
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2019 р. м. Чернівці справа № 824/761/19-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області (далі - позивач) звернулося до суду з вказаним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 (далі - відповідач) податковий борг за узгодженими податковими зобов`язаннями до Державного бюджету в сумі 114294,14 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказував, що за відповідачем рахується борг на загальну суму 114294,14 грн, який виник за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД, не виконання зобов`язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства. Оскільки борг у добровільному порядку відповідачем не сплачений, позивач звернувся до суду з вимогою про стягнення вказаного боргу в судовому порядку.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 02.08.2019 р. відкрито провадження в адміністративні справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ст. ст. 257 - 262 КАС України без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Про відкриття провадження в даній адміністративній справі та призначення її до розгляду повідомлено відповідача за місцем проживання (с. Банчени, Герцаївський район, Чернівецька область), яке співпадає з місцем проживання, внесеним до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що підтверджується довідкою Укрпошти від 12.08.2019 р. Згідно вказаної довідки, рекомендоване поштове відправлення, адресоване відповідачу, повернуто до суду з відміткою "за зазначеною адресою не проживає" (а.с. 92).
Відповідно до ст. 130 КАС України Чернівецьким окружним адміністративним судом 26.09.2019 р. розміщено на сайті судової влади України оголошення про розгляд справи за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Чернівецькій області до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу (а.с. 110).
Крім того, у зв`язку із поверненням поштового відправлення, яке направлялось на адресу відповідача, 26.09.2019 р., 27.09.2019 р. та 30.09.2019 р. секретарем судового засідання вживалися заходи щодо повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та призначення до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за номерами засобів зв`язку, які містяться в Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Однак, абонент не відповідав, що підтверджується довідкою від 30.09.2019 р. (а.с. 111).
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Виходячи із змісту п. 4 ч. 1 ст. 127 КАС України, вважається, що часом вручення повістки вважається день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Частиною 6 ст. 251 КАС України встановлено, що днем вручення судового рішення є, в т. ч. день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Враховуючи приписи ст. ст. 127, 130 та 251 КАС України, суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження в адміністративній справі №824/761/19-а, незважаючи на невручення поштових відправлень останньому з незалежних від суду причин.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 (с. Банчени, Герцаївський район, Чернівецька область, РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрований як фізична-особа підприємець 20.04.2010 р., що підтверджується відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 84-89).
Відповідно до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач здійснює наступні види діяльності: код КВЕД 46.45 оптова торгівля парфумними та косметичними товарами; код КВЕД 47.11 роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний); код КВЕД 47.19 інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах; код КВЕД 47.75 роздрібна торгівля косметичними товарами та туалетними приналежностями в спеціалізованих магазинах; код КВЕД 47.89 роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами; код КВЕД 47.99 інші види роздрібної торгівлі поза магазинами.
Згідно Ідентифікаційних даних, долучених позивачем до позову, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрований як самозайнята особа та перебуває на обліку в Новоселицькій ОДПІ (Герцаївське відділення). Місце проживання відповідача - с. Банчени, Герцаївський район, Чернівецька область (а.с. 104-108).
Дослідженням інформації, зазначеної в ідентифікаційних даних, судом встановлено, що відповідач перебуває на обліку в ГУ ДФС у Чернівецькій області (Герцаївський район) з 21.04.2010 р. по теперішній час (а.с. 104-108).
Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755- IV (далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Підпункт 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачає, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Судом встановлено, що позивачем проведено позапланову документальну перевірку самозайнятої особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні експортних операцій, на виконання контракту № 1 від 14.08.2015 р. та № 1/2017 від 20.06.2017 р. за період з 14.08.2015 р. по 18.11.2018 р., за результатами якої складено акт № 196/24-13-13-04-19/2629927414 від 30.11.2018 р. (а.с. 16-24).
На підставі висновків, викладених в акті перевірки, Головним управлінням ДФС у Чернівецькій області 31.12.2018 р. сформовано наступні податкові повідомлення - рішення, а саме:
- форми "С" № 0017721304 , яким відповідачу визначено грошове зобов`язання за платежем пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД на суму 131284,48 грн;
- форми "Ф" № 0017731304 , яким відповідачу визначено грошове зобов`язання за платежем пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД на суму на суму 1700,00 грн (а.с. 30, 31).
Судом встановлено, що податкові повідомлення - рішення від 30.11.2018 р. форми "С" № 0017721304 та "Ф" № 0017731304 надіслані позивачем разом з листом від 14.12.2018 р. за № 3014/ФОП/2413-13-04 рекомендованим поштовим відправленням за останнім відомим місцезнаходженням (проживання) відповідача, а саме: с. Банчени, Герцаївський район, Чернівецька область, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 32, 33, 34).
Згідно довідки Укрпошти від 17.12.2018 р., поштове відправлення адресоване відповідачу повернуто на адресу позивача, оскільки адресат (відповідач) за зазначеною адресою не проживає (а.с. 33, 34).
Відповідно до п. 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг. У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Дослідженням Ідентифікаційних даних долучених до позову та відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань видно, що місце проживання відповідача: с. Банчени , Герцаївський район, Чернівецька область.
Отже, останнє відоме контролюючому органу місцезнаходження (проживання) відповідача є саме адреса: с. Банчени, Герцаївський район, Чернівецька область.
Фізичні особи - платники податків зобов`язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (п. 70.7 ст. 70 ПК України).
Враховуючи наведену норму, а також встановлені по справі обставини, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення - рішення від 30.11.2018 р. форми "С" № 0017721304 та "Ф" № 0017731304 вважаються врученими відповідачу 17.12.2018 р. за останнім відомим його місцезнаходженням (проживання).
Згідно п. 56.1 ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення (п. 56.2 ст. 56 ПК України).
З матеріалів справи видно, що податкові повідомлення - рішення від 30.11.2018 р. форми "С" № 0017721304 та "Ф" № 0017731304 відповідачем в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалося.
Таким чином, суд приходить до висновку, що вказані вище податкові повідомлення-рішення є узгодженим.
Судом встановлено, що грошове зобов`язання за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності визначені контролюючим органом у податкових повідомленнях-рішеннях становить 132984,48 грн (131284,48 грн + 1700,00 грн).
Дослідженням інтегрованої картки платника податків встановлено, що відповідачем частково сплачено суму, яку зазначено у податкових повідомленнях-рішеннях в розмірі 18800,00 грн, у зв`язку з чим утворився борг в розмірі 114184,48 грн. (132984,48 грн - 18800,00 грн).
Отже, загальна сума податкового боргу, яка визначена відповідачу та підлягає стягненню складає 114184,48 грн. (132984,48 грн - 18800,00 грн). Вказана заборгованість в добровільному порядку не сплачена, що підтверджується інтегрованою карткою платника податків (а.с. 11 - 15).
Відповідно до п.п. 14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки
Підпунктом 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України передбачає, що нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
При нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (п.п. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПК України).
Відповідно до п.п. 129.3.1 п. 129.3 ст. 129 ПК України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань.
Судом встановлено та підтверджується розрахунком заборгованості, що у зв`язку із порушенням відповідачем строків погашення грошового зобов`язання сфері зовнішньоекономічної діяльності позивачем нарахована пеня у сумі 109,66 грн
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що за відповідачем обліковується податковий борг на загальну суму 114294,14 грн, який складається із податкових зобов`язань у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 114184,48 грн. та нарахованої пені у сумі 109,66 грн. Наведена обставина також підтверджується інтегрованою карткою платника (відповідача).
Пунктом 59.1 та 59.5 ст. 59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Матеріалами справи підтверджується, що позивач направив відповідачу податкову вимогу форми "Ф" від 29.12.2018 р. № 66123-53 про сплату податкового боргу на суму 132984,48 грн. Вказана вимога одержана відповідачем 23.01.2019 р., що підтверджується відміткою про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с. 28, 29).
Відповідно до п. 60.6 ст. 60 ПК України, якщо нарахована сума грошового зобов`язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане (вручене) податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов`язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається (не вручається).
Оскільки після вручення податкової вимоги сума податкового боргу у відповідача змінилася, але борг відповідачем не було погашено, позивачем повторно податкова вимога не надсилалася (не вручалася).
Згідно п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ст. 95 ПК України).
Пунктом п. 87.11 ст. 87 ПК України встановлено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідач не надав доказів відсутності або погашення ним вказаної суми податкового боргу.
Враховуючи наведене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і наявним матеріалам, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст. ст. 77, 139, 241, 246, 255, 257 - 262, 293 та 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг за узгодженими податковими зобов`язаннями у сумі 114294,14 грн. до Державного бюджету.
Згідно ст. 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до ст. ст. 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.
Повне найменування сторін:
позивач - Головне управління ДФС у Чернівецькій області (м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 200-А, код ЄДРПОУ 39392513);
відповідач - ОСОБА_1 (с. Банчени, Герцаївський район, Чернівецька область, РНОКПП НОМЕР_1 ).
Суддя В.К. Левицький