
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2814/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Луцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі - Луцьке об`єднане управління ПФУ Волинської області) про визнання протиправними дій щодо проведення 26.07.2019 перерахунку пенсії за віком на виконання рішення суду без урахування індексації пенсії з 01.03.2019 та зобов`язання здійснити з 01.03.2019 перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 42 Закону України №1058, Закону України №2148-VIII та Закону України №2449-VIII.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 02.05.2018 перебуває на обліку в пенсійному органі як одержувач пенсії за віком на загальних підставах, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 19.07.2003 №1058.
З 01.03.2019 проведена щорічна індексація пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати на 17 %, однак, 23.03.2019 позивач отримав пенсію без проведення такої індексації.
29.03.2019 позивач звернувся до Луцького об`єднаного УПФУ Волинської області з приводу не проведення перерахунку (індексації) пенсії згідно чинного законодавства.
18.04.2019 позивач отримав від Луцького об`єднаного УПФУ Волинської області лист-відповідь від 15.04.2019, у якому повідомлялось, що з 01.03.2019 пенсія перерахована та складає 13 993,02 грн, а доплата за березень 2019 в сумі 1891,52 грн буде виплачена в квітні 2019 року. З наданого розрахунку пенсії вбачається, що розмір пенсії обчислений з урахуванням середньої заробітної плати у розмірі 4 404,35 грн (середня заробітна плата за 2014, 2015 та 2016 роки збільшена на 17%), що суперечить чинному законодавству.
24.04.2019 позивач звернувся до Луцького об`єднаного управління ПФУ Волинської області з проханням провести перерахунок (індексацію) пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати з якої сплачені страхові внески за три календарні роки (2016, 2017, 2018) що передують року в якому проводиться збільшення розміру 6 189,00 грн та провести доплату за березень - квітень 2019 року.
Листом від 16.05.2019, отриманим позивачем 06.06.2019 року, Луцьке об`єднане УПФУ Волинської області, повідомило позивача, що пенсія перерахована і виплачується згідно чинного законодавства та в правильному розмірі. У листі вказано що при призначенні пенсії застосовано показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховано для обчислення пенсії за матеріалами електронної пенсійної справи - 3 764, 40 грн. З 01.03.2019 показник середньої заробітної плати в України, з якої сплачено страхові внески та який враховано для обчислення пенсії за матеріалами електронної пенсійної справи збільшився на 17% та склав 4 404,35 грн.
Зазначає, що застосовуючи при перерахунку пенсії з 01.03.2019 показник середньої заробітної плати у розмірі 4 404,35 грн Пенсійний орган посилається на Постанову Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році.
Застосування показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески (за 2014, 2015 та 2016) та який враховано при обчисленні у 2018 році пенсії у розмірі 3 764,40 грн є безпідставним та незаконним.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 у справі №140/331/19 визнано протиправними дії Луцького об`єднаного УПФУ Волинської області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком з 02.05.2018 без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на одну застраховану особу за 2016 - 2017 роки. Зобов`язано Луцьке об`єднане управління ПФУ Волинської області здійснити з 02.05.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розміру пенсії, розрахованого відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 у справі №140/331/19 Луцьким об`єднаним УПФУ Волинської області 26.07.2019 був проведений позивачу перерахунок пенсії за віком з 02.05.2018, однак з порушенням чинного законодавства: пункту 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03.10.2017 №2148-VІІІ та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 07.06.2018 №2449-УІІІ. Згідно з Протоколом призначення пенсії від 26.07.2019 розмір пенсії з надбавками склав 16 907,40 грн. З розрахунку вбачається, що до розміру пенсії за віком не включена індексація пенсії, яка була проведена з 01.03.2019, хоча у листі Луцького об`єднаного УПФУ Волинської області від 15.04.2019 №190/Г-01 вказано, що ОСОБА_1 з 01.03.2019 проведена індексація і пенсія була збільшена на суму 1891,52 грн. На протязі березня - липня 2019 року позивач отримував цю індексацію. Таким чином відповідачем було порушений вимоги пункту 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
На звернення до Луцького об`єднаного УПФУ Волинської області від 28.08.2019 про проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням індексації пенсії, яка була проведена з 01.03.2019 згідно чинного законодавства, 16.09.2019 позивач отримав відповідь від 12.09.2019 у якій вказано, що оскільки при обчисленні розміру пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 у справі №140/331/19 було визначено середньомісячний заробіток з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки - 5 377,90 грн., то його пенсійна виплата осучасненню з 01.03.2019 не підлягає.
Вважаючи дії відповідача щодо перерахунку 26.07.2019 пенсії за віком без урахування індексації з 01.03.2019 протиправними, позивач звернувся до суду та просить зобов`язати відповідача здійснити з 01.03.2019 перерахунок (індексацію) та виплату пенсії відповідно до пункту 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закону України №2148-VIII та Закону України № 2449-VIII/
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 23.09.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі та на підставі статті 263 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 проведено замінену первісного відповідача Луцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
У відзиві на позовну заяву від 10.10.2019 №19503/06-39 відповідач позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні. Зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 02.05.2018.
Позивач звернувся до Луцького об`єднаного УПФУ Волинської області із заявою щодо проведення перерахунку (індексації) встановленого розміру пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки (2016, 2017, 2018), що передують року, в якому проводиться збільшення у розмірі 6 189,00 грн. Луцьким об`єднаним УПФУ Волинської області, а пізніше й Головним управлінням ПФУ у Волинській області було надано відповіді стосовно перерахунку розміру пенсії з урахуванням індексації з 01.03.2019 та щодо перерахунку розміру пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 у справі №140/331/19.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 „Деякі питання проведення індексації пенсій у 2019 році" затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". З 01.03.2019 перерахунок пенсій, затверджений вищезазначеною постановою проведено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки (3 764,40 грн), який збільшено на коефіцієнт 1,17 (3764,40 х 1,17=4404,35).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 у справі №140/331/19 зобов`язано Луцьке об`єднане УПФУ Волинської області здійснити з 02.05.2018 перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи із розміру пенсії, розрахованого відповідно до частини 2 статті 40 Закону України „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 у липні 2019 року позивачу проведено перерахунок пенсії з 02.05.2018. Для визначення розміру пенсії враховано середньомісячний заробіток позивача 29 803,95 грн., який взято за період роботи з 01.07.2000 по 31.03.2018 з врахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2016, 2017 роки - 5 377,90 грн. (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 5,54193). Оскільки при обчисленні розміру пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 року по справі №140/331/19 було визначено середньомісячний заробіток з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки - 5 377,90 грн. Пенсія позивача осучасненню з 01.03.2019 не підлягає.
З наведених підстав просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 після звільнення з військової служби призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Після досягнення пенсійного віку позивач з 02.05.2018 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду як одержувач пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 у справі №140/331/19 визнано протиправними дії Луцького об`єднаного УПФУ Волинської області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком з 02.05.2018 без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на одну застраховану особу за 2016 - 2017 роки. Зобов`язано Луцьке об`єднане управління ПФУ Волинської області здійснити з 02.05.2018 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розміру пенсії, розрахованого відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки, з урахуванням раніше виплачених сум. Судове рішення набрало законної сили 04.04.2019.
На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 у справі №140/331/19 Луцьким об`єднаним УПФУ Волинської області 26.07.2019 позивачу проведений перерахунок пенсії за віком з 02.05.2018 без включення індексації пенсії, яка була проведена 01.03.2019.
На звернення позивача до відповідача щодо виплати пенсії у неналежному розмірі (без нарахування індексації) Луцьке об`єднане УПФУ Волинської області листом від 12.09.2019 №936/Ч-01 повідомило позивача, що постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Деякі питання проведення індексації пенсій у 2019 році" затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Зазначений перерахунок пенсій було проведено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки (3 764,40 грн.), який збільшено на коефіцієнт 1,17 (3 764,40 х 1,17 = 4 404,35). В зв`язку з цим, перерахований розмір пенсії позивача з 01.03.2019 збільшився на 1891,52 грн та складав 13 993,02 грн. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 по справі №140/331/19 зобов`язано Луцьке об`єднане УПФУ Волинської області здійснити з 02.05.2018 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із розміру пенсії, розрахованого відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні на одну застраховану особу за 2016-2017 роки, з урахуванням раніше виплачених сум. На виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 по справі №140/331/19 спеціалістами управління у липні 2019 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 02.05.2018. Після проведеного перерахунку пенсії, відповідно до документів пенсійної справи його страховий стаж складає 42 роки 8 місяців 1 день (коефіцієнт страхового стажу - 0,42667). Для визначення розміру пенсії враховано середньомісячний заробіток 29 803,95 грн, який взято за період роботи з 01.07.2000 по 31.03.2018 з врахуванням середньої заробітної плати по Україні за 2016, 2017 роки 5 377,90 грн. (індивідуальний коефіцієнт заробітку - 5,54193). Перерахований розмір пенсії з 02.05.2018 становив 16845,80 грн (максимальний розмір пенсії до виплати з 02.05.2018 - 13730,00 грн). Розмір пенсії з 01.07.2018 становив 16845,80 грн ( максимальний розмір пенсії до виплати - 14350,00 грн). Розмір пенсії з 01.12.2018 становив 16 870,55 грн (максимальний розмір пенсії до виплати з 01.12.2018 - 14970,00 грн). Розмір пенсії з 01.07.2019 становить 16 907,40 грн (максимальний розмір пенсії до виплати з 01.07.2019 - 15640,00 грн).
У листі вказано, що оскільки, при обчисленні розміру пенсії на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 №140/331/19 було визначено середньомісячний заробіток з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки - 5 377,90 грн, пенсійна виплата позивача осучасненню з 01.03.2019 не підлягає (15-16).
Вважаючи дії відповідача щодо проведення 26.07.2019 перерахунку пенсії за віком на виконання рішення суду без урахування індексації пенсії з 01.03.2019 протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Закон №1058-IV розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини першої статі 9 Закону №1058-ІV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Частиною першою статті 25 Закону №1058-ІV передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс=См х Вс/100% х 12, де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1 %.
У свою чергу, відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях (з 01.10.2017 року - 3764,40 грн., з 01.03.2019 року - 4404,35 грн.); Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону (0,45917).
Як встановлено судом, з 01.11.2004 позивачу після звільнення з військової служби призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Після досягнення пенсійного віку, позивачу з 02.05.2018 призначена пенсія за віком на загальних підставах згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Загальні положення щодо проведення індексації та перерахунку пенсії визначено статтею 42 Закону України №1058-ІV від 09.07.2003 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058-ІV).
Відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
В силу пунктів 4-3, 4-4, 4-5, 4-7 Прикінцеві положення Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень (пункт 4-3 Закону №1058-ІV).
З 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року (пункт 4-4 Закону №1058-ІV).
Відповідно до пункту 4-5 Розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-ІV збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою статті 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 року.
У 2019 - 2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
26.02.2019 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", в пункті 2 якої установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Враховуючи, що позивач відповідно до закону "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", Постанови Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, має право на нарахування та виплату індексації пенсії, а також беручи до уваги, що індексація перерахованої за рішенням суду пенсії позивачеві проведена не була, суд погоджується з доводами позивача щодо протиправної бездіяльності, допущеної відповідачем, та вважає за можливе зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію пенсії.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду належних і допустимих доказів, а відтак, не довів правомірність відмови у нарахуванні індексації позивачу.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем під час звернення до суду було сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, що підтверджується квитанцією від 18.09.2019 №36 (а.с.2).
Враховуючи задоволення позовних вимог, сплачений позивачем за звернення з позовною заявою судовий збір у сумі 768,40 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
Керуючись статтями 243-246, 257, 263 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо проведення 26.07.2019 перерахунку пенсії ОСОБА_1 за віком на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 без урахування індексації пенсії відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43005, Волинська область, місто Луцьк, пр-т. Грушевського, 1, код ЄДРПОУ 13358826) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з урахуванням індексації відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» з урахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43005, Волинська область, місто Луцьк, пр-т. Грушевського, 1, код ЄДРПОУ 13358826) судові витрати у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривен 40 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Головуючий-суддя Т.М. Димарчук