
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.001603
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2019 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,
представників позивача Габи ОСОБА_1 .П ОСОБА_2 , Семенини В.М ОСОБА_2 ,
представника відповідача Лешика І.П.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу
за позовом Автогаражного кооперативу «Винниківський»
до Державної архітектурно-будівельної інспекції України
про скасування постанови
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить скасувати постанову Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області від 20.03.2019 № 10пз/1л/1013-6/1224-19, винесену головним інспектором будівельного нагляду Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області Онищак Христиною Романівною про накладення на АГК «Винниківський» штрафу у розмірі 69156,00 грн. за правопорушення, передбачене п.2 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Автогаражний кооператив «Винниківський» не вчиняв жодних дій щодо самовільного початку будівництва зблокованих семи гаражів, а саме щодо влаштування фундаменту загальним розміром 6х26 м. та не влаштовував траншеї під фундаменти для іншого ряду гаражів такого ж розміру та не здійснював жодного будівництва таких гаражів, а також не був замовником таких фундаментів. Відповідно до акту інвентаризації майна від 14.03.2015 було виявлено за територією АГК «Винниківський» фундамент загальним розміром 6х26 м. на сім гаражів та вириті траншеї під інші фундаменти для гаражів. Вказаний фундамент на балансі АГК «Винниківський» не стояв. Під час виконання спеціалізованою організацією у 2017 році технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) АГК «Винниківський» для її державної реєстрації, спеціалізованою організацією було виготовлено технічну документацію, відповідно до якої конфігурація та відправні, поворотні точки меж земельної ділянки площею 1,5738 га дещо змінилися, змістилися, що могло призвести до того, що на даний час фундаменти на сім зблокованих гаражів та вириті траншеї ймовірно могли увійти на даний час в межі земельної ділянки АГК «Винниківський» в загальну площу 1,5738 га згідно виготовленої спеціалізованою організацією технічної документації на вказану земельну ділянку та витягу з Державного реєстру речових прав від 13.06.2018.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що Департамент ДАБІ у Львівській області не може бути самостійним відповідачем у справі, оскільки не є юридичною особою. Відповідач покликається на виявлені під час позапланової перевірки на об`єкті будівництва біля АГК «Винниківський» по вул. Кільцевій у м. Винниках порушення. Перевіркою встановлено, що АГК «Винниківський» на власній земельній ділянці, кадастровий номер 4610160300:06:002:0082, цільове призначення – для колективного гаражного будівництва (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію речового права від 13.06.2018 № 127373484) на вул. Кільцевій в м. Винники самовільно розпочав будівництво зблокованих гаражів (влаштовано фундаменти загальним розміром в плані 6х26 та траншеї під фундаменти для іншого ряду гаражів такого ж розміру) без належним чином розробленої та затвердженої проектної документації та без права на виконання будівельних робіт – повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (ССІ) (згідно ч.5 ст. 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» об`єкт належить до об`єктів з незначними наслідками (ССІ).
Крім того, відповідач покликається на лист ВК Винниківської міської ради № 03/04-20/323, у якому вказано, що на земельній ділянці, на якій виявлено незаконне будівництво у вересні 2017 року жодні будівельні роботи не проводились, що підтверджує Планом території земельної ділянки та зверненням депутата ОСОБА_3 В ОСОБА_4 від 27.02.2019 та письмові пояснення (вх. № 1013/19/9-С-127 від 20.03.2019) гр. ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , якими підтверджує проведення будівельних робіт восени 2018 року.
Згідно ухвали від 12.04.2019 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 07.05.2019.
У підготовчому засіданні 07.05.2019 замінено відповідача з Департаменту ДАБІ у Львівській області на Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, оголошено перерву до 30.05.2019.
В підготовчому засіданні 30.05.2019 оголошено перерву до 27.06.2019.
27.06.2018 згідно протокольної ухвали закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 23.07.2019.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
В судовому засіданні 23.07.2019 відмовлено у задоволенні клопотання гр. ОСОБА_5 про залучення його третьою особою, оголошено перерву до 17.09.2019.
17.09.2019 в судовому засіданні допитано в якості свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , оголошено перерву в судовому засіданні до 15.10.2019.
15.10.2019 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, свідків, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України провів перевірку дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на об`єкті «Будівництво гаражів на АДРЕСА_1 . Кільцева АДРЕСА_2 м. Винники Львівської області», про що складено акт від 23.01.2019 № 22/19. Замовником та підрядником будівництва зазначено Автогаражний кооператив «Винниківський».
Перевіркою виявлено, що АГК «Винниківський» на власній земельній ділянці, кадастровий номер 4610160300:06:002:0082, цільове призначення – для колективного гаражного будівництва (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію речового права від 13.06.2018 № 127373484) на вул. Кільцевій в м. Винники самовільно розпочав будівництво зблокованих гаражів (влаштовано фундаменти загальним розміром в плані 6х26 та траншеї під фундаменти для іншого ряду гаражів такого ж розміру) без належним чином розробленої та затвердженої проектної документації та без права на виконання будівельних робіт – повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (ССІ) (згідно ч.5 ст. 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» об`єкт належить до об`єктів з незначними наслідками (ССІ). В єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів відсутня інформація про реєстрацію документів на право виконання будівельних робіт за вказаною адресою.
На підставі акту перевірки Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області прийняв постанову 20.03.2019 № 10пз/1л/1013-6/1224-19, підписана головним інспектором будівельного нагляду Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області Онищак Христиною Романівною, про накладення на АГК «Винниківський» штрафу у розмірі 69156,00 грн. за правопорушення, передбачене п.2 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038 - ІV (далі Закон № 3038-VІ) державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником такого органу.
Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно із статтею 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва. Проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; 6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2 ч.2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 № 208/94-ВР суб`єкти містобудування, які є замовниками будівництва об`єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт без повідомлення про початок їх виконання, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні, вчинене щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), - у розмірі тридцяти шести прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
При проведенні позапланового заходу державного нагляду (контролю) з 10.01.2019 по 23.01.2019 інспектори державного нагляду виявили самовільне будівництво зблокованих гаражів (влаштовано фундаменти загальним розміром в плані 6х26 та траншеї під фундаменти для іншого ряду гаражів такого ж розміру) на земельній ділянці, кадастровий номер 4610160300:06:002:0082, яка передана у користування Автогаражному кооперативу «Винниківський», цільове призначення – для колективного гаражного будівництва (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію речового права від 13.06.2018 № 127373484) за адресою АДРЕСА_3 . АДРЕСА_4 .
На підставі пояснень представників позивача підтверджених долученими до справи доказами (а.с. 104-113) та не оспорених відповідачем встановлено, що земельна ділянка, на якій проведено самовільне будівництво до 2017 року не перебувала у користуванні АГК «Винниківський». Під час виготовлення спеціалізованою організацією у 2017 році технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) АГК «Винниківський» для її державної реєстрації, конфігурація та відправні, поворотні точки меж земельної ділянки площею 1,5738 га змінилися, змістилися, що призвело до того, що на даний час в межі земельної ділянки АГК «Винниківський» у загальну площу 1,5738 га увійшла територія, на якій виявлено незаконне будівництво.
При розгляді справи позивач підтвердив наявність розпочатого будівництва зблокованих гаражів, однак покликався на те, що АГК «Винниківський» не здійснював вказаного будівництва та не був замовником будівництва, а вказані фундаменти існували до 2015 року і були виявлені за територією АГК «Винниківський» згідно акту інвентаризації майна від 14.03.2015.
Зазначені доводи підтверджено поясненнями директора кооперативу Габи ОСОБА_10 та свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_9 . Зокрема, свідок ОСОБА_8 у судовому засіданні підтвердила, що фундаменти до гаражів збудовані в кінці 2010 року за територією гаражного кооперативу. Будівництво здійснювали сторонні люди, які не є членами кооперативу та не мають ніякого відношення до кооперативу.
В судовому засіданні також допитано свідків, які були викликані з ініціативи відповідача – ОСОБА_5 та ОСОБА_6 Свідок ОСОБА_5 у судовому засіданні стверджував, що стрічкові фундаменти були збудовані протягом серпня-вересня 2018 після того, як було встановлено межі земельної ділянки АГК «Винниківський» в натурі і вказана територія увійшла у межі земельної ділянки позивача. Аналогічні пояснення надано також ОСОБА_6 . З пояснень свідка ОСОБА_11 встановлено, що гр. ОСОБА_5 надавав допомогу автогаражному кооперативу у підготовці документів та сподівався отримати дозвіл на будівництво гаражу на території АГК «Винниківський». Однак, гр. Спірняку ВМ. у наданні вказаного дозволу було відмовлено.
При наданні оцінки пояснень та доказів суд враховує, що при проведенні перевірки будівництво фундаментів до гаражів не здійснювалось, інспектори не встановили на підставі належних доказів хто та коли проводив вказане будівництво, чи не закінчились строки притягнення осіб до відповідальності, чи був АГК «Винниківський» замовником даного будівництва. З огляду на зміну меж та конфігурацію земельної ділянки АГК «Винниківський» немає достатніх підстав вважати, що фундаменти до гаражів були збудовані на земельній ділянці, яка належала на час будівництва на праві користування АГК. Що стосується показів свідків, то надані покази є суперечливими і більш достовірними та неупередженими є покази свідка ОСОБА_8 про те, що фундаменти були збудовані за межами території АГК в кінці 2010 року сторонніми особами, які не мають жодного відношення до діяльності кооперативу.
З огляду на вищевказане, суд вважає, що суб`єкт владних повноважень не спростував доводи позивача та не довів правомірність прийнятого рішення – постанови від 20.03.2019 № 10пз/1л/1013-6/1224-19 про накладення на АГК «Винниківський» штрафу у розмірі 69156,00 грн. за правопорушення, передбачене п.2 ч.2 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, позов слід задоволити, скасувати постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Львівській області від 20.03.2019 № 10пз/1л/1013-6/1224-19 про накладення штрафу на АГК «Винниківський» у розмірі 69156 грн.
Судові витрати покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 13, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити повністю.
Скасувати постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Львівській області від 20.03.2019 № 10пз/1л/1013-6/1224-19 про накладення штрафу на АГК «Винниківський» у розмірі 69156 грн.
Стягнути з Державної архітектурно-будівельної інспекції України (01133, м. Київ, бульвар Лесі України, 26) на користь Автогаражного кооперативу «Винниківський» (ЄДРПОУ 20821012, м. Львів-Винники, вул. Кільцева,1 кв.28) судовий збір у розмірі 1921 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 24.10.2019.
Суддя Крутько О.В.