
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2019 року м.Житомир справа № 240/10126/19
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,
за участю: позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Алексійчук В.В. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
-визнати протиправною та скасувати відмову у перерахунку пенсії;
-зобов"язати провести перерахунок та випату пенсії, обчисленої відповідно до п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженої постановою КМУ від 23.11.2011 №1210.
В обгрунтування позову зазначає, що відповідачем протиправно відмовлено у перерахунку пенсії виходячи з 5-кратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, оскільки вона отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому пенсія має бути обчислена та виплачена відповідно до п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 з урахуванням змін, внесених постановою КМУ №851 від 15.11.2017.
Ухвалою від 27.08.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 25.09.2019.
30.09.2019 відповідачем подано відзив на позовну заяву. В обгрунтування відзиву відповідач зазначив, що позов безпідставний, оскільки позивач із заявою про перерахунок пенсії згідно постанови КМУ №851 до Пенсійного фонду не звертався, а звертався лише із заявою щодо зарахування стажу військової служби.
В судовому засіданні 09.10.2019 позивач позов підтримав, просив задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав, викладених у письмовому відзиві.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Згідно наявної у матеріалах справи копії посвідчення №004803 від 15.05.2002 ОСОБА_1 є дружиною померлого громадянина (чоловіка ОСОБА_2 ) із числа (ліквідаторів, потерпілих) категорії 1, смерть якого пов"язана з Чорнобильською катастрофою. (а.с.11)
На підставі поданої заяви від 27.03.2018 позивача переведено з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника у розмірі фактичних збитків відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" . У зв"язку з цим, пенсію перераховано з урахуванням заробітку годувальника, обчисленого як особі, яка приймала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження військових зборів та довідки про заробітну плату від 15.12.2017 №534.
10.05.2019 представник позивача звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м.Бердичеві та Бердичівському районі Житомирської області із адвокатським запитом, в кому просив надати інформацію щодо нарахувань пенсії, перерахунків пенсії, підвищень-зменшень пенсії ОСОБА_1 з часу переходу на пенсію по втраті годувальника; надати інформацію чи можлива зміна розміру пенсії ОСОБА_1 станом на день запиту. Якщо можливе збільшення розміру пенсії, просив провести відповідні перерахунки. (а.с.18)
За результатами розгляду запиту відповідно до Закону України "Про звернення громадян", Бердичівське ОУПФУ надіслало представнику позивача лист від 14.05.2019 №Б-131. По суті поставлених у запиті питань повідомлено, що при переході на пенсію по втраті годувальника відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмір пенсії становив 2826,10 грн. З 01.11.2018 розмір пенсії становив 2370,08 грн. Після перерахунку пенсії з 01.03.2019 розмір пенсії становив 2685,88 грн. Спеціалістами відділу з питань призначення та перерахунку пенсії проведено умовний розрахунок на пенсії за віком, по інвалідності та по інвалідності в розмірі за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування". Перехід на зазначені види пенсії за матеріалами пенсійної справи на даний час недоцільний. (а.с.12)
08.08.2019 ОСОБА_1 звернулася до Бердичівського ПФУ із заявою про перерахунок пенсії по втраті годувальника, по стажу військової служби. (а.с.50)
За результатами розгляду заяви, управлінням Пенсійного фонду прийнято рішення від 12.08.2019, яким відмовлено у перерахунку пенсії по стажу, оскільки вона отримує пенсію по втраті годувальника у розмірі фактичних збитків визначених ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яким призначається без вимог страхового стажу, так як Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не передбачено перерахунок по стажу. (а.с.64-65)
Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії відповідно до п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 з урахуванням змін, внесених постановою КМУ №851 від 15.11.2017, в чому відповідачем протиправно відмовлено, тому звернувся до суду за захистом порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 N 796-XII (далі - Закон N 796-XII) встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Тобто, метою Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: Чорнобильської катастрофи; інших ядерних аварій та випробувань; військових навчань із застосуванням ядерної зброї.
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначається державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1 та у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з вказаною статтею пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Статтею 59 Закону № 796-XII (в редакції Закону 2148-VIII від 03.10.2017) передбачено, що військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".
Позивач отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до ст.54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону № 796-XII, визначений Порядком № 1210.
Відповідно до п. 9-1 Порядку № 1210 (який доповнено Постановою Кабінету Міністрів України № 851 від 15.11.2017 та застосовується з 01.10.2017 ) за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою .
Позивач у зазначеній справі оскаржує на його думку протиправну відмову відповідача у перерахунку пенсії відповідно до п. 9-1 Порядку № 1210.
В той же час, суд зазначає, що відповідно до положень ч.1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Як визначено ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 22-1 від 25.11.2005 року.
Суд зазначає, що відповідно до п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Згідно п.4.1 Постанови №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію.
Як передбачено положеннями п. 4.3. Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту З пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.
Отже, виходячи зі змісту наведених норм, обов`язковою умовою призначення (перерахунку) пенсії є саме факт звернення заявника із відповідною заявою (передбаченої в додатку №2 Постанови №22-1). Саме подання заяви для здійснення перерахунку пенсії відповідно до затвердженого цим Порядком Додатку 2 і є законною підставою для прийняття органом Пенсійного фонду будь-яких процесуальних рішень.
Судом встановлено, що позивач не звертався з заявою відповідної форми до відповідача з метою перерахунку пенсії згідно з Постановою КМУ № 851 від 15.11.2017.
Разом з тим, судом встановлено та не заперечується позивачем, позивач не звертався із заявою відповідної форми до відповідача з метою перерахунку пенсії відповідно до п.9-1 Порядку №1210 доповненого Постановою КМУ № 851 від 15.11.2017.
Натомість звертався лише про перерахунок пенсії по втраті годувальника, по стажу військової служби, що є різними підставами.
Крім того, надана представнику позивача на його запит відповідь листом від 14.05.2019 №Б-131 є лише роз`ясненням щодо підстав для перерахунку пенсії.
Рішення по суті щодо перерахунку позивачеві пенсії відповідно до п.9-1 Порядку №1210 відповідачем не приймалося, а лист має роз`яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків.
Отже, в даному випадку відповідачем під час розгляду заяви позивача не було допущено протиправних дій в частині відмови у проведенні перерахунку пенсії та прийняття рішення з огляду на не прийняття такого рішення про відмову.
Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 19.04.2018 у справі №601/198/16.
З огляду на вищевикладене суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.
За приписами ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що оскільки позивач до відповідача з заявою відповідної форми про перерахунок пенсії згідно з Постановою КМУ № 851 від 15.11.2017 не звертався та відповідач рішення за спірними правовідносинами не приймав, тому суд дійшов висновку, що в даному випадку право позивача на перерахунок пенсії згідно з Постановою КМУ № 851 від 15.11.2017 не порушено, з огляду на що позов є передчасним та безпідставним, тому у його задоволенні слід відмовити.
Керуючись статтями 9,77,90,242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 22 жовтня 2019 року