
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/2508/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
за участі секретаря - Гайдука С.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Дрогана С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини 2253 про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) 20.08.2019 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини 2253 (далі - в/ч 2253), у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ №875-АГ начальника 105 прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 01.07.2019 в частині застосування до нього дисциплінарного стягнення - сувора догана;
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника 105 прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України №390-ОС від 06.08.2019 про звільнення його з військової служби в запас за порушення пп. «ж» п. 2 ч. 5 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу»;
- поновити його на займаній посаді інспектора прикордонної служби ІІІ категорії-кулеметника відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Гута Студенецька» 105 прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України та виплатити заробітну плату за час вимушеного прогулу.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що ним у повному обсязі і згідно вимог Інструкції виконувались покладені посадові обов`язки. Вважає, що не об`єктивне ставлення керівників та особиста їх неприязнь стали підставою для застосування до нього спочатку суворої догани, а потім звільнення.
Ухвалою судді від 05.09.2019 ОСОБА_1 поновлено строк на звернення до суду з позовом, прийнято позовну заяву до розгляду та призначено у відкрите судове засідання за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, надав відзив та пояснив, що на момент прийняття рішення про звільнення, ОСОБА_1 мав 8 дисциплінарних стягнень. Крім того, щодо спірного наказу від 01.07.2019 №875-АГ зазначив, що під час проведення службового розслідування було підтверджено факт неналежного виконання позивачем покладених на нього обов`язків, у зв`язку із чим прийнято рішення про застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення «сувора догана».
Позивач надав додаткові пояснення по суті спору, у яких підтримав заявлені позовні вимоги та зазначив, що інші наявні дисциплінарні стягнення не вказують на нього як на порушника дисципліни та порушника умов контракту.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні адміністративного позову має бути відмовлено, виходячи з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу за контрактом у в/ч 2253. Згідно пункту 1 Контракту про проходження військової служби у Державній прикордонній службі України позивач добровільно взяв на себе зобов`язання: виконувати вимоги військових статутів, накази старших начальників; виконувати службові обов`язки військовослужбовця, вимоги посадової інструкції; дотримуватися вимог військової дисципліни; постійно вдосконалювати майстерність та професійний рівень.
Як вбачається з матеріалів справи, заступником начальника штабу - начальником відділу управління службою штабу підполковником ОСОБА_2 було проведено службове розслідування, відповідно до наказу Чернігівського прикордонного загону від 21 червня 2019 року №827-АГ «Про призначення службового розслідування», з метою об`єктивного з`ясування обставин, викладених у рапорті заступника начальника загону - начальника відділу персоналу полковника ОСОБА_3 , заступника начальника прикордонного загону з озброєння та техніки підполковника ОСОБА_4 . та заступника начальника штабу - начальника відділу прикордонної служби штабу підполковника ОСОБА_12 від 20 червня 2019 року Вх.№Р-3684.
За наслідками розгляду матеріалів службового розслідування, опрацювання пояснень військовослужбовців, виявлено порушення ОСОБА_1 пункту 2 глави 5 розділу 2 Інструкції про службу прикордонних нарядів ДПС України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 №1261, в частині «…На період несення служби зміною старший зміни прикордонних нарядів очолює центр управління службою підрозділу охорони кордону. Старший зміни прикордонних нарядів зобов`язаний:… керувати прикордонними нарядами, здійснювати контроль за несенням ними служби; …підтримувати взаємодію з підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, Службою безпеки України, інших правоохоронних органів», що зафіксовано у висновку службового розслідування, затвердженому начальником Чернігівського прикордонного загону від 27.06.2019 (а.с. 78-168). У зв`язку з наведеним, позивача рекомендовано притягнути до дисциплінарної відповідальності правами начальника Чернігівського прикордонного загону.
01.07.2019 начальником Чернігівського прикордонного загону винесено наказ №875-АГ «Про результати службового розслідування», пунктом 7 якого ОСОБА_1 оголошено «сувору догану» (а.с. 70-76). Із вказаним наказом позивач був ознайомлений 19.07.2019, про що свідчить його підпис.
Надалі, на підставі протоколу засідання атестаційної комісії від 19.07.2019 №62, подання до звільнення від 25.07.2019, наказом в/ч 2253 від 26.07.2019 №368-ОС із ОСОБА_1 припинено (розірвано) контракт та звільнено з військової служби за підпунктом «ж» (у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (а.с. 173).
Наказом начальника 105 прикордонного загону від 06.08.2019 №390-ОС позивача виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення (а.с. 174).
Вважаючи накази відповідача про притягнення до дисциплінарної відповідальності, звільнення з військової служби та виключення зі списків особового складу протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для суб`єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускається бездіяльності.
Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закон) встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (частина перша статті 2 Закону).
Загальні права та обов`язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов`язки основних посадових осіб полку і його підрозділів визначає Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24.03.1999 №548-XIV, дія якого поширюється і на Державну прикордонну службу України (далі - Статут, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Так, відповідно до статей 5 та 6 Статуту, внутрішня служба - це система заходів, що вживаються для організації повсякденного життя і діяльності військової частини, підрозділів та військовослужбовців згідно з цим Статутом та іншими нормативно-правовими актами.
Внутрішня служба здійснюється з метою підтримання у військовій частині порядку та військової дисципліни, належного морально-психологічного стану, які забезпечують постійну бойову готовність та якісне навчання особового складу, збереження здоров`я військовослужбовців, організоване виконання інших завдань.
Статтею 9 Статуту встановлено, що військовослужбовці Збройних Сил України мають права і свободи з урахуванням особливостей, що визначаються Конституцією України, законами України з військових питань, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актам.
Відповідно до статті 11 Статуту, необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов`язаннями України, покладає на військовослужбовців такі обов`язки, зокрема: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно.
Кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями (стаття 16 Статуту).
Статтею 17 Статуту установлено, що на військовослужбовців під час перебування на бойовому чергуванні, у внутрішньому і гарнізонному наряді, а також під час виконання інших завдань покладаються спеціальні обов`язки. Ці обов`язки та порядок їх виконання визначаються законами і статутами Збройних Сил України, а також іншими нормативно-правовими актами, що приймаються на основі законів і статутів Збройних Сил України.
Згідно із статтями 26 та 27 Статуту військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення чи провини несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом. Військовослужбовці, на яких накладається дисциплінарне стягнення за вчинене правопорушення, не звільняються від матеріальної та цивільно-правової відповідальності за ці правопорушення.
Обов`язки військовослужбовців, а також військовозобов`язаних та резервістів під час проходження зборів визначені в Дисциплінарному статуті Збройних Сил України, затвердженому Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV, дія якого поширюється і на Державну прикордонну службу України (далі - Дисциплінарний статут; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно із статтями 1 та 4 Дисциплінарного статуту військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України.
Військова дисципліна зобов`язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів.
Відповідно до статті 45 Дисциплінарного статуту у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов`язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов`язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.
Командувач військ оперативного командування, командувач (начальник) військ (сил) Збройних Сил України, що не входять до складу видів Збройних Сил України, командир корпусу щодо підлеглих прапорщиків (мічманів) користуються правом накладати дисциплінарні стягнення в повному обсязі цього Статуту (стаття 67 Дисциплінарного статуту).
Відповідно до статей 83-87, 88 Дисциплінарного статуту на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.
Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.
Службове розслідування призначається письмовим наказом командира, який вирішив притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром, доручено офіцерові чи прапорщикові (мічманові), а у разі вчинення правопорушення солдатом (матросом) чи сержантом (старшиною) - також сержантові (старшині).
Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більш як на один місяць.
Якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир приймає рішення про накладення дисциплінарного стягнення.
Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.
Дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення, не враховуючи часу перебування військовослужбовця на лікуванні або у відпустці. Під час накладення дисциплінарного стягнення командир не має права принижувати гідність підлеглого.
Військовослужбовець, який вважає, що не вчинив правопорушення, має право протягом місяця з часу накладення дисциплінарного стягнення подати скаргу старшому командирові або звернутися до суду у визначений законом строк.
Відповідно до статті 92 Дисциплінарного статуту, якщо командир за тяжкістю вчиненого підлеглим правопорушення визнає надану йому дисциплінарну владу недостатньою для покарання військовослужбовця, він порушує клопотання про накладення стягнення на винну особу владою старшого командира.
Таким чином, для притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, матеріалами службового розслідування має бути підтверджено факт вчинення ним дисциплінарного проступку. Під час визначення виду дисциплінарного стягнення необхідно враховувати характер дисциплінарного проступку, обставини, за яких він був вчинений, настання тяжких наслідків, попередню поведінку військовослужбовця та його ставлення до виконання службових обов`язків
Аналізуючи підстави винесення відповідачем оскаржуваного наказу від 01.07.2019 №875-АГ, обставини та обґрунтованість застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення, суд враховує таке.
Основні завдання, права, обов`язки та порядок організації служби прикордонних нарядів з охорони державного кордону і під час виконання завдань, спрямованих на реалізацію функцій Державної прикордонної служби України, визначає Інструкція про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 №1261, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1391/27836 (далі - Інструкція).
Вказаною Інструкцією передбачено, що прикордонним нарядом є одна або кілька озброєних чи спеціально екіпірованих уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, які безпосередньо виконують завдання з охорони державного кордону України або здійснюють інші повноваження у випадках, передбачених Законом України "Про Державну прикордонну службу України".
Старший зміни прикордонних нарядів - прикордонний наряд у складі одного прикордонника, який призначений для керівництва службою прикордонних нарядів на всій ділянці відповідальності підрозділу охорони кордону. Він призначається з числа офіцерів (військовослужбовців сержантського і старшинського складу), які мають допуск до самостійного несення служби старшим зміни прикордонних нарядів.
На період несення служби зміною старший зміни прикордонних нарядів очолює центр управління службою підрозділу охорони кордону.
Старший зміни прикордонних нарядів відповідає за реалізацію рішення начальника підрозділу охорони кордону на здійснення оперативно-службової діяльності, готовність підпорядкованих прикордонних нарядів до виконання завдань, дотримання особовим складом прикордонних нарядів дисципліни.
Старший зміни прикордонних нарядів зобов`язаний, у тому числі: керувати прикордонними нарядами, здійснювати контроль за несенням ними служби, дотриманням заходів безпеки та правильним застосуванням озброєння, техніки, інженерних споруд та загороджень, службових собак; організовувати збирання даних обстановки, підтримувати взаємодію з підрозділами Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, інших правоохоронних органів, Збройних Сил України та представниками органів місцевого самоврядування та органів державної влади.
Також старший зміни прикордонних нарядів виконує інші завдання та обов`язки, визначені нормативно-правовими актами та актами організаційно-розпорядчого характеру Міністерства внутрішніх справ України та Державної прикордонної служби України.
У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що 18.06.2019, у відповідності до службового завдання, групою офіцерів управління Чернігівського прикордонного загону під час перевірки оперативно - службової діяльності відділу прикордонної служби «Гута Студенецька» було виявлено ряд недоліків, які впливають на стан та якість виконання завдань з охорони державного кордону України.
Зокрема, на момент перевірки в кімнаті зберігання зброї виявлено ряд одиниць зброї, чищення та обслуговування яких не проведено.
Також під час перевірки службової документації центру управління службою, а саме: книги видачі зброї та боєприпасів відділу прикордонної служби «Гута Студенецька», книги обліку спеціальних засобів та інженерно - технічного майна, виданого в тимчасове користування або прийнятих на зберігання відділу прикордонної служби «Гута Студенецька», робочого зошиту старшого зміни прикордонних нарядів відділу прикордонної служби «Гута Студенецька» виявлено ряд недоліків:
09 червня 2019 року, 10 червня 2019 року, 14 червня 2019 року - містяться виправлення номерів зброї (АКС, ПМ ).
04 травня 2019 року, 07 травня 2019 року - прикордонним нарядом «Черговий підрозділу охорони кордону» молодшим сержантом ОСОБА_8 здійснено видачу радіостанції самому собі.
11 червня 2019 року - прикордонним нарядом «Черговий підрозділу охорони кордону» молодшим сержантом ОСОБА_8 не списано радіостанцію Моторола 740, АКБ, картку ПУВ, зарядний пристрій з дільничного інспектора прикордонної служби 2 категорії відділення дільничних інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Гута Студенецька» молодшого сержанта ОСОБА_9
Протягом червня місяця, а саме: 01 червня 2019 року, 03 червня 2019 року, 07 червня 2019 року, 11 червня 2019 року - взаємодія з взаємодіючими правоохоронними органами не уточнювалась, про що свідчить відсутність записів (прізвищ посадових осіб) у робочому зошиті «Старшого зміни прикордонних нарядів».
Вказані недоліки носять систематичний характер та своєчасно не усуваються.
Також зі змісту Журналу видачі засобів зв`язку у тимчасове користування відділу прикордонної служби «Гута Студенецька» судом встановлено, що старшим сержантом ОСОБА_10 , який виконував наказ на охорону державного кордону в прикордонному наряді «Черговий підрозділу охорони кордону» в період з 10 год. 00 хв. 03 травня 2019 року по 10 год. 00 хв. 04 травня 2019 року та з 10 год. 00 хв. 06 травня 2019 року по 10 год. 00 07 травня 2019 року, о 10 год. 00 хв. 04 червня 2019 року та о 10 год. 00 хв. 07 червня 2019 року, було виписано та видано молодшому сержанту ОСОБА_8 під підпис, який заступав на службу в прикордонний наряд «Черговий підрозділу охорони кордону», радіостанцію Motorola (а.с. 106-109).
11 червня 2019 року прикордонним нарядом «Черговий підрозділу охорони кордону» сержантом ОСОБА_11 було видано дільничному інспектору прикордонної служби 2 категорії відділення дільничних інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Гута Студенецька» молодшому сержанту ОСОБА_9 , який заступав на службу, радіостанцію Motorola 740, АКБ, карту прихованого управління військами 12/1, які повернуто молодшим сержантом ОСОБА_9 21 червня 2019 року, відповідно вищевказаного Журналу.
Разом з тим, 17 червня 2019 року прикордонним нарядом «Черговий підрозділу охорони кордону» сержантом ОСОБА_11 видано дільничному інспектору прикордонної служби 2 категорії відділення дільничних інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Гута Студенецька» молодшому сержанту ОСОБА_9 , який заступав на службу, радіостанцію Motorola 740, АКБ, карту прихованого управління військами повторно, які повернуто молодшим сержантом ОСОБА_9 17 червня 2019 року, відповідно Журналу видачі засобів зв`язку у тимчасове користування відділу прикордонної служби «Гута Студенецька».
З копії робочого зошиту оперативного чергового відділу прикордонної служби «Гута Студенецька» (а.с. 110-140) встановлено, що в період з 01 червня 2019 року по 18 червня 2019 року взаємодія з правоохоронними органами не здійснювалась прикордонним нарядом «Черговий підрозділу охорони кордону» відділу прикордонної служби «Гута Студенецька», про що свідчить записи в Робочому зошиті.
З Книги видачі зброї та боєприпасів відділу прикордонної служби «Гута Студенецька» (а.с. 141-144) виявлено, що під час її ведення прикордонним нарядом «Черговий підрозділу охорони кордону» допускаються наступні недоліки: під час приймання та здавання зброї в книзі допускаються виправлення серій та номерів зброї (АКС, ПМ), а саме: о 09 год. 55 хв. 03 червня 2019 року та 09 год. 55 хв. 07 червня 2019 року - під час обліку видачі 9 мм ПМ №ЕС4350; о 14 год. 00 хв. 11 червня 2019 року - під час списання автомату 5,45 мм АКС - 74 № НОМЕР_1 .
З рапортів про результати охорони державного кордону та здійснення прикордонного контролю зміною прикордонних нарядів відділу прикордонної служби «Гута Студенецька» та витягу з книги обліку особового складу відділу прикордонної служби «Гута Студенецька» встановлено, що в періоди з 10:00 год. 04 травня 2019 року по 10:00 год. 05 травня 2019 року, з 10:00 год. 03 червня 2019 року по 10:00 год. 04 червня 2019 року, з 10:00 год. 05 червня 2019 року по 10:00 год. 06 червня 2019 року, з 10:00 год. 07 червня 2019 року по 10:00 год. 08 червня 2019 року, з 10:00 год. 09 червня 2019 року по 10:00 год. 10 червня 2019 року, з 10:00 год. 11 червня 2019 року по 10:00 год. 12 червня 2019 року, з 10:00 год. 14 червня 2019 року по 10:00 год. 15 червня 2019 року та з 10:00 год. 17 червня 2019 року по 10:00 год. 18 червня 2019 року «Старшим зміни прикордонних нарядів» був ОСОБА_1 .
Як вбачається із наданих позивачем під час службового розслідування пояснень (а.с. 168), ним перевірялась та контролювалась видача, повернення зброї та боєприпасів, а також видача спеціальних засобів та засобів зв`язку, виправлення в службовій документації він міг не побачити через перевантаженість (тривалий період заступав через добу), але начальником відділу прикордонної служби «Гута Студенецька» наголошувалось про охайне ведення службової документації.
Взаємодія з правоохоронними органами повинна проводиться прикордонним нарядом «Старший зміни прикордонних нарядів», але за браком часу під час зміни нарядів ОСОБА_1 визначав завдання проводити взаємодію прикордонному наряду «Черговий підрозділу охорони кордону», про що він вносить відповідний запис до робочого зошита оперативного чергового відділу прикордонної служби «Гута Студенецька» (а.с. 145-167).
Видача, приймання зброї та боєприпасів здійснюється прикордонним нарядом «Черговий підрозділу охорони кордону» згідно алгоритму. Про не чищену зброю позивачу було невідомо, останнє чищення зброї проводилось 31 травня 2019 року під час Єдиного організаційного дня.
Статтею 51 Дисциплінарного статуту визначено, що на сержантів (старшин) (крім військовослужбовців строкової військової служби) може бути накладене таке стягнення як сувора догана.
Враховуючи наведене, суд погоджується з доводами відповідача, що ОСОБА_1 під час несення служби було допущено порушення вимог Інструкції, які впливають на стан та якість виконання завдань з охорони державного кордону України. Даний факт став можливим внаслідок особистої недисциплінованості та неуважності, у тому числі, позивача, у зв`язку з чим ОСОБА_1 оголошено сувору догану.
За наведених обставин, суд вважає, що у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та скасування наказу від 01.07.2019 №875-АГ ОСОБА_1 слід відмовити.
Вирішуючи вимогу позивача про визнання протиправним та скасування наказу від 06.08.2019 №390-ОС, суд враховує таке.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось позивачем у судовому засіданні, на момент прийняття рішення про звільнення старший сержант ОСОБА_1 мав наступні дисциплінарні стягнення, занесені до службової картки (а.с. 40-69, 169-171):
1) «сувора догана», оголошена наказом начальника Чернігівського прикордонного загону від 14.08.2018 №1026-АГ (з даним наказом позивач ознайомлений 02.10.2018);
2) «сувора догана», оголошена наказом начальника Чернігівського прикордонного загону від 17.09.2018 №1196-АГ (з даним позивач ознайомлений 19.07.2019);
3) «сувора догана», оголошена наказом начальника Чернігівського прикордонного загону від 17.09.2018 №1198-АГ (з даним наказом позивач ознайомлений 21.09.2018);
4) «сувора догана», оголошена наказом начальника Чернігівського прикордонного загону від 01.10.2018 №1264-АГ (з даним наказом позивач ознайомлений 05.10.2018);
5) «сувора догана», оголошена наказом начальника Чернігівського прикордонного загону від 25.10.2018 №1400-АГ (з даним наказом позивач ознайомлений 19.07.2019);
6) «сувора догана», оголошена наказом начальника 105 прикордонного загону від 31.10.2018 №505-ос (з даним наказом позивач ознайомлений 19.07.2019);
7) «сувора догана», оголошена наказом начальника Чернігівського прикордонного загону від 28.02.2019 №272-АГ (з даним наказом позивач ознайомлений 19.07.2019,);
8) «сувора догана», оголошена наказом начальника Чернігівського прикордонного загону від 01.07.2019 №875-АГ (з даним наказом позивач ознайомлений 19.07.2019).
Відповідно до частини третьої статті 45 Дисциплінарного статуту, усі дисциплінарні стягнення, крім позбавлення військового звання, накладені на військовослужбовців і не скасовані до дня звільнення їх у запас чи відставку, втрачають чинність з дня звільнення.
Тобто, вказані накази станом на день винесення спірного наказу були чинними, не скасованими ні в судовому, ні в адміністративному порядку
У свою чергу, згідно із підпунктом «ж» пунктом 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби під час дії особливого періоду (крім періодів з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем.
Відповідно до статті 51 Дисциплінарного статуту на сержантів (старшин) (крім військовослужбовців строкової військової служби) може бути накладене таке стягнення як звільнення з військової служби за службовою невідповідністю.
Пунктом 284 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 №1115/2009, передбачено, що військовослужбовця може бути звільнено з військової служби у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем в разі, коли протягом останніх 12 місяців за неналежне виконання або відмову від виконання взятих на себе під час укладання контракту про проходження військової служби чи контракту про навчання обов`язків він два або більше разів притягувався до матеріальної, адміністративної, кримінальної або на підставі письмового наказу до дисциплінарної відповідальності.
Враховуючи наведене, 19.07.2019 атестаційною комісією Чернігівського прикордонного загону було прийнято рішення, оформлене протоколом №62, клопотати перед начальником прикордонного загону про попередження щодо звільнення з військової служби у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем (а.с. 77).
На підставі подання про звільнення від 25.07.2019, вищевказаного протоколу засідання атестаційної комісії від 19.07.2019 №62, начальником 105 прикордонного загону видано наказ від 26.07.2019 №368-ОС про припинення (розірвання) із ОСОБА_1 контракту та звільнення з військової служби у зв`язку із систематичним невиконанням умов контракту (а.с. 173).
Наказом начальника 105 прикордонного загону від 06.08.2019 №390-ОС (а.с. 174), у відповідності з вимогами пункту 292 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення.
Враховуючи вищенаведене у сукупності, суд вважає, що звільнення ОСОБА_1 з військової служби відбулось у повній відповідності з вимогами Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», Дисциплінарного статуту та Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, а тому у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу від 06.08.2019 №390-ОС позивачу слід відмовити.
Також суд зазначає, що ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог про поновлення на займаній посаді та виплаті заробітної плати за час вимушеного прогулу слід відмовити, оскільки вони є похідними він вищевказаних вимог, у задоволенні яких судом відмовлено.
Відповідно до приписів статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно із статтею 90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У відповідності до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, що, в свою чергу, в даному випадку, і було належним чином зроблено представником в/ч 2253 під час розгляду даної справи.
Таким чином, враховуючи підтвердження матеріалами справи факту не належного виконання позивачем покладених на нього функціональних обов`язків, наявності не знятих дисциплінарних стягнень, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Військової частини 2253 про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 22 жовтня 2019 року.
Позивач: ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Військова частина 2253 (код ЄДРПОУ 14321765, вул. Квітнева, 3-В, м. Чернігів, 14000).
Суддя С.В. Бородавкіна