
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2019 року 12 год. 00 хв.Справа № 280/3132/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Максименко Л.Я.
за участю секретаря судового засідання Биховської А.П.
представника позивача – Дудник С.М., Тягло ОСОБА_1 О.,
представника відповідача – Юрчак О.В., Немогущої С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗСЕРВІС»
до Головного управління ДФС у Запорізькій області
про скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ГАЗСЕРВІС» (далі – позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.03.2019 №0002154001 на суму 1627726,22 грн.
В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено за результатами документальної позапланової виїзної перевірки з питань повноти складання за період з 01.03.2016 по 26.12.2018 акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних та своєчасності їх реєстрації в Системі електронного адміністрування реалізації пального, за результатами якої встановлено порушення п.231.1, п.231.3, п.231.5, п.231.6 ст. 231 Податкового кодексу України, а саме не складено та, відповідно, не зареєстровано акцизні накладні на обсяги пального реалізованого, використаного для власного споживання, втраченого (як у межах, так і понад встановлені форс-можорних обставин чи з іншої причини, пов`язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального) всього на 1947547,22 літри пального. Вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення необґрунтованим та безпідставним, оскільки не може бути притягнуто до відповідальності платника податків, яким не вчинено правопорушення, тобто якщо негативні наслідки, передбачені законом у вигляді несвоєчасної реєстрації податкової (акцизної) накладної, не є наслідком неправомірних дій чи бездіяльності такого платника податків. Крім того, Податковий кодекс не містить прямої вказівки реєструвати акцизну накладну. Просить позовні вимоги задовольнити. Додаткові пояснення надано позивачем у відповіді на відзив (вх. №33389 від 12.08.2019) та у поясненнях (вх. №36587 від 04.09.2019), відповідно до яких позивач зазначає, що в порушення вимог п. 116.2 ст. 116 ПК України контролюючим органом за одне і те саме порушення позивача двічі притягнуто до відповідальності згідно протоколу про адміністративне правопорушення та за податковим повідомленням-рішенням. Також вважає, що до основних завдань та функцій ГУ ДФС у Запорізькій області не відноситься контроль за складанням та реєстрацією акцизних накладних.
В додаткових поясненнях від 01.20.2019 вх. № 40555 посилається на те, що відповідачем акт про відмову підписання акту перевірки не складався, в порушення вимог вимог п. 86.3 ст. 86 ПК України. Також зазначає, що позивачем ставиться під сумнів надсилання акту перевірки поштою 01.03.2019. Крім того зауважує, щоконтролюючим органом під час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не прийнято до уваги положення п. 11 підрозділу 5 Розділу ХХ Перехідних положень ПК України.
Відповідач позов не визнав, 23.07.2019 надав до суду відзив на адміністративний позов (вх. №30432), в якому зазначає, що перевіркою ТОВ «ГАЗСЕРВІС» (акт від 28.02.2019 №112/08-01-40-01/31329486) встановлено порушення п.231.1, п.231.3, п.231.5, п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України, а саме не складено та, відповідно, не зареєстровано акцизні накладні на обсяги пального реалізованого, використаного для власного споживання, втраченого (як у межах, гак і понад встановлені норми втрат), зіпсованого, знищеного (в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс- мажорних обставин чи з іншої причини, пов`язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального) всього на 1947547.22 літри пального; п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України, а саме : порушено строки реєстрації акцизних накладних в СЕАРП (детальний перелік акцизних накладних та кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації акцизної накладної/розрахунку коригування наведений в акті перевірки). З 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», яким розширено перелік платників акцизного податку. Відповідно до п.231.1 ст.231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи. Платник податку зобов`язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов`язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального. Всупереч викладеним нормам податкового законодавства, позивач не складав та не реєстрував акцизні накладні в СЕАРП. Таким чином, висновки викладені в акті документальної позапланової виїзної перевірки від 28.02.2019 №112/08-01-40-01/31329486 відповідають вимогам чинного законодавства, а податкове повідомлення-рішення від 27.03.2019 №0002154001 на суму 1627726,22 грн. є правомірним та не підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 03 липня 2019 року відкрито загальне позовне провадження, підготовче судове засідання призначено на 29 липня 2019 року.
Протокольною ухвалою суду від 29 липня 2019 року у підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 14 серпня 2019 року.
Протокольною ухвалою суду від 14 серпня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 16 вересня 2019 року.
Ухвалою суду від 16 вересня 2019 року провадження у справі зупинено для надання стронам часу для примирення до 01 жовтня 2019 року.
Ухвалою суду від 01 жовтня 2019 року провадження у справі поновлено.
Представники позивача у судовому засіданні підтримали адміністративний позов, просять його задовольнити.
Представники відповідача проти позову заперечили з підстав викладених у відзиві. Просять у задоволенні адміністартивного позову відмовити повністю.
01 жовтня 2019 року у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини судвого рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Суд, вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ГАЗСЕРВІС» зареєстровано 12.02.2001 Пологівським районним управлінням юстиції Запорізької області, номер держаної реєстрації 10921200000000032. Товариство взято на податковий облік за основним місцем обліку в Головному управлінні ДФС у Запорізькій області, Пологівське управління, Пологівське ДПІ (Пологівський район) 15.02.2001 за №68. Крім того, з 01.03.2016 зареєстроване платником акцизного податку, як суб`єкт господарювання, який здійснює реалізацію пального за №866.
Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20. п.75.1 ст.75. пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, на підставі направлення від 15.02.2019 №321 та наказу Головного управління ДФС у Запорізькій області від 15.02.2019 № 573 Головним управління ДФС у Запорізькій області проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗСЕРВІС» (ЄДРПОУ 31329486) (скорочено - ТОВ «ГАЗСЕРВІС») з питання повноти складання за період з 01.03.2016 по 26.12.2018 акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних та своєчасності їх реєстрації в Системі електронного адміністрування реалізації пального.
З направленням на перевірку від 15.02.2019 №321 ознайомилась під підпис 15.02.2019 головний бухгалтер ТОВ «ГАЗСЕРВІС» - Цукан Н.О. Копію наказу від 15.02.2019 №573 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки» отримано особисто головним бухгалтером ТОВ «ГАЗСЕРВІС» 15.02.2019 ОСОБА_2 .
За результатами перевірки складено акт від 28.02.2019 №112/08-01-40-01/31329486 про результати документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗСЕРВІС» (ЄДРПОУ 31329486) з питання повноти складання за період з 01.03.2016 по 26.12.2018 акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних та своєчасності їх реєстрації в Системі електронного адміністрування реалізації пального. Акт від 28.02.2019 №112/08-01-40-01/31329486 направлено засобами поштового зв`язку з повідомленням про вручення на податкову адресу ТОВ «ГАЗСЕРВІС», який отримано платником 05.03.2019.
Перевіркою ТОВ «ГАЗСЕРВІС» (акт від 28.02.2019 №112/08- 01-40-01/31329486) встановлено порушення:
-п.231.1. п.231.3, п.231.5, п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України, а саме не складено та, відповідно, не зареєстровано акцизні накладні на обсяги пального реалізованого, використаного для власного споживання, втраченого (як у межах, гак і понад встановлені норми втрат), зіпсованого, знищеного (в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс- мажорних обставин чи з іншої причини, пов`язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального) всього на 1947547.22 літри пального.
- п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України, а саме порушено строки реєстрації акцизних накладних в СЕАРП (детальний перелік акцизних накладних та кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації акцизної накладної/розрахунку коригування наведений в акті перевірки).
Заперечення на акт перевірки (акт від 28.02.2019 №112/08-01-40-01/31329486) від ТОВ «ГАЗСЕРВІС» (ЄДРПОУ 31329486) не надходили до ГУ ДФС у Запорізькій області.
На підставі Акту перевірки від 28.02.2019 №112/08-01-40-01/31329486, Головним управлінням ДФС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.03.2019 № 0002154001 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) до ТОВ «ГАЗСЕРВІС» у сумі 1627726,22грн. за платежем «14021900», яке надіслано платнику податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення (№6900504736337) та тримано платником 02.04.2019.
ТОВ «ГАЗСЕРВІС» було надано до ДФС України скаргу на податкове повідомлення-рішення від 27.03.2019 № 0002154001.
Рішенням ДФС України від 13.06.2019 року №27082/6/99-99-11-06-01-25 скаргу залишено без задоволення.
Не погодившись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з даним адмінітрстаним позовом.
Проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі – Податковий кодекс України).
З 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», яким розширено перелік платників акцизного податку.
Так, згідно з пп.212.1.15 п.212.1 ст.212 Податкового кодексу України платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.
Відповідно до пп. 14.1.141-1 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України «Пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу».
Згідно з п.213.1 ст.231 Податкового кодексу України об`єктами оподаткування є операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (п.213.1.1 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України), ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України (пп.213.1.3 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України), реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, своїм працівникам, а також здійснення внесків підакцизними товарами (продукцією) до статутного капіталу (пп.213.1.2 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України), обсяги та вартість втрачених підакцизних товарів (продукції), що перевищують встановлені норми втрат з урахуванням пункту 214.6 статті 214 цього Кодексу (пп.213.1.6 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України).
Суми податку, що підлягають сплаті, з підакцизних товарів (продукції), вироблених на митній території України, а також реалізованих суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі, визначаються платником податку самостійно, виходячи з об`єктів оподаткування, бази оподаткування та ставок цього податку, що діють на дату виникнення податкових зобов`язань (п.217.1 ст.217 Податкового кодексу України).
Податок з товарів (продукції), вироблених на митній території України, на які встановлені ставки податку в іноземній валюті, сплачується у національній валюті і розраховується за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим Національним банком України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація товару (продукції), і залишається незмінним протягом кварталу (п.217.3 ст.217 Податкового кодексу України).
Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» запроваджено систему електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) та введено акцизну накладну - обов`язковий електронний документ, який складається при всіх операціях реалізації пального на внутрішньому ринку та реєструється в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Відповідно до пп. 14.1.60-1 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України «Єдиний реєстр акцизних накладних - реєстр відомостей щодо акцизних накладних, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками акцизного податку електронними документами».
Згідно з п.231.1 ст.231 Податкового кодексу України платник податку при реалізації пального зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Платник податку зобов`язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, використаного для власного споживання: реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого як у межах, так і понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов`язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.
Відповідно до п.231.3 ст.231 Податкового кодексу України акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального. Акцизна накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо акцизні накладні не були складені на ці операції) за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у разі здійснення реалізації пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником акцизного податку). Акцизна накладна може бути складена не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг втраченого пального протягом такого місяця за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, що втрачено.
Згідно з п.231.5 ст.231 Податкового кодексу України при реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов`язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Терміни реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних встановлені п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України.
Тобто, положення вказаної норми покладають на особу, яка реалізує пальне саме обов`язок скласти та зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Відтак, посилання позивача на те, що Податковий кодекс України не містить обов`язку реєстрації акцизних накладних, не грунтуються на вимогах закону.
Відповідно до п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п`ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Отримувач пального має право звіряти дані отриманої акцизної накладної на відповідність з даними Єдиного реєстру акцизних накладних (п.231.8 ст.231 Податкового кодексу України).
Пунктом 232.1 статті 232 Податкового кодексу України встановлено, що облік обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального ведеться за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.
Ведення обліку обсягів пального у системі електронного адміністрування реалізації пального здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Система електронного адміністрування реалізації пального забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.
Порядок електронного адміністрування реалізації пального, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 113.
ДФС веде автоматичний облік за допомогою СЕАРП у розрізі платників податку: обсягів пального, що містяться у виданих та отриманих акцизних накладних та/або розрахунках коригування до акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД; обсягів пального в розрізі кодів згідно з УКТЗЕД, виробленого на митній території України або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок; обсягів пального в розрізі кодів згідно з УКТЗЕД, на які платники податку зареєстрували заявки в СЕАРП на поповнення обсягів залишку пального за рахунок сплачених через електронні рахунки коштів до бюджету; обсягів залишків пального, на які платники податку мають право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних у розрізі кодів згідно з УКТЗЕД; сум сплаченого акцизного податку, овердрафту та залишків сум акцизного податку, в межах яких платники податку мають право зареєструвати заявки на поповнення обсягів залишків пального (п.27 розділу IV Порядку електронного адміністрування реалізації пального).
Одиницею обліку обсягів пального в СЕАРП є літри, приведені до температури 15° С. При цьому відпущені літри через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях для цілей цього розділу вважаються літрами, приведеними до температури 15° С. Така одиниця обліку пального повинна використовуватись у первинних бухгалтерських документах, акцизних накладних та/або розрахунках коригування до акцизних накладних, заявці на поповнення обсягів залишків пального, декларації з акцизного податку (п.28 розділу IV Порядку електронного адміністрування реалізації пального).
Акцизна накладна, розрахунок коригування до акцизної накладної, заявка на поповнення залишку пального, коригування до заявки на поповнення залишку пального складається особами, що здійснюють реалізацію пального та які відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Кодексу визначені платниками податку та включені до реєстру платників відповідно до розділу II цього Порядку (п.32 розділу IV Порядку електронного адміністрування реалізації пального).
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №113 установлено, що рахунки платників акцизного податку в системі електронного адміністрування реалізації пального відкриваються у Державній казначейській службі: у товаросупровідних документах на пальне обсяги пального відображаються виробниками пального в кілограмах та літрах, які приведені до температури 15° С.
Як вбачається зі змісту Акту перевірки від 28.02.2019 (стор. 5 – 6 Акту) ГУ ДФС у Запорізькій області проведено фактичну перевірку ТОВ «ГАЗСЕРВІС» (ЄДРПОУ 31329486), що здійснює діяльність зі зберігання та реалізації пального за адресою: Запорізька область, м. Пологи, вул. Східна. 13а. Відповідно до матеріалів фактичної перевірки (від 08.01.2019 №0003/08/01/40/31329486) станом на 26.12.2018 залишки пального (газу скрапленого) у ТОВ «ГАЗСЕРВІС» (ЄДРПОУ 31329486) за адресою: Запорізька область, м. Пологи, вул. Східна, 13а становлять 8800 л. За даними СЕАРП обліковувались залишки пального в кількості 2125074 літри (за кодами УКТ ЗЕД: 2711121100, 2711129400, 2711129700, 2711139700). За результатами аналізу даних фактичної перевірки та даних СЕАРП встановлено невідповідність залишків пального станом на 26.12.2018.
На адресу ТОВ «ГАЗСЕРВІС» (ЄДРПОУ 31329486) надіслано запит від 17.01.2019 №2032/10/08-01-40-01-16 про надання пояснень та їх документальних підтверджень щодо встановлених розбіжностей, який отримано платником 22.01.2019.
ТОВ «ГАЗСЕРВІС» листом від 12.02.2019 №б/н (вх. ГУ 12.02.2019 №12118/10) надано відповідь, відповідно до якої ТОВ «ГАЗСЕРВІС» здійснює реалізацію підакцизного пального (скрапленого газу) через АГЗП за адресою м. Пологи, вул. Східна, 13-а роздрібним покупцям. У підприємства АГЗП в одній кількості, інших пунктів немає. Реєстрацію акцизних накладних не здійснювали у зв`язку з необізнаністю законодавства.
Проведеною перевіркою на підставі даних фактичної перевірки, даних Системи електронного адміністрування реалізації пального (далі СЕАРП), договорів, видаткових накладних, накладних, актів прийому-передачі, відомостей, z-звітів КОРО, товарно-транспортних накладних, паспортів якості, сертифікатів відповідності, обігово-сальдових відомостей по рахунку 281 встановлено наступне (стор. 9 Акту).
Згідно даних СЕАРП встановлено, що ТОВ «ГАЗСЕРВІС» (ЄДРПОУ 31329486) за період з 01.03.2016 по 26.12.2018:
- отримано пального (газ скраплений) всього у кількості 2 125 074,00 літри, в т.ч. за кодами УКТ ЗЕД: 2711121100, 2711129400, 2711129700;
- реалізовано пального (газ скраплений) за зареєстрованими акцизними накладними всього у кількості 168 726.78 літри, в т.ч. за кодами УКТ ЗЕД: 2711121100, 2711129400. 2711129700.
Відповідно, залишок пального (газ скраплений) у ТОВ «ГАЗСЕРВІС» (ЄДРПОУ 3 1329486) станом на 26.12.2018 повинен скласти 1 956 347,22 літри, в т.ч. за кодами УКТ ЗЕД: 2711121100, 2711129400, 2711129700.
Відповідно матеріалів фактичної перевірки (від 08.01.2019р. №0003/08/01/40/31329486) станом на 26.12.2018 залишки пального (газу скрапленого) у ТОВ «ГАЗСЕРВІС» (ЄДРПОУ 31329486) за адресою: Запорізька область, м. Пологи, вул. Східна, 13а становлять 8800 л.
Відтак, ТОВ «ГАЗСЕРВІС» (ЄДРПОУ 31329486) в порушення п.231.1, п.231.3. п.231.5. п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України:
- при виписці видаткових накладних на відвантаження пального покупцям за відомостями не здійснено відповідну реєстрацію акцизних накладних в СЕАРП на обсяг реалізованого пального в кількості 564254,37 літрів (перелік видаткових накладних наведено в Додатку 1 до акту перевірки від 28.02.2019 року №112/08-01-40-01/31329486);
- при реалізації обсягів пального (газу скрапленого) в роздріб кінцевому споживачу через АГЗП згідно z-звітів КОРО, зареєстрованих за адресою Запорізька область, м. Пологи, вул. Східна, 13а на господарську одиницю Газова АЗС (КОРО №0815001180р/3 зареєстрована 08.12.15. №0815001180р/4 зареєстрована 27.05.16. №0815001180р/5 зареєстрована 10.11.16, №081500П80р/6 зареєстрована 27.04.17. №3000328577р/1 зареєстрована 23.05.17, №3000328577р/2 зареєстрована 05.01.18, №3000328577р/3 зареєстрована 19.06.18, №3000328577р/3 зареєстрована 17.12.18), не здійснено відповідну реєстрацію акцизних накладних в СЕАРП на обсяг реалізованого пального в кількості 1321453,81 літрів (перелік z-звітів наведено в Додатку 2 до акту перевірки від 28.02.2019 №112/08-01-40-01/31329486);
- незареєстровано акцизні накладні в СЕАРП на обсяг реалізованого, використаного для власного споживання, втраченого (як у межах, так і понад встановлені норми втрат), зіпсованого, знищеного (в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов`язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального) всього на 61839.04 літри пального, а саме за актами списання (перелік актів списання наведено на сторінках 10-11 акта перевірки від 28.02.2019 №112/08-01-40-01/31329486).
Крім того, перевіркою встановлено, що ТОВ «ГАЗСЕРВІС» (ЄДРПОУ 31329486) в порушення п.231.6 ст.231 Податкового кодексу України порушено строки реєстрації зареєстрованих в СЕАРП акцизних накладних складених в період з 30.09.2018 по 26.12.2018 (перелік акцизних накладних, по яких порушено строки реєстрації наведено на сторінках 12-18 акта перевірки від 28.02.2019 № 112/08-01-40-01 /31329486).
Підстави та розміри штрафних санкцій, які мають бути застосовані до платника податків за порушення ним порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в ЄРАН, встановлено ст. 120-2 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до п. 120-2.1 ст. 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі:
2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів;
40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.
Згідно з п. 120-2.2 ст. 120-2 Податкового кодексу України встановлено, що відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних/розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов`язаний скласти акцизну накладну/розрахунок коригування, -тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які платник податку зобов`язаний скласти таку акцизну накладну/розрахунок коригування.
Суд зазначає, що позивач ані в адміністративному позові, ані в додаткових письмових поясненнях не заперечує проти того, що на 1 947 547,22 л.пального акцизні накладні не складались та не реєструвались, а акцизні накладні виписані за період з 30.09.2018 по 26.12.2018 зареєстровані із порушенням строку.
Таким чином, висновки викладені в акті документальної позапланової виїзної перевірки від 28.02.2019 №112/08-01-40-01/31329486 відповідають вимогам чинного законодавства, а податкове повідомлення-рішення від 27.03.2019 №0002154001 на суму 1627726,22 грн. є правомірним та не підлягає скасуванню.
Посилання позивача на відсутність вини в його діях, суд дослідивши відхиляє, оскільки позивач помилково вважає, що надана усна консультація в телефоному режимі співробітником контролюючого органу є обставиною, що звільняє його від відповідальності.
Слід зазначити, що відповідно до ч. 2 ст. 68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Не знайшли свого підтвердження також доводи позивача про недотримання контролюючим органом вимог п. 11 підрозділу 5 Розділу ХХ Перехідних положень ПК України.
Так, відповідно до п. 11 підрозділу 5 Розділу ХХ Перехідних положень ПК України норми статті 120-2 цього Кодексу не застосовуються при порушенні термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених у період з 1 березня 2016 року до 1 квітня 2016 року.
Як свідчать матеріали перевірки, акцизні накладні у період з 01.03.2016 до 01.04.2016 позивачем взагалі не складались. Відтак, положення п. 11 підрозділу 5 Розділу ХХ Перехідних положень ПК України в даному випадку застосовуватись не можуть.
Посилання позивача на недотримання відповідачем вимог п. 116.2 ст. 116 ПК України суд відхиляє, оскільки як передбачено вказаною нормою за одне податкове правопорушення контролюючий орган може застосувати тільки один вид штрафної (фінансової) санкції (штрафу), передбаченої цим Кодексом та іншими законами України.
За порушення позивачем порядку реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до таких акцизних накладних в ЄРАН контролюючим органом застосовано штраф у розмірі та порядку визначеному ст. 120-2 ПК України.
Застосування ж штрафу згідно постанови Пологівського районного суду Запорізької області від 04.04.2019 у справі № 324/507/19 здійснено по-перше, на підставі ч.1 ст. 163-1 КУпАП, який не є законом, що регулює податкові правовідносини; по-друге, штраф застосовано до посадової особи товариства, а не до позивача у справі.
Також не грунтуються на вимогах законодавства посилання позивача на відсутність у контролюючого органу повноважень на здійснення контролю за реєстрацією/не реєстрацією акцизних накладних.
Так, згідно з п. 14.1.1-1 ПК України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об`єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Враховуючи те, що відповідно до ст. 9 ПК України акцизний податок відноситься до загальнодержавних податків та зборів, відповідно його адміністрування відноситься до безпосередніх повноважень відповідача.
Крім того, ст. 75 ПК України визначено право контролюючих органів перевіряти своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Доводи позивача щодо наявності на його думку процедурних порушень оформлення перевірки (нескладання акта відмови, ненадсилання акта перевірки 01.03.2019) суд дослідивши відхиляє, оскільки по-перше, вони не знайшли свого нормативного та документального підтвердження; по-друге, не можуть розглядатись у вказаному спорі, оскільки предметом є оскарження податкового повідомлення-рішення, а не дій контролюючого органу.
Частиною першою статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
У зв`язку із відмовою у задоволенні адміністративного позову, питання щодо розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАЗСЕРВІС» (70600, Запорізька область, м. Пологи, вул. Східна, 15) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166) про скасування податкового повідомлення-рішення, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі складено та підписано 21.10.2019.
Суддя Л.Я. Максименко