ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 березня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-819/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Єресько Л.О.,
при секретарі –Бредун М.В.,
за участю:
представника позивача -Мельникова О.В.
представників відповідача - Козаченка І.М., Дояр С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Глобинського районного центру зайнятостідо Селянського фермерського господарства "Надія"про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
26 лютого 2010 року Глобинський районний центр зайнятостізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Селянського фермерського господарства "Надія"про стягнення штрафув розмірі 27 879 грн. 00 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що Глобинським районним центром зайнятості було проведено позапланову перевірку СФГ "Надія" з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 19.03.1996 р. по 30.09.2009 р. За результатами перевірки виявлено порушення вимог частини п"ятої статті 17 Закону України “Про загальнообов'язкове державне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000 №1533-IІІ., у зв"язку з тим, що відповідач протягом всього періоду проведення господарської діяльності й до моменту реєстрації не звітувався до Глобинського районного центру зайнятості, страхові внески не сплачував. 16 грудня 2009 року директором Глобинського районного центру зайнятості винесено рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу на загальну суму 28590 грн. 19 коп. Відповідачем сплачено суму недоїмки та пені, не виконаним рішення залишилось в частині сплати штрафу.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представники відповідача проти позову заперечували, просили відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 01 грудня 2009 року Глобинським районним центром зайнятості було проведено позапланову перевірку СФГ "Надія" з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 19.03.1996 р. по 30.09.2009 року.
Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті № 87 від 01.12.2009 року несплату відповідачем страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Згідно додатку № 1 до акта від 01.12.2009 року № 87 виплати на оплату заробітної плати здійснювались з січня 2004 року по останній перевіряємий період - вересень 2009 року, позивачем була розрахована сума донарахованих страхових внесків - 552 грн. 81 коп., згідно додатку № 2 до вказаного акту розрахована сума пені в розмірі 158 грн. 38 коп. та нараховано штраф в сумі 27249 грн. 00 коп.
16 грудня 2009 року директором Глобинського районного центру зайнятості винесено рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу на загальну суму 28590 грн. 19 коп. Зазначене рішення 17.12.2009 року було вручене особисто керівнику СФГ «Надія» Козаченку Івану Миколайовичу, про що свідчить його підпис на рішенні. Відповідачем на виконання рішення було перераховано суму недоїмки та пені, не виконаним рішення залишилось в частині сплати штрафу.
Надаючи оцінку позовним вимогам та запереченням проти них, суд виходить із наступного.
Відповідно до пункту 2 статті 28 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство" (який діяв до набрання чинності Законом України "Про фермерське господарство" від 19.03.2003 р. № 973-ІV) селянське (фермерське) господарство реєструється як платник внесків на державне соціальне страхування в органах Пенсійного фонду України і Фонду соціального страхування України за своїм місцем розташування, у встановленому порядку сплачує внески на державне соціальне страхування на всі види заробітків за членів селянського (фермерського) господарства та осіб, які працюють в ньому за трудовим договором (контрактом, угодою).
З 01.08.2003 року вступив в дію Закон України "Про фермерське господарство", пунктом 2 статті 34 якого на фермерське господарство покладено обов'язок у встановленому законом порядку зареєструватися як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в органах Пенсійного фонду України і Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Абзацом 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" страхувальники, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", повинні подати заяву про взяття їх на облік як платників страхових внесків до робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. Зазначені страхувальники беруться на облік не пізніше наступного робочого дня з моменту отримання такої заяви.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про зайнятість населення" від 21.11.1997, № 665/97-ВР частину 4 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" викладено у такій редакції: підприємства, установи і організації, незалежно від форм власності, повинні зареєструватися у місцевих центрах зайнятості за місцезнаходженням як платники зборів до державного фонду сприяння зайнятості населення, щомісяця у повному обсязі надавати їм інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та дані про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників згідно з формами державної статистичної звітності та первинного обліку, затвердженими Державним комітетом статистики України. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, неподання статистичних даних або подання їх недостовірними чи із запізненням тягнуть за собою накладення на службових осіб штрафу у розмірі, передбаченому законодавством України.
На момент прийняття Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" в редакції від 02.03.2000, № 1533-III пунктом 1 частини 2 статті 35 цього Закону на роботодавця покладався обов'язок зареєструватися у виконавчій дирекції Фонду за місцем свого знаходження як платник страхових внесків у 10-денний строк з дня отримання ним свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності або з дня укладення трудового договору з найманим працівником.
З аналізу вищевикладеного, суд приходить до висновку, що СФГ "Надія" не виконало покладений на нього законом обов'язок реєстрації як платника страхових внесків на випадок безробіття.
Відповідно до статті 34 Закон України "Про фермерське господарство" члени фермерського господарства і особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і пенсійному забезпеченню в порядку, встановленому законом. Час роботи у фермерському господарстві членів господарства та осіб, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), зараховується до загального і безперервного стажу роботи на підставі записів у трудовій книжці і документів, що підтверджують сплату внесків на соціальне страхування.
Отже, СФГ "Надія" повинно було сплачувати страхові внески, незалежно від того, використовується для здійснення господарської діяльності наймана праця інших осіб, чи ні.
Згідно із статтею 34 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд має право застосовувати фінансові санкції, передбачені законом, у разі порушення порядку сплати страхувальниками страхових внесків та зобов'язаний контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття.
Статтею 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які нараховуються страхові внески.
Згідно з частиною 5 статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" страхові внески, які відповідно до цього Закону підлягають сплаті із сум виплат (доходу) за період з дня виникнення у страхувальника зобов'язання щодо взяття на облік як платника страхових внесків до дня його реєстрації в робочих органах виконавчої дирекції Фонду, сплачуються (стягуються) на загальних підставах відповідно до цього Закону за весь зазначений період.
Згідно статті 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені, та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Враховуючи те, що суму пені в розмірі 158 грн. 38 коп. та заборгованість по страхових внесках в розмірі 552 грн. 81 коп. відповідачем сплачено, натомість суму штрафу в розмірі 27 879 грн. 00 коп. не погашено, що не заперечується сторонами, суд вважає, що позовні вимоги Глобинського районного центру зайнятості про стягнення штрафу у вказаному розмірі є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтею 34 "Про фермерське господарство", статтею 28 Закону України "Про селянське (фермерське) господарство", статтями 4, 17, 35, 36, 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 72, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Глобинського районного центру зайнятості до Селянського фермерського господарства "Надія" про стягнення штрафу задовольнити.
Стягнути з Селянського фермерського господарства "Надія" (ідентифікаційний код 23815348) на користь Глобинського районного центру зайнятості (ЗКПО 22544083, р/р 37170975900061, МФО 831019, банк одержувача - ГУ ДК України у Полтавській області) штраф у розмірі 27879 грн 00 коп. (двадцять сім тисяч вісімсот сімдесят дев"ять гривень 00 копійок).
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 22 березня 2010 року.
Суддя Л.О. Єресько