затвердженої форми, довідка заповнюється відповідним підприємством (організацією) або виконавчим органом сільської (селищної) ради за місцем реєстрації сім`ї.

82. Довідка видається уповноваженому власнику (співвласнику, наймачу) житлового приміщення (будинку) про те, що до складу сім`ї /зареєстрованих/ входять відповідні особи.

83. Пунктом 3 Правил № 207 встановлено, що реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

84. Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг та відповідач не мають повноважень на реєстрацію місця проживання (перебування) громадян та видачу довідок про склад сім`ї, також законодавством не передбачено видання керівником Управління індивідуального акту для вжиття заходів для надання довідки про склад сім`ї.

85. Відповідно до частини шостої статті 7 КАС України аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

86. Суд обмежений у застосуванні аналогії закону (права) у спірних правовідносинах.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

87. Враховуючи відсутність повноважень у відповідача на реєстрацію місця проживання / перебування позивача, видачі довідки про склад сім`ї, суд не може констатувати допущену відповідачем бездіяльність, порушення прав позивача, у зв`язку із чим не знаходить підстав для задоволення розглянутих позовних вимог.

88. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

89. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до начальника Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради Каретіної Оксани Володимирівни (вул. Ухтомського, 23, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50083) про визнання бездійства протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

90. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

91. Повне рішення складено 25.10.2019.

Суддя І.О. Верба