Ухвала суду № 85129279, 22.10.2019, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
22.10.2019
Номер справи
320/4406/19
Номер документу
85129279
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Дата документу 22.10.2019

Справа № 320/4406/19

Провадження 1-кс/937/5860/19

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 жовтня 2019 року м. Мелітополь

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

слідчого судді - Колодіної Л.В.,

за участю секретаря – Арифової Л.А.,

розглянувши клопотання слідчого Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі Тетерятника Б.С. в кримінальному провадженні №42019010000000027 від 09.04.2019, за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України,

В С Т А Н О В И В:

До Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області надійшло клопотання слідчого Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі Тетерятника Б.С. в кримінальному провадженні №42019010000000027 від 09.04.2019, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про тимчасовий доступ до довідок про результати прикордонного контролю суден у пунктах пропуску, в яких приймали участь співробітники митного поста «Херсон-порт» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , під час прибуття та вибуття суден закордонного плавання за період з 01.01.2016 по 14.05.2018, які знаходиться у володінні Херсонського прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України за адресою: м. Херсон, вул. Перекопська, буд. 175, з можливістю вилучення оригіналів вказаних документів. Розгляд клопотання провести без виклику осіб, у володіння яких знаходяться вказані документи.

Клопотання слідчого обґрунтовано тим, що Другим слідчим відділом СУ ТУ ДБР, розташованого у м. Мелітополі, проводиться досудове слідство у кримінальному провадженні № 42019010000000027 внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 09.04.2019 за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, за фактом зловживання владою і службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, службовими особами Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, при митному оформленні товарів 31 групи (селітра, мінеральні добрива, аміачна селітра та ін.) за період з 01 грудня 2018 року по теперішній час.

Досудове розслідування розпочато за депутатським запитом народного депутата України ОСОБА_3 , в якому він просить розпочати досудове розслідування у зв`язку із порушення чинного законодавства посадовими особами Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі. Відповідно до змісту запиту, до нього звернувся громадянин України ОСОБА_4 , та повідомив, що з грудня по теперішній час в зоні діяльності названої вище Митниці, здійснюється оформлення товарів 31 групи (селітра, мінеральні добрива, аміачна селітра та ін.) із порушенням ст.ст. 356, 260 Митного кодексу України.

Крім того, в ході розслідування з Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі отримано акт внутрішньої перевірки митного поста «Херсон-порт» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 27.04.2018, яка проводилася згідно із наказу Херсонської митниці ДФС від 02.02.2018 № 41 з урахуванням наказів Херсонської митниці ДФС від 28.02.2018 № 83, від 30.03.2018 № 112, від 24.04.2018 № 146.

Згідно з висновками вказаної перевірки на вказаному митному посту встановлені непоодинокі випадки порушення вимог статті 247 Митного кодексу України; постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 № 93 "Про справляння плати за виконання митних формальностей митними органами поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів"; Порядку справляння плати за виконання митних формальностей органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів або поза робочим часом, установленим для них, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.12.2013 № 804, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.01.2014 за № 11/24788 (Порядок від 16.12.2013 № 804); Порядку справляння плати за виконання митних формальностей органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів або поза робочим часом, установлених для них, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.10.2017 № 862, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.11.2017 за № 1385/31253.

Суть порушення полягає у наступному.

Відповідно до частини 1 статті 247 Митного кодексу України митне оформлення здійснюється в місцях розташування відповідних підрозділів органів доходів і зборів протягом робочого часу, встановленого для цих органів.

Відповідно до частини 7 статті 247 за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи митні формальності можуть виконуватися органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів, а також поза робочим часом, установленим для них. Форма письмового звернення визначена Порядком від 16.12.2013 № 804, та Порядком від 23.10.2017 № 862 (який скасував дію Порядку від 16.12.2013 № 804).

Згідно частини 8 статті 247 Митного кодексу України, за виконання митних формальностей органами доходів і зборів поза місцем розташування органів доходів і зборів або поза робочим часом, установленим для них, із заінтересованих осіб справляється плата у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, та в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до пункту 1.6. розділу 1 Порядку від 16.12.2013 № 804, (пункту 6 розділу 1 Порядку від 23.10.2017 № 862) рішення про виконання митних формальностей поза місцем розташування органів доходів і зборів у робочий час приймається посадовою особою, уповноваженою на це наказом керівника митниці (митниці ДФС), на підставі вищезазначеного звернення особи шляхом проставляння на зверненні резолюції.

Порядок нарахування та внесення плати за виконання митних формальностей поза місцем розташування органів доходів і зборів визначено розділом 2 Порядку від 16.12.2013 № 804 (розділом 2 Порядку від 23.10.2017 № 862).

Нарахування плати здійснюється за розмірами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2003 № 93, та становить 20 євро (EUR) за кожну повну та неповну годину виконання митних формальностей у робочий час поза місцем розташування органів доходів і зборів, незалежно від кількості посадових осіб органів доходів і зборів, залучених до їх проведення.

Згідно з розділом 2 Порядку від 16.12.2013 № 804 (розділом 2 Порядку від 23.10.2017 № 862) до часу, витраченого посадовою особою органів доходів і зборів на виконання митних формальностей поза місцем розташування цих органів, зараховується також час, витрачений нею на проїзд до місця проведення митних формальностей та у зворотному напрямку.

Відповідно до пункту 1.2. розділу 1 Порядку від 16.12.2013 № 804, (пункту 2 розділу 1 Порядку від 23.10.2017 № 862) місцем розташування органів доходів і зборів є адреси, зазначені у положенні про митницю (митницю ДФС) та положенні про митний пост, що затверджені у порядку, визначеному Митним кодексом України.

Частиною 2 статті 547 Митного кодексу України визначено, що положення про митні пости затверджуються керівниками відповідних митниць.

Згідно Положення про митний пост "Херсон-порт" Херсонської митниці ДФС, затвердженого наказами Херсонської митниці ДФС від 24.07.2015 № 163, від 16.03.2016 № 141 та від 11.11.2016 № 457, митний пост розташований за адресою 73000, Україна, м. Херсон, Одеська площа, 6. Відділ митного оформлення № 1 митного поста розташований за адресою 73000, Україна, м. Херсон, Одеська площа, 6.

Згідно класифікатора видів надходжень бюджету, що контролюються митними органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.09.2012 № 1011 "Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій" для плати за виконання митних формальностей поза місцем розташування та поза робочим часом, установленим для митних органів, встановлено код "071".

В ході перевірки встановлено, що плата за виконання митних формальностей у робочий час поза місцем розташування митного поста "Херсон-порт" не нараховувалася та не стягувалася під час або після оформлення наступних митних декларацій, що у свою чергу ймовірно спричинило несплату платежів до держбюджету за 2016-2017 р.р. в розмірі 1 461 552,95 грн.

Крім того, згідно до висновку акту внутрішньої перевірки від 31.10.2018 Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, загальна ймовірна сумі втрат держбюджету по випадкам не стягнення плати за виконання митних формальностей у робочий час поза місцем розташування митного органу протягом 2018 року склала 259 944,79 грн.

Такий висновок члени робочої групи Херсонської митниці ДФС, які проводили внутрішню перевірку зробили у тому числі, проаналізував інформацію від Херсонського прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України (лист від 16.03.2018 № 23/2523), згідно до якої при здійснені переважній більшості контрольних процедур під час прибуття та вибуття суден закордонного плавання у 2016-2017 році, були присутні співробітники митного поста «Херсон-порт» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, які здійснювали митні формальності.

У відповідності до п. 18 типової технологічної схеми пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 451, діяльність контролюючих органів, транспортних та інших організацій і установ під час здійснення пропуску через державний кордон координується органами охорони державного кордону. За змістом вказаного документу, Закону України «Про прикордонний контроль», всі контрольні процедури у пунктах пропуску через державний кордон здійснюються за участі представників органу охорони державного кордону. Вони складають довідку про результати прикордонного контролю судна, яку підписують представники всіх контролюючих органів, що приймають участь у оформлені судна, у тому числі представники ДФС.

На підставі ухвал слідчого судді Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області про тимчасовий доступ до речей і документів копії вказаних довідок в Херсонському прикордонному загоні Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України були вилучені.

Для підтвердження участі посадових осіб митного поста «Херсон-порт» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі у проведенні митних формальностей на судах, які вказані у довідках у вказані дати, був допитаний колишній головний державний інспектор відділу № 1 митного поста «Херсон-порт» ОСОБА_1 . В ході допиту йому була надана можливість ознайомитися із 267 копіями довідок про результати прикордонного контролю судна, у яких у відповідній графі про присутність на судні інших контролюючих органів було вказане його прізвище та в деяких з них проставлений підпис. На запитання «чи проводили Ви митне оформлення(митні формальності) суден, зазначених у вказаних довідках у вказані дати, чи виконані рукописний текст «ДФС», Ваше прізвище з ініціалами та (в разі наявності) підпис Вами?», ОСОБА_1 на підставі ст. 63 Конституції України відповідати відмовився.

Для підтвердження участі посадових осіб митного поста «Херсон-порт» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі у проведенні митних формальностей на судах, які вказані у довідках у вказані дати, був допитаний колишній старший державний інспектор відділу № 1 митного поста «Херсон-порт» ОСОБА_2 . В ході допиту йому була надана можливість ознайомитися із 572 копіями довідок про результати прикордонного контролю судна, у яких у відповідній графі про присутність на судні інших контролюючих органів було вказане його прізвище та в деяких з них проставлений підпис. На запитання «чи проводили Ви митне оформлення(митні формальності) суден, зазначених у вказаних довідках у вказані дати, чи виконані рукописний текст «ДФС», Ваше прізвище з ініціалами та (в разі наявності) підпис Вами?», ОСОБА_2 на підставі ст. 63 Конституції України відповідати відмовився. Крім того, в ході допиту заявив про те, що у 2016-2018 він не проводив митних формальностей поза місцем розташування митного посту.

Перебування на суднах закордонного плавання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 під час проведення контрольних процедур є предметом доказування у кримінальному провадженні, оскільки підтверджують факт здійснення ними митних формальностей, за які кошти з агентської організації вони не списували. Перебування на суднах ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , крім іншого, підтверджується власноручно вчиненими ними рукописними записами та підписами у довідках про результати прикордонного контролю судна. Чи виконані ними або іншими особами рукописні записи та підписи у вказаних довідках, вирішує судова почеркознавча експертиза.

Відповідно до методики проведення судової почеркознавчої експертизи експерту для дослідження необхідний оригінал документу.

Херсонський прикордонний загін Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України забезпечує безперебійне функціонування пунктів пропуску через державний кордон, організацію та здійснення прикордонного контролю в пунктах пропуску через державний кордон, у тому числі і у зоні митного контролю митного поста «Херсон-порт» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.

Враховуючи, що довідки про результати прикордонного контролю судна, що підтверджують участь ОСОБА_1 та ОСОБА_2 при здійсненні контрольних процедур під час прибуття та вибуття суден закордонного плавання за період з 01.01.2016 по 06.06.2019, знаходяться у володінні Херсонського прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України, з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин, підтвердження факту виконання рукописних записів та підписів вказаними посадовими особами Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до оригіналів довідок про результати прикордонного контролю судна, в яких вони приймали участь.

Отриманні у зв`язку з наданням тимчасового доступу до речей і документів оригінали документів будуть використані як об`єкт дослідження судової почеркознавчої експертизи, що в свою чергу може бути використано як доказ доведення обставин правопорушення, які неможливо довести іншим способом.

Враховуючи той факт, що працівники Херсонського прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України можуть бути зацікавленими особами у результатах проведення досудового розслідування, існує реальна загроза зміни або знищення документів, які знаходяться у їх володінні. З тих самих підстав, органом досудового розслідування не були використані повноваження, передбачені ст. 93 КПК України, щодо витребування та отримання від вказаної вище установи, документів, що мають значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.

З огляду на викладене, з метою встановлення всіх важливих обставин вчинення кримінального правопорушення, які мають суттєве значення для повного, всебічного та неупередженого розслідування даного кримінального провадження, слідчий просить клопотання задовольнити.

У судове засідання слідчий не з`явився, надавши суду заяву про розгляд клопотання за його відсутності, клопотання підтримує.

Представник Херсонського прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України, в судове засідання не викликався відповідно до ч.2 ст.163 КПК України.

Неприбуття учасників судового провадження не перешкоджає розгляду клопотання.

На підставі ст. 107 КПК України фіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів не здійснюється. Відповідно до вимог ст. 108 КПК України ведеться журнал судового засідання.

Вивчивши клопотання про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю, додатки до цього клопотання, слідчий суддя вважає за можливе задовольнити клопотання виходячи із наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає в наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей та документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей та документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, якщо самі по собі, або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з якими подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Клопотання носить обґрунтований характер та підтверджується зібраними в кримінальному провадженні доказами: витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42019010000000027 від 09.04.2019, копіями матеріалів кримінального провадження.

Вивчене слідчим суддею під час розгляду клопотання слідчого Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі Тетерятника Б.С. в кримінальному провадженні №42019010000000027 від 09.04.2019, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про тимчасовий доступ до довідок про результати прикордонного контролю суден у пунктах пропуску, в яких приймали участь співробітники митного поста «Херсон-порт» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , під час прибуття та вибуття суден закордонного плавання за період з 01.01.2016 по 14.05.2018, свідчить про те, що вказані документи та інформація мають значення для встановлення істини по справі, тому слідчий суддя вважає за необхідне задовольнити клопотання, надавши дозвіл на тимчасовий доступ до вищевказаних документів та інформації, які знаходиться у володінні Херсонського прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України за адресою: м. Херсон, вул. Перекопська, буд. 175, з можливістю вилучення оригіналів вказаних документів.

Керуючись ст. ст.159, 160, 163, 164, 309 КПК України,

У Х В А Л И В:

Клопотання слідчого Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі Тетерятника Б.С. в кримінальному провадженні №42019010000000027 від 09.04.2019, за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України – задовольнити.

Надати дозвіл слідчим Другого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління ДБР, розташованого у м. Мелітополі, Андрєєву Сергію Вікторовичу, Воронцову Андрію Володимировичу,Черніченку Богдану Віталійовичу, Маханькову Денису Юрійовичу, Єрмаку Антону Андрійовичу, Тетерятнику Богдану Сергійовичу, Маржановському Роману Віталійовичу, Єрмакову Юрію Івановичу, Степанюку Сергію Вікторовичу, Кургановій Софії Валеріївні, Москаленко Наталії Юріївні, Дону Олексію Вікторовичу, Тибію Владиславу Валерійовичу, заступнику начальника відділу Деркачу Максиму Анатолійовичу, на проведення тимчасового доступу до довідок про результати прикордонного контролю суден у пунктах пропуску, в яких приймали участь співробітники митного поста «Херсон-порт» Митниці ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , під час прибуття та вибуття суден закордонного плавання за період з 01.01.2016 по 14.05.2018, які знаходиться у володінні Херсонського прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України за адресою: м. Херсон, вул. Перекопська, буд. 175, з можливістю вилучення оригіналів вказаних документів.

Строк дії ухвали про тимчасовий доступ до документів, що знаходяться у володінні Херсонського прикордонного загону Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України за адресою: м. Херсон, вул. Перекопська, буд. 175, – тридцять діб з дня її винесення.

Ухвала підлягає виконанню одноразово.

Перед початком виконання ухвали слідчого судді особі, яка володіє житлом чи іншим володінням, а за її відсутності - іншій присутній особі, повинна бути пред`явлена ухвала і надана її копія.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: Л.В. Колодіна