
Справа № 591/3846/18
Провадження № 2/591/363/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2019 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого в особі судді - КЛИМЕНКО А.Я.
при секретарі - Устименко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради, 3-х осіб: Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, ОСОБА_2
про визнання дій протиправними та визнання рішення Сумської міської ради №1692-МР від 25.01.2017 року незаконним –
встановив:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Сумської міської ради, 3-х осіб: Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та визнання рішення Сумської міської ради №1692-МР від 25.01.2017 року незаконним і свої вимоги мотивує тим, що вона є донькою померлої ОСОБА_3 , якій в 1976 році було присвоєно почесне звання «Мати- ОСОБА_4 », як матері 11 дітей. В 1980 році багатодітній родині була виділена земельна ділянка під город в якості дорізки за адресою: АДРЕСА_1 . В ІНФОРМАЦІЯ_1 році померла мати позивачки ОСОБА_3 , а в 2005 році помер батько ОСОБА_5 . За життя її батьки виділену земельну ділянку під город не приватизували. Вона весь цей час після смерті батьків продовжувала користуватися цією земельною ділянкою, але не мала документів, які б свідчили про право власності або право оренди на дану земельну ділянку. Лише в 2008 році вона звернулася до Сумської міської ради з заявою і рішенням Сумської міської ради №2597-МР від 29 квітня 2009 року їй було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 , орієнтованою площею 0,0650 га за рахунок земель житлової та громадської забудови Сумської міської ради. Нею було замовлено і виготовлено фахівцями проект землеустрою щодо відведення їй земельної ділянки, але в силу сімейних обставин вона не отримала дану земельну ділянку у власність. У вересні 2017 року вона вирішила поновити питання отримання земельної ділянки у власність, але отримала відповідь з Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, що рішенням Сумської міської ради №802-МР від 25.05.2016 року «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок учасникам АТО» надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,0650 га за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_2 , а Рішенням Сумської міської ради №1692-МР від 25.01.2017 року «Про надання земельних ділянок у власність учасникам АТО» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано у власність земельну ділянку ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0586га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Вважає, що вона має право на зазначену земельну ділянку за давністю користування і Сумська міська рада немала права віддавати її землю іншій особі, а тому просить суд визнати незаконним та скасувати Рішення Сумської міської ради №1692-МР від 25.01.2017 року «Про надання земельних ділянок у власність учасникам АТО».
Позивачка ОСОБА_1 , її представник адвокат Юшкевич Є.Ю. в судовому засіданні позов підтримали у повному обсязі, просять суд його задоволити.
Представник відповідача - Сумської міської ради та 3-ї особи: Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, в судовому засіданні проти позову заперечив і пояснив суду, що відсутні підстави для задоволення позову, так як на момент виділення земельної ділянки ОСОБА_2 вона знаходилася в комунальній власності і Сумська міська рада мала всі законні підстави виділяти цю земельну ділянку, а також пояснив суду, що на даний час оспорюване Рішення Сумської міської ради №1692-МР від 25.01.2017 року «Про надання земельних ділянок у власність учасникам АТО» втратило чинність шляхом виконання, а тому просить суд в позові відмовити.
3-тя особа: ОСОБА_2 в судовому засіданні проти позову заперечував і пояснив суду, що Рішенням Сумської міської ради №1692-МР від 25.01.2017 року «Про надання земельних ділянок у власність учасникам АТО» йому у власність була виділена земельна ділянка і ним 18.02.2017 року зареєстроване право власності на неї у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а тому просить суд в позові відмовити.
Ухвалою від 06.07.2018 року відкрито провадження по справі, справу призначено до підготовчого судового засідання на 15.08.2018 року. Справа перебувала в провадженні судді Бурда Б.В.. 05.09.2018 року справу передано в провадження судді Клименко А.Я.. 23.01.2019 року справа призначена до судового розгляду по суті.
Суд, вислухавши учасників справи, вивчивши матеріали даної цивільної справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав:
Судом при розгляді справи встановлено, що позивачка ОСОБА_1 весь час після смерті батьків продовжувала користуватися земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1 , орієнтованою площею 0,0650 га, але не мала документів, які б свідчили про право власності або право оренди на дану земельну ділянку, чого не заперечувала сама позивачка в судовому засіданні.
В 2008 році позивачка звернулася до Сумської міської ради з заявою і рішенням Сумської міської ради №2597-МР від 29 квітня 2009 року їй було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за адресою: АДРЕСА_1 , орієнтованою площею 0,0650 га за рахунок земель житлової та громадської забудови Сумської міської ради (а.с.10).
Нею було замовлено і виготовлено фахівцями проект землеустрою щодо відведення їй земельної ділянки (а.с.11-20), але в силу сімейних обставин вона не отримала дану земельну ділянку у власність.
У вересні 2017 року вона вирішила поновити питання отримання земельної ділянки у власність, але отримала відповідь з Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, що рішенням Сумської міської ради №802-МР від 25.05.2016 року «Про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок учасникам АТО» надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,0650 га за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_2 , а Рішенням Сумської міської ради №1692-МР від 25.01.2017 року «Про надання земельних ділянок у власність учасникам АТО» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано у власність земельну ділянку ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0586га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (а.с.40-43).
Відповідно до частини 1 статті 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:
а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;
б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;
в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;
г) прийняття спадщини;
ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Цією статтею визначений вичерпний перелік підстав набуття права власності на земельні ділянки громадянами України.
Статтею 119 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які добросовісно, відкрито і безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які б свідчили про наявність у них прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність або надання у користування.
Відповідно до статті 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
В проекті землеустрою ОСОБА_2 , який був затверджений рішенням Сумської міської ради від 25.01.2017 року №1692-МР «Про надання земельних ділянок у власність учасникам АТО» є довідка Управління Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області від 05.08.2016 року, де зазначено, що земельна ділянка площею 0,06 га, яка відводиться у власність ОСОБА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться в комунальній власності.
Підставою прийняття оскаржуваного рішення було звернення ОСОБА_2 від 21 вересня 2016 року та розроблений ТОВ «Опус Ресурс» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (ч.9 ст. 118 Земельного кодексу України).
У відповідності до вимог статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою ОСОБА_2 був погоджений висновком Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради від 22.07.2016 року та висновком Управління Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області від 31.08.2016 року (а.с.60-69).
18.02.2017 року право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (а.с.58-59).
Пунктом 4 рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 20009 року по справі № 1-9/2009 передбачено, що ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб`єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію. Таким чином на даний момент рішення Сумської міської ради від 25.01.2017 року № 1692-МР втратило чинність шляхом виконання.
Таким чином, судом встановлено, що на момент прийняття рішення Сумською міською радою про виділення землі ОСОБА_2 , земельна ділянка знаходилася в комунальній власності і Сумська міська рада передала її у власність відповідно до діючого законодавства, а тому в задоволенні позову необхідно відмовити в зв`язку з його необґрунтованістю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 81, 83, 119 Земельного кодексу України, ст.ст. 12, 13, 76-81, 263-265 ЦПК України, суд –
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Сумської міської ради, 3-х осіб: Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та визнання рішення Сумської міської ради №1692-МР від 25.01.2017 року незаконним – відмовити в зв`язку з необґрунтованістю.
Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення. До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарги подаються учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст судового рішення виготовлено 25 жовтня 2019 року.
СУДДЯ А.Я. КЛИМЕНКО