
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2019 року Справа № 160/5212/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Боженко Н.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (49006, м. Дніпро, вул. Шмідта, 16, код ЄДРПОУ 08353525) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
06 червня 2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач), в якій позивач просив:
- визнати протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у підготовці та направлені на адресу ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача (станом на 01.03.2018, на виконання вимоги статті 43 Закону № 2262-ХІІ та з врахуванням Постанови № 704) для обчислення пенсії, з зазначенням відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір пенсії позивача до 01.03.2018 (надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (2%) та премії (90%)), які повинні бути враховані ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_1 , (станом на 01.03.2018, на виконання вимоги статті 43 Закону № 2262-ХІІ та з врахуванням Постанови № 704) для обчислення пенсії, з зазначенням відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір пенсії позивача до 01.03.2018 (надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%), надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (2%) та премії (90%)).
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що на його заяву від 02.04.2019 року за вх. № 11554 щодо підготовки та надання до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області нової довідки про розмір грошового забезпечення (станом на 01.03.2018, на виконання вимоги статті 43 Закону № 2262-ХІІ та з врахуванням Постанови № 704), із зазначенням відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, для проведення перерахунку основного розміру пенсії, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці та премії, відповідачем надано письмову відмову від 22.04.2019 № 7/11114/11, в якій зазначив, що підстав для надання затребуваної позивачем довідки про розмір грошового забезпечення відсутні. Позивач вважає дії відповідача протиправними і такими, що порушують Конституцію України, пенсійне законодавство України та гарантоване статтею 1 Першого протоколу Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти своїм майном, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 червня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/5212/19. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
12 липня 2019 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позов, у якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , та вважає, що вони є необґрунтованими і незаконними, з огляду на таке. Дніпропетровським ОТЦК та СП при надходженні списків від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення Постанови осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, були підготовлені довідки для проведення перерахунку пенсії. На виконання приписів статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХЙЙ, прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям» від 21.02.2018 №103. Крім цього, п.1 Постанови КМУ № 103 визначено, що проведення перерахунку пенсії проводити з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років відповідно до Постанови КМУ № 704. Так, існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає подання довідки про додаткові види грошового забезпечення, крім передбачених Постановою КМУ № 103. Отже, Дніпропетровський ОТЦК та СП не має повноважень, щодо самостійного проведення перерахунку та видачі довідки з включенням додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України та з вересня 2012 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
02.04.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Військового комісару Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_2 із запитом на отримання публічної інформації, в якому просив надати інформацію стосовно грошового забезпечення, а саме:
- складові та розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , які враховувалися для обчислення основного розміру пенсії, станом на 31.12.2017;
- складові та розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , які були враховані для обчислення основного розміру пенсії, станом на 01.03.2018, та які були включені Дніпропетровським ОВК до довідки про склад та розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії на виконання вимог Постанови КМУ від 21.02.2018 № 103;
- складові та розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.03.2018, які передбачені вимогами статті 43 розділу V Закону № 2262-ХЙЙ для проведення обчислення основного розміру пенсії.
Цією ж датою, позивач звернувся до Військового комісару Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_2 із заявою, в якій просив надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, з усіма, сплаченими до перерахунку пенсії, додатковими видами грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важких завдань-50%, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці -15% та премії -90%) для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.
У відповідь на запит Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було направлено лист від 05.04.2019 р. № 7/10960/3, в якому зазначило, що розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям» від 21.02.2018 р.№ 103, довідка про який була надіслана для перерахунку пенсії з 01.2018 р. до ГУ ПФК в Дніпропетровській області, складав 13 215 грн. 00 коп., а саме:
- Посадовий оклад - 7330 грн. 00 коп.;
- Оклад за військове звання -1480 грн.00 коп.;
- Надбавка за вислугу років 50 %- 4405 грн. 00 коп.;
У листі також зазначено, що відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військо службовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 до складу грошового забезпечення військовослужбовцям, звільненим після 01.03.2018 року, враховується: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу понад 25 років- 50%; надбавка за особливості проходження служби, надбавка за таємність, премія. Стосовно надбавки за особливості проходження служби та премії, повідомило, що рішення про розмір цих надбавок приймалось вищестоящим командуванням індивідуально, визначити конкретний розмір яких не вважається можливим.
Листом від 22.04.2019 р.№ 7/11114/11 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було надано відповідь, в якій повідомлялось, що у відповідача відсутні законі підстави для надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки відповідачем було складено довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року, згідно вимог постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року.
Позивач, вважаючи, що має право на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року (далі по тексту - Закон України № 2262-XII) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Частиною 4 статті 63 Закону України № 2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частинами 2, 3 статті 51 Закону України № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 зазначена постанова набирає чинності з 1 січня 2018 року.
Отже, з набранням чинності Постановою від 30.08.2017 року №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року.
Згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі по тексту - Порядок №45) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
За змістом пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року Уряд України постановив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27 лютого 2014 року № 794-VII Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов`язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Таким чином, оскільки постановою Кабінету Міністрів України № 103 при перерахунку пенсії не передбачалось врахування додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби та премії, вони правомірно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення. Вказана Постанова була чинною та не була скасована на момент складення довідки відповідачем.
Згідно з пунктом 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2, 3 названого Порядку №45 передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що відповідачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було надіслано відповідну довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, відповідно до якої визначено розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, а саме: посадовий оклад в розмірі 7 330,00 грн., оклад за військовим званням 1 480,00 грн., надбавка за вислугу років (50 %) в розмірі 4 405,00 грн., всього 13215,00 грн.
Таким чином, в поданій відповідачем довідці, зазначені усі види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Порядку №45 та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду.
5 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року без змін.
Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Суд зазначає, що пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року. Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин Постанова №103 була чинною та не скасованою.
Скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не дає відповідачу додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу.
Таким чином, відповідач на момент надання довідки керувалось чинними приписами Постанови №103 та Порядку №45.
Суд зазначає, що уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України та у місячний строк подають їх останньому.
Тобто, відповідач надіслав довідку про грошове забезпечення позивача за запитуваним списком Головного управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Порядок №45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію на підставі Закону України № 2262-XII.
Разом з цим, ані Порядок №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби та визначати у довідці окремі види грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, протилежного судовим розглядом не встановлено.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 ) до Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (49006, м. Дніпро, вул. Шмідта, 16, код ЄДРПОУ 08353525) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко